vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Οι εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος apostolisk4

  • ***
  • 712
  • Φύλο: Άντρας

(Δεν ξέρω αν είναι ο κατάλληλος χώρος για να μπει)
Μερικές παρατηρήσεις στα γρήγορα.
Το ότι η ΕΕ είναι ο πανταχού προστάτης των απλών πολιτών ,ο κυνηγός των λαμογιών και ο μοναδικός φαρος δικαιοσύνης σε έναν αδικο κόσμο,πραγματικά με ξεπερνάει.Εντάξει μεγάλα παιδιά ήμαστε αλλά και η παιδαριώδης αφέλεια με το χαμηλό IQ έχουν δυσδιάκριτα όρια καμιά φορά.
Οι παρακευαστές υγρών που τα φτιάχνουν  σε σκοτεινά  υπόγεια γεμάτα με κατρουλόνερα, ενώ ποιός ξέρει από πότε έχουν να κάνουν  μπάνιο-ίσως να έχουν και  καμιά ηπατίτιδα,χολέρα και σύφιλη- είναι μια εμμονή που την ακούω συχνα πυκνά στις εκπομπές του.Προσωπικά δεν έχω συναντήσει καταστηματάρχες να φτιάχνουν υγρά στο επιτόπου,αλλά κι αν φτιάχνουν,αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καθάρματα και οι αγοραστές στόκοι. 
Δεν ξέρω αν του Ρένου του περισσευουν τα χρήματα ,αλλά το να δίνω το μήνα ένα καταστάρικο μόνο για υγρά με την δικαιολογία ότι αυτά θα είναι πιστοποιημένα,μου είναι απλά ασύμφωρο.Με την ίδια λογική το οποιοδήποτε τρόφιμο θα πρέπει να είναι συσκευασμένο και πιστοποιημένο.
Η απαγόρευση  οποιαδήποτε προβολής του ΗΤ οδηγεί στο εξής συμπερασμα:αυτό είναι το ίδιο βλαβερό με το κανονικό οπότε βουρ για τσιγάρα στο περίπτερο που εντελώς συμπτωματικά ,θα έχουν  μικρότερο κόστος από τα ηλεκτρονικά.
Φυσικά και θέλω κάποια πιστοποίηση ,όχι όμως ολοκληρωτικές νομοθεσίες που δε συναντάς ούτε σε ευπαθή τρόφιμα.
(και την στιγμή που μιλάμε  έχει  ξεκίνησει "μετα βαιων και κλαδων" η πώληση μισοτιμής ληγμένων τροφίμων  στη Δανία).
 
Το καλό είναι ότι θα μπουν λίγο τα πράγματα σε μια σειρά και αυτό κατάλαβα εγώ .δηλαδή .τι κάνεις μάγκα καταστηματαρχη? Φτιάχνω υγρά με δικά μου υλικά και τα πουλάω .ωραία πρέπει να ακολουθήσεις τους χ,ψ νόμους την α,β κοστολόγηση φορολογία κλπ. Δεν το και από την άλλη όμως .την παρούσα στιγμή είναι σωστό να πουλάει κάποιος υγρά ιδιοκατασκευης έστω και να έχουν γίνει σε συνθήκες χειρουργειου σε υψηλές τιμές ? Δηλαδή τι?  Να σου πουλήσω εγώ το 30ml (που μου κοστίζει ούτε 0.5€) 6-7 ευρώ ? Δεν θα μου το λουσεις στο κεφάλι ? Ένας νέος ατμιστης ή και παλιός που δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο στις ιδιοκατασκευες κλπ να δει το κόστος γιατί να την πατήσει ειδικά αν έχει και ανάγκη ? Συμφωνώ ότι όλα αυτά που λέει είναι υπερβολές αν και δεν θα μου φαινόταν και απίθανο αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσουν αυτοί που έκαναν αρπαχτές και οι επαγγελματίες.εβλεπα προχθές στο Facebook στη σελίδα του ρενου αν δεν κάνω λάθος είχε ανεβάσει φώτο το cricket της wismec το μηχανικό με τις δύο 18650 και ρωτούσε αν μπορεί να στήσει αντίσταση 0.2 .το παιδί φυσικά δεν είχε ιδέα και ναι όντως το είχε πάρει από φυσικό κατάστημα . Όταν ακούω κάτι τέτοια μακάρι να βάλουν άλλους 100 νόμους να παίρνουν τον μπ***λο μερικοί.

Απόστολος


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Εγώ κρατάω δυο λεπτομέρειες από το βίντεο.
1. Ο ΣΕΕΗΤ (τον θυμάται κανείς; ξέρει κανείς τι είναι; έχει κάνει οτιδήποτε δημόσιο εδώ και χρόνια;) έχει "επανενεργοποιηθεί". Δεν ξέρω αν ισχύει ή τι μπορεί να κάνει. Ούτε αν αυτό που μπορεί να κάνει θα είναι κάτι που θα θεωρήσουμε καλό για το άτμισμα.

2. Το ότι ο ΣΕΕΗΤ έχει ξυπνήσει από τον τάφο το ξέρει ο φίλτατος παρουσιαστής αλλά δεν το ξέρει κανείς στο μεγαλύτερο ελληνικό φόρουμ. Ίσως γιατί τα μέλη δεν έχουν μπίζνες με τον πρόεδρο του ΣΕΕΗΤ; Ίσως γιατί ο ΣΕΕΗΤ δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να επικοινωνησει με την πελατεία του;
Δεν ξέρω καν αν το γνωρίζουν τα υποτιθέμενα μέλη του ΣΕΕΗΤ, γιατί ένα-δυο μές στα χρόνια μου έχουν πει πως δεν γνωρίζουν καν αν είναι ενεργός. Οπότε στην πραγματικότητα δεν γνωρίζω ποιούς εκφράζει και εκπροσωπεί πλέον ο ΣΕΕΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Καταρχήν Αν ισχύσουν ολα αυτα το diy θα πεθάνει. Ποιος θα αγοράζει βαςη των 10ml!!!Άνθρωποι που κάνουν 2-3 ml τη μερα η που δεν εχουν κόλλημα με πιο premium υγρα λιγο θα τους επηρεάσουν ολα αυτα. Οι cloud chasers που θέλουν χαλαρά 20 ml τη μερα η και κάποιοι απο μας που θελουμε 8-10ml τη μερα επίσης την έχουμε άσχημα. Αν τα 10μελα five pawns κοστίζουν τωρα 10,90€ αν μπει extra φορες ποσο θα πάνε; 15; Κάι ποιος θα αγοράζει τέτοιου είδους υγρα η εςτω λιγο φτηνότερα όπως αυτα που τωρα εχουν 20-22€ τα 30ml !! Αν το παμε αναλογικά σε αυτα θα πληρώνεις τουλαχιςτον 10-12€ τα 10ml!! Δηλαδη θα φτασουμε σε έπιπεδα τςιγαρου οπιοι θέλαμε 2 πακέτα τη μερα η και λιγο περιςοτερο και μας εβγενε 300€ το μήνα!!! Αν ισχύσουν ολα αυτα θα πρεπει να βάλουν νερό στο κρασί τους και οι εταιρείες που τα παράγουν και τα κατάστηματα αλιως το ηλεκτρονικο θα μας αφήσει χρόνους πολυ γρήγορα και θα ζούμε να το θυμόμαστε!!
Δεν ξέρω Αν θα μπορουμε να κάνουμε παραγγελίες απο Αμερική σε υγρα εςτω με 20$ μεταφορικά ετςι κατι θα γίνετε τουλαχιςτον αλλα τόσα μεταφορικά η παραγγελία θα ειναι μεγάλη αναγκάστικα οποτε θα έχουμε και μεγαλύτερο φόβο για τελωνείο!! Χαρείτε το ενάμιση μήνα ακόμα γιατι μετα ποιος ξέρει....τουλαχιςτον εχω δοκιμασει ενα πολυ μεγάλο ποσοστό απο τα υγρα που ηθελα να δοκιμασω να χω να θυμάμαι :)


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Clopyright

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • My Jeckyl doesn't Hyde...
Mε μια φευγαλέα αναγνωση του άρθρου 20, για εμένα αυτοί που θα πληγούν περισσότερο είναι όσοι θα ασχολούνται με τα DIY υγρά. Τους υπόλοιπους λίγο θα μας επηρεάσει, και κυρίως αυτούς που κάνουν τα πιο ακριβά υγρά. Όσοι κάνουμε σχετικά φτηνά υγρά, ή λίγη ποσότητα μέσα στην ημέρα, αντε να δούμε μια αύξηση 2-3-4€. Μην νομίζετε βέβαια οτι οι εταιρίες ή τα καταστήματα δεν θα προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα. Η Halcyon Haze νομιζω ξεκίνησε να βγάζει και 10ml υγρά. Κάπου πήρε το αυτί μου στο video του Ρένου οτι οι Κινέζοι θα ανοιξουν παραρτήματα και στην Ευρωπη για την ευκολότερη διακίνηση των προιόντων τους. Τώρα πανω σε αυτά που ανέφερε ο φίλος steve35, αν ήθελα λέμε τωρα 300€ τον μήνα σε τσιγάρα, και θέλω παλι 300€ για υγρά αναπλήρωσης, η αποφαση ειναι πανευκολη για το τι θα προτειτιμήσω.
Μην ξεχνάμε οτι αυτό αποτελεί Ευρωπαϊκή οδηγία, και όχι νόμο. Προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι στην Ελλάδα πέραν της φορολογίας δεν θα εφαρμοστεί κάτι άλλο. Τώρα για τους ατμοποιητές και τα 2 ml κλπ κλπ. να είχαμε να λέγαμε. Πάλι θα βρουν οι εταιρίες τρόπο. Θα σου πασάρουν έναν ατμο 2 ml, και σου πουλάνε και αντι για το νανο, ένα long kit (ή όπως αλλιώς θα το ονομάσουν) και θα σε πουν ορίστε mister εγώ είμαι σύννομος με την νομοθεσία. Τωρα για τα 20mg νικοτίνης, πραγματικά υπαρχει κάποιος που χρειάζεται περίσσοτερη νικοτίνη. Εγω που ήμουν βαρύς καπνιστής και καλύπτομαι με τα 16-18mg.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 09:26 από Clopyright »

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Κάτι τέτοιες εξυπνάδες λέμε στα φόρουμζ

και τους δίνουμε ιδέες...  :laugh1:

Ναι....τις "εξυπνάδες" τις δικές μου στα φόρα περιμένουν οι βιομηχανίες για να σχεδιάσουν την πολιτική τους....
...και ειδικότερα ξέρεις τους ενδιαφέρει οτι ο"μήτσος" ανάμεσα στα κοντά 1,5 δις (τυχαίο νούμερο) νικοτινικά εθισμένους
και 2,5 δις ακόλουθους της μόδας (εκάστοτε μόδας) θα βρεί την άκρη να κάνει στην ζούλα τις αλχημίες του....
...θεωρίες συνωμοσίας μωρέ....!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Ας ελπισουμε οτι ο ΣΕΕΗΤ θα εμφανιστεί επιτέλους τωρα, και θα συζητησει με αυτούς που θα πρεπει μεθαυριο να ψηφίσουν, και να τους εξηγησει τί εστί ΗΤ, γιατι οι περισσότεροι ουτε καταλαβαινουν, ούτε τους νοιάζει να μάθουν! Θέλω να ελπίζω στα καλύτερα κι οχι στα χειρότερα... αλλα με αυτούς που έχουμε να κάνουμε... ποτέ δεν ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Όντως θα πληγούμε περισσότερο όσοι ασχολούμαστε με DIY. Μας βλέπω να παίρνουμε βρώσιμη γλυκερίνη από τα φαρμακεία που είναι πάμφθηνη και να αραιώνουμε τα έτοιμα υγρά για να μειώσουμε τις απώλειες.

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Να τους εξηγήσουν τι για το ηλεκτρονικο τσιγαρο; Ειναι προφανές οτι γίνεται για το κέρδος. Τους νοιάζει αυτούς αν το ηλεκτρονικο ειναι πολυ πιο ασφαλές απο το αναλογικό; Ολα για το κέρδος γίνονται υπό άλλες συνθήκες θα είχαν βγει φάρμακα για όλες τις ανίατες αρρώστιες. Η τεχνολογια κανει θαύματα μερα με τη μερα και τόσα χρονια δεν εχουν βρει αποτελεσματικές θεραπείες που σκοτώνουν τον καρκίνο η τόσες άλλες αρρώστιες. Λέτε οτι δεν ειναι εφικτό; Ετςι όμως θα Χάνανε πολλα λεφτά!!! Οι γιατροί γιατι σκίζονται για το ηλεκτρονικο και ειδικα αυτοί στα ιατρεία διακοπής καπνιςματος; Γιατι δεν τους συμφέρει απλα θέλουν να σε βάλουν στο τρυπάκι να τους τα ακουμπάς να σου πασάρουν τα αυτοκόλλητα και οτι αλλο δίνουν υποτίθεται που θα σε κανει να κόψεις το κάπνισμα. Μέχρι να βαρεθείς και να συνεχίσεις να τα ακουμπάς παλι στις καπνοβιομηχανίες.
Δυςτηχως σε πολλούς  τομείς δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα απλα ειχα την ελπίδα οτι επειδή ειναι περισοτεροι οι καπνιστές δεν θα κυνηγήσουν το ηλεκτρονικο σύντομα αλλα ιςως βλέπουν οτι οι ατμιστες αυξάνονται σε γρήγορο ρυθμό πλεον. Το επόμενο που θα περιμένετε θα ειναι απαγόρευση του ηλεκτρονικού σε δημόσιους χώρους. Νομιζω είμαστε κοντα όπως παει το θέμα.
Το μόνο που περιμενω και ελπίζω ειναι να ρίξουν τις τιμές οι εταιρίες οταν γίνουν αυτα ωςτε να ισσοροπησει λιγο η κατάσταση αλιως θα χάσουμε όλοι....και αυτοί και εμείς.


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Ναι, και μετά θα βγει ο Γκοτζίλα από τη θάλασσα, αγκαλιά με το Κράκεν, θα έρθουν και τα Νεφελίμ και τα Ελοχίμ, και θα μας φάνε όλους ζωντανούς...

Ηρεμήστε μωρέ πρωί πρωί Δευτεριάτικα, που φέρατε την καταστροφή. Ακόμα δεν τον είδαμε Βρασίδα τον ονομάσαμε.
Το φαινόμενο του super market καλά κρατεί και ζει και βασιλεύει στην Ελλάς του δυο χιλιάδες (καλά, εντάξει, του 2016).
Κάπιταλ κοντρόλς; Ας αδειάσουμε τα ράφια καλού κακού...
Έκρηξη στο Παρίσι; Ας αδειάσουμε τα ράφια καλού κακού...
Στέρεψε ένα ρυάκι στο Ακαπούλκο; Ας αδειάσουμε τα ράφια καλού κακού...
Έκλασε ο Πούτιν; Ας αδειάσουμε τα ράφια καλού κακού...
Προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός στο τσάμπιονς λίγκ; Ας αδειάσουμε τα ράφια καλού κακού...
Μας χυλοπίτωσε η Σούλα; Ας αδειάσουμε τα ράφια καλού κακού...

Τίποτα από όλες αυτές τις θεωρίες δεν είναι σίγουρο ότι θα πραγματοποιηθεί, όποτε πραγματοποιηθεί και αν πραγματοποιηθεί.
Αν σας θυμίσω εδώ και τώρα πόσες αλλαγές έχουμε υποστεί τα τελευταία 20-30 χρόνια, βάναυσες ή ήπιες, 
θα λιποθυμήσετε από την έλλειψη μνήμης.
Κι όμως ακόμα εδώ είμαστε και φαγωνόμαστε συζητάμε μια χαρά.


Sent from my xytra taxytitos using simata kapnou.

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Κατάσκοπε δεν έχεις άδικο αλλα σκέψου πως εδώ μιλάμε για τρις οπότε πολύ μεγάλα συμφέροντα.Κάπου είχα διαβάσει πως η το 17 ή το 18 θα είναι σχεδόν ίσα νούμερα καπνιστές με ατμιστές.Θέλουν οι καπνοβιομηχανίες κάτι τέτοιο.Οχι.Πως αλλάζουν το στάτους??Με κοινοτική οδηγία(νόμος)

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Η Κοινοτικη Οδηγια δεν ειναι νομος , αλλα προταση για νομο απο τα Εθνικα Κοινοβούλια. 
Η συγκεκριμενη οδηγια εχει εναρξη την 21η Μαιου , αλλα εχει περιοδο χαριτος μεχρι την 1-1-2017, που πραγματικα σημαινει οτι μεχι τοτε κανεις δεν υποχρεουται να κανει τιποτα. Μετα απο αυτο η οδηγια για να γινει νομος χρειαζεται μια προπαρασκευαστική διαδικασια 3-5 μηνων , αρα αμεσα πρακτικα εφαρμοστεο δεν προκειται να γινει κατι πριν το καλοκαιρι του 2017 

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη μέχρι το διάστημα των 6-12 μηνών θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν 30ml μπουκάλια στις τιμές που τα ξέρουμε η απλα ειναι μια μεταβατική περίοδος για να πουληθεί οτι υπάρχει σε στοκ αυτή τη στιγμή. Γιατι Αν συνεχίσουν κανονικά μέχρι τότε τα μεγάλα μπουκάλια χωρίς αλλαγή τιμής τότε κατι γίνεται


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Η εξαρτώμενη Ελλάδα δεν θα σπεύσει να κάνει την οδηγία νόμο??Ξέρω τι σημαίνει οδηγία Ευρωπαικής Ενωσης αλλα για τους άλλους

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Είναι μεταβατική περίοδος να φύγουν και τα 30μελα-20μελα από όλους

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδη μέχρι το διάστημα των 6-12 μηνών θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν 30ml μπουκάλια στις τιμές που τα ξέρουμε η απλα ειναι μια μεταβατική περίοδος για να πουληθεί οτι υπάρχει σε στοκ αυτή τη στιγμή. Γιατι Αν συνεχίσουν κανονικά μέχρι τότε τα μεγάλα μπουκάλια χωρίς αλλαγή τιμής τότε κατι γίνεται


Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Το πιθανοτερο ειναι πως ειναι , αν και αυτο ειναι αποφαση καθε εμπορου το πως θα κινηθει

Η εξαρτώμενη Ελλάδα δεν θα σπεύσει να κάνει την οδηγία νόμο??Ξέρω τι σημαίνει οδηγία Ευρωπαικής Ενωσης αλλα για τους άλλους

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Είναι μεταβατική περίοδος να φύγουν και τα 30μελα-20μελα από όλους

Υπαρχουν 2-3 οδηγιες πριν απο το 2000 που δεν εχουν γινει νομοι, με αποτελεσμα τεραστια προστιμα 

Και οτι λεω το λεω για να δειξω οτι δεν υπαρχει λογος να αγχωνομασται , και οχι γιατι ειμαι οπαδος του ''ελα μωρε τιποτα δεν θα γινει''. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64276 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173380 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311018 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207138 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias