vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

459 επισκέπτες, 2 χρήστες
john67, dkostas

Twitter

Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1335 στις: Ιανουαρίου 16, 2021, 22:16 »
Από το website τους: https://thevapinggentlemen.club/.

Ανάλογα την σειρά. Έχει κάποιες σειρές που βγαίνουν και σε άρωμα και σε shake & vape και έχει άλλες σειρές που βγαίνουν μόνο σε αρώματα, οπότε εξαρτάται τι θα πάρεις.

Κάποια που βγαίνουν και στα δυο (π.χ. Ghibli, Mistral) τα έχω δοκιμάσει και στις δυο εκδόσεις, είναι ακριβώς τα ίδια. Εννοείται ότι το άρωμα συμφέρει περισσότερο, αλλά θέλουν χρόνο για ωρίμανση

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1336 στις: Ιανουαρίου 16, 2021, 22:41 »
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω τα μεταφορικά να μην δαγκώνουν  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1337 στις: Ιανουαρίου 16, 2021, 22:52 »
Θα συμφωνήσω με τον [member=7458]iPant[/member] για το Cigarillos της El Toro, είναι για μένα το καλύτερο υγρό που έχω δοκιμάσει τα δέκα χρόνια που ατμίζω.  Ύστερα από μερικά χρόνια με τριμπέκες και μπεμπέκες, με το Cigarillos κοψα οριστικά το τσιγάρο το 2013.  Είναι όμως μια ακριβή επιλογή για καθημερινό υγρό, ειδικά αμα το έχεις πιπίλα.

[member=10674]HammerAndSickle[/member]: Επίσης συμφωνώ με όσους λένε ΝΕΤ. Ειναι η μόνη επιλογή για καθαρά τσιγαρίσιο υγρό.  Θα σου προτείνω όμως μια εναλλακτική που είναι και πιο φθηνή και πιο καθαρό (δεν αφήνει την μακα του ΝΕΤ).  Εϊναι η σειρά Tobacco Absolut της Inawera, και είναι ουσιαστικά ΝΕΤ και αυτά.  Θα πρότεινα να παρεις το Cuban Cigar και το Garuda.  Το πρώτο φερνει πολύ στο Piloto Cubano της La Tabaccheria.  Είναι ενισχυτικά γευσης αλλα μόνα τους δίνουν αποτέλεσμα πολύ κοντά σε τσιγάρο, χωρις φρου φρου και αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1338 στις: Ιανουαρίου 16, 2021, 23:10 »
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω τα μεταφορικά να μην δαγκώνουν  :laugh1:

€20. Προφανώς για ένα-δυο πραγματάκια δεν αξίζει, οπότε εγώ κάνω μαζεμένες αγορές για να έχει νόημα να πληρώσω τα μεταφορικά

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1339 στις: Ιανουαρίου 18, 2021, 17:07 »
iPant Καλησπερα επειδη δεν το εχω με τα αγγλικα μπορεις να μου πεις πια σειρα απο το site που ειπες ειναι NET?
Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1340 στις: Ιανουαρίου 18, 2021, 18:37 »
Για το houseofliquid μιλάς; Όλα νετ ειναι εκτός από τα φρούτα και τα κανελομπισκότα.

Για το tvgc, επίσης η πλειοψηφία είναι νετ. Το website τους είναι στα ιταλικά οπότε βάλε αυτά που σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον από τα καπνά που περιέχουν στο google translate (ούτε εγώ το κατέχω με τα ιταλικά!). H σειρά noir είναι εξαιρετική και βγαίνουν και σε shortfill και σε αρώματα, απλά περίμενε λίγο καιρό αν ενδιαφέρεσαι για τα αρώματα γιατί πολλά είναι out of stock

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1341 στις: Ιανουαρίου 18, 2021, 20:03 »
Ευχαριστω  :respect:

Αποσυνδεδεμένος Αποστολης

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1342 στις: Ιανουαρίου 19, 2021, 15:35 »
Από που ψωνίζουμε el toro
από hoyseofliquid?

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1343 στις: Ιανουαρίου 19, 2021, 16:31 »
Απ οτι λενε τα παιδια πιο πανω, ναι μονο απο εκει :) :)

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1344 στις: Ιανουαρίου 19, 2021, 16:42 »
Απ'ότι ανέφερε κάποιος πιο πάνω υπάρχουν στην Ελλάδα στο smokeandvape.gr

Για παραγγελίες από houseofliquid δεν ξέρω πλέον τι θα επικρατήσει γιατί πέρασε η περίοδος χάριτος μετά το Brexit και πλέον περνάνε από τελωνείο τα πακέτα από UK.

Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1345 στις: Ιανουαρίου 19, 2021, 16:45 »
Στο smokeandvape.gr δεν ειναι διαθεσιμα :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1346 στις: Ιανουαρίου 19, 2021, 17:08 »
Έχεις δίκιο! Έτσι όπως είναι στημένο το κατάστημα τους μπερδεύει.  Είδα ότι κάποια έχουν την ένδειξη "μη διαθέσιμο" δίπλα και θεώρησα πως όσα δεν είχαν την ενδειξη ήταν κανονικά διαθέσιμα... σορυ

Τώρα που έχουν ξανα ζήτηση τα el toro, άμα κάποιος βρει κάποιο κλώνο του Cigarillos να μας το πει! 

Κάποτε είχα βρει, της γαλλικής εταιρίας Aqua (που έφτιαχναν κλώνους υγρων της Halo), και ήταν κάτα 70-75% αντιγραφή του Cigarillos αλλα το σταμάτησαν κ αυτό!

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1347 στις: Ιανουαρίου 19, 2021, 20:31 »
Από email που έλαβα πάντως από house of liquid, στις παραγγελίες για εξωτερικό αφαιρούν το ΦΠΑ, οπότε και τελωνείο να περάσει, πάνω κάτω ίδια τιμή θα βγει.

Αποσυνδεδεμένος HammerAndSickle

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1348 στις: Ιανουαρίου 21, 2021, 23:47 »
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω την εξής απορία: Είμαι ο μόνος που κάποια υγρά (πχ. RU toffee, loose cannon αλλά και κάποια άλλα σε ακόμα εντονότερο βαθμό, όπως το smoke after 8 ή το black legend) μου βγάζουν κάτι μεταξύ οινοπνευματίλας και πλαστικοχημικίλας και πολύ δευτερευόντως κάτι σε καπνικότητα; Και το λέω πχ. γιατί πάρα πολλοί εδώ μέσα έχουν πει ότι έχουν κάνει το loose cannon πιπίλα αλλά στην πρώτη του δοκιμή εμένα μου φάνηκε τόσο χημικό που αηδίασα. Δηλαδή τα γεύομαι τόσο "χημικά" που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η ατμιστική κοινότητα συνεχίζει να τα ονομάζει "καπνικά". Δεν βρίσκω κάποια σχέση. Σε σχέση με το RU toffee και το loose cannon πιέζομαι μπας και τα συνηθίσω ή αλλάξω γνώμη σε λίγες μέρες ώστε να μην κλάψω και αυτά τα χρήματα μου γιατί smoke after 8 και black legend ήδη τα πέταξα καθώς μου φάνηκαν πραγματικά δυσάρεστα.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι τα μόνα υγρά που με άνεση και ευχαρίστηση έχω ατμίσει είναι 2 βασικά: Πρώτον το Don Cristo XO που θα έλεγα πως είναι "καπνικό" (χωρίς όμως να παραπέμπει σε χημικίλα) με ισχυρή αλλά όχι ενοχλητική επίγευση βουτυροκαραμέλας και δεύτερον τo dandy and his wife (που όμως είναι πανάκριβο) και για να το στρογυλλέψω  γευστικά - λόγω έντονης ουισκίλας στην προτεινόμενη αραίωση του αρώματος - πρόσθεσα λίγο extra VG. Από εκεί και πέρα όμως το χάος μέχρι στιγμής και έχω αρχίσει να απογοητεύομαι ρε παιδιά.

Υπάρχει κανείς που προσλαμβάνει αυτή την χημικίλα που λέω σε κάποια υγρά και μπορεί να με αποτρέψει από το να σπαταλήσω και άλλα χρήματα σε υγρά που πάνε νεροχύτη κατευθείαν; Δηλαδή βαρέθηκα ο εκάστοτε πωλητής να με πείθει κάθε φορά ότι αυτό "δεν θα είναι σαν τα άλλα"; Είμαι ο μόνος δηλαδή που έχει τόσο διαφορετικούς πια γευστικούς κάλυκες;; Πως μπορεί να μην βρίσκω πχ κάτι που να είναι στην ίδια λογική με το Don cristo XO; Δηλαδή όταν σήμερα το πρωί είπα στον πωλητή να μου προτείνει κάτι σαν αυτό και μου πρότεινε το RU Toffee και μάλιστα με την αυτοπεποίθηση του "ξέρω τι σου λεω το χουν λατρέψει όλοι όσοι έχουν τα γούστα σου" και αφού το δοκίμασα αηδίασα, ε παίζει θέμα. Πως στο καλό θεώρησε ότι μοιάζουν έστω και λίγο; Επειδή έχουν και τα δύο την ετικέτα "καπνικό με καραμέλα";; Άλλες εταιρίες δεν βγάζουν παρόμοια με don cristo XO; Δεν μπορεί...

Τέλος, στο μαγαζί που πήγα σήμερα είχε και la tabacheria. Να δώσω και εκεί κάποια χρήματα; Θα δω διαφορά πιστεύετε; Γιατί το μυρισα και μου άρεσε πολύ αλλά αυτό με τις μυρωδιές πολλές φορές δεν λέει και τίποτα από οτι έχω δει στην βραχύχρονη ατμιστική μου πορεία.

Αυτά. ΒΟΗΘΕΙΑ. Δεν παίζει να είμαι εγώ τόσο δύσκολος και από τα 16-17 υγρά που έχω δοκιμάσει να μου άρεσαν τα 2, άλλα 2 να είπα ΟΚ τα κάνω και τα υπόλοιπα να με αηδίασαν... Αυτά. Και προφανώς όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη - μη λέμε τα ίδια.

Να είστε καλά :)

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #1349 στις: Ιανουαρίου 22, 2021, 00:44 »
Εδώ μπαίνει το κλισέ, περί ορέξεις κολοκυθόπιτα. Εγώ ας πουμε δεν αντέχω την πυραζινη, με αναγουλιαζει, και δε μου κάνουν τα μισά υγρά στην αγορά.  

Στο θέμα μας όμως γιατι δεν είναι να πετάμε λεφτά.

Τα La tabaccheria δεν έχουν καμία σχέση με υγρά που προσπαθούν να προσομοιώσουν τον καπνό. Είναι εκχύλισμα καπνού και δεν έχουν καραμέλες, φρούτα και ζάχαρες. Η γεύση τους είναι η μυρωδιά που έχεις όταν ανοίξεις την καπνοσαλουλα. Δεν είναι για όλους, αλλά είναι ότι πιο κοντινο υπάρχει σε τσιγάρο. Άμα αποφασίσεις να τα δοκιμάσεις, θα σου πρότεινα να πάρεις Black Cavendish και Latakia. Το πρώτο είναι smooth και το δεύτερο τασάκι. Προτείνουν 5-10% αραίωση, αλλά μη φοβηθεί να πας και μέχρι 2% για all day vape.

Δεύτερων, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την Inawera. Έχουν μια διαφορετική προσέγγιση στο καπνό, με λιγότερο ζαχαροκαραμελα, και περισσότερο καρύδα, μέλι, αποξηραμένα φρούτα , ξύλο, εκχύλισμα καπνου ακόμα και δέρμα! Κατά την άποψη μου είναι πολύ πιο κοντά στην αίσθηση του καπνού. Το καλύτερο απ' όλα είναι πως είναι οικονομικά, παίζουν με 2-4%. Άμα θέλεις να τα δοκιμάσεις, προτεινω να δεις την σειρά For Pipe, τα tobacco absolute, το Gold Ducat και το ΑΜ4Α.

Edit: Μη πετάς τα υγρά σου! Άστα να κάτσουν. Τα καπνικα αλλάζουν με τον χρόνο, γίνονται πιο "τσιγάρο" (μην περιμένεις θαύματα) και υποχωρούν οι χημικιλες. 1 μήνας είναι καλό για να έχεις μια πλήρη άποψη για το τι μπορεί να σου δώσει ένα άρωμα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2021, 00:50 από striftos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9829 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364