vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 08, 2015, 19:56 »
Tριτη 3αδα υγρων πανω στο γνωστο προαναφερθεν στησιμο. Ξεκιναμε:

LIBERTY / dark,nutty & ritch! , 9mg/ml
Μυρωδια απο το μπουκαλακι εντονη προς πουρο, πιπα καπου εκει... Οι 8 σταγονες πεσανε στον 306 και αρχισαμε... Η εισπνοη του ειναι εντονα καπνικη ενω η εκπνοη αρχιζει σταδιακα και το στρωνει, δεν γινεται ατονο αλλα ισοροπητικο. Το καπνικο του κομματι παιζει αναμεσα σε πουρο και πιπα (δεν εχω την εμπειρια να το ξεχωρισω) αλλα χωρις να ειναι μπουχτιστικο. Μυρωδια στο χωρο...δε...δε....
8,0 / 10

BURST OF JOY
Ανοιγω το μπουκαλακι...Μυριζω... :hmmm: Ξαναμυριζω..?? :hmmm:
Ε λεω δεν καταλαβα, δεν πειραζει. Αρχιζω και ατμιζω... ??? :hmmm: ... Ξαναατμιζω... ??? . :hmmm: Δεν μπορω να εκφερω αποψη , μου εχει ξανατυχει με αλλο υγρο. Παντως δεν το καταλαβα καθολου.


RY6 / Vanilla,Caramel & Magic , 9mg/ml
Αλλο ενα κλασσικο καπνικο της σειρας RY , στο πιο ενισχυμενο του. Η βανιλια και η καραμελλα ελαφριες σε ενταση αλλα ευδιακριτες και η επιγευση του παλι καπου προς πουρισια (ετσι μου εβγαλε). Καλο καπνικο .
8,0 / 10

Aυτα.... :bye:


Αποσυνδεδεμένος pit69

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #46 στις: Ιουνίου 10, 2015, 16:41 »
Καταρχήν να ευχαριστήσω την εταιρία για την προσφορά της , άλλωστε ήμουν και είμαι πελάτης της και ικανοποιημένος εδω και καιρό .
Οι δοκιμές γίνανε με ατμοποιήτες V-Spot , nautilus mini , subtank mini .με αντιστάσεις απο 1,6-1,8 .
Μιάς και κάνω 6 αρα νικοτίνη , αναγκαστηκα να αραιώσω όλα τα υγρά με μηδενική βάση , 50-50 PG-VG , έτσι ώστε να τα φέρω τα υγρά απο 9 σε 6 mg , χωρίς να χάσει πιστέυω η γευση και το άρωμα .

ΜΑΝΧΑΤΤΑΝ : Ξεκούραστο , καπνικό τριμπεκίζει ελαφρώς , μου θυμιζει το american ,της ίδιας σειράς .

Narghile Aplle : Υπέροχη γέυση μήλου , απο τίς πρώτες φορές που με εντυπωσιάζει έτσι ενα φρουτένιο υγρό , αλα παράλληλα και μια γευση ναργιλέ , σαν να κάπνιζα ναργιλέ , βεβαια δέν είναι για όλη τη μέρα .

Virginia : Καπνικό , ουδέτερο , για όλη τη μέρα , έχει μια νότα πικάντικη σαν πάπρικα .

Lost Atlantis : Ευχάριστη έκπληξη γευση φρουτένια μάλλον μπανάνας
 , έτσι για αλλαγή .


RY6 TOBACCO : Γλυκό καπνικό το έχω ξαναδοκιμάσει , αυτό μου δίνει και μια νότα φουντουκιού , μου άρεσε αρκετά .

RY4 TOBACCO : Και αυτό μια απο τα ίδια , με το 6 , έχει μια απροσδιόριστη γευση ξηρών καρπών , και αυτό καλό , για όλη τη μέρα .


LIBERTY : Αλλο ενα καπνικό γλυκό , για όλη τη μέρα , θυμηζει και αυτο την σειρά RY , έχει καποια νότα καραμέλας .

LONDON RAIN : Ευχάριστη έκπληξη , μου άρεσε αρκετά , μαλακή διακριτική γευση καραμέλας με μια νότα βανίλιας , θα μπορούσα να το χω πιπίλα , όλη μέρα .

FALLEN EMPIRE : Ουδέτερο καπνικό με γευση φιστικιού , δεν μου άρεσε πολύ , ή μαλλον η γευση φυστικιού προσωπικά .

KING'S OF GLORY : Και αυτό μια απο τα ίδια , με γευση φυστικιού , δεν είναι του γούστου μου .

SUNRISE FANTASY : Φρέσκια δροσερή γευση φρουτων ,μάλλον τσιχλοφουσκας θα λεγα , έχει και μια νότα φρέσκιας μέντας .( η μικρή μου κόρη ξετρελάθηκε με τη μυρωδιά που άφησα στο σπίτι )  :yes:

BOUNTY : Και αυτό μια απο τα ίδια , γλυκό και πάλι με γέυση τσιχλόφουσκας ,καλό αν θέλεις να κάνεις κατι ...για αλλαγη .

BURST OF JOY :Γλυκό καπνικό , έχει μια νοτα φρεσκάδας , και μια γενική απροσδιόριστη γευση  , που δέν μπορω να περιγράψω .

FROZEN FRUITS : Φρουτώδες γευση , για δροσερή αναπνοή , και μια υποψία μέντας , δεν θα μπορούσα να το κάνω όλη μέρα .

MAXBORO :Γνωστή γέυση αγαπημένη , μιας και ήμουν μαλμποράκιας ανέκαθεν ,
αν μπορούσε να συνδυαστει με κάτι που θα του δινε μια πιο πικρή καπνική γευση , να σπάσει την εντονη γλυκαδα , θα ήταν τέλειο !!!

Υποσημείωση
Αν και τα υγρά απο ότι κατάλαβα ειναι φουλ σε VG , και έχω συνηθησει πάντα με υγρα 50-50 VG - PG , δεν με χαλάσανε ιδιαίτερα , αν και το χτύπημα θα το θελα λίγο να είναι αισθητό .
Τη διαφορά την κανουν απο ότι φαίνεται τα αρώματα , που περιέχουν τα υγρά , και είναι σε αρκετή ποσότητα , με μια μικρή ποσότητα  PG , ίσα-ισα για να παίξει το ρόλο διαλύτη , και να δέσει σαν σύνολο το υγρό .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2015, 17:02 από pit69 »

Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 10, 2015, 22:38 »
Ξεκίνησα και εγώ να ατμίζω και πάλι τα υγρά που μας πρόσφερε ευγενικά η openprotocol.gr
Το πρώτο που άνοιξα ήταν το Narghile apple με 9άρα νικοτίνη,

Η πρώτη εντύπωση ήταν μια πολύ ευχάριστη μυρωδιά πράσινου μήλου όταν γέμιζα τον ατμοποιητή.
Το υγρό δείχνει vg όπως το γνωρίζαμε από την σειρά που κυκλοφορουσε απο τις αρχες.
Οι πρώτες τζούρες δοκιμαστικές μέχρι να στρώσει ο ατμοποιητής δεν είναι άξιες λόγου.
Ευχαριστήθηκα μηλαράκι!! πραγματικό μήλο όμως! ευχάριστη έκπληξη.
Χτύπημα ικανοποιητικό στα 8watt.
Το κομμάτι του ναργιλέ μου άρεσε αλλά δεν του έδωσα σημασία γιατί με κέρδισε το μήλο.
Παραγωγή ατμού πλούσια εως πολύ έντονη, με εντυπωσιασε  μετα απο καιρο στο 50-50.
Συνεχίζω να το ατμίζω γιατί ήταν πολύ ευχάριστη αλλαγή. Δεν με μπούκωσε. Σωστή ένταση αρώματος.
Αν δεν μου αρέσει κάτι δεν θα διστάσω να το γράψω, διοτι η κριτική αλλιώς δεν θα είχε νήμα
Με αυστηρά κριτήρια γιατί 10 δεν θα έβαζα σχεδόν ποτέ,

Ένα 7/10 το αξίζει με το παραπάνω.


Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 13, 2015, 18:21 »
Ατμιζω DIY, 100% VG, 2mg, μη καπνικα, με χαμηλο ποσοτο αρωματος (3-5%).
Ζητησα να μου στειλουν florex γιατι το αμεσως επομενο διαθεσιμο 9mg θα μου ηταν δυναμιτης.
Παρελαβα 4 μηδενικα φρουτοϊδη, 1 ry4 9mg και δυο βασεις του 0.5 Lt 50-50 VG-PG, η μια 0% και η αλλη 32 mg.
To ry4 χαριστηκε αμεσως γιατι δεν μπορουσα ουτε τη γευση ουτε και ακομα περισσοτερο τα 9mg.
-red torro. Γευση red bull. Αδιαφορο ως ανεκτο αν σου ερεσει η γευση.
-baba's bounty. Γευση φρουτωδης, με ως επι το πλειστον να επικρατει η μπανανα και λιγο καρυδοσοκολατα. Κουραστικο μετα απο λιγο. Καλο στις πρωτες τζουρες. Δεν θα το αγοραζα.
-bubble gum. Τσικλοφουσκα με μια περιεργη χημικη επιγευση που αν δεν την ειχε θα ηταν ακριβως μια υπεροχη big babol.
-forest fruit mix. Παρα πολυ ωραιο αρωμα και γευση. Επικρατουν τα μουρα πολυ πειστικα.Εχει κι αυτο την περιεργη χημικη επιγευση του προηγουμενου. Στις πρωτες τζουρες σχεδον με ενθουσιασε αλλα μετα το απερριψα για την επιγευση.

Γενικα θα ορκιζομουν οτι τα υγρα εχουν μεγαλο ποσοτο PG , πραγμα στο οποιο απεδωσα και την επιγευση καθως η ψιλοπικριλα της PG σε σχεση με την γλυκαδα της VG που εχω συνηθισει με χαλαει. Φαινεται ομως οτι δεν φταιει αυτο καθως ειπωθηκε οτι τα υγρα ειναι σχεδον μονο VG. Περιεργο.
Μου αρεσε που ειναι διαφανα (το 9αρι ry4 ηταν λιγο υποκιτρινο λογω νικοτινης) και δεν αφηνουν καταλοιπα στην αντισταση σχεδον καθολου.
Η γευση τους στην αρχη δεν φαινεται να ειναι εντονη αλλα μετα απο λιγο αρχιζουν και σε λιγωνουν. Ειναι πολυ γλυκα και γινεται εντονοτερη η γευση.
Σε γενικες γραμμες δεν θα τα αγοραζα. Την ιδια αντιδραση ειχα και για τα t-juice αρωματα που ενω τα εκανα σε ποσοτο 8% ,σε αντιθεση με την επικρατουσα αποψη, εμενα μου φανηκαν δυνατα και ουτε αυτα θα τα ξαναγοραζα για τους ιδιου λογους που ανεφερα για τα natura. Το διευκρινιζω αυτο γιατι μπορει εγω να εχω τελειως διαφορετικη αντιληψη και θεωρηση των υγρων και να  μη φταινε τα ιδια τα υγρα. Εχω προβλημα με τις εντονες γευσεις γιατι το εχω πιπιλα.
Οι βασεις δεν δοκιμαστικαν ακομα. Επειδη ομως η των  32mg θα κοπει με πολυ μεγαλο ποσοστο καθαρης VG  (σχεδον 20 φορες) δεν θα εχει σχεδον καμια επιρροη στο συνολο του υγρου και δεν θα μμπορεσω ποτε να κανω καμια αξιολογηση της (οπως και με ολες τις αλλες που χρησιμοποιω) οπως θα εκανε καποιος που ατμιζει σκετες βασεις.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 13, 2015, 18:50 »
Lost atlantis: Ωραία μπανανα, μετα το φαγητό (καλή ώρα) είναι ότι πρεπει. Δεδομένης και της καλής τιμης του, θα το ξαναγοράσω άνετα.

Αποσυνδεδεμένος aenaos

  • **
  • 220
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 13, 2015, 21:09 »
ναμαστε παλι
FROZEN FRUITS ... πολυ κρυο ξεπαγιασα :))
μια μιξη απο βατομουρα και τα αλλα φρουτα του δασους( που δεν μπορω ουτε να τα προφερω που να τα γραψω)μια δοση μεντα και αρκετη μενθολη
ωραιο υγρο για νταλα ηλιο παραλια  ξαπλωστρα ωραιες γυν........ :-[ κλπ :yes:
πρεπει να καταναλωθει σε παραλια επρεπε να γραφει
αλλα κουραζει δεν ειναι για ολοημερο γιατι (για μενα) παρα ειναι δροσερο

Αποσυνδεδεμένος vaper

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 16, 2015, 00:04 »
Manhattan
Ενα καλό τριμπεκοειδές υγρό που προσπαθώ να καταλάβω ακόμα, αν θα το έκανα για όλη μέρα ή μονο για τα απογεύματα.  Το καλό είναι πως αποδίδει την γεύση απαλά και αυτό μου αρέσει γιατι δεν με μπουκώνει. Καπνική επίγευση με λίγο απο ξηρούς καρπούς. Μου άρεσε γιατί είναι άγλυκο υγρό και ιδιαίτερα καπνικό. Σύνοψη: ένα ελαφρυ τριμπεκοειδες καπνικό υγρο με λίγο ξηροκάρπι και άγλυκο. Άξιζε η δοκιμή
8/10

Αποσυνδεδεμένος nikos1970

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζεις δεν καπνίζεις.
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 16, 2015, 12:01 »
Σε  αυτήν την παράθεση   θα διαβάσεις εντυπώσεις   τεσσάρων ατόμων .
Η  αξιολόγηση θα γίνεται  με βαθμό  από   το 1 ως το 10
και θα βγαίνει σύνολο με άριστα το  40.
Οι ατμοποιητές που γίνουν οι δοκιμές είναι.
Kayfunliteplus με αντισταση στα 1,2 ως 1,4,
atlantis με αντίσταση στα ο,5 . nautilusmin 1,8  και ο vapros 1,6 (δώρο) και  όταν και αν τελειώσουν οι δύο αντιστάσεις   θα δοκιμάσουμε με τον  K 1  1,8 ωμ.

FROZEN  FRUITS
Η γεύση αυτού του υγρού είναι ακριβώς  αυτό που έχει για όνομα
Ένας συνδιασμός εξωτικών φρούτων μαζί με μια δροσιά που  το κάνει να ξεχωρίσει  από παρόμοια υγρά. Καλοκαιρινό απολαυστικό με απαλό  χτύπημα και ικανοποιητική πυνκότητα του ατμού που εκπνέεις σε τζούρες  3- 4 δευτερολέπτων. Μένει μια δροσιά στο στόμα σου που σε κάνει να θές να ξανά κάνεις αμέσως  τζούρα. Για  όσους ανήκουν στην κατηγορία ''φρουτάκηδες'' θα τους το πρότεινα με κλειστά μάτια Βαθμό βάλαμε το   36    (4 Χ 9) 
 
Darkstorm
Κλασσικό καπνικό  ιδανικό για όσους ξεκινούν τώρα το άτμισμα και θέλουν αυτό που ατμίζουν  να μοιάζει με τσιγάρο, εμένα προσωπικάστην εκπνοή μου φέρνει το παλίο'' Καρέλια κασετίνα'' αλλά όχι τόσο έντονοτο ατμίζω απο το πρωί ως τώρα (20:30)  και συνεχίζω. Αυτό που μου αρέσεισε αυτό το υγρό είναι το ότι δεν το ''πιπιλιάζεις''. Δηλαδή  σαν κανονικό τσιγάρο ένα πράμα, άτμισα σχεδόν τα μισά  ml   απ' ότι συνήθως.  Βαθμό του βάζω 9 αλλά στο σύνολο παίρνει  3Χ7 =21 +9  σύνολο  30

bublegum
Τσιχλόφουσκα, σαν τις παλιές   bigballol  με την μόνη διαφορά
η γεύση  να παραμένει και μην χάνεται μετά απο λίγο. Δεν  είναι για όλη την μέρα τουλάχιστον εγώ δεν το άτμισα Βαθμός 28 4Χ7.

MAXBORO
Ωπ! Εδώ είμαστε καπνικό  με  ωραίο άρωμα  μου θυμίζει καβουρτησμένους ξηρούς  καρπούς ανακατεμένο με τσιγάρο, το άτμισα  άνετα όλη την ημέρα  το ίδιο και άλλοι τρεις βαθμός 36 4Χ9.

LONDONRAY
Αυτό το υγρό  που μας μπέρδεψε πιο πολύ απο τα παραπάνω μιας και εμένα  δεν μου αρέσε και τόσο ο αδερφός μου το ατμισε κανα 2ώρο  ο γιός μου και η νύφη μου....πιπίλα.  Μερέντα με φράουλα
λέει ο ένας  καρπουζι βανίλια η άλλη. Εμένα τίποτα απο τα δυο.
βαθμό του βάζω  6  και 7 ο αδερφός 10 +10 οι άλλοι συνολο 33

MANHATTAN
Καπνικό  με ξηρούς καρπούς με βανίλια  στην εκπνοή ζεστό
απολαυστικό το ατμισα  4ml  μέχρι το απόγευμα δεν λιγώνει
και σε ''χορταίνει''  όπως το darkstrom 9 απο εμένα
και 8+8+8
απο τους  άλλους 33 στο συνολο





FALLENEMPIRE

Αυτό το υγρό  συνδιάζει τον ξηρό καρπό με την βανίλια και το κακάο
σε  μια απολαυστική αναλογία που το  ατμίζεις με ευχαρίστηση το φουντούκι στο τέλος σε κάνει να νομίζεις οτι ατμίζεις  nutela.
To  άτμισα ως το μεσήμερι, έμεινα απο μαπταρία και τα άλλαξα
όλα μιας και προτιμώ τα καπνικά , βαθμός 4χ8 32.

SUNRISEFANTASY.
Καλοκαιρινο απολαυστικό .Καρπούζι κολάντα και κάτι άλλο
που δεν μπορώ να μαντέψω, εύκολα θα μπορούσε να μπει την κατηγορία premiumαν και δεν το άτμισα όλη την μέρα
του βάζω 10 όπως και οι υπόλοιποι.  4 Χ 10 = 40


RY4 TOBACCO
 καπνικό υγρό με συνδυασμό από καραμέλα και βανίλια

πολύ ευχάριστη γεύση το ατμισα απ το πρωί μέχρι το απόγευμα δίχως να με λιγώσει μπουχτίσει κτλ είναι απτά πιο ωραία υγρά για εμενα μιας και είναι καπνικό κατά βάση όμως περιέχει βανιλια και καραμέλα το οποιο σπαει την ''καπνιλα'' του κάπως
και δύσκολα θα το βαρεθείς,
του βάζω 10    ...  στο συνολο  10+8+8+9 =35



VIRGINIA
 σκέτο καπνικό υγρό με πολύ ιδιαίτερο άρωμα

θυμίζει πολύ γεύση τσιγάρου θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα σε κάποιον που θέλει να κάνει την αλλαγή απο τό τσιγάρο στο ηλεκτρονικό, έως το πρώτο του υγρό
του βαζω 8 στο συνολο 32  4Χ 8


BURSTOFJOY
 είναι απo τά υγρά με πολύ περίεργη γεύση

δεν μπόρεσα να καταλάβω τι είναι αν και μου θυμίζει κάτι σε γλυκό έχει ωραία γεύση αλλά μετά από 2ώρες  ατμισματος με λίγωσε
του βάζω 7 +7+6+6 =26

BABA'SBOUNTY
πολύ ιδίατερη γεύση
 μου φέρνει καπνικό με λίγο γλυκάδα (όσο πρέπει) και έρχεται μια γεύση από σοκολάτα καρύδα καραμέλα και βανίλια έχει ωραίο χτύπημα στον λαιμό και πυκνό καπνό το έχω βάλει στην κατηγορία με τα αγαπημένα μου υγρά

του βάζω και 10 +9+7+9 =35
LIBERTY
καπνικο υγρο με ξηρους καρπους
το υγρό Liberty μου φέρνει σε καπνικό με ξηρούς καρπούς
και κάτι ακόμα το όποιο δεν μπορώ να καταλάβω έχει έντονο άρωμα θυμίζει πολύ το RY4  όμως τα αλλα αρώματα που συνοδεύουν το Limperty το κάνουν εντελώς διαφορετικό
το ατμισα απ το πρωί έως το απόγευμα δίχως
να το βαρεθώ γί αυτό του βάζω 9 +8+8+8 =33

LOST ATLANTIS
   
η γεύση του μου φέρνει σε μπανανα, κάποιο ακόμα φρούτο και καπνικη,  εχει ήπια καπνική γεύση  και πιο έντονη φρουτωδεις γεύση θα το συνιστούσα στους ''φρουτακηδες'' έχει ωραίο χτύπημα στον λαιμό και ιδίατερη γεύση προσωπικά εμενα όμως ποτε δεν μου άρεσε η μπανάνα σαν γεύση στο ηλεκτρονικό τσιγάρο το συγκεκριμένο υγρό όμως χάρη στα συνοδευτικά αρωματα του το σύνολο που βγάζει είναι ικανοποιητικό
του βάζω 8 +8+8+8= 32

Αυτό είναι το δικό μου σεντόνι όσον αφορά τα υγρά ΝΑΤURA  σε γενικές γραμμές ειναι μια σειρα που θα πουλήσει γιατί ο συνδιασμος όλου του πακέτου (γεύση  χτύπημα ντουμάνι τιμή) το κάνουν προσιτό στον ατμιστή.










Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 16, 2015, 18:47 »
Παρέλαβα και ευχαριστώ !
Οι δοκιμές θα γίνουν στον KRAKEN με αντίσταση 2.1 ΩΜ και στα 8 Watt .

VIRGINIA: Ωραίο καπνικό γλυκόπιοτο για ολη την ημέρα  με αυτο  το υγρό  ξεκίνησα το ατμισμα και το ατμιζω  ακομα .

Maxboro : Καπνικο πολυ τσιγαρισιο για εμενα .

Narghile Aplle : Οτι λέει ο τίτλος ! Ατμιζεις ναργιλέ με γευση μήλου 

RY6 TOBACCO : Καπνικό με ελαφριά γεύση καραμέλας ,βανίλιας και λιγο φουντούκι ?

KING’S GLORY:Καπνικο που μου εφερε την γευση του πουρου

LONDON RAIN :Καπνικό με γευση καραμέλας και λιγο σοκολάτα στο τελείωμα

baba’s bounty :Γλυκό υγρο με γεύση καρυδας , μπανάνας ,σαν τσιχλοφουσκα μου έκανε

BURST OF JOY :Γλυκο υγρο με γευση ? κατι σαν κρεμα ?

 RY4 TOBACCO : Δεν μπορώ να διακρίνω καμια διαφορα με το RY 6 ιδια μου φαίνονται

ΜΑΝΧΑΤΤΑΝ :Καπνικό χωρίς καμία γλύκα με λιγο ξηροκαρπια στο τέλος

Lost Atlantis :Ελαφρύ καπνικο με γευση μπανάνας

Sunrise Fantasy:τσιχλοφουσκα με λιγη δροσερή μεντα

LIBERTY :Ελαφρύ καπνικο με γευση καραμελας

FALLEN EMPIRE :Καπνικό με γευση ξηρών καρπων αρκετά βαρυ δεν κάνει για ολη την ημέρα

FROZEN FRUITS :οτι λεει ο τιτλος παγωμένα φρουτα ! οτι πρέπει για την παραλια








« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2015, 19:01 από skopos »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 17, 2015, 23:37 »
Και η τρίτη πεντάδα απο εμένα..

   FALLEN EMPIRE   (Γεύση φιστικιού αιγίνης σε ένα καπνικό σύνολο)

Καπνική και λίγο όξινη η μυρωδιά του. Βαρύ καπνικό με φιστίκι(?), με καλό χτύπημα . Καπνικό με κάτι που θυμίζει φιστίκι με στραγάλι και εγώ πήρα και κάτι απο αλκοόλ, ουίσκι-bourbon, κάτι τέτοιο. Βαριά γεύση για τα γούστα μου.

  MAXBORO   (Καπνικό με νότες μελιού)
Η μυρωδιά του μου θύμισε λάδι απο καντηλάκι! Καπνικό γλυκό που όντως έχει μέλι στη γεύση, μία γλυκάδα αλλά παράλληλα το καπνικό του ύφος είναι μπερδεμένο, σαν μία μίξη μου φάνηκε απο RY4+RY6 της εταιρείας μαζί με μέλι και λίγο κάρδαμο(?). Αραιωμένο είναι πιο ευκολοάτμιστο, με λίγο χτύπημα..


   VIRGINIA    (Ελαφρύ και αρωματικό υγρό που μοιάζει με στριφτό τσιγάρο)
Η μυρωδιά του θυμίζει βρασμένα χόρτα. Είπα να κάνω δοκιμή μήπως έχει αλλάξει τίποτα απο την πρώτη φορά που το είχα δοκιμάσει. Τελικά δεν! Απο τα χειρότερα υγρά που έχω δοκιμάσει, το έχω ξαναγράψει!  Σαν ζωμός απο βρασμένο πικροράδικο με κάτι απο φαρμακίλα. Καμία σχέση με στριφτό τσιγάρο.. 

   NARGHILE APPLE   (Αρωματικός καπνός μήλου που θυμίζει ναργιλέ)
Στην μυρωδιά βρήκα πράσινο μήλο και λεμονανθό. Ωραία δροσερή γεύση με μέτριο χτύπημα και μέτρια παραγωγή ατμού. Γεύση πράσινου μήλου μαζί με λεμόνι ή λάιμ, με μια δροσιά απο δυόσμο. Νόστιμο και ευκολοάτμιστο, αρκετά έντονο το άρωμά του. Φέρνει λίγο σε ναργιλέ αλλά όχι οσο περίμενα. Μου άρεσε!

  RY4   (Καπνικό υγρό με καραμέλα και βανίλια)
Η μυρωδιά του κλασσική, πιο ελαφριά απο τα υπόλοιπα της σειράς. Μέτρια καπνική γεύση με λίγη γλυκάδα που προφανώς έρχεται απο την καραμέλα, την οποία δεν εντόπισα όμως στη γεύση, περισσότερο βανίλια πήρα. Ήπιο καπνικό που δεν κουράζει, απλό, δεν ξεχώρισε.


 Ευχαριστώ και πάλι για τα υγρά, έχουν ήδη δωθεί σε φίλους για να κάνουν τον κύκλο των δοκιμών.

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 18, 2015, 15:56 »
Συνεχίζοντας:


Liberty:

Με την πρώτη όντως βγάζει κάτι από την "οικγένεια" RY. Άλλο ένα, σκέφτηκα. Κι όμως... όπως έγραψε και ο συνατμιστής Chef79 παραπάνω στη συνέχεια εξισορροπεί τη γεύση χωρίς να ατονεί, κάνοντάς το ιδανικό και γλυκό ολοήμερο, καπνικό.


Αυτό και το London Rain θα τα αγοράσω σίγουρα!


Σημείωση για το Narghile apple που μου άρεσε πολύ για φρουτώδες (μιας και είναι καπνικό κατα βάση με επίγευση μήλου) Για να ξεμυρίσει ο ατμο θέλει 5 μπουγάδες με μαγειρική σόδα και ατμισμα 3ml σκέτη βάση και αν...

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 19, 2015, 17:14 »
Σημείωση για το Narghile apple που μου άρεσε πολύ για φρουτώδες (μιας και είναι καπνικό κατα βάση με επίγευση μήλου) Για να ξεμυρίσει ο ατμο θέλει 5 μπουγάδες με μαγειρική σόδα και ατμισμα 3ml σκέτη βάση και αν...

 Προσυπογράφω! Πολύ έντονη η μυρωδιά του, θέλει καλό πλύσιμο για να φύγει αλλά είναι νόστιμο!

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 20, 2015, 18:24 »
Καλησπερα παιδια, μετα από αρκετες ημερες δοκιμων, πλέον εχω αποκτησει μια αποψη οσον αφορα τα συγκεκριμενα υγρα οποτε προχωραμε στο review. Δεν θα το ελεγα κριτικη, εξάλλου δεν μπηκα στην διαδικασια βαθμολόγησης αφου θεωρω ότι είναι κατι ΕΝΤΕΛΩΣ υποκειμενικο.
 
Παρ' όλα αυτά η σειρά που εχω βαλει δεν είναι καθόλου τυχαία, αντιθέτως αντικατοπτρίζει την καθαρά προσωπική μου βαθμίδα ξεκινώντας από αυτά που μου άρεσαν πολύ, καταλήγοντας σε αυτά που δεν μου άφησαν καλές εντυπώσεις. Τονίζω όμως ξανά (και πιστευώ πως οι περισσότεροι γνωρίζουμε) πως συνήθως το τι αρεσει και τι όχι είναι καθαρά υποκειμενικό!
 
Τα υγρα είναι όλα στα 9mg και οι δοκιμές έγιναν (με τυχαιες επιλογές) στους ατμοποιητές Kayfun V4 (tobecco και GB), Expromizer, freakshow dripper και τον πολύ καλό για εργοστασιακό v-spot by vision που μας παραχωρησε η openprotocol , με μοντακια ηλεκτρονικα όπως elevator V2, nobacco cube και μηχανικα οπως nemesis, kato κλπ


Manhattan
Το υγρο φέρνει σε μίξη 2 πασίγνωστων υγρών αμερικανικης εταιρειας ( 3βεκοπριμ ;D ). Δλδ καβουρδισμενοι ξηροι καρποι με νοτες κακαο στην εκπνοη. Καλο χτυπημα, τσιγαρισιο στην αρχη νομιζεις πως βγάζει καμμενο αλλα μετα δεν θες να το αφησεις.

London Rain
Θα τολμησω να πω ότι είναι το αποτελεσμα του συνδυασμου του «μακρυου καστρου» με «πρωινό». Γλυκο αρωμα, απροσδιοριστο θες να το φας, μοιάζει σε μεγαλο βαθμο με τα παραπανω υγρα αλλα σε πολύ χαμηλοτερη  και προσιτη τιμη


Liberty
τσιγαρισιο με αισθηση καμμενη ζαχαρη (καραμελα ισως? ) αφηνει μια ελαφρως πικρη επιγευση, αρκετα καλο αλλα όχι για ολη μερα
                                                                 
Lost Atlantis
τσιχλοφουσκα με μπανανα, σε καποιους ατμο dripper ερχεται επιγευση σοκολατας. Aρκετα ξεκουραστο.

Falen Empire
100% καπνικο υγρο με γευση καπνου, θυμιζει εντονα latakia, αλλοι θα το λατρεψουν αλλοι θα το μισησουν (οι τελευταιοι θα πουν ότι αφηνει τη γευση της σταχτης στον ουρανισκο)

Frozen Fruits
Καθαρα καλοκαιρινο υγρο ,με διαφορα φρουτακια μεσα , πραγματικα παγωμενα λογω μεντας-μενθολης. Αφηνει την αισθηση ότι μασας τσιχλα μεντας.

Maxboro
Η αλλιως maxx blend ένα από τα αγαπημενα μου υγρα, εχω ατμισει πολλα lt απο αυτό και σε ετοιμα αλλα και σε diy.

Virginia
Από τις παλιες καραβανες της natura (θα ηθελα και dark vapure  αν υπαρχει) ελαφρυς και ευγεστος καπνος, για ολη μερα.

RY4/6
Κλασικες παραλλαγες  ry δε χρειαζεται και πολλες διευκρινισεις, το 6αρι λιγο ποιο γλυκο μου φανηκε. Σε αλλους είναι το βασικο αρωμα, άλλοι  δε θελουν ουτε να το δουν. Σαν το RY double (tpa) θεωρω πως δυσκολα θα βρει καποιος όμως


Baba’s Bounty
Εντονη αισθηση τσιχλοφουσκας με μια αισθηση δροσιας, ισως μεντα θα ελεγα. Αρκετα γλυκο πολύ αλλα όχι για πολλες ωρες

Sunrise Fantasy
Υγρό και αυτό με έντονη την αίσθηση τις τσιχλοφουσκας , βγάζει κάτι δροσιστικό, μενθολη ισως, μοιάζει εντονα με το προηγουμενο (τουλαχιστον σε εμενα)

Narghileapple
Η περιγραφή είναι περιττη. Ναργιλες με καπνο αρωματισμενο με μηλο. Σε οποιον αρεσει θα το λατρεψει.
 

King’s Glory
Θα το περιεγραφα σαν ασχημα και εντονα latakia με φυστικι. Δεν…
 
 
Burst
Of Joy

Δυστυχως δεν είναι όλα για ολους :)
 

Να ευχαριστήσω και παλι την εταιρεία για το για το Vapemail και τους ευχομαι καλη συνέχεια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2015, 18:36 από trabakoulas »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 21, 2015, 18:07 »
Ήρθε και η σειρά μου, τρεις ολόκληρες εβδομάδες από τη στιγμή που παρέλαβα!

 Πολύς ντόρος έχει γίνει γι αυτά τα υγρά, και κυρίως αρνητικός. Μέχρι πρότινος, υπήρχε έντονη φημολογία γύρω από αυτά τα υγρά. Τα έβρισκες παντού, από εξειδικευμένα καταστήματα μέχρι και πάγκους σε λαϊκές, σύμφωνα με μαρτυρίες ατμιστών. Προσωπικά, ότι υγρό και αν είχα δοκιμάσει από αυτή τη σειρά, δεν μου άρεσε και παρόλο που αρκετές φορές τοπικό κατάστημα μου είχε προτείνει να τα δοκιμάσω, είχα αρνηθεί κατηγορηματικά. Ο λόγος ήταν ότι στο μυαλό μου αυτά τα υγρά ήταν ανάξια σχολιασμού και δεν ήταν τίποτα άλλο από μία αρωματισμένη βάση, σε χαμηλή τιμή. Όχι, δεν τα είχα σε υπόληψη, και γευστικά και επειδή κανείς δεν μπορούσε να πει με σιγουριά ποιος τα φτιάχνει και από που προέρχονται. Μέχρι που πριν κάποιες μέρες, ήρθε η openprotocol.gr να ταράξει τα νερά, αποκαλύπτοντας τα πάντα γι αυτή τη σειρά. Ήμουν από τους πρώτους που επικρότησαν αυτή την ενέργεια, καθώς υπάρχουν πολλοί ατμιστές που τα προτιμούν και καλό είναι να ξέρουν τι ατμίζουν. Η εταιρεία αποφάσισε να μου στείλει μια δεκαπεντάδα για δοκιμή, θεωρώ γνωρίζοντας ότι λέω αυτά που έχω να πω έξω από τα δόντια, και έτσι αποφάσισα να τους δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. Πρόκληση υπήρξε στη δοκιμή το να τα αντιμετωπίσω σαν να μην τα έχω δοκιμάσει ξανά, ιδιαίτερα μετά από δοκιμές εξαιρετικών υγρών, αλλά νομίζω ότι τα κατάφερα καθώς στο σετ υπήρχαν υγρά τα οποία δεν είχα ακούσει ξανά.

Natura RY4 Tobacco, 9mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 1.58Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Πρώτο υγρό της δοκιμής, με έναν τίτλο ο οποίος στους παλαιότερους ξυπνά γευστικές μνήμες. Στο μπουκαλάκι κάτω από τον τίτλο, αναγράφεται «συν βανίλια και καραμέλα». Όσοι γνωρίζουν τη γεύση του RY4 από όταν ήταν στις δόξες της, θα παραξενευτούν καθώς η καραμέλα θεωρείται δεδομένη. Η μυρωδιά από το μπουκαλάκι πολύ υποτονική αλλά με την καραμέλα να φαίνεται πάνω από το καπνικό υπόβαθρο. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Η γεύση είναι αρωματικά καπνική, με την καραμέλα να φαίνεται ελάχιστα. Στρογγυλεύει με τη βανίλια, αφήνει λουλουδάτα αρώματα και έχει σίγουρα και κάποιο ξηρό καρπό τον οποίο δεν μπορώ να προσδιορίσω επακριβώς, τείνω όμως προς φιστίκι ή αμύγδαλο. Στη ρινική εισπνοή δεν αλλάζει κάτι και για μένα τα 9mg νικοτίνης είναι επίπονα, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη ο καπνός με την καραμέλα κάνουν ωραία παιχνίδια. Επίγευση δεν μένει σχεδόν καθόλου ενώ το χτύπημα είναι μπόλικο παρά την πολύ υψηλή περιεκτικότητα σε VG. Για τον τελευταίο λόγο, νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να αναφερθώ σε παραγωγή ατμού, καθώς είναι αναμενόμενο το πυκνό ντουμάνι. Το σίγουρο είναι όμως ότι η γεύση του δεν έχει ουδεμία σχέση με την RY4 εκδοχή που γνωρίσαμε και αγαπήσαμε. Χωρίς αυτό όμως να το κάνει κακό ή δυσάρεστο. Ταυτόχρονα όμως, δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Δύσκολα θα μπορέσω να φανταστώ πεπειραμένους ατμιστές να προτιμούν αυτό το υγρό, όπως επίσης δύσκολα θα μπορέσω να φανταστώ νεοεισερχόμενους στο άτμισμα να το δοκιμάζουν και να φεύγουν από το κατάστημα χωρίς ένα μπουκαλάκι, έστω και ως διάλειμμα από την βασική τους γεύση. 67/100.

Natura RY6 Tobacco, 9mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 1.58Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Στο μπουκαλάκι κάτω από τον τίτλο, αναγράφεται «βανίλια, καραμέλα και μαγεία». Έχει καιρό στην αγορά αυτό το υγρό και όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει, είχε αναφερθεί ως εξαιρετικός κλώνος Tribeca. Αυτό οφείλεται σε ένα κακό που έχουμε σαν ατμιστές, κάθε υγρό που περιέχει RY4 Double και Μαλτόλη να το θεωρούμε ως κλώνο Tribeca. Επιτρέψτε μου λοιπόν να διαφωνήσω ευθύς εξ’ αρχής με αυτό καθώς στο μόνο που μπορεί να οδηγήσει ένα τέτοιο σκεπτικό, είναι ατυχείς συγκρίσεις. Το άρωμα από τη μύτη είναι χαρακτηριστικό, με τον καπνό, την καμένη ζάχαρη και τους ξηρούς καρπούς να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα. Η γεύση είναι γλυκιά και καραμελένια, και ακολουθείται από τα καπνά και τα ξηροκάρπια. Στην εισπνοή από τη μύτη δεν κατάφερα να βγάλω άκρη καθώς το κάψιμο από τη νικοτίνη παραήταν έντονο για μένα. Στην εκπνοή από τη μύτη όμως, η μαλτόλη είναι το κυρίαρχο χαρακτηριστικό κάνοντας τον ατμιστή να νομίζει ότι καταναλώνει μαλλί της γριάς. Ελάχιστη επίγευση, κατά κύριο λόγο καπνική, κάνει το υγρό αρκετά συμπαθητικό. Εντυπωσιακή είναι η μυρωδιά που αφήνει στο χώρο καθώς θέλει πραγματικό γνώστη του Tribeca για να καταλάβει ποιο είναι το ένα και ποιο το άλλο. Ευχάριστο και γλυκό καπνικό που τα πάει αρκετά καλά ακόμα και για τέτοιο ποσοστό VG. Ανέκαθεν πίστευα ότι τα καπνικά πρέπει να μην έχουν πάνω από 50-60% VG και η γνώμη μου αυτή ενισχύεται δοκιμή με τη δοκιμή. 75/100

Natura Manhattan, 9mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 1.58Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Από τα πιο πολυσυζητημένα υγρά της σειράς τον τελευταίο καιρό. Σκούρο, πλούσιο και nutty είναι η περιγραφή που αναγράφεται κάτω από την ονομασία. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, η μυρωδιά που έρχεται είναι ελαφρά καπνική και το φιστίκι αρκετά διακριτό. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν και πάμε! Η γεύση του είναι πολύ κοντά στη μυρωδιά καθώς το φιστίκι γεμίζει το στόμα και συνοδεύεται από μία απαλή καπνική γεύση, η οποία μάλλον τύπου RY είναι. Η εμπειρία κλείνει με μια ελαφρά γλυκάδα, η οποία φέρνει σε καμένη ζάχαρη αλλά όχι καραμέλα, με αποτέλεσμα αρκετά καλό. Το ίδιο πρόβλημα με τα προηγούμενα συνάντησα στη ρινική εισπνοή καθώς η νικοτίνη με έτσουξε αγρίως, ενώ στη ρινική εκπνοή ξεκαθαρίζει ο RY χαρακτήρας του καπνικού του στοιχείου. Η επίγευση δεν είναι καθόλου επίμονη και χαρακτηρίζεται από μια όμορφη γλυκάδα και νότες ξηρών καρπών. Πολύ ευχάριστο υγρό το οποίο ατμίζεται άνετα οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας. 79/100

Natura King’s Glory, 9mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 1.58Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Επόμενο καπνικό υγρό με παρόμοια περιγραφή όπως το προηγούμενο. Το άρωμα από το μπουκαλάκι εντελώς άλλο φυσικά, με κάτι λουλουδάτο να κυριαρχεί και τον καπνό να μην έρχεται σχεδόν καθόλου στη μύτη. Υγρό στον ατμοποιητή λοιπόν για να δούμε τι έχει να μας πει και αυτό. Με την πρώτη τζούρα τρόμαξα λίγο καθώς η ένταση της γεύσης ήταν αναπάντεχα μεγάλη. Γνωστή γεύση, μου πήρε λίγο να την ταυτοποιήσω αλλά κατέληξα στο ότι το κυρίαρχο στοιχείο είναι φιστίκι τύπου Αιγίνης καθώς η προσομοίωσή του σε υγρό αναπλήρωσης θυμίζει πάντα κάτι μεταξύ λουλουδιού και λουκουμιού. Το καπνικό κομμάτι του υγρού είναι αρκετά πίσω, αλλά υπαρκτό και μάλιστα δεν το λες καπνικό αλλά μάλλον τσιγαρίσιο (βλ. κάτι Tony Montana της ίδιας εταιρείας). Εισπνοή από τη μύτη δεν, καθώς καίει αλλά στην εκπνοή καταλαγιάζει αρκετά ο λουλουδάτος χαρακτήρας του και γίνεται αρκετά πιο ευχάριστο. Η επίγευση ελάχιστη παρά την ένταση της γεύσης, αφήνει μια στιφάδα στο στόμα η οποία γλυκίζει για λίγο. Δεν το βρήκα και πολύ ευχάριστο, σίγουρα μπουχτιστικό χωρίς να έχει και πολλά να προσφέρει από πλευράς ευχαρίστησης. 62/100.

Natura Maxxboro, 9mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 1.58Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Ίσως το best seller της σειράς καθώς είναι ένα από τα πιο δημοφιλή υγρά σε νεοεισερχόμενους στο χώρο. Προσωπικά απορώ γιατί, αλλά θα το δούμε πιο μετά αυτό. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, καταλαβαίνουμε αμέσως που οφείλεται το έντονο πορτοκαλί χρώμα του. Μέλι να φαν και οι αρκούδες. Σίγουρα περιέχει και κάτι καπνικό μέσα, όλα τα υγρά που παραπέμπουν σε Marlboro ή τύπου Cowboy Blend λόγω ονόματος περιέχουν. Αλλά στη μυρωδιά δεν καταλαβαίνεις και πολλά. Το μέλι για κάποιον που έχει δοκιμάσει αρκετά υγρά, είναι ένα κάπως τρομακτικό συστατικό γιατί συνήθως είναι πολύ έντονο, λιγωτικό, αφήνει άσχημη και βαριά μυρωδιά στο χώρο και δεν φεύγει με τίποτα από τον ατμοποιητή. Τρομαγμένος λοιπόν, έβαλα υγρό και ξεκίνησα. Ευτυχώς, το μέλι δεν ήταν τόσο έντονο, χωρίς όμως αυτό να το κάνει λιγότερο μπουχτιστικό και λιγωτικό. Το καπνικό στοιχείο είναι πλέον εμφανές και μόλις το στόμα συνηθίσει λίγο την έντονη γλυκάδα, αρχίζει να φέρνει σε κάτι πουρίσιο. Πάλι δεν μπόρεσα να αφήσω ατμό στη μύτη χωρίς να βάλω τις φωνές, αλλά η εκπνοή από τη μύτη είναι πολύ ευχάριστη αφήνοντας την πουρένια αίσθηση που ανέφερα πριν, μαζί με αρώματα μελιού, πολύ πιο ήπια φυσικά. Η επίγευση είναι γλυκιά και ευχάριστη, ενώ μετά από λίγο το στόμα έχει μια ελαιώδη αίσθηση με γεύση που παραπέμπει σε σκούρα φύλλα καπνού. Ο λόγος που απορώ λοιπόν για την απήχηση που έχει αυτό το υγρό σε νέους στο σπορ, είναι η τόση γλύκα του. Αλλά τα γούστα είναι γούστα και αν αυτό συνεισφέρει στο κόψιμο του τσιγάρου και στην ομαλή μετάβαση στο άτμισμα, πάω πάσο χαρωπά. Προσωπικά δεν νομίζω να το ατμίσω ξανά πάντως καθώς είναι πολύ έντονο για τα γούστα μου. Αυτό δεν το κάνει καθόλου κακό βέβαια! 74/100

Natura Baba’s Bounty, 9mg, Erlkonigin Clone, 0.25mm Kanthal A1, 1.75Ω, 2.0mm MC, Βαμβάκι.

Τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια? Ξεκινάω με την παραδοχή του ότι ντρέπομαι που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το πολυφημισμένο Alien Vision Bobba’s Bounty, αλλά τι να κάνουμε, κάποια στιγμή θα πέσει και αυτό στα νύχια μου. Οπότε δεν έχω σκοπό να κάνω κάποια σύγκριση, αν και πάλι άτοπη θα ήταν. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, η μυρωδιά είναι χαρακτηριστικότατη. Μπανάνα σαν να μην υπάρχει αύριο. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε. Πρώτη εντύπωση, φρίκη μαύρη. Είχα ξεχάσει πόσο πολύ ο συγκεκριμένος ατμοποιητής ενισχύει το χτύπημα οπότε το κάψιμο στο λαιμό με τίναξε στον αέρα. Πράξη δεύτερη, αφού πλέον ήμουν υποψιασμένος, και άρχισα να καταλαβαίνω τη γεύση του υγρού. Ωραία και γλυκιά μπανάνα, χωρίς χημικές νότες, και μια καπνιστή υποψία. Το στόμα συνήθισε γρήγορα τη γεύση και άρχισε να φαίνεται κάπως καλύτερα ένα πικρό καπνικό κομμάτι, αλλά σε μικρή ποσότητα και ένταση με αποτέλεσμα να αδυνατώ έστω και να προσεγγίσω την ταυτότητά του. Αυτή τη φορά έσφιξα τα δόντια και άφησα λίγο ατμό να περάσει στη μύτη, με τα ίδια επίπονα αποτελέσματα με πριν, αλλά κατάφερα να καταλάβω μία μικρή οξύτητα στη μπανάνα. Στην εκπνοή από τη μύτη, κρέμα μπανάνας και μία άλλη απροσδιόριστη μυρωδιά, προερχόμενη μάλλον από το καπνικό κομμάτι, ενώ η κάπως πιο επίμονη από τα προηγούμενα επίγευση, δίνει την αίσθηση καραμελωμένης μπανάνας. Πολύ ευχάριστη έκπληξη αυτό το υγρό, ατυχής ο συνδυασμός των 9mg με τον Erl για τα κυβικά μου. 79/100

Natura Burst of Joy, 9mg, Erlkonigin Clone, 0.25mm Kanthal A1, 1.75Ω, 2.0mm MC, Βαμβάκι.

Βασικά όταν διάβασα αυτή την ονομασία, σε συνδυασμό με το «Close your eyes» που μας λέει κάτω από την περιγραφή, περίμενα κάτι σε φρούτο. Άνοιξα το μπουκαλάκι και είδα πόσο έξω έπεσα. Η μυρωδιά ήταν σχετικά ελαφριά με το καπνικό στοιχείο να ξεχωρίζει μαζί με μια καραμελένια γλύκα. Εντάξει λοιπόν, κάτι σε καπνική καραμέλα θα περίμενα μετά από αυτό. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Έντονη γεύση, καθ΄ όλα δυσάρεστη για μένα καθώς ήταν εμφανώς ένα μίγμα Virginia και καραμέλας βουτύρου. Μπορεί το δεύτερο να μην άφηνε ακριβώς αυτή τη γεύση, αλλά αυτό που θύμιζε ο συνδυασμός με γύρισε στην φρίκη που έφαγα την πρώτη φορά που δοκίμασα το κάστανο της FA. Για μισό λεπτό, κάπου το έχω ξαναπεί αυτό. Μετά από έλεγχο στο αρχείο μου, βρήκα την περιγραφή μιας παρόμοιας εμπειρίας με το Vaponaute Into the Wild. Πράγματι, υπάρχει αρκετό κοινό έδαφος ανάμεσα στα δύο υγρά. Ίδια με τη γεύση είναι και η ρινική εισπνοή, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη το υγρό δεν έχει κάτι άλλο να πει. Μετά τις 5-10 αυτές τζούρες, άδειασα άμεσα τον ατμοποιητή και γέμισα με σκέτη βάση. Αλίμονο, από όλα τα υγρά που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής από τη σειρά, αυτό ήταν με την πιο επίμονη γεύση. Για όσους αρέσκονται σε αυτό το ατμιστικό προφίλ, ίσως και να έχει απήχηση, για μένα πάντως, μακριά και αγαπημένοι! 52/100

Natura Virginia Tobacco, 9mg, Erlkonigin Clone, 0.25mm Kanthal A1, 1.75Ω, 2.0mm MC, Βαμβάκι.

Είπα να ξεπετάξω και άλλο ένα υγρό με προφίλ χαμηλά στις επιλογές μου. Τι χαμηλά, τάρταρα!!! Το άρωμα από το μπουκάλι, προκαλεί ανατριχίλα. Χαράς για κάποιους, τρόμου για μένα. Virginia σε όλο του το μεγαλείο, πιο χαρακτηριστική μυρωδιά, δύσκολα θα βρει κανείς. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε. Μία τζούρα, δύο τζούρες και βουρ για πλύσιμο του ατμοποιητή. Τα όρια αντοχής καθώς και το pain threshold μου χτύπησαν κόκκινο από τη βιρτζινίλα με αποτέλεσμα να πετάξω το μοντ στην άκρη και να μην θέλω να δω ατμό για αρκετή ώρα... «Έλα ρε φίλε, τα παραλές»! Και όμως όλα τα παραπάνω, είναι κομπλιμέντα για το υγρό, καθώς θεωρώ ότι το συγκεκριμένο, όσο το απεχθάνομαι, τόσο καλύτερο Virginia είναι. Δεν είναι τυχαίο ότι είναι μέσα στα τοπ πέντε που προτιμώνται από νεοεισερχόμενους στο χώρο. Μπορεί να μην μου αρέσει εμένα, αλλά πιστεύω ότι δικαιούται ένα 73/100.

Natura Narghile Apple, 9mg, Kayfun 3.1ES Clone, 0.28mm Kanthal D, 1.44Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Ξανά: τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια? Δύσκολα θα βρεθεί πρώην καπνιστής ο οποίος να μην έχει δοκιμάσει αργιλεδιά στην καπνιστική του καριέρα, και μια φορά τουλάχιστον να έχει γεύση μήλο. Με το που άνοιξα το μπουκαλάκι, η μυρωδιά ήταν πολύ καλή σε αυτό που θυμάμαι: ταμπάκο, μελάσα, μήλο και κάρβουνο. Και να φανταστείτε ότι κάποτε μου άρεσε αυτός ο συνδυασμός!!! Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Μήλο έχουμε άφθονο, και μάλιστα με τον τρόπο στον οποίο αποδίδεται και στον αργιλέ. Η γλυκάδα είναι και αυτή εκεί όπως και το δροσιστικό κομμάτι αυτής της απόδοσης, ο γλυκάνισος. Μόνο που τελευταίο μας παράπεσε λίγο, κάνοντας το υγρό να μοιάζει περισσότερο με Appletini Ούζου παρά με αργιλεδιά. Στη ρινική εισπνοή τονίζεται λίγο περισσότερο η οξύτητα και παραδόξως, η νικοτίνη δεν με έστειλε αδιάβαστο. Μάλλον οφείλεται στον ατμοποιητή αυτό! Στην εκπνοή από τη μύτη κυριαρχεί ο γλυκάνισος ο οποίος στο κλείσιμο στρογγυλεύει με την γλυκάδα από το μήλο. Η επίγευση, όχι και πολύ επίμονη, φέρνει αρκετά στο μυαλό την καρβουνίλα που έμενε μετά από μια δρακίσια σε αργιλέ, αλλά στο τέλος ο γλυκάνισος είναι που μένει. Μια πολύ καλή προσπάθεια απόδοσης της συγκεκριμένης εμπειρίας, που με λίγο δουλειά ακόμα, και με τα δύο μήλα της Liqua ως μπούσουλα, μπορεί να πάει ψηλά. 78/100

Hexocell Lost Atlantis, 9mg, Kayfun 3.1ES Clone, 0.28mm Kanthal D, 1.44Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Καπνά, μπανάνα και φράουλα μας λέει στην περιγραφή του το υγρό και σίγουρα ακούγεται ενδιαφέρον. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη. Η μπανάνα είναι το κυρίαρχο στοιχείο σε αυτό το σημείο, με μια οξύτητα προφανώς προερχόμενη από τη φράουλα να ακολουθεί. Ο καπνός, άφαντος μέχρι στιγμής. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Είναι άλλο ένα υγρό που φέρνει στο μυαλό τα καπνά Nakhla για ναργιλέ, καθώς η μπανάνα χτυπάει αλύπητα, τα αρώματα της φράουλας είναι εκεί και στο τελείωμα εμφανίζεται και το καπνικό στοιχείο. Στη ρινική εισπνοή το υγρό θυμίζει καφέ αρωματισμένο με σιρόπι φράουλας και ευτυχώς ο ατμοποιητής δεν ανεβάζει πολύ το χτύπημα και δεν έβρισα πολύ σε αυτή την προσπάθεια. Στην εκπνοή από τη μύτη υπάρχει έντονο το καπνικό στοιχείο όχι όμως σε σημείο να μπορείς να ξεχωρίσεις το είδος του, ακολουθούμενο από τη φράουλα. Η επίγευση, όχι πολύ επίμονη, περιορίζεται σε μια καπνική αίσθηση με τη γλύκα που μένει από τη μπανάνα. Στους νοσταλγούς της αίσθησης του ναργιλέ, πιστεύω ότι θα έχει μια απήχηση. 74/100

Hexocell Fallen Empire, 9mg, Erlkonigin Clone, 0.25mm Kanthal A1, 1.75Ω, 2.0mm MC, Βαμβάκι.

Όλα τα τείχη καταρρέουν, μας λέει στην ετικέτα, και φυσικά δεν μπορούμε να έχουμε την παραμικρή ιδέα για το γευστικό προφίλ αυτού του υγρού. Άνοιξα το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη για να αναγνωρίσω μια έντονη μυρωδιά καπνών, μάλλον ανατολίτικου στυλ, νότες ξηρών καρπών και κάτι γλυκό και λουλουδάτο χωρίς πολλές λεπτομέρειες. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε. Πολλά και μπερδεμένα τα στοιχεία της γεύσης του. Έντονα καπνικό, μοιάζει με Virginia χωρίς τη χορταρίλα, με νότες φιστικιού, και κάποια αρώματα φρούτων και ελαφριάς σοκολάτας. Τείνω να πιστέψω ότι χρησιμοποιεί φιστίκι τύπου Αιγίνης και βύσσινο. Παραδόξως ούτε τώρα ήταν επίπονη η εισπνοή από τη μύτη και τα στοιχεία του φιστικιού και της σοκολάτας εντάθηκαν κάπως. Στην εκπνοή από τη μύτη, το καπνικό στοιχείο επικρατεί και ακολουθείται από τα φρουτένια και λουλουδάτα αρώματα που είδαμε πριν. Η επίγευση, σχεδόν ανύπαρκτη, χαρακτηρίζεται από καπνικό στοιχείο και μάλλον θυμίζει εμπειρίες από υγρά στη φιλοσοφία των Turkish Tobacco. Θα το τοποθετούσα ανάμεσα σε υγρά που θα ήθελε κάποιος να ατμίσει μετά από πολύ φαγητό. Υπερβολικά έντονο όμως για τα γούστα μου, κάτι που δεν θα με πείραζε αν δεν ήταν τόσο μπερδεμένο. 65/100

Hexocell Liberty, 9mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 1.88Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Σκούρο, πλούσιο και με ξηροκάρπια μας λέει η ετικέτα ότι είναι αυτό το υγρό. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, δεν θέλει και πολύ για να αναγνωρίσει κάποιος τα κλασσικότατα πλέον αρώματα του RY και της καμένης ζάχαρης. Σαν το Manhattan ένα πράγμα, μόνο που βγαίνει λιγότερο έντονο και χωρίς τόση ένταση στους ξηρούς καρπούς. Υγρό στον ατμοποιητή και πάμε. Ωραίες και καθαρές γεύσεις από RY4 όπως αποδίδεται στην Double παραλλαγή του, καμένης ζάχαρης και νότες ψημένου φιστικιού. Σημειώνω επίσης ότι κάποια στιγμή που το άτμισα παρουσία τρίτων, μου ανέφεραν ότι τους μύρισε μαλλί της γριάς. Μοιάζει πάρα πολύ με το Manhattan με αρκετές διαφορές όμως, όπως πιο έντονο το καπνικό στοιχείο και την καμένη ζάχαρη και σε δευτεροτρίτο ρόλο τους ξηρούς καρπούς. Επίσης, το σύνολο των αρωμάτων είναι σαφώς πιο ελαφρύ με αποτέλεσμα να το κάνει ένα γλυκίζον καπνικό που άνετα δουλεύει και όλη μέρα. Η ρινική εισπνοή αφήνει γλύκα και RY ενώ η εκπνοή από τη μύτη αφήνει καμένη ζάχαρη και ξηρούς καρπούς. Η επίγευση θυμίζει brulee χωρίς τη γαλατίλα. Ψηλά στις προτιμήσεις μου από τη σειρά. 79/100

Hexocell Sunrise Fantasy, 9mg, Tobecco KF4, 0.28mm Kanthal D, 1.88Ω, 2.5mm MC, Nakamitchi.

Μαγικό φρουτώδες μυστήριο είναι αυτό που αναγράφεται κάτω από την ονομασία του υγρού. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, η μυρωδιά της φρουτένιας τσιχλόφουσκας είναι αυτή που χτυπάει τη μύτη. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή με την ελπίδα οι γεύσεις να αποδίδονται καλά. Πράγματι, η γεύση είναι ακριβώς αυτό που μυρίζεις. Τσιχλόφουσκα δεκαετίας ογδόντα πάνω σε μια βάση μέντας, όχι μενθόλης. Στην αρχή χτυπάει αυτή η χαρακτηριστική ανακατεμένη γεύση των φρούτων και μετά έρχεται η μέντα. Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ένα ένα τα φρούτα, σε στιγμές όμως εμφανίζονται πιο διακριτές κάποιες γεύσεις μούρων, φράουλας και ελάχιστη μπανάνα. Το σύνολο της γεύσης όμως, είναι αυτές οι κλασσικές τσίχλες που μασούσε η νεολαία, μοσχοβολούσε η αίθουσα και μπινελίκωνε ο δάσκαλος. Συν μέντα. Στη ρινική εισπνοή, η μέντα παραδόξως δεν εμφανιζόταν τόσο ενώ για άλλη μια φορά γυρνάς στα χρόνια του δημοτικού. Στην εκπνοή από τη μύτη τα αρώματα, αν και εμφανώς εξασθενημένα, των φρούτων είναι που κυριαρχούν και μια ελαφρά οξύτητα. Υπάρχει επίγευση και δεν μπορώ να την περιγράψω. Αν βρείτε πάντως καμία από εκείνες τις ροζ τσίχλες που ήταν σαν μακαρόνια, δουλέψτε τις και θα καταλάβετε. Με κούρασε, με μπούχτισε και έδωσα αγώνα για να καθαρίσω τον ατμοποιητή, αλλά μου άρεσε. Ένα υγρό το οποίο πραγματικά θα άξιζε τον τίτλο του Bubble Gum. 78/100

Hexocell Frozen Fruits, 9mg, Erlkonigin Clone, 0.25mm Kanthal A1, 1.75Ω, 2.0mm MC, Βαμβάκι.

Ζουμερή ευχαρίστηση με παγωμένη αίσθηση είναι αυτό που μας υπόσχεται το υγρό. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, ένα όξινο άρωμα φρούτων του δάσους είναι αυτό που έρχεται στη μύτη. Ευχάριστη αίσθηση. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Τελικά μόνο η οξύτητα θυμίζει φρούτα του δάσους καθώς το σώμα του υγρού αποτελείται από τροπικά φρούτα με τον ανανά να δίνει το ρυθμό και να είναι το μόνο που μπόρεσα να αναγνωρίσω. Θα τολμήσω να πω ότι μάλλον περιέχει φρούτο του πάθους και ίσως λίγο μάνγκο όμως, με πάσα επιφύλαξη. Όλα αυτά συνοδεύονται από άφθονη μενθόλη φυσικά και ο συνδυασμός είναι ευχάριστος και καλοκαιρινός. Στην εισπνοή από τη μύτη η μενθόλη σε συνδυασμό με τη νικοτίνη κάνει επίπονη την εμπειρία με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολο να πάρεις κάτι έξτρα από τις επιμέρους γεύσεις. Στην εκπνοή από τη μύτη εμφανίζεται ένα πολύ ωραίο άρωμα που εμένα μου βγάζει κάτι σε ροδάκινο και λάιμ, όρκο δεν θα πάρω όμως. Η επίγευση θυμίζει τσίχλα τροπικών φρούτων και παραμένει σαφώς πιο επίμονα από τα άλλα υγρά της σειράς. Το βλέπω να πηγαίνει σφαίρα σε καλοκαιρινές εξορμήσεις, και θα πρότεινα στην εταιρεία να προσθέσει και λίγο καρύδα μέσα. Έτσι θα μπορέσει κάποιος να το κατατάξει σε καλοκαιρινό κοκτέιλ υγρό και θα γίνει ακόμα πιο ευχάριστο. Για τους οπαδούς της δροσερής συνεύρεσης φρούτων και μενθόλης, προτείνω άμεση δοκιμή. 79/100

Υπήρχε άλλο ένα υγρό στη σειρά, το London Rain, το οποίο αφού το μύρισα και σε συνδυασμό με την περιγραφή, αποφάσισα να μην το δοκιμάσω. Περιέχει έντονα αρώματα καραμέλας βουτύρου και ως γνωστόν αυτή η γεύση μου προκαλεί μια κάποια απέχθεια. Δεν θα ήταν σωστό να το κρίνω λοιπόν. Θα παρατηρήσατε ότι πουθενά δεν μίλησα για χτύπημα ή για παραγωγή ατμού. Αυτό γιατί η συμπεριφορά των υγρών σε αυτούς τους τομείς, ήταν πανομοιότυπη. Άφθονος ατμός, σε απόλυτη αρμονία με την μεγάλη περιεκτικότητα σε VG, και χτύπημα σαν να ατμίζεις 50/50 9ρια. Επίσης, δεν συνάντησα σε κανένα σημείο προβλήματα με την τροφοδοσία. Κρατάω μια επιφύλαξη όμως για την συμπεριφορά των υγρών κατά τους χειμερινούς μήνες όσον αφορά αυτό το κομμάτι.

Ομολογώ ότι αυτή η δοκιμή αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη για μένα. Όταν ενημερώθηκα ότι θα μου έστελναν αυτά τα υγρά, το είδα λίγο σαν αγγαρεία. Δεν τα είχα σε εκτίμηση. Η άποψή μου αυτή γύρισε 180ο όμως και τα είδα με άλλο μάτι. Δεν πρόκειται να κάνουν κάποιον να πει wow, αλλά είναι εμφανές πλέον ότι κυριαρχούν στις προτιμήσεις των νεοεισερχόμενων για κάποιο σοβαρό λόγο, και όχι μόνο για την τιμή τους. Η οποία είναι άκρως ανταγωνιστική και στα €9/30ml παίζουν χωρίς αντίπαλο. Ένα σημαντικό θέμα το οποίο πρέπει να λύσει η εταιρεία, είναι οι περιεκτικότητες νικοτίνης. Νομίζω ότι αυτοί που ατμίζουμε πλέον σε περιεκτικότητες μεταξύ 3-6mg είμαστε πολλοί και δεν νοείται να θες να προσεγγίσεις ατμιστές ετών χωρίς να προσφέρεις τη νικοτίνη που θέλουν. Παρά την υψηλή περιεκτικότητα σε VG το εννιάρι πονάει!

Αυτό, όπως και όλα τα review που έχω κάνει, μπορείτε να τα βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/
 

Αποσυνδεδεμένος boson

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #59 στις: Ιουνίου 27, 2015, 19:23 »
 Παρέλαβα κι εγώ. Χαριτωμένος ο μικρός της φωτό. Ευχαριστώ για τον άτμο είναι όμορφος σε στυλ gothic, δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη. Οι συσκευασίες με το γαλάζιο χρώμα μου αρέσουν καλλίτερα από τις σκούρες μπλε. Τα μπουκαλάκια έχουν πώμα προστασίας για παιδιά, καλό αυτό αν και κάνει το άνοιγμα δυσκολότερο. Το ρύγχος στο μπουκαλάκι δίνει τη δυνατότητα να γεμίσουμε άτμο με μικρή εισαγωγή πλήρωσης, χρήσιμο κι αυτό.  Ετοίμασα έναν κλώνο magma(δεν γνωρίζω τον κατασκευαστή) με 2 στριφτά nichromδιατομής 0,2 χιλ. σε 2,5 χιλ. πυρήνα χωρίς να το πυρακτώσω, χρησιμοποιώντας βαμβάκι. Ξεκίνησα με 7 wattκαι κάποιες φορές έφτασα τα 18 watt. Σε περιπτώσεις χρησιμοποίησα κι άλλους άτμο παράλληλα με τον  magma.
SUNRISEFANTASY
Γλυκιά γεύση που θυμίζει μπανάνα, τσιχλόφουσκα με δροσιστική μέντα. Έντονη γευση.
BABASBOUNTY
Όταν άτμισα αυτό το υγρό νόμιζα ότι δεν είχα καθαρίσει καλά τον άτμο μου. Ένοιωσα το ίδιο με το προηγούμενο σε ηπιότερη μορφή ιδιαιτέρα με απουσία της δροσιάς της μέντας. Ελαφρύ γλυκό υγρό με γεύση μπανάνας και θυμίζει τσιχλόφουσκα.
KING’S GLORY
Υγρό με έντονη γεύση που θυμίζει λικέρ κακάο ? δεν μπόρεσα να καταλάβω. Σκέφτηκα το λικέρ γιατί μου φέρνει σε κάτι από αλκοόλ.
BURST OF JOY
Εδώ έπαθα πάλι το ίδιο με το δεύτερο υγρό . Νόμιζα ότι ο άτμο μου είχε κατάλοιπα από το προηγούμενο υγρό. Ήπια γεύση που μου θύμισε κακάο, αλλά δεν είμαι και σίγουρος
RY6
Το γνωστό καπνικό με λιγότερο όξινη επίγευση που τη προτιμώ. Υγρό με γλυκιά γεύση.
FROZENFRUITS
Υγρό με έντονα καλοκαιρινή γεύση μέντας η ευκάλυπτου δεν κατάλαβα καλά και φρούτα του πάθους (έτσι νομίζω τα λένε αυτά τα berries). Όμορφο.
FALLENEMPIRE
Αυτό το υγρό προσπαθώ να καταλάβω τι γεύση έχει. Είναι γλυκό, πικρό, ξινό, τα έχει όλα, δεν μπορώ να καταλάβω. Μερικές φορές, όχι πάντα μου αφήνει μια δυσάρεστη επίγευση. Δοκίμασα να το αραιώσω, όπου η δυσάρεστη επίγευση ήταν πιο αισθητή. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τις γεύσεις. Το ατμίζω άνετα χωρίς να το ψάχνω.
LONDONRAIN
Γευστικό υγρό αλλά μόλις ένοιωσα τη βουτυρώδη γεύση του σκέφτηκα ¨διακετύλιο¨, φοβήθηκα και σταμάτησα εκεί.
LOSTATLANTIS
Γλυκιά γεύση μπανάνας με φράουλα που ξινίζει. Το καπνικό του μέρος δεν το κατάλαβα.
Θα επανέλθω με τα υπόλοιπα. Βεβαίως οι εντυπώσεις είναι υποκειμενικές και δεν αξιώνω κάποιο ταλέντο γευσιγνωσίας!
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278336 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:29
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 22 12608 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:34
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206408 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem