vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

249 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Η εξαρτώμενη Ελλάδα δεν έχει κάνει νόμους κάποιες κοινοτικές οδηγίες (π.χ. για τους χώρους υγειονομικής ταφής)
εδώ και πολλά χρόνια, και "απλώς" πληρώνει κάποιο "μικρό σχετικά" πρόστιμο για κάθε μέρα που δεν το κάνει.

@steve35:
Θεωρητικά: Είναι μεταβατική περίοδος.
Πρακτικά: Στην Ελλάδα ζούμε...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Κατ' αρχάς, να ξεκαθαρίσουμε κάτι περί Ευρωπαϊκών Οδηγιών γενικά (το έχω ξαναγράψει πιο πίσω): Η ΕΕ δεν είναι Ομόσπονδο κράτος, άρα δεν έχει δικαίωμα να νομοθετεί. Αυτό που έχει δικαίωμα να κάνει, είναι να ψηφίζει οδηγίες οι οποίες πρέπει να ενσωματώνονται με Νόμο σε κάθε κράτος μέλος. Αν αυτή η ενσωμάτωση δεν γίνει, υπάρχουν πρόστιμα. Αυτά τα πρόστιμα, μπορεί να ορίζονται είτε κατά περίπτωση (ο θιγόμενος πρέπει να προσφύγει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο ώστε να καταδικαστεί το κράτος που δεν εφάρμοσε την Οδηγία), είτε κατά μέρα που δεν εφαρμόζεται η Οδηγία.

Μετά, είναι αυτό το θέμα με τις ημερομηνίες. Λοιπόν, η οδηγία πρέπει να έχει ψηφιστεί μέχρι τις 20/05. Ταυτόχρονα, οι κατασκευαστές και εισαγωγείς από Τρίτες Χώρες υγρών, πρέπει να υποβάλλουν φάκελο κόστους περίπου €4000 για κάθε κωδικό. Για να γίνει κατανοητό, το Tribeca σε 0, 6, 12, 18mg, είναι 4 κωδικοί!!! Για να εγκριθεί ο φάκελος, θα υπάρχει προθεσμία 6 μηνών, διάστημα κατά το οποίο ο κωδικός δεν θα επιτρέπεται να διακινείται. Εξαίρεση, αποτελεί το διάστημα μεταξύ 20/05 και 20/11, κατά το οποίο θα επιτρέπεται να διακινούνται αυτοί οι κωδικοί. Και φυσικά, το πιο πιθανόν είναι να παραταθεί η εξαίρεση μέχρι την ημερομηνία οριστικής ενσωμάτωσης που είναι η 20/05/2017, καθώς δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο, στις 20/11 να έχουν επεξεργαστεί όλους τους φακέλους!!! Μας βλέπω με απλά λόγια, από ένα σημείο και μετά να παίρνουμε με τις πέτρες όποιον κάνει ερώτηση του στυλ "τα φέρνει κανείς αυτά τα υγρά Ελλάδα?" ή "Γιατί το φέρνουν μόνο σε νικοτίνη 6?"...

Ένα έξυπνο οικονομικό επιτελείο, δεν θα εφάρμοζε ποτέ αυτή την οδηγία και θα προτιμούσε να πληρώνει το πρόστιμο. Αρκεί να σκεφτεί ότι θα αρχίσει ο κόσμος να κάνει εισαγωγές και στα υγρά, όχι μόνο στο hardware. Επιπλέον, αν και εφόσον το "έξυπνο" επιτελείο αποφασίσει να μην εφαρμόσει, είναι πολύ πιθανόν να αυξηθεί κατακόρυφα ο τζίρος των ελληνικών e-shop  από λιανικές αγορές ευρωπαϊκών χωρών. Αυτό σημαίνει α) εισαγωγή κεφαλαίων, β) αύξηση εσόδων από ΦΠΑ, αύξηση εσόδων από φορολογία. Με απλά λόγια, τα κέρδη αυτά φτάνουν να πληρώσουν το πρόστιμο και μένουν και ψιλά για τυρόπιτα στο κυλικείο της Βουλής... Και είμαι συγκρατημένος στις προβλέψεις μου.

Καλό θα είναι λοιπόν, την επόμενη φορά που θα ακούσουμε τον οποιοδήποτε πολιτικό να τάζει λαγούς με πετραχείλια, να σκεφτούμε λίγο. Θυμάστε φαντάζομαι την ιστορία στο blog του κου Χρυσόγονου. Ένας γιατρός, ένας κατασκευαστής και ένας έμπορος ητ, προσφέρθηκαν να συναντηθούν μαζί του ώστε να τον ενημερώσουν σχετικά. Και εγώ προσωπικά, στέλνοντας τα στοιχεία μου με mail στην διεύθυνσή του. "Καληνύχτα Θεοτόκη" που λέμε και στσου Κορφούς... Αναφέρω το όνομα καθώς αυτός έτυχε να κάνει την επίμαχη ερώτηση, ασχέτως σε ποιο πολιτικό χώρο ανήκει.

Από τον ΣΕΕΗΤ δεν περιμένω κάτι, ένας σύλλογος εμπόρων είναι. Εκτός από ένα πράγμα: να κάνει πρόσκληση στους ατμιστές για συμμετοχή. Όχι στο Σύλλογο, δεν θα είχαμε δικαίωμα άλλωστε. Σε μία ανοιχτή συζήτηση ίσως, ή μια συγκέντρωση, ώστε να μπορέσουμε να δείξουμε ότι ο αριθμός μας, είναι ικανός ώστε να απαιτήσει. Στη χώρα της πατέντας ζούμε, ο καθένας μας όλο και κάποιο τρόπο να βρει να καβατζωθεί. Δεν είναι αυτό που με καίει όμως. Με καίει ο νέος ατμιστής, που δεν είναι μέσα στα κόλπα, να μπορεί να βρει αυτό που θέλει χωρίς να πληρώνει το υγρό για λευκόχρυσο...

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Η Κοινοτικη Οδηγια δεν ειναι νομος , αλλα προταση για νομο απο τα Εθνικα Κοινοβούλια.
Η συγκεκριμενη οδηγια εχει εναρξη την 21η Μαιου , αλλα εχει περιοδο χαριτος μεχρι την 1-1-2017, που πραγματικα σημαινει οτι μεχι τοτε κανεις δεν υποχρεουται να κανει τιποτα. Μετα απο αυτο η οδηγια για να γινει νομος χρειαζεται μια προπαρασκευαστική διαδικασια 3-5 μηνων , αρα αμεσα πρακτικα εφαρμοστεο δεν προκειται να γινει κατι πριν το καλοκαιρι του 2017

3-5 μηνών σε μια κανονική χώρα με μία κανονική διακυβέρνηση.. Πως λέμε Ελλάδα.. Καμία σχέση.. Εδώ δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε τα άμεσα πρακτικά θέματα, που μας τα δίνουν έτοιμα και μας υποχρεώνουν να κάνουμε απλά μια μετάφραση και να τα ψηφίσουμε.. Το ΗΤ θα τρέξουμε να ρυθμίσουμε πρώτοι..?? Και να χαθούν μερικές χιλιάδες ψηφαλάκια ακόμα..?? Άμα το κάνουν όλοι οι άλλοι πρώτα και μας αρχίσουν στις καμπάνες κ το βάλουμε σε καμιά διαπραγμάτευση, και  γίνουν λίγο περισσότεροι οι ατμιστές που δεν είναι ούτε το 1% στην Ελλάδα σε σχέση με τους καπνιστές Και ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι, σε κανα δυο χρόνια βλέπουμε..
Το μόνο που είναι πιθανό να δεις τώρα σύντομα (μέχρι το τέλος του χρόνου δλδ)  είναι ένας νόμος που θα λέει συγκαταλέγεται στα "προϊόντα καπνού" :o ( που σημαίνει 1-1,5 χρόνο στα δικαστήρια , αν έχει λίγο μυαλό ο ΣΕΕΗΤ) και ένα φόρο ανα μλ υγρού.

Ευτυχώς οι κακές συνήθειες στην Ελλάδα δεν κόβονται..

Υ.Γ Αυτά βέβαια , θα ισχύουν μόνο για τις εγχώριες εταιρείες, καθώς ότι έρχεται απ' έξω (εξοπλισμός-υγρά) θα προσαρμοστούν στην κοινοτική οδηγία, γιατί χλωμό το κόβω , να αυξήσουν την γκάμα των προϊόντων ώστε να βολεύονται στους νόμους της κάθε χώρας.. Εκτός , αν μείνει χυμαδιό η Αμερική και ψωνίζουμε προϊόντα που φτιάχνονται για εκεί..


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Και γω μαζί σου είμαι αλλα μια παροιμία λέει φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
λόγο της δουλειάς μου, την περίοδο που τελείωνε ο πόλεμος στο Ιρακ, συζητούσαμε με συνάδελφο καταγόμενο απο Συρία
για τον επόμενο στόχο στην Μέση Ανατολή. Πολλοί αναλυτές τότε έδειχναν Συρία... Η Συρία το γνώριζε...
έκανε σχεδόν τα πάντα για να μην προκαλέσει, να κάνει συμμαχίες να αποφύγει το κακό....
Ο στόχος είναι στόχος...η μέθοδος πάντα κατά το δοκούν... Το κράκεν δεν βγήκε...αλλά βγήκαν μια χαρά τα zombies.
Σαφώς και δεν χρειάζεται πανικός, ούτε το φαινόμενο σουπερμάρκετ....
Απλά τίποτα δεν θα είναι ίδιο σε λίγα χρόνια. Οι επιλογές δύο. Η το κόβεις ...ή γίνεσαι πελάτης τους με το ανάλογο κόστος.
Εγώ επειδή δεν πρόκειτε να το κόψω....απλά πνίγομαι.
Καλημέρα σας


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Βέβαια μετά θα έρθουν εκλογές και ακόμη παραπίσω το θέμα.Το κόστος θα ανέβει στα υγρά αυτό είναι σίγουρα και από τις 20/5 γιατι εδώ είμαστε Ελλάδα.Μακάρι να κάνω λάθος αλλα δύσκολα θα πληρώνει κάποιος για ένα 10μελο ένα 15€ το λιγότερο.Μηδενική ή σκέτη 3αρα βάση χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας

Απλά τίποτα δεν θα είναι ίδιο σε λίγα χρόνια. Οι επιλογές δύο. Η το κόβεις ...ή γίνεσαι πελάτης τους με το ανάλογο κόστος.
Εγώ επειδή δεν πρόκειτε να το κόψω....απλά πνίγομαι.




Εγώ πάλι είμαι με τους "άλλους" που κοιτάνε σταδιακά να ρίξουν την νικοτίνη. Είμαι ήδη στα 2 που σημαίνει πως ακόμα και αύριομε 20άρι 10μελο βγάζω 100 ml υγρό..  Όταν αποφασίσουν να τα ψηφίσουν, θα είμαι κατηγορίας "φλωρέξ" και ας έρθουν να μου πουν για φόρους και ρυθμίσεις με 10μελα..

+ θα έχω κάνει και καλό στην υγεία μιας και θα έχω μια εξάρτηση λιγότερο..

Υ.Γ  Το "φλωρέξ" θα το κρατήσω πάντως.. Δεν θα τους κάνω την χάρη να το κόψω  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
20 Μαιου 2016
« Απάντηση #397 στις: Απριλίου 04, 2016, 12:02 »
Aπ ότι ακουσα τον Υπουργο ο νομος είναι ετοιμος και εντος των ημερων θα περασει από την Βουλη.
Οπου θελουμε ειμαστε γρηγοροι.....
Πετρος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Clopyright

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • My Jeckyl doesn't Hyde...
Εγω πάντως πιστευω οτι αυτοί που θα επηρεαστούν λιγότερο είμαστε όσοι κάνουμε έτοιμα υγρά. Πάντως ούτε εγώ ειδα κατι να εχει ετοιμαστεί κάποιος νόμος. Τώρα πνίγονται με το ESM-Leaks με το Η/Τ θα ασχοληθούν;

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Μα θα ανέβουν και στα έτοιμα οι τιμές

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
μια παροιμία λέει φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

Και μια άλλη λέει "όποιος φυλάει τα ρούχα του χάνει τα παπούτσια του".

(όχι δική μου, κάποιου από το χωριό)

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Η εξαρτώμενη Ελλάδα δεν έχει κάνει νόμους κάποιες κοινοτικές οδηγίες (π.χ. για τους χώρους υγειονομικής ταφής)
εδώ και πολλά χρόνια, και "απλώς" πληρώνει κάποιο "μικρό σχετικά" πρόστιμο για κάθε μέρα που δεν το κάνει.

@steve35:
Θεωρητικά: Είναι μεταβατική περίοδος.
Πρακτικά: Στην Ελλάδα ζούμε...  :laugh1:
Όπως εφαρμόστηκε - εφαρμόζεται ο αντικαπνιστικός νόμος έτσι θα εφαρμοστεί και η "οδηγία" αν και εδώ έχει μια πιθανότητα παραπάνω να εφαρμοστεί ως προς την φορολόγηση για ευνόητους λόγους...!!! Ας μην μας πιάνει πανικός παιδιά!!
Όπως τα λέει ο σπάϊ "Πρακτικά στην Ελλάδα ζούμε "

Στάλθηκε από το 2017


Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
20 Μαιου 2016
« Απάντηση #403 στις: Απριλίου 04, 2016, 12:31 »
Εγω ο ιδιος  τον ακουσα γιατι χανουν πολλους φορους από τον καπνο.
Μπορει να περασει και νυκτα........
Σε κάθε περιπτωση πριν από 20-5-16
Πετρος :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 12:41 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
α
« Απάντηση #404 στις: Απριλίου 04, 2016, 12:43 »
Εγώ πάντως με το δώρο Πάσχα θα κάνω στοκ νικοτίνης για 2 χρόνια.
Θα μου κοστίσει όσο μισό αρνί ή όσο τα τσιγάρα μιας βδομάδας.
Μετά τα 2 χρόνια αν δεν τόχω κόψει (που δεν το βλέπω) θα έχουν βρεθεί εναλλακτικά κανάλια όπως βρέθηκαν & με τα capital.
Σε περίπτωση που το ξεχνάτε είμαστε Έλληνες...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias