vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

196 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, tony1976, Mimhsdr, Doubt, SEB, dimitris1167, dimitrisd

Twitter

Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 21:07 »
δεν είναι άσχημη αλλα είχες δίκιο πως είναι πιο αεράτη για τα δικά μου γούστα
αλλα πολύ θορυβώδες
τώρα για την διαρροή το πιο πιθανό είναι να έχω κάνει κάτι λάθος
αλλα δεν με βλέπω να ασχολούμαι και παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 21:15 »
Είναι ιδανικός για δοκιμές υγρών γιατί μπορείς να του στάζεις υγρό από πάνω (αφού πρώτα βγάλεις το επιστόμιο) - να τον χρησιμοποιείς σαν dripper δηλαδή. Πριν κάνει την παρουσίαση ο τσιπ, τον δοκίμαζε όλο το βράδυ στάζοντας υγρό μ' αυτό τον τρόπο (και μάλλον τον καταευχαριστήθηκε ασχέτως αν κάνει το βαρύ πεπόνι τώρα). Τα βαμβάκια άστα μακρυά ώστε να φτάνουν και στον πάτο του tank όταν τελειώνει το υγρό. Δώσ' του πάντως μια ευκαιρία. Είναι ωραίο και έξυπνο μηχανάκι... :)


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 27, 2016, 22:50 »
Ο βαρυπεπόνης δεν το έχει με ατμοποιητές.
Από την ελάχιστη εμπειρία μαζί του και κυρίως από τις φωτογραφίες που δανείστηκα από το βίντεο, νομίζω ότι συμβαίνει το εξής απλό, το οποίο δεν είχα το θάρρος να το γράψω παρότι μου έκανε εντύπωση από την στιγμή που το είδα στο βίντεο, επειδή δεν έχω εμπειρία από ατμοποιητές, αλλά τώρα θα το γράψω με κίνδυνο να εκτεθώ, αφού τώρα τέλειωσε η κλήρωση και μένει μόνο το τυπικό της κλήρωσης.

Η καμπάνα δεν βιδώνει στο ντεκ, αλλά βιδώνει στο τανκ.



Η καμπάνα φωλιάζει στο ντεκ με μισό χιλιοστό πατούρα.



Το τανκ είναι πλαστικό και κρίνοντας από την τιμή του ατμοποιητή, δεν θα είναι και καμιά σούπερ ποιότητα.
Μου φαίνεται πολύ πιθανό, αν δεν είναι κάποιος εξαιρετικά προσεκτικός στο βίδωμα της καμπάνας στο τάνκ, στο βίδωμα του τανκ στη βάση και στη συνέχεια στον έλεγχο εφαρμογής καμπάνας-ντεκ, να υπάρχει διαρροή από το φώλιασμα της καμπάνας στο ντεκ.

Αν είναι άσχετο, δεν θα είναι η πρώτη μου φορά, πλην όμως λίγη ευγένεια δεν έβλαψε κανέναν.
Αν είναι σχετικό, να μου το πείτε να πάρω ζβάρνα τα νήματα των ατμοποιητών.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #48 στις: Ιανουαρίου 10, 2017, 20:15 »
Εγώ διάβαζα σε επανάληψη το 4 FTS pro και όπως το συνηθίζω, δεν ενοχλούσα κανέναν.
Χωρίς την παραμεσαία προειδοποίηση μου έρχεται ΠΜ.
"Επειδή σε έχω κόψει ότι το λιγουρεύεσαι το εργαλείο, θα στο στείλω δωράκι, μας έχεις γεμίσει σάλια τις οθόνες.
Μην νομίζεις ότι δεν κατάλαβα την αλληγορία με την μαυρομάλλα.
"
Ψύχραιμος εκ πεποιθήσεως μεν, δεν πίστευα στα μάτια μου δε.
Πρώτα ήταν το ποτς γενέν αυτό.
Μετά ήταν μια ομορφιά, ότι δεν κοιτάν όλοι την πάρτι τους μόνο, όπως εγώ.
Ύστερα ήταν κι άλλα, με προεξέχουσα την κολακεία που ένιωσα και θα με συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια.
Ευχαριστώ τον συνατμιστή για το υπέροχο δώρο που μου έκανε.
Φυσικά τον ευχαριστώ και για τον ατμοποιητή που μου δώρισε.
 
Το δικό μου Vario δεν έχει καμία σχέση με τα δικά σας.
Το δικό μου είναι δώρο!
Τα δικά σας είναι αποτέλεσμα εμπορικής συναλλαγής.
Κανονικά πρέπει να ανοίξω νέο νήμα, αλλά μάλλον θα περιπλέξει τους ανυποψίαστους αναγνώστες.
 
 
      Vario ΔΩΡΟ

Το δικό μου Vario κατασκευάστηκε στην Νότια Κορέα.
Κάτω από τον καυτό Αυγουστιάτικο ήλιο του 2016.
Είναι από το πρώτο batch, πράγμα που του ανεβάζει καίτοι περιπλέον την ούτως ή άλλως ανεκτίμητη αξία.
Είναι προσεκτικά και με αγάπη τοποθετημένο στο συρταρωτό κουτί, με 2 σκληρά μπλε φοαμ, για προστασία.
Μαζί του εξτρά o’rings και βίδες για ανταλλακτικά, καθώς και το μπλε σταυροκατσαβιδάκι.
 

 

 
Αφού πλύνουμε, γιατί άλλο η αγάπη και άλλο οι ιώσεις, συναρμολογούμε.
Πρώτα βιδώνουμε στο ντεκ τον θετικό πόλο.
Σφίγγουμε ευ, χωρίς υπερβολές.
 

 
Μετά κάνουμε ένα αμφιλεγόμενο.
Τοποθετούμε την μύτη του μπλε κατσαβιδακίου μέσα στην τρύπα του πόλου (ένα γράμμα να μου ξεφύγει…), αναποδογυρίζουμε και πιέζουμε.
 

 
Ο λόγος είναι (αφού βιδώσουμε το ντεκ στη βάση), να μειώσουμε ή εξαλείψουμε αυτό το φαινόμενο:
 

 
Στο δικό μου Vario, υπάρχει ένα γκαπ 0.12mm.
Δεν γνωρίζω αν θα βοηθήσει το αμφιλεγόμενο, αλλιώς θα το έλεγα απαραίτητο.
Οι 510 των μοντών μου τα μασάνε κάτι τέτοια.
Αν δεν τα μασάγανε θα έριχνα κάτι μικροσκοπικό μέσα στον πόλο πριν τον βιδώσω στο ντεκ.
 
Συνεχίζουμε την συναρμολόγηση, βιδώνοντας την καμπάνα στο τανκ.
Βιδώνουμε all the way, χωρίς να σφίξουμε καθόλου.
Βιδώνουμε το τανκ στη βάση, ρυθμίζοντας τα δάχτυλά μας σε 14.72 N.m
Ξεβιδώνουμε την καμπάνα, μέχρι να ακουμπήσει και να φωλιάσει στο ντεκ.
Στον δικό μου χρειάζονται 4ις μισές στροφές.
 


 
Βιδώνουμε την ροδέλα από πάνω και είμαστε έτοιμοι για το τελευταίο στάδιο της συναρμολόγησης.
Τοποθετούμε πάνω απόλα το   :_love_heart: Drip Tip  :_love_heart:.
 
 
Έριξα κάμποσο ζουμάκι στο τανκ, τράβαγα τζούρες, έβγαζε ατμό, έκανε και λίγο θόρυβο, πιθανό να ενοχλήσει κάποιον που ψάχνεται να την πει στους ατμοποιητές, η οδοντογλυφίδα μόνιμα στην εισαγωγή αέρα γιατί υπάρχουν 3ων ειδών ατμιστές, αυτοί που βρίσκουν τον Vario αεράτο, αυτοί που τον βρίσκουν πολύ αεράτο και ο thenetpoet, τον έβαλα στο κομοδίνο το βράδυ για να κάνω πλήρη εξομοίωση στις συνθήκες του Kotsos, έπεσα για ύπνο απ’ την άλλη μεριά του κρεβατιού για παν ενδεχόμενο, όταν ξύπνησα ρώτησα την σύζυγο αν είναι στεγνή, δε μας χέζεις πρωινιάτικο λέω γω μου είπε, καπνίστρια, δεν καταλαβαίνουν αυτές, ένα πράμα έχουν στο μυαλό τους μονίμως, ο ατμοποιητής γεμάτος, το κομοδίνο στεγνό, η σύζυγος αργότερα το ξανασκέφτηκε αλλά είναι αργά τώρα της είπα, τράβηξα μερικές ακόμα τζούρες, τον άνοιξα, τον άδειασα τον ξανάστησα με 0.16mm 316L της ζιβιπιέφ και το μπαμπάκι μόνο μέσα στο ντεκ, έβαλα ένα κομμάτι κόκκινο καλώδιο στην θυρίδα εισαγωγής, ντρίπαρα λίγες σταγόνες και αποφάσισα να αλλάξω το κόκκινο με μαύρο καλώδιο, κλείνοντας τα 3/4 της θυρίδας, εκτοξεύοντας τα χαρακτηριστικά του δικού μου Vario, ζεσταίνοντας όσο πρέπει τον ατμό και χαμηλώνοντας αρκετά dB το μουρμούρισμα, βεβαίωσα μια μικρή υστέρηση στο χτύπημα, καθώς και μία μεγάλη υπεροχή στην ακρίβεια της λειτουργίας ως προς την σταθερότητα στα ρεύματα (είναι πολλά στον συγκεκριμένο), την επόμενη μέρα τον έστησα με NiFe30 0.2mm της ζιβιπιέφ, σε κανονική απόσταση γιατί την πρώτη φορά το έβαλα κάμποσο ψηλά, ξανασιχτίρισα τις βίδες που πιάνουν το σύρμα και τις οποίες θεωρώ απαράδεκτες σε ατμοποιητή των 100€ για σύρματα κάτω από 0.25mm, για άλλη μία φορά έβαλα ροδέλες 2.1Χ4.4 για να πιαστεί το σύρμα, γιατί το να τραβάς συνεχώς τα βυζά σου με τα ψιλά σύρματα που θέλεις να στήνεις, από κάποια ηλικία και μετά δεν είναι θέμα ότι δε λέει, είναι ότι δεν πρέπει, είναι ψώνιο ο ατμοποιητής σου λέω και κάτι άλλο δεν έχω να αναφέρω.
Θα δεχτώ ερωτήσεις έως αύριο πριν την δύση του ήλιου.

Ευχαριστώ τον συνατμιστή για το υπέροχο δώρο που μου έκανε.

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #49 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 11:08 »
Εμένα έχει γίνει ο βασικός μου ατμοποιητής.  Τους έχει εκτοπίσει όλους. 2ος γιατί πια μου φαίνεται τεράστιος  (!!!) μπροστά του, ο doggystyle. ..
Ειδικά με το ντριπ τιπ του unfollow,  δίνει ρέστα, και σε εμφάνιση, και σε γεύση. .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2017, 11:13 από gstamatos »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #50 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 11:22 »
Μα κι εσύ, έβαλες drip tip πιο μεγάλο από τον ατμοποιητή...
Για το δικό του drip tip τον πήραμε λέμε, όχι για το αποκάτω.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #51 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 11:25 »
Το ξέρω  ... αλλά πολύ μπιμπερό ρε παιδί μου !  

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #52 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 12:47 »
Γιατί gstamatos;







Γιατίιιιιιι;!;!;!

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #53 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 13:07 »
:sign_sygnomi:
Θα αυτομαστιγωθώ δημοσίως σε ένδειξη μετανοίας ...
Και επειδή φαντάζομαι θα ήταν και σοβαρός λόγος διαγραφής μου από το forum, επανέρχομαι στην τάξη ..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2017, 13:14 από gstamatos »

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 13:28 »
αναγειασου  :thumpup:

Να πάρεις κι ένα MegaVolt να τονε βάνεις απάνου κι έκλεισες.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #55 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 14:39 »
Το MegaVolt να το πάρεις στην έκδοση MiniVolt.

Αναδεικνύει το DrpTip.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #56 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 17:26 »
@@ :ninja_hide:
ωχ λάθος
σιγά τον τανκάτο ήθελα να πώ.
από την συχνότητα αναπλήρωσης περισσότερο για ντρίπερ μου κάνει
δύο φούντες βαμβάκι μόνο στο ντεκ πίσω από τις τροφοδοσίες (ούτε καν μέσα στις οπές) και πάει τραίνο. 

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #57 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 18:18 »
αναγειασου :thumpup: 


Αυτό τώρα με τις φούντες... ξερωγώ... μήπως τούφες... ή πλέξεις... ή χωρίς το "δύο φούντες"...

Περιμένουμε φωτογραφία!
Προσοχή στο DripTip, η Διαχείρισις δεν αστειεύεται με τα λάθος DripTip.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #58 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 20:38 »
Γιατί  :confused1:
Πρόκειται για ένα εκ των γνωστών σετάπ με φούντες.
Σετάπ τρίκικο, μη προς αμπάλους,  μήτε δε προς τους έχοντας αμφότερες χείρες εξ αριστερών αναφυόμενες.
Αρχικά βέβαια έκαψα ένα βαμβακόδασο ύστερα γέμισα την μπλούζα μου πουγ@#ώτα, τώρα όμως ατμίζω υπέροχα.
Φωτογραφίες αύριο που θα αλλάξω βαμβάκι.



(στμ) Πουγ@#ώτο ..... Σκιώδες αποτύπωμα λόγω επαφής με VG ή VG (εκ του επιφωνήματος του ενδιαφερομένου όταν του επισημάνεις την παρουσία του στο πουκάμισό του)

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vario (όχι προεπισκόπηση, κανονική επισκόπηση)
« Απάντηση #59 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 21:41 »
Σύρμα 0,32μμ σε 2,5μμ πυρήνα 5 σπείρες. Ημέρες 4. ml περίπου 32
Να το αλλάξω ε;

free image uploader

Σύρμα 0,35μμ σε 2,5μμ πυρήνα 6 σπείρες.

free image uploader

Βαμβάκι στα όρια του ντεκ.

free image uploader

free image uploader

Το μυστικό για να μην φάμε καμένο. 

free image uploader

Το μυστικό για να μην πλημμυρίσουμε.

free image uploader

Ποτίζω.

free image uploader

Ατμίζω.

upload image online

Το έχω δοκιμάσει για εβδομάδες με DIY υγρά 90% VG και κάποιο έτοιμο High VG χωρίς κανένα θέμα διαρροής-τροφοδοσίας, στο τάνκ δεν μένουν παρά λίγες σταγόνες, για πιο λεπτόρρευστα υγρά νομίζω πρέπει να προσαρμοστεί κατάλληλα εκείνη η λοξή ψαλιδιά,

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12704 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123538 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63852 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos