vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
Σε καταλαβα αλλα εχε υποψην σου οτι μπορεις να ατμισεις mtl και με μικροτερη αντισταση.
Π.χ αν εφτιαχνες κατι στα 0.8 θα ειχες και περισσοτερες επιλογες να παιξεις με υλικο και τυπο συρματος (SS αντι για Kanthal, Clapton αντι για απλο συρμα, κλπ)

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estorial

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ, πάνω από 1 ohm γιατί είναι mtl,αυτός που έχω είναι ο triton mini με 1.8 clapton αντίσταση πάνω και είμαι ευχαριστημένος

Το mtl δεν έχει να κάνει με την τιμή της αντίστασης. Έχει να κάνει με την ποσότητα αέρα. Η τιμή της αντίστασης παίζει μόνο ρόλο σε μηχανικά μοντ που είναι ο μόνος τρόπος να ρυθμίσεις τα watt.

Δοκίμασε 28ga Ni80 5-7 σπείρες, λογικά θα βγει από 0,6-0,9 ohm.

Αποσυνδεδεμένος ΠετροςΘεσσ

  • ***
  • 727
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας, έχω αγοράσει έναν Fumytech Gotank RTA πρόσφατα και θα ήθελα να μου πείτε ,τι σύρμα να χρησιμοποιήσω  για αντιστάσεις γύρω στα 1.5 ohm. Ευχαριστώ
 Νι80 28 αρι της vandy vape. Υψηλη ωμικοτητα,καλη γευση. Στις 6 σπυρες θα σου βγαλει γυρω στο 1.25

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Το mtl δεν έχει να κάνει με την τιμή της αντίστασης. Έχει να κάνει με την ποσότητα αέρα. Η τιμή της αντίστασης παίζει μόνο ρόλο σε μηχανικά μοντ που είναι ο μόνος τρόπος να ρυθμίσεις τα watt.

Δοκίμασε 28ga Ni80 5-7 σπείρες, λογικά θα βγει από 0,6-0,9 ohm.
Ακριβώς αυτό και τίποτε άλλο. Και αυτό το λέει κάποιος που κάνει mtl και μάλιστα σφιχτό με 0,6Ω σήμερα και με 0,06Ω πριν από λίγες μέρες. Ss316l και ni200 αντίστοιχα. Πάντα σε phenomenon Zest.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό το σύρμα της vandy superfine mtl fused clapton σαν γεύση δίνει ποιο πολλά από το απλό κανθαλ;

Αποσυνδεδεμένος gangelo

  • **
  • 463
  • Φύλο: Άντρας
[member=15403]Eternal[/member] μακραν καλυτερη γευση.. Ανεβαζοντας ομως κατακορυφα και καταναλωση, ρευματα, θερμοκρασια ατμου.

Κοιτα, ο καθενας εχει τις δικες του προτιμησεις οσον αφορα το mtl.
Εγω προσωπικα προτιμω απλα συρματα σε 2.5 πυρηνα κρατωντας τον ατμο σε μετρια θερμοκρασια.
Για εμενα το SS ειναι καλη λυση γιατι αρπαζει γρηγορα, αποφευγω το N80 γιατι ειμαι αλλεργικος στο νικελιο. 
Στα απλα συρματα η διαφορα στη γευση ειναι σχετικα μικρη απο μεταλλο σε μεταλλο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Αυτή την εμμονή με το Ν80, τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο, πραγματικά δεν μπορώ να την εξηγήσω. Θυμάμαι πριν χρόνια, όταν ακόμη δεν είχε εμφανιστεί-διαδοθεί το οργανικό βαμβάκι και οι επισκευάσιμοι στήνονταν με silica, οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν nichrome. Με την καθιέρωση του βαμβακιού η πλειοψηφία των ατμιστών στράφηκε μαζικά στο κάνθαλ, ως πιο ασφαλή επιλογή για ν' αποφύγει το νικέλιο που ως υλικό είναι δεδομένα αλλεργιογόνο και καρκινογόνο.
Μετά εμφανίστηκαν το Ν200 και το τιτάνιο, παρέα και υποχρεωτικά με τον έλεγχο θερμοκρασίας κι από κοντά και το ss για να παίζεις σε διπλό ταμπλό. Δεδομένου ότι το tc δεν είχε την αναμενόμενη εξέλιξη στις πλακέτες και ουσιαστικά μόνο με dna και dicodes μπορεί να πεις ότι θα παίξεις αξιοπρεπώς, αλλά κι εκεί αφού πρώτα ψάξεις και διαμορφώσεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις κι αφού επιλέξεις το κατάλληλο σύρμα με τη δέουσα σχολαστικότητα. Κάπως έτσι το tc έμεινε για λίγους που το πίστεψαν και το αγκάλιασαν.
Τον τελευταίο 1,5 χρόνο, οι αντιστάσεις έχουν πέσει στα τάρταρα κι η κουτσή Μαρία κοτσάρει μια 0,15Ω και δίνει πόνο και η μόδα ξαναγύρισε μαζικά στο Ν80, το ξεχασμένο nichrome δηλαδή, με 80% νικέλιο, ενώ κάποιοι δε διστάζουν να πάνε και σε 90%(Ν90).
Έτσι απλά, χωρίς σκέψη, χωρίς προβληματισμό, ξεχάστηκαν και οι παλιότεροι φόβοι και δώσε dry burn στο νικέλιο ουσιαστικά και κράτα την ίδια αντίσταση κανα 2μηνο...
Δεν ξέρω, παραμένω προβληματισμένος, βλέπω πως έχουν ξεχαστεί εκείνες οι συζητήσεις, τα ψαξίματα σε κάθε λογής πηγή που έκανε ο καθένας από μας προσπαθώντας να μάθει και να μοιραστεί γνώση με τους άλλους.
Σαν να έχουμε μπει σε μια γραμμή όλοι και ν' ακολουθούμε μια τάση χωρίς να την αξιολογούμε στο ελάχιστο. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
...κ καπου εδω θα ξανασυμφωνισω με τον [member=13664]Ribot[/member]  :respect:
δυστυχως η μεγαλυτερη πλειονοτητα, των νεοεισερχομενων στο ατμισμα δε ριχνει ουτε μια ματια στα παλιοτερα νηματα του φορουμ, στα οποια υπαρχουν εκατονταδες αναλυσεις-τοποθετησεις-διευκρινήσεις για το ζητημα "συρματα"-¨ασφαλεια"-"υγεία".

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Kάθε εποχή έχει και τις απαιτήσεις της σε εξοπλισμό και αναλώσιμα δεινόσαυροι :))
Το kanthal καλό χρυσό και άγιο για τανκάτους αλλά σε drippers και φουλ αεράτους RTA ούτε για πλάκα...
Μην ξεχνάμε οτι και η ποιότητα των συρμάτων δεν έχει καμία σχέση με πριν 2+ χρόνια.
Οσο για τους νέους ατμιστές και αν τα ψάχνουν αυτά...ανέκδοτο :yes:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
...θα παρακαμψω τον χαρακτηρισμο "ανεκδοτο"...  
εαν ηταν ενημερωμενοι οι νεοεισερχομενοι, δεν θα υπηρχαν "περιεργες" ερωτησεις για τα συρματα αγαπητέ [member=17746]paloukaros[/member] .
θα διαβαζαν τα αναλογα νηματα, κ τουλαχιστον καποιες βασικες αποριες θα τις ειχαν λυσει.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Χέζω πρέντο που έλεγε και η γιαγιά μου αγαπητέ...
Παλιότερα στο άτμισμα υπήρχαν μόνο οι χομπίστες και έπεφτε πολύ διάβασμα για να στήσεις και να κάνεις το οτιδήποτε.
Απο την στιγμή που έγινε αρκετά πιο προσβάσιμο στο ευρύ κοινό τελειώσανε αυτά.
Τώρα ατμίζει και η κυρα Μαρία 75 χρονών συνταξιούχος του ΟΓΑ...άντε εξήγα της εσύ τα σύρματα :))

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Εγώ δεν υποστήριξα όμως ότι το κάνθαλ είναι το καλύτερο, τον προβληματισμό μου εξέφρασα κι ότι δεν βλέπω κανέναν να ασχολείται μ' αυτά τα θέματα. Για το κάνθαλ μάλιστα έχω βρεθεί σε κουβέντα που κάποιος υποστήριζε ότι είναι χειρότερο γιατί έχει μέσα αλουμίνιο!
Ναι οκ, για ντριπερς, το κάνθαλ δεν είναι το καταλληλότερο, αν όμως για να παίξει όπως πρέπει ένας ντρίπερ χρειάζεται ΊΣΩΣ ακατάλληλο σύρμα, μήπως είναι ακατάλληλος κι ο ντρίπερ τελικά? Ή επειδή τον πληρώσαμε αδρά, δεν πρέπει να τον κακοχαρακτηρίσουμε?
Όσο για την ποιότητα των συρμάτων Σταύρο, τι θα πει έχει βελτιωθεί τα 2 τελευταία χρόνια? Το νικέλιο είναι νικέλιο σε ποσοστό 80 και 90%, είναι καλύτερο νικέλιο? Είναι λιγότερο βλαπτικό? Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να το υποστηρίξει κανείς αυτό, απλά βασιζόμενος στην εμπειρία από τη χρήση. Δηλαδή θεωρεί περιττές τις έρευνες -που δεν γίνονται- γύρω από τα σύρματα? Είμαστε μια χαρά? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Χέζω πρέντο που έλεγε και η γιαγιά μου αγαπητέ...
Παλιότερα στο άτμισμα υπήρχαν μόνο οι χομπίστες και έπεφτε πολύ διάβασμα για να στήσεις και να κάνεις το οτιδήποτε.
Απο την στιγμή που έγινε αρκετά πιο προσβάσιμο στο ευρύ κοινό τελειώσανε αυτά.
Τώρα ατμίζει και η κυρα Μαρία 75 χρονών συνταξιούχος του ΟΓΑ...άντε εξήγα της εσύ τα σύρματα :))
..απο αλλου το πιασαμε.. αλλου πηγε.
τα χωνει κ σε δριπερ η κυραΜαρια?..
ενταξει.. εχω μεινει πολυ πισω.. το παραδεχομαι.  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Μην βαράτε ρε παιδιά, εγώ μια ζωή κανθαλ βάζω, νικελια σσ τισι πισι ντιβιντι δεν δούλεψα ποτέ, απλά έτυχε να ακούσω ότι το δουλεύουν πολλά άτομα και στον prime και λέω κάτσε να δω.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Γιώργο μου ,εσύ ,εγώ και ο Κώστας μπορούμε να κάτσουμε και να συζητάμε για σύρματα μέρες ολόκληρες και να βγαίνουν προβληματισμοί και ένα σωρό άλλα πράγματα το ένα μετά το άλλο.
Έχουμε κάτι όμως που ο νέος ατμιστής που θα μπει σε ένα μαγαζί και θα ζητάει τον σούπερ ντούπερ ντρίπερ με το υπεργαμάτο μηχανικό δεν έχει σε καμία περίπτωση.
Ατμιστική παιδεία...
Εμείς βγάλαμε τα μάτια μας στο διάβασμα,προσπαθούσαμε να αντλίσουμε πληροφορίες που ήταν πραγματικά δύσκολο εκείνη την περίοδο,ζήσαμε την εξέλιξη,ρωτάγαμε πιο έμπειρους και μαθαίναμε χωρίς να μας κοροιδεύουν για να μας πουλήσουν κάτι όπως πολλοί επαγγελματίες,κάτσαμε αμέτρητες ώρες πάνω απο έναν ατμοποιητή ώστε να τον ξεζουμίσουμε και να πάρουμε το καλύτερο απο αυτόν αποτέλεσμα(το ένα στήσιμο δεν τα βρήκαμε,δεν υπήρχε),ενδιαφερθήκαμε για το καλό του ατμίσματος και πάνω απο όλα το αγαπήσαμε αυτό το πράγμα.
Αλλά οι εποχές άλλαξαν...
Δεν τους νοιάζει πραγματικά...ένα γευστικό ντουμανάκι θέλουν οι περισσότεροι και δεν τους καίγεται καρφί το πως βγαίνει και τι περιέχει μέσα...Ατμίζουν 5-6 μήνες και νιώθουν και λένε οτι είναι όλοι γκουρού,χομπίστες,ατμισταράδες κτλ. και αν τους ρωτήσεις για πλάκα τι είναι η "σκουριά" ή το "τσαφ" σε κοιτάνε σαν χάνοι :yes:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8873 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12