vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, radios, liabovas, Buliwyf, john 7, Jorge

Twitter

TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #240 στις: Ιουνίου 02, 2020, 14:00 »
Μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το TCR στο SS316L της crazy wire?Βαζω απο 00090 μεχρι 00100,με 0,58Ω αντισταση δεν παιζει ουτε στους 250 βαθμους,δινει πολυ λιγο ρευμα οσα watt και να βαλω,να ανεβασω και αλλο θερμοκρασια?Αλλα μετα θα εχει νοημα το  TC?Η πρεπει να παιξω με το TCR ωστε να το βρω?

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #241 στις: Ιουνίου 02, 2020, 14:49 »
 Crazy wire ss 316l 0,45 mm πάχος και γενικά τα περισσότερα ss ακόμα και πλεκτά στο invoke τα είχα με tcr 98 με θερμοκρασίες 220-240 όπου μου άρεσε περισσότερο. Τα ίδια σύρματα στο pulse ήθελαν από 1250-1350 σαν να λέμε 125-135 tcr.
Για μένα μην ψάχνεις πιο είναι το σωστό tcr του σύρματος αλλά με τι θα δουλέψει πιο σωστά πάνω στο mod που έχεις. Να ξεκινάει με τα μέγιστα watt που του έχεις ορίσει και να κόβει στην πορεία ανάλογα με την τροφοδοσία του.


Καθαρούς πόλους 510, καλά σφιγμένα post, σπείρες κατά προτίμηση όχι κολλητές και σωστό κλείδωμα της κρύας αντίστασης για να μπορείς να βγάλεις μια άκρη.

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #242 στις: Ιουνίου 02, 2020, 14:55 »
0,32 ειναι το δικο μου,εχω κανει 4-5 σπειρες ανοιχτες.2 ερωτησεις : Αν βαλω TCR 100 π.χ. και δω οτι ακομα κια με 250 βαθμους δεν παιζει,για να αλλξω το TCR θα πρεπει να περιμενω να κρυωσει η αντισταση και το mod και μετα να κανω την αλλαγη,η το κανω εκεινη την ωρα χωρις κανενα προβλημα?Και το οριο που καλο ειναι να μην ξεπερναμε στην θερμοκρασια (ωστε να μην καψει καθολου βαμβακι) ποιο ειναι? 240 βαθμοι ας πουμε?

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #243 στις: Ιουνίου 02, 2020, 16:20 »
 Έστω ότι με tcr 100 δεν παράγει σχεδόν καθόλου ατμό. Βάζω 120. Δοκιμάζω και ας πούμε ότι δεν κόβει καθόλου. Κατεβάζω 110 (τυχαία το νούμερα) και καταλήγω στο 112. Μετά θα το αφήσω αρκετή ώρα να κρυώσει και τότε θα ξανά κάνω μια δοκιμή ότι όλα είναι όπως πρέπει.
Συνήθως ο έλεγχος θερμοκρασίας υποφέρει στην σταθερότητα.
Η θερμοκρασία που δείχνει το mod με την πραγματική μπορεί να απέχει πολύ. Αν ατμίζει σωστά και δείχνει κάτι γύρω στους 220 c ας πούμε ότι είναι κάπως ρεαλιστικό.


Πιο mod έχεις;

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #244 στις: Ιουνίου 02, 2020, 17:56 »
Smok al85 , αρα δεν υπαρχει καποιο 'οριο΄ που δεν πρεπει να ξεπερασουμε ?Ειναι και λιγο πλασματικα τα νουμερα που δινει η πλακετα δηλαδη?

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #245 στις: Ιουνίου 02, 2020, 22:39 »
Κανένα mod δεν μπορεί να μετρήσει άμεσα την θερμοκρασία που έχει το coil. Αντ’αυτού συγκρίνει την ωμική αντίσταση που έχει όταν είναι κρύο (20 c) με αυτή όταν ζεσταίνεται και βάση του βαθμού μεταβολής από το tcr προσπαθεί να υπολογίσει την θερμοκρασία.
 
Εάν βάλεις ένα μικρό tcr με μια μικρή μεταβολή της αντίστασης θα θεωρήσει ότι έφτασε στον στόχο του. Εάν βάλεις ένα μεγάλο tcr θα περιμένει μια μεγαλύτερη μεταβολή στην αντίσταση για να αρχίσει να κόβει.
Άρα με λάθος tcr μπορεί να θέσεις σαν όριο 180 c και παρόλα αυτά να πάρεις καμένο ή να έχεις 250 c και ισα να αρχίσει να ατμοποιεί.
Try and error είναι

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #246 στις: Ιουνίου 02, 2020, 22:44 »
Καταλαβα..τωρα το εχω βαλει στα 125 TCR και στους 210 βαθμους παιζει κανονικα,η τουλαχιστον παιζει νορμαλ,μουδινει ενταση και με κοβει,δεν με χαλαει.Κατι τελευταιαο,μπορω να καταλαβω με καποιο τροπο αν με το ταδε TCR και με την ταδε θερμοκρασια το μοντακι με προστατευει απο το καμμενο?Παραδειγμα να εχω το βαμβακι βρεγμενο με υγρο,να δινω ρευμα,να στεγνωσει , και εκει θεωρητικα αν Δεν καψει το βαμβακι τοτε ΄λογικα΄ με αυτες τις ρυθμισεις ειμαι κομπλε,αν το καψει , τοτε μαλλον θελει αλλη ρυθμιση.Ειναι ενας σωστος τροπος αυτος ωστε να το βρω?

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #247 στις: Ιουνίου 05, 2020, 16:16 »
 Φαντάζομαι μετά από τόσες μέρες όλο και κάποιο tank θα σου έχει αδειάσει και θα έχεις δει εάν με στεγνά βαμβάκια παίρνεις καμένο, κάποια υποψία dry hit ή απλά κόβει τόσο πολύ το mod που σου λέει ότι δεν μπορείς να ατμίσεις χωρίς υγρό   :yes: 

Eαν συμβαίνει το τελευταίο και έχεις καλή ένταση γεύσης και ατμού, έχεις βρει το tcr που δουλεύει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #248 στις: Ιουνίου 05, 2020, 19:16 »
Νομιζω οτι με το συγκεκριμενο MOD δεν μπορω να βγαλω ακρη στο TC (smok al85) ,καθως στο TCR που προτεινετε για το συγκεκριμενο συρμα δεν καταφερα να παιξω σωστα,απο 80 εως και 120 δεν.απο 125 και πανω μπορουσα να παιξω καπως νορμαλ στουσ 210-220 βαθμους,περιμενω τωρα να παρω και ενα pico οπου ναναι , να δω πως παιζει εκει,καθως στο all85 δεν εχω βρει καν τον τροπο να κλειδωσω την αντισταση

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #249 στις: Ιουνίου 05, 2020, 20:07 »
Περνώντας μια βόλτα από αυτό το παλιό θέμα δεν βρήκα θετικές πληροφορίες για tc στο al85 π.χ.  http://vaping.gr/index.php/topic,33669.msg1170791.html#msg1170791
 
Στο pico με μονόκλωνα σύρματα θυμάμαι έπαιζε ικανοποιητικά.. Σε όλα τα eleaf, joyetech που πέρασαν από τα χέρια μου, τους έβαζα arctic fox κυρίως γιατί σου δίνει τόνους πληροφορίας. Την τιμή που έχει η αντίσταση, την εκτίμηση θερμοκρασίας, τα watts που στέλνει στην αντίσταση όλα σε ζωντανό χρόνο, μικροδιορθώσεις στην κλειδωμένη αντίστασης, τα watts που τελείωσε η τζούρα, να προσθέσεις ωμική αντίσταση που προέρχεται από πόλους και καλωδίωση, ένα δεύτερο εντελώς διαφορετικό αλγόριθμο μεταβολής στο tc PI-Regulator  μέχρι tfr curve (μόνο με αυτό δεν έχω παίξει). Βέβαια στην οθόνη του pico δεν χωράνε όλα αυτά αλλά υπάρχει και η δυνατότητα να τα βλέπεις σε έναν υπολογιστή.

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #250 στις: Ιουνίου 05, 2020, 20:16 »
Διαβασα και εγω ολο το νημα σχεδον και δεν βρηκα κατι για το συγκεκριμενο mod ωστε να παιξει σωστα σε ελενχο,ατμιζω και σε watt εννοειτε,απλα ηθελα να πειραματιστω στον εναν απο τους δυο ατμοποιτες και με ελενχο.Θα περιμενω να παρω το pico μηπως και τα καταφερω.Μαλλον το smok δεν κανει για ελενχο με ss.Ελπιζω να παει καλα με το pico

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #251 στις: Ιουνίου 05, 2020, 22:12 »
Είναι γνωστό ότι δεν έχουν όλες οι πλακέτες καλό TC, το PICO (το πρώτο που βγήκε) είχε αρκετά καλό έλεγχο θερμοκρασίας, μετά το VOOPOO DRAG (επίσης το πρώτο) είχε επίσης σχετικά καλό έλεγχο θερμοκρασίας, από εκει και πέρα το χάος με τα Κινέζικα, ο καλός έλεγχος θερμοκρασίας πλέον με DNA, DICODES(DANI), και ΥΙΗΙ είναι μονόδρομος.
Αυτά με τον έλεγχο θερμοκρασίας.

Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #252 στις: Ιουνίου 05, 2020, 22:16 »
Χρήστο παρόλο που και εγώ έχω πειραματιστεί κατά καιρούς με έλεγχο θερμοκρασίας σε διάφορα mod, ποτέ δεν πήρα ικανοποιητικό και προπάντων σταθερό αποτέλεσμα σε κανένα μέχρι που δοκίμασα σε DNA.
Από εκεί και πέρα ήταν μονόδρομος πλέον και τώρα ατμίζω σε έλεγχο θερμοκρασίας αποκλειστικά.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #253 στις: Ιουνίου 06, 2020, 13:16 »
Θα δοκιμασω με το pico να δω..το καλο με το ss ειναι οτι αν δεν σου κανει το TC , το γυρνας σε W..

Αποσυνδεδεμένος Pempis

  • **
  • 247
  • Φύλο: Άντρας
Απ: TCR (Temperature Coefficient of Resistance) - Τί είναι και σε τί χρησιμεύει!
« Απάντηση #254 στις: Ιουνίου 06, 2021, 13:15 »
Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει περίπτωση αντίσταση που παίζει με σύρμα ss316 και έλεγχο θερμοκρασίας να σου δώσει καμένο;  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92761 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3832 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex