vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

71 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, Ribot, Jorge, manoslykos, hlias bax, infernity

Twitter

Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1485 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 00:16 »
Γιώργη επειδή δεν είμαι κ στα καλύτερα μου,, δε θα σου απαντήσω...  ;)
Παρατηρήσεις όμως δεν πολύ δέχομαι  :)

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1486 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 00:16 »
Φρούδες ελπίδες, οι Παπαστράτοι αυτού του κόσμου πάντα θα έχουν stand by το πολιτικό προσωπικό που απαιτείται για να εξυπηρετείται το δικό τους συμφέρον, με οποιαδήποτε κυβέρνηση και οποιαδήποτε σύνθεση βουλευτών.
Φίλε μου , σου δηλώνω ότι σε εκτιμώ και διαβάζω πάντα τις ενδιαφέρουσες απόψεις σου.
Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας παρά μόνον στο ότι εγώ έχω βάσιμες ελπίδες , πέρα από κάθε "ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ" μη ευνοική τροπολογία ή νόμο, ότι το άτμισμα δεν θα εξοντωθεί , διότι έχει πολλά ατού.
Απλώς χρειάζεται , στους αποφασίζοντες (με προσωρινές τροπολογίες), συνεχής πίεση και φυσικά επαγρύπνιση από εμάς. Ισως υποστούμε μία προσωρινή ήττα, ίσως στεναχωρηθούμε προσωρινά, αλλά δεν χάσαμε τον πόλεμο. Λίγη αισιοδοξία , δεν βλάπτει.
Και, κάθε βοήθεια, δεκτή. Να είσαι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2018, 00:25 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Dr.Feelgood

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • Μικρός Τυμπανιστής
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1487 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 06:13 »
Φρούδες ελπίδες, οι Παπαστράτοι αυτού του κόσμου πάντα θα έχουν stand by το πολιτικό προσωπικό που απαιτείται για να εξυπηρετείται το δικό τους συμφέρον, με οποιαδήποτε κυβέρνηση και οποιαδήποτε σύνθεση βουλευτών.
+άπειρο

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος darksun85

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1488 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 10:04 »
Πάντως μία βόλτα πού έκανα εχτές στο κέντρο της Πάτρας, πέρασα να δω έναν γνωστό που δουλεύει στην νομπακο. Μπαίνω μέσα και κοιτάω για υγρα snv και για αρώματα που όπως γνωρίζετε είναι της atmoslab. Των ρωτάω γιατί δεν έχετε αυτά τα πράγματα και μου είπε ότι πλέον είναι παράνομα. Μα του λέω, δεν έχει γίνει κάτι ακόμα με την τροπολογία για να τα βγάλεις από τα ράφια. Κοιτάζοντας με, μου απάντησε αυτό ακριβώς. Αυτήν την εντολή έχουμε πλέον. Λίγο πιο πέρα ένας υπάλληλος, προσπαθούσε να πείσει ένα ατμιστη ότι το glo θα του δώσει μεγάλη ευχαρίστηση εν σύγκριση με το ατμισμα. Όλα για τα λεφτά. Να τονίσω ότι ποτέ δεν ψωνίζω από νομπακο γιατί υπάρχει μαγαζάκι ατμιστικων κοντά μου. Περαστικά μας.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1489 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 10:19 »
1. Βεβαίως και συμφωνώ με εσένα και την ΚΕΑ για το 1. Απλώς θα ξανατονίσω ότι μία τροπολογία, ακυρώνεται από μία άλλη τροπολογία. Τώρα ποιός θα φέρει την ευνοική για μας και το άτμισμα, νέα τροπολογία, αυτό είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο
2. Αν ψηφίζουμε βουλευτές που αποδεδειγμένα διάκεινται εχθρικά στα συμφέροντά μας, τότε τι να πώ   !!
Θα ψηφίσουμε με κριτήριο δηλαδή τις πρoεκλογικές υποσχέσεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο Παύλο?   :confused1:
Με όλη την εκτίμηση που σου τρέφω από τη συμμετοχή σου στο forum, πιστεύω ότι όταν υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα, δυστυχώς όλα τα κόμματα είναι σύμφωνα.
Τώρα, αν εννοείς εκλογές σε τοπικό επίπεδο, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να επηρεάσουν τις τελικές αποφάσεις ...  

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1490 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 11:20 »
Μπορεί να φαίνεται παράδοξο αυτό που λέει ο Παύλος, όμως στην επαρχία οι υποψήφιοι είναι πολύ περισσότερο γνωστοί με τον κόσμο και μπορούν να δεχθούν πιέσεις πολύ πιο εύκολα από τοπικούς παράγοντες απ' ότι ας πούμε στα μεγάλα αστικά κέντρα. Νομίζω κάπως έτσι το εννοεί ο παυλος.
Λειτουργούν διαφορετικά τα πράγματα για διαφορετικούς ανθρώπους. Προσωπικά γνωρίζω ανθρώπους που έχουν ψηφίσει με γνώμονα τον Παναθηναϊκό - Ολυμπιακό κλπ...μην ξεχνάμε όλοι έχουν δικαίωμα ψήφου...

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1491 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 11:23 »
Σόρρυ αλλά δεν κρατιέμαι!! Ακριβώς έτσι ψηφίζει η πλειοψηφία χρόνια τώρα και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε!

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1492 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 11:26 »
Οκ μην ανοίξει όμως η κουβέντα γιατί δεν είναι μόνο αυτό...ας μένουμε όπως μπορούμε στο θέμα.

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1493 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 11:34 »
Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας παρά μόνον στο ότι εγώ έχω βάσιμες ελπίδες , πέρα από κάθε "ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ" μη ευνοική τροπολογία ή νόμο, ότι το άτμισμα δεν θα εξοντωθεί , διότι έχει πολλά ατού.
Δεν θα εξοντωθεί, αλλά θα περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό η επέκταση και διείσδυσή του σε ακόμα μεγαλύτερες μάζες του πληθυσμού. Σε μερικά χρόνια θα έχουμε απομείνει: 

Α. Η σημερινή φανατική ομάδα ατμιστών στο DIY, κάπου στα 10.000 άτομα σύμφωνα με τα στοιχεία των ερευνών (το 3% στους 300.000).
Β. Αυτή η ομάδα των 10.000 ατόμων που φυσικά θα έχει βρει τους τρόπους για να παρακάμπτει όλη αυτή την απολύτως γελοία νομοθεσία που αφορά το άτμισμα, και ουσιαστικά θα φέρνει σχεδόν τα πάντα από το εξωτερικό, θα έχει δημιουργήσει μία άλλη μεγαλύτερη ομάδα από φίλους, γνωστούς και συγγενείς και θα τους τροφοδοτεί με όσα χρειάζονται για να συνεχίσουν να ατμίζουν οικονομικά. Αν προσθέσουμε μία λογική αναλογία, κάπου στα τρία έως πέντε άτομα για τον κάθε ένα της κεντρικής φανατικής ομάδας, καταλήγουμε σε ένα νούμερο από 40.000 έως 60.000 άτομα συνολικά.
Με τα τωρινά δεδομένα, αυτός θεωρώ ότι θα είναι ο αριθμός των ατμιστών σε μερικά χρόνια, και που θα παραμένει σχετικά σταθερός στο πέρασμα του χρόνου. Πάνω από το 90% των σημερινών καταστημάτων με είδη ατμίσματος θα βάλουν λουκέτο. Όλοι οι υπόλοιποι θα αναγκαστούν να πάνε στα iqos, να ξαναγυρίσουν στο τσιγάρο ή να διακόψουν τα πάντα, ανάλογα με το πόσο βαθιά είναι η τσέπη τους.
Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη. Το μόνο απολύτως σίγουρο είναι, ότι εγώ θα εξακολουθήσω να ατμίζω, όσα μέτρα και απαγορεύσεις ψηφίσουν και επιβάλλουν... 

Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1494 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 11:40 »
Πρόεδρε να συνεννοηθούμε στην στοά για μία σχετικά καλή παραγγελία...…………….. να φροντίσεις τα μέλη σου.  ;)

Ακολουθεί η ανακοίνωση του Παναγιωτόπουλου από την Συνάντηση για πλήρη ενημέρωση.

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ +
 ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΡΚΟΥΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ

Επειδή πολλοί με ρωτάτε τί έγινε σήμερα στο Υπουργείο Υγείας, θα σας πω περιληπτικά ότι αναλύσαμε τις ενστάσεις μας σε τεχνικό επίπεδο, σημείο-σημείο και έγινε αντιληπτό το αιτιολογημένο σκεπτικό μας.
 Δυστυχώς, άνθρωποι πριν από τους συνομιλητές μας, κάθισαν και έγραψαν νομοθέτημα που δεν έχει αντικειμενικά θεμέλια λογικής, νομιμότητας, δικαιοσύνης.

Σήμερα, για έναν περίεργο λόγο (σε τέτοιο βαθμό) υπήρξε συγκαταβατικότητα. Στη συντριπτική πλειοψηφία των σημείων που θέσαμε. Και εννοώ, όχι ΣΥΜΦΩΝΙΑ, αλλά ακρόαση και παραδοχή των σφαλμάτων, των υπερβάσεων, των αδικιών.
Έχουμε μάθει να μην εμπιστευόμαστε, παρά τα έργα. και τα έργα, "κοντός ψαλμός αλληλούια", που λένε και στο Αγρίνιο. Το νομοθέτημα με την κατάθεσή του στη Γραμματεία της Βουλής, θα είναι διαθέσιμο για τροποποίησες από το Υπουργείο. Επομένως, ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.
Παραμένουμε από πάνω στο θέμα, θα ακολουθήσουν τις επόμενες ημέρες και άλλες επικοινωνίες για να σιγουρευτούμε ότι η σημερινή συνάντηση θα γεννήσει ΕΡΓΑ. Και το νομοθέτημα θα μεταμορφωθεί σε κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που αρχικά υποβλήθηκε στην ΚΕΝΕ.
Τα υπόλοιπα, ΜΟΝΟ στην ομάδα που φτιάξαμε για τα τακτικά μέλη του Συνδέσμου.
Αύριο, με ενημερωμένη λίστα τακτικών μελών βάσει των εξοφλημένων συνδρομών, θα προστεθούν τα τακτικά μέλη στην ομάδα ώστε να έχουμε διαρκή, συνεχή και ουσιαστική επικοινωνία. Λίγη υπομονή γιατί κάθε αρχή και δύσκολη. Και αύριο τα σπουδαιότερα.
Πρόκειται για μία ενέργεια που θα έπρεπε να έχει γίνει νωρίτερα σαφώς. Ωστόσο, ποτέ δεν είναι αργά, όταν αυτό που γίνεται είναι καλύτερο από το τί υπήρχε ως σήμερα.
Πλέον, τα του Συνδέσμου (ΣΕΕΗΤ ώσπου να γίνει ΣΕΕΠΑ και τυπικά), θα τα λέμε "εντός των τειχών".
Να είστε όλοι καλά και να μην ξεχνάτε ότι παράλληλα, τρέχει η συγκέντρωση του προϋπολογισμού για αυτό που συμφωνήσαμε ομόφωνα στη Γενική Συνέλευση της 4ης Νοεμβρίου. Είναι σημαντικό να μην ατονίσουμε γιατί με το νομοθέτημα στη Βουλή τις επόμενες 2 εβδομάδες, θα πρέπει να ξεκινήσει η υλοποίηση. Και "χωρίς τυρί, τυρόπιτα δε γίνεται".
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.


Ωραία η π#@αριά της κλειστής ομάδας των εμπόρων ...με την ίδια λογική και η ΚΕΑ να είχε κλειστή ομάδα και να ενημερώνει μόνο τα τακτικά και ενημερωμένα ως προς τη συνδρομή μέλη ...
Όταν έκανε ο ΣΕΕΗΗΤ ανοιχτή πρόσκληση στους απλούς ατμιστες να πάνε στη συγκέντρωση ήταν όλα ωραία όμως ...



Sent from my iPhone using Tapatalk

Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1495 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 11:44 »
πέστα, δεν πρόκειται να ξαναδούν οι έμποροι σεντς από εμένα.. ας πάνε όλα έξω

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Costis79

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1496 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 13:03 »
Μυστικοπάθεια από τον Σεεητ ,λογικά εμείς θα ήμαστε οι τελευταίοι που θα ενημερωθούμε.οσο περνάει ο καιρός η αβεβαιότητα παραμένει κ για να μην βλέπουμε φως άποψη μου είναι ότι κοιτάνε ασφαλώς πως θα βολευτούν αυτοί κ εμείς οι καταναλωτές στα τέτοια τους..

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1497 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 14:06 »
κάποτε υπήρχαν η αγρότες παραγωγή καπνού .  βάλε μου 3ς κορυφές , 6 μεσαία και 4 χαμηλά . πήγαινες  σπίτι σου και ψιλό έκοβες το νέο σου χαρμάνη , χαρτάκια , φίλτρα , μηχανάκια να τα γεμίσεις . λαχταρούσες να φτιάξεις το πρώτο τσιγάρο , να επιβεβαίωσης αυτά που άκουγες στο καφενείο  . ο Γιώργης από το κάτω μαχαλά έχει τα καλύτερα καπνά .

μετά ήρθαν η καπνοβιομηχανίες . με μαζικές και μεγάλες αγορές καπνού  δελέασαν τους παραγωγούς  , αγόραζαν φτηνά με πρόσχημα την απορρόφηση όλης της παραγωγής .
έχοντας σίγουρους πελάτες τον στρατό που τότε μοίραζε δωρεάν σιγαρέτα στο κάθε φαντάρο ,



κέρδισε και τα μεγάλα αστικά κέντρα εκεί η άνθρωποι περίμεναν να κατέβουν από τα χωριά παραγωγή η κάποιος συγγενής να τους φέρει τον χύμα καπνό . Ήρθαν και τα ωραία πακέτα με όμορφες λεζάντες από έξω , και την ευκολία που έκρυβαν μέσα . 20 έτοιμα τσιγάρα , SANTE-KARELIA κασετίνα , κερδίζουν όλο και περισσότερο κόσμο η καπνοβιομηχανίες εδραιώνονται και θησαυρίζουν . Διαφημίσεις στον τύπο της εποχής προωθούν στον κοσμο τον ιδανικό άντρα να κρατάει ένα τέτοιο τσιγάρο στο χέρι .
Για τα κακά του τσιγάρου βέβαια κουβέντα ήτανε πολλή νωρίς για τέτοια .


Καπού εδώ το κράτος  μύρισε το παραδάκι και απαιτεί χρήμα , η καπνοβιομηχανίες απαιτούν κλείσιμο ,  αποκλειστικότητα στην διακίνηση και  στην πώληση τσιγάρων , φυσικά  το κέρδισαν , όπως και το κράτος κέρδισε έσοδα από τους φόρους .  κάποιοι έχασαν και αυτή ήταν η παραγωγή , αυτή  νομικά χάσανε το δικαίωμα να καπνίσουνε ακόμη και αυτά που καλλιεργούσαν στα χωράφια τους .

Μην κουράσω άλλο , απλά βάλτε στο κείμενο που διαβάσατε παραπάνω στην θέσει του καπνού  το ηλεκτρονικό τσιγάρο . Θα δείτε  σε πολλά σημεία την ιστορία να επαναλαμβάνετε και  που πάει το πράγμα .

Το ίδιο συνέβη και με το γάλα ,
Μεγάλη σε ηλικια θα θυμούνται τους παραγωγούς που ερχόντουσαν στης γειτονίες και κατεβαίναμε με της κατσαρόλες να πάρουμε γάλα . Βγήκανε η γαλακτοβιομηχανίες και σάρωσαν τα πάντα  . βγάλανε νόμους , ISO, και φτάσαμε σήμερα να πίνουμε νεροζούμια τα οποία ανακυκλώνονται συνεχώς .
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2018, 19:32 από ΜΑΚΕΔΟΝΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος Costis79

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1498 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 14:39 »
Ποσό δίκιο έχεις...

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Απαγορευση πωλησης υγρων χωρις νικοτινη;
« Απάντηση #1499 στις: Νοεμβρίου 24, 2018, 15:33 »
Μόλις πριν απο λιγο ειδα ενα γνωστο μου που καθόταν σε μια καφετερια, αυτός ειχε απο τσιγαρο πάει στο IQOs αφου πρωτα ειχε δοκιμασει λιγο άτμισμα, και έλεγε τα καλύτερα για το IQos και προσπαθουσε -ματαια εννοείται- να πείσει κι εμενα, να το δοκιμασω μάλιστα ισχυριζόταν στην αγνοιά του, ότι το IQos ειναι πιο υγιεινό απο αυα  που ατμιζω(!).

Ο τυπος, λοιπόν καπνιζε αμεριμνα και αρειμανια το ... τσιγαράκι του! Ουτε ίχνος IQos στο τραπέζι του....

Εγω όμως εξακολουθω να ατμιζω, και να θεωρω (κακό) παρελθον το τσιγάρο.... 
Και αναλογα τις απαγορευσεις, ισως να θεωρησω παρελθόν και το άτμισμα σε λιγο καιρό.

Αυτο είναι που τους ενοχλέι πιο πολύ απο όλα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281690 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4236 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix