vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

638 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, Buliwyf, vag21, Jorge, Tazz, Micha3L, manoslykos, tibolaso

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος guzzi

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1185 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:34 »
Και γω ατερμων σου προτεινω αλλα σκεψου λιγο το θεμα μπαταριας γιατι αν ατμιζεις μονο με μηχανικο θα βαρεθεις να αλλαζεις και να φορτιζεις τις 18350 . 

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1186 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:39 »
Άνεση εννοώ δύο πράγματα. Το κουμπί του είναι για εμένα το καλύτερο κουμπί σε μηχανικό που έχω δοκιμάσει, βέβαια και του ατέρμονα είναι μια χαρά αλλά προτιμώ το μέκα. Πανεύκολο πάτημα. Επίσης είναι πανεύκολο στο καθάρισμα και επειδή χρησιμοποιώ ατμοποιητές με αέρα από κάτω το collector tank που έχει είναι πολύ χρήσιμο και ότι διαρροή υπάρχει δεν επηρεάζει καθόλου το mod και καθαρίζεται πανεύκολα. Επίσης μου δίνει μπόλικο αέρα και έχει πολύ ωραία ρύθμιση τζούρας πάνω στο κουμπί. Βέβαια αν οι αμτοποιητές σου παίρνουν αέρα από τα πλάγια δεν έχουν πολύ σημασία αυτά!

Αποσυνδεδεμένος vasbillaros

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1187 στις: Απριλίου 04, 2016, 14:55 »
εγω πηρα το bod mecha γιατι χρησιμοποιω τον apollo με αερα απο κατω και το ηθελα για το collector tank. Αν και εμφανισιακα μου αρεσε πιο πολυ ο ατερμων. Τωρα για τα ρευματα για μενα δεν υπαρχει προβλημα εχεις 2 μπαταριες πληρως φορτισμενες και κανεις την δουλεια σου για ολη την μερα (18650).  Με 18350 να υπολογιζεις περισσοτερες αλλα βεβαια φορτιζονται πληρως και ποιο γρηγορα. Για μενα επελεξε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο σαν ομορφια γιατι και τα δυο ειναι πολυ καλα μηχανικα μοντακια. Αν και τον ατερμωνα δεν το εχω δει ουτε τον εχω δοκιμασει (ελπιζω να μπορεσω να το κανω καποτε). Απλα νομιζω οτι ειναι και out of stoke απο το atmistique αυτην την περιοδο. τσεκαρε το λιγο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1188 στις: Απριλίου 04, 2016, 15:10 »
Tωρα παλικαρια μιλαμε για δυο διαφερετικες εποχες ............
Αυτο δεν ειδα καποιος να το αναφερει....
Αλλη η ''τοτε'' τεχνοτροπια των κατασκευαστων , αλλη σημερα.

Ο Ατερμον ειναι το καλυτερο SS μοντακι σημερα .
Απεριγραπτα μικρες απωλειες .  Δεν το περιμενα για να πω την αληθεια.
Πιασημο ανετο και η θεση του μπουτον , στη σωστη θεση....
Υλικα που δεν θα τα δεις σε πολλα μοντακι και αντι να εχει μια περιουσια , ειναι σε τιμη (εστω και δυσκολα) , που θα μπορεσει ο καθενας να το αποκτησει.

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1189 στις: Απριλίου 04, 2016, 16:01 »
Συμφωνώ μαζί σου 100%. Δεν συγκρίνω καν τα ρεύματα του ατέρμωνα με αυτά του bod/mecha. Προσωπικά πήρα το bod γιατί το βρίσκεις σε πολύ καλή μεταχειρισμένο και γιατί μου αρέσει η σοφία, dripper κλπ στα οποία ο αέρας του mecha δεν παίζεται και το collector tank είναι καλό να υπάρχει. Κατά τα άλλα δε βλέπω λόγω κάποιος να προτιμήσει το bod/mecha από τον ατέρμωνα, τα παιδιά στο atmistique έχουν κάνει τρομερή δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1190 στις: Απριλίου 04, 2016, 16:30 »
Σαφώς καλύτερα τα ρεύματα του Ατέρμονα -δεν υπάρχει αντίπαλος σε ατσάλι.
Εξαιρετική η ποιότητα κατασκευής του και καθαρίζεται πανεύκολα.
Η αισθητική και η θέση κουμπιού είναι θέμα γούστου.
Οι 18350 δίνουν μικρό μέγεθος αλλά περιορίζουν.
 :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1191 στις: Απριλίου 04, 2016, 16:43 »
Και ο Ατερμον εχει κολεκτορ τανκ.
Ειναι φυσικα πολυ μικροτερο.
Αλλα για 'μενα δεν παιζει κανενα ρολο το αν εχει καποιο μοντ δεξαμενη υπερχειλισμενου υγρου.
Αν το στησιμο ειναι σωστο , δεν χανει σταγορα.
Το χειροτερο για 'μενα , ειναι οτι δεν ειναι σταθερο το τανκ επανω στην κεφαλή , αλλα εχει καποιο κενο λογο του διακοπτη.
Αν ειναι βαρυς ο ατμ/της και πολυκαιρισμενα τα ελασματα , τοτε μπορει και να δινει ρευμα σε ορθια σταση.
Για τις απωλειες δεν χρειαζεται να πουμε τιποτα.
Ειναι ομως ενα απο τα καλυτερα τηλ/κα μοντακια.
Τα τηλ/κα εχουν πολλες απωλειες σε σχεση με τα monotube .
Πολλα κομματια , στις περισσοτερες των περιπτωσεων θα δωσουν και πολλες απωλειες.
Το GGTS που ξερω και εχω , θα μου δωσει 0.30V  απωλεια , ενω το Roller που στην αρχη οταν ηταν καινουριο εδινε ρευμα με μικροτερες απωλειες , ξαφνικα ενα πρωι μετα απο 6 μηνες , επεσε στο 0.70V .
Στο BodMecha , δεν θα δεις 0.70V απωλειες , αλλα το 0.50V δεν θα το γλυτωσεις , τη στιγμη που με 0.8Ωμ χθες ο Ατερμον μου εδωσε 0.22V.
Αυτο ειναι και το ζητουμενο για 'μενα προσωπικα στο μηχανικο μοντακι.
Αν ειναι να κανω αντισταση 0.2Ωμ για να εχω αρκετα Watts ωστε να μπορω να ατμισω κοντα  ή  κατω απο το 3.7V της μπαταριας ............ τι να το κανω.
Ομορφο το BodMecha , ομορφα και ολα τα αλλα.
Τα μηχανικα ομως που μπορουν να δωσουν το καλυτερο ρευμα δεν ειναι τηλεσκοπικα .
Αν καποιος μαλιστα θελει να αγορασει το μηχανικο για να το δουλεψει με 18350 οπως το παλικαρι πιο πανω , τοτε καλυτερα να παρει ενα VV/VW με ενσωματωμένη μικρη μπαταρια και να εχει τη δυναμη που θελει χωρις να δωσεις ενα καρο χρηματα .
Θα εχει τον ελεγχο για θεματα ασφαλειας (αφου θελεις να του βαλεις 18350 , μαλλον δεν ξερεις απο μηχανικα) , θα εχει την αποδοση που του αρεσει σε ολη σχεδον τη διαρκεια της λειτουργιας μεχρι να αδειασει η μπαταρια , θα εχει το μικροτερο μεγεθος και τωρα πλεον ειναι πολυ ευκολο κατι τετοιο........ (κοιτα minivolt....)

Kαθαρα γνωμη μου ολο αυτο.
Αν ειναι να δωσετε χρηματα για μηχανικο ομως παιδες , καλο ειναι να δωσετε χρηματα σας σε κατι καλο και οσο γινεται πιο καινουριο.
........................και για 18650.........................      
Με μικροτερη μπαταρια , να το θυμαστε οτι θα το αφησετε στην ακρη........... :-\

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1192 στις: Απριλίου 04, 2016, 16:44 »
Ενας λογος που το θελω ειναι το μεγεθος εκτος απο το ρευμα του, αρα 18350 εξω (ηδη εχω κουτακι με 4 μαζι ΠΑΝΤΑ) και 18650 οταν παω σπιτι οπως κανω και με το provari.
Το εχω βρει σε τοπικο μαγαζι γιατι ναι δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο στο site.
Θα προσπαθησω να τα δω και τα δυο μαζι παλι διπλα διπλα και θα αποφασισω αν και νομιζω ο ατερμονας κερδιζει σε εδαφος πλην του κουμπιου που δεν μου αρεσει ιδιαιτερα αλλα αυτα εινα γουστα.
Καποιος μου προτεινε και το lab35 απο atmizoo , που ειναι και προσφορα στο vapeland αλλα ενα review που ειδα δεν με γεμισε στο λυσιμο ...και δεν παιρνει 18560 αν θελω και δεν ειναι ελληνικο.Προτιμω ελληνικα προιοντα !!!

@shadokan 
Αν θελω vv/vw μενω στο provari, το να μιλας σε τριτο προσωπο και να αναφερεσαι σε εμενα δεν νομιζω οτι ειναι πολυ ευγενικο.
Επισης το οτι δεν γνωριζω απο μηχανικα ειναι αυτονοητο μιας και ρωτησα εδω να με βοηθησετε οπως ειχα κανει και προ καιρου και γεματος ενεργεια και προθυμια μου προτεινες με prive msg τον Ατερμονα.
Επισης αν ηθελα Box Style θα προτιμουσα το ξυλοmod του συνφορουμιτη οπως μου ειχες προτεινει παλι σε prive μυνημα παλιοτερα και οχι των Council of vapor το vv/vw .
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες οπως και ολα τα παιδια παραπανω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 04, 2016, 17:17 από denial »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1193 στις: Απριλίου 04, 2016, 17:53 »
Δεν γραφω ποτε κατι ειδικα για ενα ατομο φιλε μου , εκτός αν ειναι συζητηση μεταξύ δυο ατομων.
Οι γνωμες καλο θα ειναι να λεγονται για ολους.
Λαθος γνωμη σχηματησες για το τι και για το πως εγραψα τη γνωμη μου.
Δεν ειχα καμια προθεση για να γραψω κατι σε προσωπικο επιπεδο , ουτε προσπαθω να αλλαξω γνωμη σε καποιον , αναλογα τι αρεσει σε 'μενα.
Δεν εγραψα κατι κακο για 'σενα , ουτε προσπαθησα μεσα απο το ποστ να γραψω κατι για τις γνωσεις σου πανω στο θεμα.  
Απλα ειναι μικρο το ποσοστο των ατμιστων που δουλευουν μηχανικα και χρησημοποιουν μονο 18350.
Και οι ατμιστες που το κανουν , σιγουρα εχουν τις μπαταριες αυτες μονο για ιδιαίτερες στιγμες....
Το μοντακι το αγορασαν για 18650 και η 18350 σωληνα ειναι ...... για να υπαρχει.......
Το ξυλομοντακι ειναι σε αλλο στυλ , ειναι εντελως διαφορετικη η πορεια του ρευματος και εντελως διαφορετικο το ατμισμα του.
Αυτη τη στιγμη , δε νομιζω να υπαρχει μηχανικο με μικροτερες απωλειες........
Αν και νομιζω οτι ειναι η καλυτερη λυση σε οτι αφορα το μεγεθος και την αποδοση μαζι με το Stingray X  , απο τη στιγμη που το ενδιαφερον ειναι σε αλλα μοντακια , δεν θα ηταν σωστο να γραψω για καποιο αλλο μοντακι.

Το Lab ειναι Ελληνικο (Αtmizone ειναι το ονομα της εταιριας  και τα ατμιστικα φερουν το ονομα Atmizoo) και μπορει να δεχτει και 18650 μπαταρια.
Το κακο ειναι οτι εχει ακριβως την ιδια φιλοσοφια με το Roller στο κουμπι .
Θα σε κουρασει..........
Τουλαχιστον αυτο εκανε σε 'μενα....

Τα π.μ. σου τα εστειλα γιατι ειδα οτι καπου ειχες χαθει και ηταν καθαρα μια προσπαθεια για βοηθεια και τιποτε αλλο.
Τωρα αν νομιζεις οτι προσπαθησα να σε πεισω για κατι αλλο ....... , χιλια συγνωμη.
Δεν ειχα καμια τετοια προθεση.
Δεν ειμαι τετοιος τυπος.......
Κανω κατι γιατι πιστευω οτι ειναι το σωστο ωστε να μπορεσω  να βοηθησω , οπως ακριβως εκαναν και σε 'μενα καποια ατομα καποτε.
Αυτος ειναι και ο σκοπος μου και τιποτε παραπερα.
Αυτο εγινε και με τον Ατερμον , αλλα και με το CWB.

Αν νομιζεις οτι εκανα κατι που δεν ηταν για το γενικο καλο , αλλα ηταν μια πραξη για προσωπικο οφελος  , τοτε χιλια συγνωμη αδερφε.
Δεν ξερω τι αλλο να πω............. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος gianniskoy

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1194 στις: Απριλίου 04, 2016, 18:04 »
Να ζητήσω κ εγω τη γνώμη σας τώρα που γυρίζει;
Είμαι ανάμεσα σε Ατερμων κ Νέμεσις.
Το πρώτο μου αρέσει περισσότερο κατασκευαστικά κ το δεύτερο περισσότερο εμφανισιακά. Θα είναι οκ το νέμεσις από ρεύματα, ή πάλιωσε κ έχει μείνει πολύ πίσω;
Sorry αλλά θα είναι το πρώτο μου κ θέλω βοήθεια. Να παω με την λογική ή με τον έρωτα;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1195 στις: Απριλίου 04, 2016, 19:18 »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σε όλους και ιδιαίτερα στον Βασίλη. Για τα μηχανικά του GUS έχουμε άποψη; Ξεχωρίζει κάποιο και τι λέει σε σύγκριση με τον Atermon;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1196 στις: Απριλίου 04, 2016, 19:32 »
Αν ο ευγενέστερος και εκτενέστερος στις απαντήσεις του Shadockan κατηγορείται για ειρωνία (!) και γιατί έδωσε πληροφορίες και με ΠΜ... νομίζω πως ήρθε η ώρα να μην ξαναπαντήσω σε απολύτως κανένα μέλος που δεν γνωρίζω ήδη καλά.
Όλα τα φόρουμ στον κόσμο θα πληρώνανε για τέτοια μέλη. Εδώ ενοχλεί. >:(

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1197 στις: Απριλίου 04, 2016, 20:41 »
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σε όλους και ιδιαίτερα στον Βασίλη. Για τα μηχανικά του GUS έχουμε άποψη; Ξεχωρίζει κάποιο και τι λέει σε σύγκριση με τον Atermon;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!  :thumpup:


Να ζητήσω κ εγω τη γνώμη σας τώρα που γυρίζει;
Είμαι ανάμεσα σε Ατερμων κ Νέμεσις.
Το πρώτο μου αρέσει περισσότερο κατασκευαστικά κ το δεύτερο περισσότερο εμφανισιακά. Θα είναι οκ το νέμεσις από ρεύματα, ή πάλιωσε κ έχει μείνει πολύ πίσω;
Sorry αλλά θα είναι το πρώτο μου κ θέλω βοήθεια. Να παω με την λογική ή με τον έρωτα;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk



Πρωτα θα σας ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη.

Δεν θα απαντησω παιδες ουτε εδω , αλλα ουτε σε π.μ.

Νομιζω , οτι το καλυτερο ειναι να τα αγορασετε τα μοντακια ωστε να μπορεσετε να εχετε σωστη γνωμη.
Δεν ειναι ειρωνια...........
Μιλαω πολυ σοβαρα.
Καποτε αυτο καναμε.
Καιρος να το κανετε και 'σεις νομιζω  για να μαθετε και στον δυσκολο τροπο , οπως εχουμε μαθει παρα πολλοι απο 'δω μεσα .
Δεν τα γραφω με κακια αυτα , απλα δε δεχομαι να μου βαζουν ταμπελες.

Οτι μ' εχει ρωτησει ο οποιοσδηποτε , παντα ημουν προθυμος να βοηθησω οσο μπορουσα και η αληθεια ειναι οτι εχω χασει και πολλα.
Ποτε δεν βγηκα να πω το τι και το πως......   
Χιλια συγνωμη , αλλα δε νομιζω οτι μπορει καποιος να δωσει βαση σε οτι λεω απο τη στιγμη που  .... ,  προωθώ ατμιστικα προϊοντα  .....

Να ειστε καλα παιδες.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1198 στις: Απριλίου 04, 2016, 20:59 »
Και να προωθεί που το ζόρι;
Ρε παίξτε μπάλα και προσπαθήστε να μάθετε πράγματα απο τους γνώστες και κρατήστε τις απόψεις σας για τον δικό σας κύκλο.
Βασίλη δώσε γνώση στο λαό!

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1199 στις: Απριλίου 04, 2016, 21:21 »
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ακριβώς θέμα προέκυψε, αλλά δεν πειράζει...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284912 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem