vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Taifun – Dripper V2 (kit) by SmokerStore

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Taifun – Dripper V2 (kit) by SmokerStore
« στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 20:10 »
Taifun – Dripper V2 (kit) by SmokerStore



[justify]Δεν ξέρω πώς ν' αρχίσω, και τι να πρωτολέω. Taifun και dripper (!). Είχα ακούσει για κάποιον Dripper v1 και είχα προσπεράσει, ακόμα και σαν πληροφορία. Είδα τον v2, και ξαναπροσπέρασα, (για λίγο). Ψηλός σε μπόι (30.35mm), πιο μεγάλος κι από πολλούς RTA, ακόμα πιο αταίριαστος ανάμεσα σε RDA καταστάσεις. Εδώ τώρα, έχω τον Taifun Dripper v2 (kit), ο οποίος v2, είναι συμβατός με deck από: Taifun GT, GTII, GT II Air, GSL. [/justify]


[justify]Χμμ, να στάζεις σε έναν Taifun; ενδιαφέρον. Πρώτη ματιά, κλασικές γραμμές Taifun, δαχτυλίδι ρύθμισης εισαγωγής αέρα (3x4 του ενός χιλιοστού η κάθε οπή), βαρύ ss, διάμετρος στα 23mm, μεγάλο ύψος για dripper, άριστη ποιότητα και φινίρισμα, υπέροχα δεσίματα, αυστηρή γερμανική αισθητική. Γεύση; χμμ.[/justify]

[justify]Θα ξεκινήσω με ένα αταίριαστο παράδειγμα σύγκρισης, και μάλιστα, πριν από το παράδειγμα, θα πω: Αν τον επιλέξεις, στήσεις, στάξεις, κι ετοιμαστείς, γεύση δεν θα πάρεις. Όχι αυτή που θέλουν τ' άγαρμπα χέρια σου. Αν δεν μάθεις τις νότες, αν δεν αγαπήσεις τη μουσική, δεν υπάρχει περίπτωση να σου τραγουδήσει.[/justify]

[justify]Με λίγα λόγια, προσπαθώ να είμαι γλαφυρός για να μην παλαβώσω από υπερβολική δόση ευτυχίας. Είναι (για μένα πάντα) ο πιο πολύπλοκος και μυστικοπαθής dripper που έχω πιάσει στα χέρια μου. Και λέω πολύπλοκος όχι από θέμα δυσκολίας κάποιας ρύθμισης ή στησίματος ή δεν ξέρω τι άλλο, αλλά από θέμα αρμονίας επιλογών από τον χρήστη. Είναι από τις φορές όπου είπα πως ναι, του Γερμανού δεν αρκεί να νικήσει, θέλει να ισοπεδώσει. Είναι από τις φορές που είπα πως ναι, οι γεύσεις μιλάνε, έχουν τη δική τους γλώσσα, και τυχεροί όσοι την κατέχουν. Δεν είναι άλλος ένας dripper, δεν είναι με τις γνωστές νόρμες σταξίματος και σχεδιασμού, όπου απαιτούν χαμηλό ύψος, πληθώρα συρμάτων, ισχύος, εκμετάλλευσης θερμότητας κ.ο.κ., δεν δίνει εκρήξεις γεύσεων και όλα στα κόκκινα, δεν είναι για απλές δοκιμές υγρών. Τι είναι. Είναι Taifun, είναι αντίστροφος dripper, είναι για πιο έμπειρα χέρια, είναι για πιο έμπειρους δοκιμαστές, (σημ. δεν διεκδικώ τίποτα από αυτά, να το ξεκαθαρίσω). Επιλέγεις το deck, πρέπει να ξέρεις τι θα ταιριάξεις, κυριολεκτικά όμως, τα πάντα. Τι βαμβάκι, τι σύρμα, τι ισχύς, τι επιστόμιο, τι υγρό, τι αέρα, τι, πόσο, πού, γιατί. Τα πάντα. Όταν τα κάνεις όλα αυτά τότε θα ξέρεις και τι λένε όλα αυτά (και μαζί και χώρια).[/justify]

[justify]Τελικά άφησα στη μέση το αταίριαστο παράδειγμα. Λοιπόν. Είχα στο πλάι σφιχτή τζούρα (Keras MTA nano), είχα ετοιμοπόλεμο τον Richelieu, (είχα κι από περιέργεια κι έναν Hadaly, για μπούχτισμα). Ο Richelieu, έφυγε μπροστά, πολύ μπροστά. Ο Keras, ήταν άψογος στα καθήκοντά του, ο Hadaly πλημμύρισε το χώρο ένταση. Ο V2, πίσω, ναι, πίσω (!). Χαχα, αμ δε. Όταν όμως ήρθε η στιγμή να μπει μία σειρά στις ρυθμίσεις, τότε άρχισαν όλα. Στον GTII Air, 4x4 + 3x4 στον v2, χαλασμός. 16 οπές τού ενός χιλιοστού συν 12 στο άνω μέρος με 3 διαφορετικές γωνίες εισαγωγής αέρα. Στοπ.[/justify]


[justify]Μία απλή επιλογή, μία ελάχιστη ανασκόπηση: Deck Taifun GTII Air, kanthal 0.5mm, 0.3mm πυρήνα, 7 σπείρες, 0.75Ω, 20-25, 30W. Δυστυχώς, δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Αρκετά υγρά προς δοκιμή, 2, 3 επιλογές σε βαμβάκι, αμέτρητες επιλογές στην εισαγωγή τού αέρα (με το κάτω και άνω δαχτυλίδι ρύθμισης). Αρκετά και τα επιστόμια, τελικά επέλεξα ένα απλό ss των 5mm κι όχι το υπερβολικό Monster του GTII Air ή ίσως κάποιο ενισχυτικό γεύσης. Θα άξιζε ιδιαίτερη αναφορά στους αμέτρητους συνδυασμούς ρύθμισης εισαγωγής αέρα, όμως θα έβγαινε ολόκληρη ατμιστική μελέτη, (ίσως στο μέλλον να μπορούσε να φτάσει το θέμα και εκεί, μακάρι). Δεν έχω κάτι άλλο να πω. Ατμίζω και γελάνε τα μουστάκια μου.[/justify]

[justify]Συμπέρασμα χρήστη: Σου δείχνει τις επιλογές σου. Θέλει χρόνο, απαιτεί το χρόνο και την αφοσίωσή σου.[/justify]

[justify]Θετικά: Εργαλείο γεύσεων. / [μικρή σημείωση: απίθανο ντουμάνι, κυριολεκτικά απίθανο, και σε πυκνότητα και σε μέγεθος, σχετικά λίγα κομμάτια, άριστη ποιότητα σε όλα του, “εύκολη” χρήση για τον χρήστη που προσπαθεί να τον “διαβάσει”. Εκνευριστικά αθόρυβος, λειτουργικότατος, ιδιαίτερος (σαν Taifun πάντα), απροβλημάτιστος, αιώνιος. Αξίζει να σημειωθεί επίσης κι ο πανέξυπνος σχεδιασμός του στο άνω μέρος (top cap), όπου στο εσωτερικό του μέρος είναι ένα κλειστό επίπεδο με 2 μεγάλα ανοίγματα στο πλάι. Δεν θα μάθεις ποτέ τι σημαίνει spit back, ακόμα κι αν στάξεις με μανία το πιο λεπτόρρευστο υγρό που βρήκες, ακόμα κι αν έχουν γωνίες τα σύρματα και τα βαμβάκια, ακόμα κι αν επιλέξεις θερμοκρασίες τηγανίσματος για μπαρμπουνάκια, ακόμα κι αν τα κάνεις όλα μαντάρα, βρε αδερφέ].[/justify]

[justify]Αρνητικά: Απαιτεί πιο έμπειρα χέρια. Αν το επιλέξω χωρίς να αγαπώ το άτμισμα δεν θα πάρω ποτέ γεύση. / [2η μικρή σημείωση: χαμηλό χτύπημα, (σε σχέση με τον ανταγωνισμό), περιορισμοί σε σύρματα, ξεχνάμε διπλά τριπλά πενταπλά κόλπα, μεγάλο ύψος θαλάμου (το βάζω άδικα ως αρνητικό γιατί πιστεύω απόλυτα πως δεν είναι καθόλου τυχαίος ο συγκεκριμένος σχεδιασμός)].[/justify]

[justify]Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.[/justify]



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 28, 2018, 14:00 από Buliwyf »

Απ: Taifun – Dripper V2 (kit) by SmokerStore
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 02, 2017, 20:51 »
Παράθεση
είναι για πιο έμπειρα χέρια, είναι για πιο έμπειρους δοκιμαστές, (σημ. δεν διεκδικώ τίποτα από αυτά, να το ξεκαθαρίσω).
νομίζω πρέπει να το αποβάλεις πια αυτό , που το λες συνέχεια. Είσαι πλέον κανονικός καθηγητής με έδρα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Taifun – Dripper V2 (kit) by SmokerStore
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 03, 2017, 01:01 »
Ότι πιο εντυπωσιακό έχει γράφει στο forum φίλε Joe , μπράβο!!!

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8398 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180793 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536848 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59924 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136208 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085444 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35511 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12