vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

362 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, bloodlessz, Jorge

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #465 στις: Μαΐου 01, 2015, 22:15 »
φιλε μου η ποιοτητα εχει να κανει με την τιμη και η εμπιστοσυνη .. εγω νομιζω εκει πρεπει να σταθεις ... εξαλου η ποστητα που ριχνεις καθε φορα ειναι τετοια που θα σου φτασει για πολυ καιρο το μπουκαλι της TPA   αλλα το αλλο μεχρι να τελειωσεις θα ληξει κιολας ... αλλα ειπαμε οι ποιοτητα

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #466 στις: Μαΐου 02, 2015, 16:19 »
Σήμερα δοκίμασα ενα τεστ Castle long που εφτιαξα στα μεσα του Μαρτη.
Ηταν η πρωτη μου φορά, και του έκανα ωρίμανση για τις πρωτες 48 ώρες αναμεσα στα φλυτζάνια της εσπρεσιέρας στους 50-60 βαθμους. Μετα το φύλαξα και το άνοιξα σήμερα. Το έβαλα σε ένα ντρίππερ που ακόμα μαθαίνω να στήνω, και το αποτελεσμα ήταν τόσο καλό που έμεινα αποσβολωμένος για μερικα δευτερόλεπτα.
Τι τριμπέκα και μπαρμπούτσαλα, τις γευσεις που ήταν τόσο διακριτές όσο και δεμένες μεταξύ τους σαν υφαντό δεν θα τις άλλαζα για τίποτα απο όσα έχω δοκιμασει.. Δεν θα επεκταθω σε κριτική γιατί θα το αδικήσω σίγουρα, αυτο που θα πω ειναι ότι αν αυτη η γευση ειναι αποτελεσμα της ωρίμανσης μπορω να το περιμενω και 2 μηνες άνετα.
Αν μπορούσα αυτη τη γευση να την κάνω παγωτό, θα ήταν μια απο τις καλυτερες χρονιες στη ζωή μου.
Ξεκίνησα 80 ml άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος alexakisdim

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #467 στις: Μαΐου 02, 2015, 21:48 »
Μετά από 3 βασανιστικές εβδομάδες ή 21 ημέρες ή 504 ώρες ή 30240 λεπτά ή 1.814.400 δευτερόλεπτα και αφού άλλαξα βαμβάκι και καθάρισα αντίσταση στον εβίβα μου, γέμισα το τανκ από την παραγγελία castlelong της συνταγής του antonisk

Απλά respect.....

Τα υπόλοιπα άλλη στιγμή γιατί ήδη με καθυστερείτε από την απόλαυση του φανταστικού αυτού σκευάσματος.....

Antonisk χαίρομαι για την γνωριμία, χαίρομαι για την τύχη μου που μπορείς και φτιάχνεις τέτοια υγρά και βεβαίως χαίρομαι για το ότι μοιράστηκες τα δημιουργήματά σου μαζί μου...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #468 στις: Μαΐου 03, 2015, 13:43 »
Μια υπενθυμιση του λινκ  με τη συνταγη κλωνο του cl του ΑντωνηΚ να ειχαμε παρακαλω  :)

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #469 στις: Μαΐου 03, 2015, 16:03 »
Στη σελιδα 23 του παροντος θεματος, εκει θα την βρεις

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #470 στις: Μαΐου 03, 2015, 17:13 »
Σιγουρα στη σελ. 23? Δεν τη βρισκω.

Αποσυνδεδεμένος themainman

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #471 στις: Μαΐου 03, 2015, 17:19 »
Castlelong clone:Kentucky Bourbon (TFA) 2.5%Coconut Extra (TFA) 1.5%Acetyl Pyrazine (TFA) 1.5%Toasted Almond (TFA) 1.5%Vanillin (TFA) 1%Bourbon Vanilla (TFA) 1%Brown Sugar (TFA) 1%<br/ αυτη ειναι.

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #472 στις: Μαΐου 03, 2015, 23:46 »
marbass εδώ είναι το αρχικό ποστ.
Να διευκρινησω βεβαιως οτι δεν ειναι δικια μου η συνταγή, αλλά κυκλοφορεί πολύ στα γνωστά forums και sites.

Συνεπως τα credits στον δημιουργό του...εγώ μόνο την εκτέλεση της συνταγης κάνω και στέλνω υγρα στους φίλους...που απ'οτι φαινεται τα ευχαριστιούνται!
Ειναι πολύ καλές οι συνταγες πάντως. Ειναι αληθεια αυτο...

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Μετά από 6 ημέρες ωρίμανσης (δεν αντεχα παραπανω) δοκιμαζω σημερα 2-3 ml...από τον Gambit V2 κλώνο
Είναι πράγματι καλύτερη συνταγη με πιο γλυκιά γευση από την παλια που κυκλοφορούσε.
Εξακολουθω να πιστευω οτι το Apple pie αρωμα της TPA δεν ειναι τοσο εντονο. Δινει την απαλή αισθηση μηλου-κανελας αλλά οχι στις ψηλες νοτες οπως θα περιμενα. Ισως να πρεπει η δοκιμη να γινει με αλλης εταιρειας μηλοπιτα.
Ο δημιουργος της συνταγης προτεινει επίσης αν σε καποιον αρεσει περισσότερο το μήλο, να μειώσει το ποσοστο της μηλοπιτας σε 7% και να προσθεσει 2% από το μηλο που θελει.

Παντως ευκολα ο συγκεκριμενος κλωνος γινεται υγρο για ολη την ημέρα!



Επανέρχομαι μετά από δυο εβδομάδες ωρίμανσης: το υγρό είναι πιο all day από τα all day. Παρα πολύ ωραίο!
Πραγματικά ένα μεγαλο μπράβο στον δημιουργό της συνταγης ADV_Search που απ'ότι γραφει στα ξενα φορουμ ασχολείται με αυτη τη συνταγη έξι μήνες για να την τελειοποιήσει. Μέχρι και με αρώματα της FA έβγαλε τον ίδιο κλώνο. Μαλλον το γουσταρει πολύ το Gambit.
Σε σχετική ερώτηση που του εκανα επειδή μου φαινόταν λιγο υποτονικη η μηλοπιτα απάντησε ότι μπορούμε να ανεβάσουμε λίγο, -0.5%-1% τη μηλόπιτα και να μειώσουμε αντίστοιχα το Pie Crust.
Παντως τωρα μετα από δυο εβδομάδες και η μηλοπιτα αρχίζει να βγαινει ηδη περισσότερο.
Απλά για τις συγκρισεις, με τον πρώτο κλώνο που κυκλοφορούσε που είχε 12%-14% ενώ αυτή η συνταγη εχει 9% η μηλόπιτα φαίνεται παραπάνω.
Γι'αυτό όπως λενε, το περισσότερο αρωμα δεν ειναι κατ αναγκη καλύτερο. Αλλά υπάρχει ένα sweet spot που βγαινει όπως πρέπει. Από κει και πάνω απλά δεν δίνει γευση όπως πρέπει.
Εξαιρετικο! Ήδη τα παλικαρια στο γραφείο κανανε παραγγελίες 100μελα!  :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 04, 2015, 15:22 από antonisk »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #473 στις: Μαΐου 04, 2015, 17:07 »
..................................
Αν μπορούσα αυτη τη γευση να την κάνω παγωτό, θα ήταν μια απο τις καλυτερες χρονιες στη ζωή μου.
Ξεκίνησα 80 ml άμεσα.

Σε παγωτό όχι ακόμα, αλλά αν σε βολεύει μια τάρτα που έφτιαξα, ρίξε μια ματιά στο Συνταγές μαγειρικής ή ζαχαροπλαστικής, εμπνευσμένες από υγρά αναπλήρωσης.

Εύστοχα ο ποιητής την βάφτισε Tartle Long...

Συγχωρέστε με για το off topic αλλά όταν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις μια χρονιά ενός συνατμιστή την καλύτερη της ζωής του, πρέπει να το αποπειραθείς...
 

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #474 στις: Μαΐου 04, 2015, 17:52 »
εγώ μόνο την εκτέλεση της συνταγης κάνω και στέλνω υγρα στους φίλους...που απ'οτι φαινεται τα ευχαριστιούνται!


Ήδη τα παλικαρια στο γραφείο κανανε παραγγελίες 100μελα!


antonisk θέλεις να γίνουμε φίλοι; Ή έστω πες μου που δουλεύεις!  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #475 στις: Μαΐου 04, 2015, 18:13 »
Το COTTON CANDY στις συνταγες, μπορουμε να το αντικαταστησουμε με  ETHYL MALTOL?
 Κι αν ναι, πια περιπου μπορει να ειναι  η αναλογια που αυτα τα δυο ειναι ισοδυναμα στην ενταση της γευσης?

Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #476 στις: Μαΐου 04, 2015, 18:14 »
Το ίδιο πράγμα είναι Dimth.

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #477 στις: Μαΐου 04, 2015, 18:45 »

Εξαιρετικο! Ήδη τα παλικαρια στο γραφείο κανανε παραγγελίες 100μελα!  :wall:

Στην επομενη "παραγγελια" θα θελησω και απ αυτο...οποτε κανε τα κουμαντα σου!

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #478 στις: Μαΐου 04, 2015, 19:12 »
Μπραβο Αντωνη ...  Τελικα οταν σου αρεσει κατι που κανεις το κανεις πολυ καλα  :yes: :yes: και αυτο ειναι γενικο οχι μονο για τον Αντωνη ...

οσο αναφορα αυτο που ειπες σε δυναμικοτητα αρωματων και επι %  ναι  εχεις απολυτο δικιο.. ετσι ειναι οσο ανεβαινεις σε % ποσοστα αρωματος δεν ειναι καταναγκην και καλυτερο , μπορει καλιστα να ειναι και χειροτερο ... ακομα και να σε μπουχτισει και να χασεις και γευση ... Οι ισορροπίες στα ποσοστα δίνουν καλυτερα αποτελεσματα ακομα και σε μικρα ποσοστα που αυτο σημαινει και διατηρηση της γευσης αλλα και της ευχαριστησης ...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #479 στις: Μαΐου 04, 2015, 20:06 »
antonisk το castle long το αραιώνεις ή το αφήνεις ως έχει η συνταγή;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36140 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559995 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183000 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364