vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

The Vape Laboratory by Lamda

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #345 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 22:09 »
Επειδή είμαι φαν τις λάμδα το περιμένω με προσμονή μεγαλη.Ήθελα όμως ναεπεισημανω οτι το τελευταίο διαστημα επειδή ατμιζω αποκλειστικά τα συγκεκριμενα υγραπαρατηρω βήχα έντονο.Για περιέργεια το γύρισα λίγο στο supreme και το φαινόμενο εξαλείφθηκε. Έχει παρατηρήσει κάποιος συνατμιστης κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #346 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 22:39 »
Ο (απότομος) βήχας είναι αντίδραση του οργανισμού όταν "άγνωστα" σωμάτια μπαίνουν στον οργανισμό του.
Το παρατηρώ όταν το παρακάνω με το άρωμα.
Προφανώς τα μόρια των εστέρων δεν πού-αρέσουν στο σύστημα άμυνας του οργανισμού μου.
Είναι αντίδραση αλλεργική. Το γιατί ο οργανισμός αντιδρά τώρα και όχι στις 20.000 ουσίες που παράγονται από την καύση λόγω του ΚΤ, πραγματικά, δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Ίσως να έχει σχέση με τις ουσίες του ΚΤ και να είναι άσχετο, προσωρινά  8).
Η συνήθεια στη νέα ουσία ή ο επαναπατρισμός σε παλιότερες βάσεις που δοκιμάστηκαν από τον οργανισμό μας είναι μια λύση, αλλά μου θυμίζει το "άλλαξα μάρκα, γι αυτό θα βήχω για μια βδομάδα" που λέγαμε στην παρέα (με άνεση "σοφού").
Αλλαγή = βήχας (και μόνο, ελπίζω).

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #347 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 22:47 »
Μήπως έχεις υπερτροφοδοσία και πίνεις κυριολεκτικά το υγρό?  :tongue_smilie: 
Αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα, τότε δυστυχώς δεν έχω ιδέα.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #348 στις: Οκτωβρίου 01, 2016, 23:33 »
Είναι απλό:
Πάρε 10ml Supreme πρόσθεσε 10ml από ένα υγρό της Λάμδα που να σου αρέσει και δες αν συνεχίζεται ο βήχας.
Αν ναι, πες μας τί λουλούδια προτιμάς...  :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #349 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 00:09 »
Έφτασε στα χέρια μου το νέο υγρό της Λάμδα, με την ονομασία 5150 (άραγε έχει σχέση με το ομώνυμο άλμπουμ των Van Halen?)
Η εταιρεία μας το παρουσιάζει ως εξης :
"Τον Σεπτέμβριο του 2015, η Lamda ξεκίνησε μια προσπάθεια με σκοπό να δημιουργήσει ένα υγρό με βάση το γιαούρτι, ένα από τα παραδοσιακά προϊόντα της βαριάς βιομηχανίας της Ελλάδας. Τελικά, μετά από σχεδόν 6 μήνες, η εταιρία κατέληξε σε δύο βασικές συνταγές: το 5150 και το SuperAnti, δύο υγρά με εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους προφίλ.
Το πρώτο υγρό της σειράς είναι το 5150, ένα γιαούρτι όπου παντρεύεται η φράουλα (που αποτελεί τη βασική νότα του υγρού) με ένα εξωτικό kiwi (ακτινίδιο) το οποίο προσδίδει τον όξινο χαρακτήρα. Στο παρασκήνιο τα βατόμουρα κουμπώνουν συνδυαστικά το υγρό, προσθέτοντας το γλυκό στοιχείο που στρογγυλεύει γευστικά το αποτέλεσμα. Τέλος, υπάρχει μία ήπια - σχεδόν ανεπαίσθητη - Βιρτζίνια η οποία χρησιμοποιήθηκε για να δοθεί ένας τόνος πάνω στη γλυκύτητά του, ώστε να αποφευχθούν τα γλυκαντικά. Το υγρό, όπως και το Yaya Dream, παίζει σε όλους τους ατμοποιητές, αλλά βγάζει το sweet spot μεταξύ 20-40 watt σε ντουμανάτους ατμοποιητές.
Το 5150 είναι διαθέσιμο σε συγκεντρώσεις νικοτίνης 3, 6 και 12mg/ml σε ένα χαρμάνι όπου επικρατεί η φυτική γλυκερίνη (VG) (30% PG / 70% VG)."

(Image removed from quote.)

Είμαι φαν των γιαουρτιών με φρούτα, τα οποία τα φτιάχνω μόνος μου, συνεπώς το υγρό μου έκανε κλικ και λόγω γευστικών επιλογών.
Στήθηκαν λοιπόν ο papillion και ο phenomenon lite(+) με 0.32mm kanthal, 2.5mm διάμετρο στο 1Ω.
Ξεκίνησα τις δοκιμές στον papillion στα 20W για να δω τη συμπεριφορά του σε dripper, καθώς είναι υγρό high VG.
Στην εισπνοή  γιαούρτι, με την χαρακτηριστική γεύση του γάλακτος που έχει υποστεί ζύμωση, την ξυνή γεύση του kiwi και την γλύκα της φράουλας και του βατόμουρου. Το καπνικό δεν το κατάλαβα αυτούσιο, αλλά πιο πολύ σαν αίσθηση ότι κάτι άλλο ευχάριστο στη γεύση υπάρχει στο υγρό. Ευτυχώς γιατί τα βιρτζίνια δεν μου πάνε και πολύ :)
Στην εκπνοή, εγώ προσωπικά καταλαβαίνω πάλι το γιαούρτι και κυρίως το βατόμουρο, ενώ στα χείλη μένει μια ευχάριστη και διακριτική γλύκα.
Τα ντουμάνια είναι ατελείωτα, χορταστικά και γευστικά. Πραγματικά το υγρό συμπεριφέρεται όπως θα περίμενα από ένα high VG υγρό. Εδώ θέλω να προσθέσω και μια παρατήρηση γενικότερη. Σε αρκετά high VG υγρά δεν παίρνω το ντουμάνι που θα ήθελα, ενώ στα υγρά της Λ ακόμα και σε χαμηλότερες περιεκτικότητες VG παίρνω πάντα δυνατά ντουμάνια. Λογικά χρησιμοποιούν πολύ καλή βάση.
Επίσης η απουσία γλυκαντικών είναι εμφανής κατά την αλλαγή της αντίστασης. Μαύρο βαμβάκι με υγρά της Λ δύσκολα θα βγει...
Το χτύπημα αρκετά καλό, ο λαιμός μου είναι λίγο αναίσθητος στην 6άρα νικοτίνη όταν συνδυάζεται με γλυκά ή φρουτώδη υγρά.
Στον phenomenon στα 13-15W δεν άλλαξε κάτι στο γευστικό προφίλ, απλά μειώθηκαν τα ντουμάνια όπως και είναι φυσικό.
Το υγράκι το λατρεύω και η σύζυγός μου επίσης.  Δεν το έχω πει για πολλά υγρά αυτό, αλλά βρήκα ένα εξαιρετικό και διαφορετικό υγρό για να κάνω όλη μέρα χωρίς να χάνω τη γεύση και με το πλεονέκτημα των δυνατών ντουμανιών . Cloud chasing γευσάτο.
Τελειώσαμε το μπουκαλάκι σε 2 ημέρες!
Κατά τη γνώμη μου ο chef στη Λ πέτυχε ακριβώς αυτό που υπόσχεται στην περιγραφή του και μας έδωσε άλλο ένα εξαιρετικό σε απόλαυση υγρό.
Ειλικρινά, στήσε το Φαινόμενο με Clapton, δώσε ακριβώς 30w και δοκίμασε το πάλι...

Οι δικές μου εντυπώσεις τη Δευτέρα, ελπίζω...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος yorgoss

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #350 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 15:14 »
τα μπουκαλάκια των υγρών της εταιρείας πάντως συνεχίζουν να είναι προβληματικά με διαρροές ακόμα και όταν δεν έχουν ανοιχτεί...
το Gaucho ήταν το τρίτο της εταιρείας που δοκίμασα μετά το Gandalf και το Gaucho verrano...και αυτό μαζί με τα δυο προηγούμενα μπήκε στη λίστα των 7-8 υγρών που θα συνεχίσω να αγοράζω.....

Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #351 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 21:56 »
το yaya συνεχιζει και εχει θεμα στο μπουκαλι..... :wall:

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #352 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:02 »
10 μπουκαλάκια και δεν εχω συναντήσει το παραμικρό θέμα.

Στάλθηκε από ακίνητο.


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #353 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:06 »
Για μέτρα και τις ποσότητες savouli...

Θυμάσαι με την Eliquid France; Τα ίδια... >:(


Αποσυνδεδεμένος annastas

  • ****
  • 1254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο,τι θελω θα κανω....
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #354 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:11 »
το gandalf δεν εχει θεμα τωρα...το yaya συνεχιζει ...και σε φιλη μου το ιδιο για να μην με πειτε μαυρογατα.... ::)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #355 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:13 »
Για μέτρα και τις ποσότητες savouli...

Θυμάσαι με την Eliquid France; Τα ίδια... >:(
Παίζει αυτό; Ναι; Δεν έτυχε να μετρήσω ποτέ.. για τι ποσότητα μιλάμε τώρα;

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #356 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:18 »
Το έγραψα και αλλού Μάκη αλλά επειδή πάντα ανακατεύω 12άρια με μηδενικά για να τα πάω στα 9 mg, όλα τα Eliquid France (πάρα πολλά!) και όλα τα lamda (πολύ λίγα...) που έχω αγοράσει περιέχουν λιγότερο από 20 ml (μερικές φορές και 18 ml). Νομίζω πως ο ένοχος είναι αυτά τα συγκεκριμένα μπουκάλια των 20 ml (γυάλινα με σταγονόμετρο) που χρησιμοποιούν διάφορες εταιρίες... :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #357 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:26 »
Άλλο θέμα αυτό CP. Σοβαρό πάραυτα.

Στάλθηκε από ακίνητο.


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #358 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:26 »
Το επόμενο θα μετρηθεί.. εν τω μεταξύ έχω την εντύπωση ότι τα France άλλαξαν μετά από τις αναφορές που έγιναν και πλέον βάζουν μέσα καθαρά 20ml, λάθος κάνω;

Το επόμενο lamda θα το μετρήσω, σίγουρο. Ελπίζω να μην πέσουμε στα ίδια κόλπα..

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: The Vape Laboratory by Lamda
« Απάντηση #359 στις: Οκτωβρίου 02, 2016, 22:31 »
Τα France έχουν πλέον και καινούργια συσκευασία. Μπορεί μαζί με αυτό να άλλαξε και η ποσότητα.

:offtopictelos:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8364 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180696 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34004 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536466 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237608 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 595 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15784 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085374 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35446 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12