vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

623 επισκέπτες, 6 χρήστες
Buliwyf, manoslykos, camber, Jorge, mbreznik, Olga68

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος geozero

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #675 στις: Μαΐου 14, 2015, 23:41 »
ας γραψω και εγω την γνωμη μου...
ξεκινησα το ατμισμα πριν 8 μηνες περιπου.στον τριτο μηνα εχωντας τον expromizer στα χερια μου και λογω ορισμενων δυσκολων συνθηκων εργασιας (αγροτικες δουλειες) φοβομουν πολυ να εχω πανω μου (για να μην το σπασω) ειτε το βαμο 6 ειτε το ipv. ετσι βρεθηκε ενα φιλαρακι που πουλουσε μεταχειρισμενο το gus 22 telescopic.ημουν τελειως ασχετος αλλα η αναγκη να εχω το κεφαλι μου ησυχο με εκανε να το κρατησω.
ηταν η πρωτη μου εμπειρια με μηχανικο... τα ρευματα μου φαινοταν τελειως διαφορετικα και η αποδοση του με παρεξενεψε πολυ.
εντελει σημερα δουλευω μονο με μηχανικα εχω και το yumina και δεν θελω να ξαναπιασω ηλεκτρονικο στα χερια μου.


προτεινω για νεο στα μηχανικα gus για εναν και μονο λογο.ομορφια και λοιπα χαρακτηριστικα θα τα βρεις και αλλου αλλα ασφαλεια ομως πουθενα νομιζω (αν δεν κανω λαθος). εχει απιστευτη εξυπηρετηση και τα παντα απο ανταλλακτικα..οσο για το κουμπι αλλαζεις μια στο τοσο ελατηριο με μηδαμινο κοστος και εχεις καινουργιο πατημα. ;)


Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #676 στις: Μαΐου 14, 2015, 23:43 »
Νίκο ούτε εγώ έχω κανένα θέμα με το κουμπί. Τις πρώτες μέρες μόνο πριν το γυαλισω σκαλωνε.

Πλύσιμο εννοείται πως κάθε 7 10 μέρες χρειάζεται όπως όλα τα χάλκινα. Εγώ βέβαια το καθαριζα ανά 15 μέρες το λιγότερο. Κέτσαπ και μετά σαπουναδα :D

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #677 στις: Μαΐου 15, 2015, 00:05 »
@Nemesis πώς το πέτυχες το stingray χωρίς προβλήματα στο κουμπί; Εμένα μου κολλούσε αρκετά και σε δυο γνωστους που το είχαν πάρει. Θα μου κάνεις την επόμενη παραγγελία από fast, μιας και είσαι γουρλής;  :tongue_smilie:

Γουρλης δε θα το ελεγα, το αντιθετο μη σου πω.
Αρκετα απο αυτα που εχω παρει απο Κινα εχουν βγαλει καποιο προβλημα, ειτε μικρο, ειτε μεγαλο. Αν ειναι μεγαλο φευγει για αντικατασταση, αν ειναι μικρο μπαινει χερι.
Ορεξη και χρονο να εχεις κι ολα φτιαχνονται. :D

Για το Stingray τωρα, το κουμπι μου ποτε δεν ειχε ιδιαιτερο θεμα.
Ενα απειροελαχοστο σκαλωμα διορθωθηκε πανευκολα με λιγο μολυβι στον αξονα (καποιος το ειχε προτεινει εδω στο φορουμ και δουλεψε).

Για να σου βαζω παραγγελειες κανενα προβλημα, ηδη εξυπηρετω με το paypal μου 3-4 φιλους σε Πατρα και Ροδο, ενας ακομα δε βλαπτει. :D

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #678 στις: Μαΐου 31, 2015, 21:08 »
Επειδή είμαι άσχετος από μηχανικά mods, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο κλώνο, μέχρι 20 ευρώ από FT κατά προτίμηση,
22/23mm, με αξιοπρεπή ρεύματα, σχετική ασφάλεια, όσο γίνεται πιο αξιόπιστο και χρήση μπαταριών 18650.
Θα το χρησιμοποιήσω ως δεύτερο ή και τρίτο mod, για τις δύσκολες καλοκαιρινές συνθήκες και σε νορμαλ χρήση,
δηλαδή με αντιστάσεις όχι κάτω από 0,8Ω.
Δεν ξέρω αν ζητάω πολλά και αν υπάρχει κάτι τέτοιο, χωρίς να μετανιώσω για την αγορά του. :dontknow:
Απλώς το περιγράφω όπως το φαντάζομαι.
Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #679 στις: Μαΐου 31, 2015, 21:32 »
Θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να κινηθεις σε κλωνο , απο την στιγμη που στις αγγελιες θα βρεις καταπληκτικα mods και σε παρα πολυ καλες τιμες.

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #680 στις: Μαΐου 31, 2015, 21:37 »
Ίσως έχεις δίκιο αλλά αφενός δεν έχω δει πρόσφατη αγγελία και αφετέρου, αφού δεν έχω τις γνώσεις, δεν έχω και τη δυνατότητα να ελέγξω ο ίδιος την κατάσταση του μεταχειρισμένου. Γι' αυτό σκέφτηκα να πάω σε κάποιο κλώνο που να είναι δοκιμασμένος από τα έμπειρα μέλη του φόρουμ, ώστε να κάνω μια καλή αγορά με βάση αυτά που ζητάω.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #681 στις: Μαΐου 31, 2015, 21:40 »
Επειδή είμαι άσχετος από μηχανικά mods, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο κλώνο, μέχρι 20 ευρώ από FT κατά προτίμηση,
22/23mm, με αξιοπρεπή ρεύματα, σχετική ασφάλεια, όσο γίνεται πιο αξιόπιστο και χρήση μπαταριών 18650.

Εδω εισαι https://www.fasttech.com/products/1891703-kepler-stingray-x-style-18650-mechanical-mod.
Αν σκοπευεις να το χρησιμοποιησεις και με μικροτερες μπαταριας απο 18650, κοιτα αυτο https://www.fasttech.com/products/1782900.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #682 στις: Μαΐου 31, 2015, 21:52 »
Λες ε? Στην παρούσα φάση δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω μικρότερες μπαταρίες, για να μην ασχοληθώ και μ' αυτό το θέμα,
αλλά αν γοητευτώ από το άτμισμά του, δεν το αποκλείω μελλοντικά.
Να υποθέσω ότι οι μπαταρίες σε ένα μηχανικό mod αποφορτίζονται πιο γρήγορα από ένα ηλεκτρονικό ή πάνω κάτω να περιμένω ανάλογη αντικατάσταση με το ipv mini που έχω ας πούμε και με ανάλογη χρήση?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #683 στις: Μαΐου 31, 2015, 22:05 »
Αναλογως την αντισταση. Αν βαλεις αντισταση 2Ω αρα ατμιζεις στα 5-8W, μια 18650 θα σου κρατησει αιωνες.
Αν φτιαξεις καμια 0.5Ω, οπως καταλαβαινεις, θα ξεφορτιζει πολυ γρηγορα.
Γενικα θα σου κραταει καπως λιγοτερο απο οτι στο ηλεκτρονικο γιατι δε θα την αφηνεις να φτασει μεχρι τα 3.2V που την κοβουν τα περισσοτερα ηλεκτρονικα.
Κοντα στα 3.5V θα δεις οτι θα χρειαστει να την βγαλεις γιατι θα εχε αρχισει να πεφτει αισθητα η ενταση του ατμισματος.

Προσωπικη μου επιλογη σε μεγεθος μπαταριας ειναι η 18500. Ουτε μεγαλη, ουτε μικρη σε μεγεθος
και με τις αντιστασεις που φτιαχνω εγω (~1Ω) τα Α που δινουν ειναι υπεραρκετα.
Ειναι πολυ παρεξηγημενο μεγεθος και πιστευω δεν εχει εκτιμηθει ιδιαιτερα.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #684 στις: Μαΐου 31, 2015, 22:23 »
Παιζει ρολο το κουμπι.
Αν στο stingray ξεχασεις ανοικτο το  κουμπι αυτό θα δουλευει......μονο του.
Αυτό όμως(η σαν αυτό) εχει ασφαλεια ομαλης λειτουργιας κουμπιού 100%.
Πετρος  :thumpup:



https://img.fasttechcdn.com/205/2055602/2055602-2-thumb.jpg




https://img.fasttechcdn.com/187/1872001/1872001-2-thumb.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2015, 22:33 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #685 στις: Μαΐου 31, 2015, 22:33 »
Είμαι άσχετος λέμε ρε συ Πέτρο, περιμένεις να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτό από μια φωτό? :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #686 στις: Μαΐου 31, 2015, 22:40 »
Ωραια!!
Το κουμπι είναι παντα ετοιμο να τζουραρεις δηλαδή δεν χ ρειαζεται  κάθε φορα   να  το ασφαλίζεις (κλειδωνεις-ασφαλιζεις).
Σιγα -σιγα θα ελθεις στο  κλαμπ των μηχανικων!!
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #687 στις: Μαΐου 31, 2015, 22:52 »
Γιώργο, αν πάρεις μηχανικό, πρόσεχε λίγο παραπάνω με τα hybrid top caps γιατί είναι πιο επιρρεπή στα βραχυκυκλώματα.



Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #688 στις: Μαΐου 31, 2015, 23:06 »
Αυτό το έχω ήδη καταλάβει Πέτρο, αυτό που δεν κατάλαβα ήταν η διαφορά ανάμεσα στο stingray και το άγνωστο σε μένα mod που έβαλες στη φωτό, ώστε να διακρίνω/συγκρίνω τη διαφορά του κουμπιού μεταξύ τους :hmmm:

Ναι Γιάννη, το έχω αποφασίσει για το λόγο που ανέφερα στο αρχικό μου ποστ και για όσα δεν προσφέρει ένα ηλεκτρονικό mod.
Τώρα για το ποια ακριβώς είναι η λειτουργία του hybrid top cap, σίγουρα δεν ξέρω να απαντήσω μέχρι να ενημερωθώ επαρκώς,
αλλά τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι δίνω τη δέουσα προσοχή και τον σεβασμό στις συσκευές που χρησιμοποιώ.
Ελπίζω έτσι να μην είμαι ο πρώτος στη γειτονιά που θα αυτοανατιναχθεί από κακή χρήση μηχανικού mod :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #689 στις: Μαΐου 31, 2015, 23:06 »
ΛΕΕΙ για τα τυπου Stingray που εχουν αυτην την   ταση........
Πετρος  :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μια παρουσιαση ολων των τυπων   ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΜΟΝΤ με συνωδια καφε νομιζω θα σε πεισει.
Πετρος  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22106 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem