vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

576 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, mbreznik, Buliwyf, Mimhsdr, grag, thebull, ΨΗΛΟΣ

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #990 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 18:51 »
Πρέπει να 'ναι σε άριστη κατάσταση η μπαταρία όμως. Αν τυχόν το περιτύλιγμα έχει κάποιο σκίσιμο και κάνει επαφή με το εσωτερικό του μοντ θα φάει χοντρό βραχυκύκλωμα. Δε βρίσκω λόγο να πάρεις το ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #991 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 19:34 »
Στα Gus που ειχαν καποτε το ελατηριο στον θετικο πολο του επανω καπακιού , βαζαμε αναποδα την μπαταρια , γιατι υπηρχε μια υποψια οτι αφου το ρευμα φευγει απο τον αρνητικο προς τον θετικο , ετσι θα υπηρχε μικροτερη απωλεια ρευματος.


Προσωπικα δεν το πιστευω (αν και το εκανα) και μαλλον ηταν απλα αφορμη για να κανουμε κατι διαφορετικο.. :tongue_smilie: :eyesplash:


Οπως λενε και τα παιδια θα πρεπει να ειναι σε καλη κατασταση η ζελατινη της μπαταριας , γιατι θα εχεις και θετικο και αρνητικο στο σωμα του μοντ.


Τωρα αυτο με τα αερια αν καταλαβα καλα , για να σπρωξει το κουμπι η μπαταρια μεσο των αεριων , θα πρεπει να μην εχει διαφυγη απο πουθενα για τα αερια και οταν φτασει στο σημειο αυτο (αν φτασει ποτε) , να εισαι σηγουρος οτι δεν θα ειναι στο χερι σου για αρκετη ωρα πιο πριν το μοντακι.
Για να φτασει σε τετοιο σημειο η μπαταρια , θα εχεις στην κυψελη τετοια θερμοκρασια που δεν θα μπορεις να το κρατησεις αρκετη ωρα πιο πριν με γυμνο χερι.
Οποτε μαλλον ειναι ακυρο ολο αυτο.


Αλλα γιατι να βαλω την μπαταρια αναποδα , οταν εχω μονωμένο τον θετικο ;;;
Για να ακυρωσω την ασφαλεια που μου προσφέρει το μοντ και η μπαταρια μου ;;;


Ακυρο λοιπον.  Βαλε σωστα την μπαταρια σου και ατμισε το υγρο σου.  Μια χαρα ειναι κι ετσι..... :) ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #992 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 19:44 »
Κάτοχος και των δυο , όλα τα + υπέρ του μηχανικού , οι μπαταρίες κρατούν τον διπλάσιο χρόνο , τα ίδια υγρά είναι είναι ποιο απολαυστικά κατεμέ στο μηχανικό και το άρωμα αναδεικνύεται περισσότερο, doual coil 1,1 Ωhm  :fight_shot_auto:  και κάτω στα ηλεκτρονικά δεν γίνεται, βλάβες βραχυκυκλωμένα σιλικονάκια και όλα αυτά τα αστεία δεν υπάρχουν ποτέ , τα VV τα έχω μόνο για να μετρώ την αντίσταση  :thumpup:
Φίλε μου, ότι θέλεις γίνεται, έχει ηλεκτρονικά μοντάκια που παίζουν με 0.2Ω ανετα.


Όπως είπε και ο Βασίλης, δεν κρατιέται με τίποτα το μοντάκι στο χέρι σε βραχυκύκλωμα.
Το ξαναθυμήθηκα εχτές που έπαιζα με υβριδικό κονέκτορα στο nemesis και σε 3-4'' είχε ανεβάσει θερμοκρασία φούρνου η σωλήνα  :-[

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #993 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 19:49 »
Πριν 2 χρόνια που το έγραψε ο sv1awi πάντως, μάλλον δεν υπήρχαν ηλεκτρονικά μοντάκια που να παίζουν 0.2Ω  :))

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #994 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 19:53 »
Υπηρχαν  υπηρχαν....... ;D


Αλλα δεν καταλαβαινω τι σας εχει κολλησει με το 0.2Ωμ...... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #995 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2015, 20:23 »
Βασίλη, εγώ ατμίζω από 1.3-2Ω κυρίως και μόνο για το κέφι πέφτω κάτω από Ω σε κανένα driper. Σε συνδυασμό με τα ηλεκτρονικά μοντάκια και τανκάτους ατμοποιητές στυλ kayfun ή με κεραμικό, δεν έχει να μου προσφέρει κάτι το subohm.


exmortus δεν το πρόσεξα ότι ήταν παλιό το σχόλιο (άτιμη πρεσβυωπία)   :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #996 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 19:22 »
Ξέρει κανείς ρε μάγκες πως μπορώ να στρώσω το κουμπί του Stingray Χ; Κάνει αυτά τα κλασσικά κολλήματα που δεν πατιέται καμιά φορά και γδέρνει τα τοιχώματα. Έχω μπόλικα εργαλεία και γυαλόχαρτο, απλά δεν έχω ιδέα τι ακριβώς να κάνω για να στρώσει. Το χω καθαρίσει αρκετές φορές, με ketchup, ξύδι και οινόπνευμα, οπότε μάλλον δεν φταίει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 20:27 από ExMortus »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #997 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 19:27 »
Εχω μια ''κρεμα'' καθαρισμου για κολλησεις καλαϊ.
Εβαλα λιγη , τη σκουπισα και δεν εχω προβλημα φιλε.


Μην κανεις τιποτα ομως με γυαλοχαρτο , γιατι αν αδυνατίσει , τοτε δεν θα εχει μεγαλύτερο κενο και ετσι θα σου σκαλωνει χειροτερα

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #998 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 19:49 »
Δοκιμασε σε πρωτη φαση να "ζωγραφισεις" με μολυβι τον κεντρικο αξονα του κουμπιου,
αλλα και το εσωτερικο τμημα του μπρουντζινου δακτυλιδιου που ερχεται σε επαφη με αυτον τον αξονα.
Το δικο μου οταν του ειχα κανει το παραπανω εστρωσε παρα πολυ και τα σκαλωματα μειωθηκαν στο ελαχιστο.

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #999 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2015, 20:30 »
Καλώς! Θα δοκιμάσω να ζωγραφίσω μιας και έχω πρόχειρο το μολύβι και αν τα βρω σκούρα θα πεταχτώ να πάρω καμιά "κρέμα". Ευχαριστώ!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1000 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 03:15 »
Καλησπερα, τρεις ερωτησεις, πρωτον θελω να μου προτεινετε τη καλυτερη μπαταρια με προστασια που μπορω να βαλω σε ενα caravela clone,  δευτερον αν κουμποσω ποτε πανω στο συγκεκριμενο μοντακι eleaf lemo ποσες σπειρες πρεπει να κανω με 0,28 kanthal για να εχω φυσιολογικο ατμισμα, ντουμανι κτλπ, και τριτον θελω να μου προτεινετε εναν οικονομικο και καλο φορτιστη απο ελληνικο καταστημα στο οποιο μπορω να φορτιζω με ασφαλεια το caravela clone με τη μπαταρια που θα μου εχετε προτεινει ακομα και αν το αφησω ωρες πολλες στη φορτιση και αφου εχει ολοκληρωθει χωρις να υπαρχει κινδυνος εκρηξης κτλπ.


Τονιζω πως το συγκεκριμενο μοντακι που εχω ειναι ενας κλωνος του caravela δεν εχει καποια ρυθμιση v/w η οποιαδηποτε αλλη ρυθμηση.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2015, 04:56 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1001 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 09:43 »
1)samsung 30q/25r, lg HE2/4-HG2, sony vtc4/5, αυτές είναι οι καλύτερες.Περισσότερες πληροφορίες στο νήμα μπαταριών.
2)lemo σε μηχανικό, δε νομίζω να είναι ο καλύτερος συνδυασμός αλλά επειδή δεν έχω lemo :dontknow:
3)δε θες φορτιστή για το caravela αλλά για τη μπαταρία. Xtar vc2/4, nitecore i2/4, d2/4 και opus είναι οι πιο διαδεδομένοι και αξιόπιστοι.Περισσότερα στο νήμα των φορτιστών.

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1002 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 10:41 »
Ο Lemo 1(αν μιλας γι αυτόν) είναι 23αρης σε διαμετρο (τον εχω) οποτε αν το Caravela εχει αντιστοιχη διαμετρο θεωρητικα θα ερχεται ωραια , αλλιως θα εξεχει.


Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1003 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 12:20 »
1)samsung 30q/25r, lg HE2/4-HG2, sony vtc4/5, αυτές είναι οι καλύτερες.Περισσότερες πληροφορίες στο νήμα μπαταριών.
2)lemo σε μηχανικό, δε νομίζω να είναι ο καλύτερος συνδυασμός αλλά επειδή δεν έχω lemo :dontknow:
3)δε θες φορτιστή για το caravela αλλά για τη μπαταρία. Xtar vc2/4, nitecore i2/4, d2/4 και opus είναι οι πιο διαδεδομένοι και αξιόπιστοι.Περισσότερα στο νήμα των φορτιστών.

Από πια άποψη πιστεύεις πως δεν είναι ο καλύτερος συνδυασμός σε μηχανικό mod?

Επίσης ο Xtar MC2 full kit ειναι καλός και κάνει για 18650?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 31, 2015, 13:03 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1004 στις: Οκτωβρίου 31, 2015, 13:32 »
Φίλε το μόνο που ξέρω για τον Lemo είναι ότι πρόκειται για subohm ατμοποιητή που παίζει με αρκετά watt, οπότε δεν βλέπω να πολυταιριάζει με μηχανικό μοντ. Επειδή όμως δεν τον έχω δουλέψει ποτέ, η γνώμη μου δεν έχει αξία.
Ο mc2 καλός φορτιστής είναι αλλά εγώ προσωπικά θα προτιμούσα πιο αξιόπιστη και μακροπρόθεσμη λύση. Ένας Xtar vc2 ή nitecore d2, θα ήταν πολύ καλύτερος και αναλογικά οικονομικός.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95127 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem