vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

282 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, kyrgiannis, Jorge, camber, Lefty, Doubt

Twitter

Ποιος Επισκευασιμος Ατμοποιητης ειναι ο πιο ευκολος για Νεο Ατμιστη?

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Εγώ πάντως αποφάσισα να πάρω ως πρώτο επισκευάσιμο τον kayfun mini v3 και μετά από 1 ημέρα συμβίωσης παρήγγειλα άλλους 2 κλώνους να υπάρχουν. Τον βολευτηκα αμέσως και τον έστησα μονος μου βλέποντας βίντεο εδώ και στο youtube. Εύκολος, γρήγορος, απροβλημάτιστος, όλα εξαιρετικά.

Αποσυνδεδεμένος bluefinikas

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Τους ίδιους ατμοποιητές είχα ως δίλημμα και εγώ. Κατέληξα στον αβοκάντο. H ρύθμιση τoυ airflow του wismec είναι άβολη για μένα, οπως και ο τρόπος που ανοίγει για να έχεις πρόσβαση στο deck. Η μέθοδος αναπλήρωσης έχει επίσης ένα θέμα αν γεμίζεις με  μπουκαλάκι χωρίς πιπέτα ή σύριγγα. Ο goblin δεν έχει έλεγχο ροής υγρών και η ρύθμιση εισαγωγής αέρα στην βάση δεν μου αρέσει καθόλου. Έχω την αίσθηση (για να μην πω βεβαιότητα) οτι οι εταιρίες βγάζουν εσκεμμένα μοντέλα με ατέλειες για να έρθει μετά η version 2 που τα διορθώνει όλα.

Ο αβοκάντο είναι ήδη στην δευτερη έκδοση. Έχουν φτιάξει την μέθοδο αναπλήρωσης υγρού και έχει το velocity style deck, που καθομολογουμένως είναι πιο βολικό να στήνεις αντιστάσεις, εδικά αν είσαι αρχάριος. Θα έχει σίγουρα και τα αρνητικά του και αυτός βέβαια. Το κεραμικό πχ που βάζεις όταν στήνεις μονή αντίσταση δεν κουμπώνει καλά. Δεν τον έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω πως αποδίδει, απλά αναφέρω το σκεπτικό που με οδήγησε στην επιλογή μου βλέποντας μόνο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και βίντεο στο youtube. Καλύτερα θα ήταν να πουν την γνώμη τους και όσοι τους έχουν στην κατοχή τους βέβαια.
 
Στην gearbest θα βρεις τον goblin στα 19$ τον theorem στα 23$  και στη fasttech τον avocado στα 26$ με τον κωδικό ΜΑΡ. Υποψην ότι ο τελευταίος έχει διάμετρο 24 χιλιοστά οπότε έλεγξε αν και πως θα κάθεται στο μοντάκι που πήρες αν καταλήξεις σε αυτόν.
Αρα καρφωτο αβοκατο δηλαδη...Νομιζω ισα που θα χωραει στο pico γιατι ο crown χωραει αλλα βρησκει το δαχτυλιδι ροης αερα που ειναι πιο μεγαλο απο την βαση του.Για εκει τον προοριζω μα αν εχει προβλημα θα παιξει και στο Ipv4. Αυτο που σκεφτομουν ειναι αν μπορει να παιξει και με απλα συρματα καλα ο ατμοποιητης καθως βλεπω πολυ διπλες κλαπτον στα 140+ watt, που ετσι και αλλιως με τον εξοπλισμο μου αυτη την στιγμη δεν εχω δυνατοτητα για τοσο ψηλα watt. Αμα μου απαντηθει και αυτο εχει φυγει παραγγελια..

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Πολύ κουφο να προτείνεις Erl από Kayfun Lite Plus!
Εχω και τους 2 και είναι μερα με την νυχτα σε ευκολια στησίματος, ο Erl αν δεν εχεις τελειωσει σχολη κομμωτικης για  να κουρεψεις το βαμβακι και φυσικα να πετυχεις την ακριβη ποσοτητα πλυμιριζει ο τοπος!
Ενταξει ο  Kayfun Lite Plus εχει το θεμα με το βιδακι και ότι πρεπει να κουβαλας κατσαβιδι αλλα συγχωρει τα παντα,τον προτεινα σε 2 εντελος newbies και μεσα σε 10 λεπτα τους εδειξα τι και πως για στησιμο-γεμισμα,και φυσικα περιμενα να με παρουν κανα τηλ. να με ξαναρωτησουν για τα τι και τα  πως ,ποτε δεν χτυπησε το τηλ.!

Συμφωνω και επαυξανω.Σαν τους καιφουνηδες ειδικά για νέο κανενας

Αποσυνδεδεμένος sotiro

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απο την προσωπικη μου εμπειρια θα προτεινω τον πρωτο ατμοποιητη που αγορασα και χρησιμοποιω απο την πρωτη μερα το επισκευασιμο κομματι του...τον Subtank mini.Θεωρω οτι προκειται για deck πανευκολο και newbie friendly.  :) :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ηρακλης

  • ***
  • 590
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιωργος
οπωσ για πρωτη φορα ξεκινασ από ( σπιτι με κοκκινο φωτακι ) ετσι και σε επισκευασιμο πασ  kayfun 8)

Αρα καρφωτο αβοκατο δηλαδη...Νομιζω ισα που θα χωραει στο pico γιατι ο crown χωραει αλλα βρησκει το δαχτυλιδι ροης αερα που ειναι πιο μεγαλο απο την βαση του.Για εκει τον προοριζω μα αν εχει προβλημα θα παιξει και στο Ipv4. Αυτο που σκεφτομουν ειναι αν μπορει να παιξει και με απλα συρματα καλα ο ατμοποιητης καθως βλεπω πολυ διπλες κλαπτον στα 140+ watt, που ετσι και αλλιως με τον εξοπλισμο μου αυτη την στιγμη δεν εχω δυνατοτητα για τοσο ψηλα watt. Αμα μου απαντηθει και αυτο εχει φυγει παραγγελια..
 Για το σύρμα συμφωνώ, πιστεύω όμως και ένα απλό κανθαλ ή ss γύρω στα 0,4 mm θα είναι μια χαρά. Στο pico τώρα δε νομίζω να χωράει. Κάνε και μια ερώτηση στα αντίστοιχα νήματα, αλλά στη θέση σου για το συγκεκριμένο μοντάκι θα πηγαινα αποκλειστικά σε ατμοποιητη 22 χιλιοστών,

spyros1

Καλημέρα.
Εγώ θα πρότεινα κατι σε επισκευάσιμο μεν αλλά να πέρνει και έτοιμες αντιστάσεις.
Έτσι ώστε μέχρι να μάθει να στήνει να βάζει και μια έτοιμη μέσα να του περνάνε  οι :angry_orange: και να ξαναπροσπαθεί.;)
Γιατί εάν είναι νέος στο άτμισμα με τον καθαρά επισκευάσιμο ατμο παίζει και το σενάριο να τον "φυτέψει"... :( κάποια στιγμή (εάν δεν μπορέσει να τον φέρει σε λογαριασμό) και να ξαναρχίσει χειρώτερα το κοινό τσιγάρο...  :)  
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2016, 11:38 από spyros1 »

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
οπωσ για πρωτη φορα ξεκινασ από ( σπιτι με κοκκινο φωτακι ) ετσι και σε επισκευασιμο πασ  kayfun 8)

Θεουλης! Αρα ηθικο διδαγμα,ο kayfun παει με ολους! :))

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Σιγουρα ο klp ειναι ενας πολυ καλος & ευκολος σχετικα για εναν νεο στους επισκευασιμους...

Απο την αλλη εγω θα προτεινα (αν & δεν ειναι στην λιστα), τον Nectar Micro εδω ο οποιος ειναι ''δασκαλος'' για καποιον που θελει να μεταπηδησει στους επισκευασιμους. Πανευκολος σε στησιμο/βαμβακι, γεμισμα απο πανω... & πολυ καλη γευση O0

Αποσυνδεδεμένος Άκης Παπ

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Μόλις παρέλαβα τον kayfun lite plus. 3 μήνες στο άτμισμα και μετά τον nautilus mini που με άφησε υπερευχαριστημένο είπα να μπω στα λίγο πιο βαθειά. Λόγω έλλειψης χρόνου, θα τον στήσω το βράδυ με την ησυχία μου, πάντως η πρώτη μου εντύπωση από την άποψη της ποιότητας κατασκευής και εμφάνισης είναι πολύ θετική. Θα επανέλθω με εντυπώσεις που εύχομαι να συμβαδίζουν με των περισσοτέρων εδώ μέσα!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Πιο εύκολος, απροβλημάτιστος, "γευσάτος", γρήγορος στο στήσιμο, φιλικός κτλ επισκεύασιμος είναι ο Τηλέμαχος Χ1. Μέσα σε 5' τον έχεις πλύνει/στεγνώσει/στήσει και ατμίζεις. 
   
Άντε να τον βρεις όμως :( 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
κι αν ως νέος τον χειριστείς αδέξια και σπάσεις/χάσεις κάτι... άστε να πάνε!!!!
Ανταλλακτικά γιοκ! Ούτε καν σε όλη την Ευρώπη μπορείς να τα ψάξεις. Απαγορεύεται!
Αυτό πού το πας;

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
klp παιδες..πολυ καλος ατμο και δουλευει ακομα και αν ξεχασεις να βαλεις συρμα κ βαμβακι. :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Έχω αυτή τη στιγμή τρεις ατμοποιητές με το τανκ κάτω και πάνω την αντίσταση (avocado, nectar micro και change v1). Αυτής της "φιλοσοφίας" οι ατμοποιητές είναι ότι πιο εύκολο και απροβλημάτιστο σε στήσιμο και χρήση έχει περάσει από τα χέρια μου. 

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Πολύ κουφο να προτείνεις Erl από Kayfun Lite Plus!
Εχω και τους 2 και είναι μερα με την νυχτα σε ευκολια στησίματος, ο Erl αν δεν εχεις τελειωσει σχολη κομμωτικης για  να κουρεψεις το βαμβακι και φυσικα να πετυχεις την ακριβη ποσοτητα πλυμιριζει ο τοπος!
Ενταξει ο  Kayfun Lite Plus εχει το θεμα με το βιδακι και ότι πρεπει να κουβαλας κατσαβιδι αλλα συγχωρει τα παντα,τον προτεινα σε 2 εντελος newbies και μεσα σε 10 λεπτα τους εδειξα τι και πως για στησιμο-γεμισμα,και φυσικα περιμενα να με παρουν κανα τηλ. να με ξαναρωτησουν για τα τι και τα  πως ,ποτε δεν χτυπησε το τηλ.!
Όπως δεν μπορώ να καταλάβω πως προτείνεται ο Kayfun για εύκολος,
έτσι δεν μπορώ να καταλάβω πως χαρακτηρίζεται ο Erl ως "δύστροπος".

Τοποθετώ το αξονάκι με την αντίσταση πάνω στις "ράγες" του deck, στρίβω
σύρμα στις βίδες, μέχρι εδώ πανεύκολο. Μετά βαμβάκι αφράτεμα, κόψιμο
διαγώνια (σαν κάποια στυσίματο Phenomenon) και κατέβασμα μέσα στα αβλάκια.
Αν φτάνει το βαμβάκι μέχρι τέρμα του αυλακιού η παρακάτω ελαφρύ/γρήγορο
κούρεμα την άκρη του. Ύγρανση του αφρατεμένου βαμβακιού και μετά με ένα
tweezer στρώσιμο. Όλα αυτά πολύ γρήγορα και χωρίς ιδιέταιρη δυσκολία. Γενικά,
από τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ tweezer, μπορώ να κουμαντάρω τα βαμβάκια
με χειρουργική ακρίβεια, δεν αντιμετώπισα ποτέ και με κανένα ατμοποιητή πρόβλημα.
(πάντως και με απλό κατσαβιδάκι παλιά, μια χαρά κουμάνταρα τα βαμβάκια του Erl...)

Έχω αυτή τη στιγμή τρεις ατμοποιητές με το τανκ κάτω και πάνω την αντίσταση (avocado, nectar micro και change v1). Αυτής της "φιλοσοφίας" οι ατμοποιητές είναι ότι πιο εύκολο και απροβλημάτιστο σε στήσιμο και χρήση έχει περάσει από τα χέρια μου.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κανέναν τέτοιου είδους. Μόλις με έψησες. Ευχαριστώ.
(κυρίως με ενδιαφέρουν για να έχω να προτείνω "εύκολους" επισκευάσιμους σε νέους
ατμιστές γιατί δε θέλω με τη μία να τους "ρίξω" σε Cloud One/ Phenomenon).

Σκέφτομαι να παραγγείλω αυτά:

https://www.fasttech.com/products/2803600
https://www.fasttech.com/products/2830800
https://www.fasttech.com/products/4133001
https://www.fasttech.com/products/0/10019096/3975000-authentic-geekvape-avocado-rta-rebuildable-tank

Αν πιστεύεις πως κάποια είναι κακή/λάθος επιλογή, θα εκτιμούσα ένα pm. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 19:59 από FML »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278618 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123775 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos