vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Sergios, dkostas, maprix, bloodlessz

Twitter

Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας!

Νάτα μας, αφου ειπα τον παρήγγειλα, βγαίνουν και τα δάκρυα απο το δαχτυλίδι, ενώ πριν "κανεις μεγάλο λάθος + στα ανοιχτά είναι που τραβάει" κλπ κλπ....
Δεν παίζει, αν δεν μου κάνει Μάκη στον χρεώνω!

:laugh1: :laugh1: :idiot1: :idiot1:

Οκ αστειεύομαι, εξάλλου μπορεί να ειναι και δάκρυα χαράς. :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Είναι από τα πρώτα πράγματα που είπα για τον fresia τα οποια ομως ελαττωθηκαν σε τεράστιο ποσοστό μετά τον καθαρισμό του γρεζίου κύριος.!

Δεν θα επέμενα να το τονίζω για δύο λόγους, πρώτον γιατί δεν συμβαίνει σε όλους (έχω μιλήσει με αρκετούς που τον πήραν ) και δεύτερον επειδή ακόμα πιστεύω οτι κάτι κάνω λάθος εγώ στο βαμβάκωμά του, ή στον τρόπο που τραβάω τζούρα όταν τον έχω στα σφιχτά του. Στις αερατες τζουρες δεν παρατηρω καν υγρασια υπενθυμιζω. ;)

Άντε και ένα τριτο, επειδή μιλάμε για ελάχιστο δάκρυ που δεν υπάρχει καν σαν αίσθηση στη τζούρα και δεν θα το δεις καν να κυλάει εκτός του δαχτυλιδιού. Απλώς βουλώνουν οι τρυπίτσες του airflow μέχρι να τραβήξεις τζούρα.

Πραγματικά μιλάμε για ελάχιστη ποσότητα κι απλά όφειλα να την αναφέρω.. :)

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Να ρωτήσω κάτι επί της ευκαιρίας μιας που λέτε περί υγρασίας και δακρύων.Οταν περάσει υγρό στο airflow στους ατμοποιητές που το έχουν κάτω,πέρα από το το θέμα να λερώσει το μοντ και να χρειάζεται να καθαρίζεις,ο ατμοποιητής δουλεύει σωστά;Δηλαδή αυτό το υγρό δεν παρεμποδίζει την ροή αέρα ενδεχομένως και μη σωστή ψύξη με αποτέλεσμα να μην δουλεύει όπως πρέπει;

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 535
  • Φύλο: Άντρας
Φυσα μια απο το επιστομιο,κρατωντας μια χαρτοπετσετα στο airflow και το προβλημα παει.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Συνήθως αρκεί και η πρώτη τζούρα που ανεβάζει το υγρό πάνω στην αντίσταση..


Αυτό που λέει ο Αχιλλέας από πάνω καλύτερα να γίνεται με τον ατμοποιητή ανάποδα, με το drip tip από κάτω δηλαδή κατά το φύσημα. Διαφορετικά στέλνουμε περισότερο υγρό στην αντίσταση με χειρότερα αποτελέσματα το πιθανότερο.  :)

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Θα ήθελα να ρωτήσω τί επιλογή ατμοποιητή θα μπορούσα να κάνω για τσιγαρίσια σε συνδυασμό με στήσιμο - σύρμα που να είναι διακριτικό και όχι τόσο ''cloudy'' στην παραγωγή ατμού.
Αυτή τη στιγμή είμαι σε smoant charon (mod) - merlin mini - fused clapton nichrome80. Τα υγρα που χρησιμοποιώ είναι κυρίως diy με 30-70vg.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Πρώτη επιλογή έναν από τους δεκάδες mtl που κυκλοφορουν από Κίνα μεριά. Δεύτερη επιλογή έναν καλό ελληνικό mtl. Τρίτη επιλογή ένα κλώνο.

Δεν μας είπες τι ακριβώς ψάχνεις για να γίνω πιο συγκεκριμένος ή μάλλον το έθεσες γενικά και απαντάω γενικά.

Προσδιορίσε τι ακριβώς ψάχνεις. Πόσο διακριτικό και τι σε ενδιαφέρει να εχεις.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ευχαριστώ για την απάντηση Κώστας Άλεξ,

Θα ήθελα έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή (διάβασα για fressia, hastur, dvarw) που να είναι και οικονομικός δλδ max 50E.
Θα προτιμούσα να έχει στήσιμο μονής αντίστασης όπως οι περισσότεροι που κυκλοφορούν, τα ml όσον αφορά την χωρητικότητα δεν με απασχολούν είτε είναι 2 είτε 5 και θα τον προτιμούσα διακριτικό στην παραγωγή ατμού όπως είπα κυρίως για χρήση σε εξόδους τύπου τσίπουρα-μπύρες-μαζώξεις με φίλους κλπ..

Τώρα όσον αφορά το σύρμα για την αντίσταση που χρησιμοποιώ θα ήθελα να ρωτήσω με βάση την εμπειρία σας αν 1) παίζει ρόλο στην παραγωγή ατμού (φαντάζομαι ναι σε συνδυασμό με τα πολλά watt) και 2) τί θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως σύρμα ή γενικότερα στήσιμο που να με βοηθήσει (π.χ. τώρα χρησιμοποιώ fused clapton nichrome80 στα 0.31Ω και παίζω απο 28-34W.

Επίσης διακριτικό εννοώ το να μην δημιουργεί ντουμάνι επομένως όσο το δυνατόν λιγότερο λειτουργικά πάντα και κυρίως για χρήση καπνικών μιας και τα φρούτοειδή τα έχω για το σπίτι κυρίως.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2019, 17:11 από billzed »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Από αυτούς που είπες έχω δοκιμάσει τους δύο τελευταίους και από αυτούς τους δύο θα προτιμούσα τον hastur.

Επίσης, καλά λόγια έχω ακούσει για τον fresia που δεν έχω δοκιμάσει και τον ehpro True.

Τωρα στις ερωτήσεις. Ναι, το πιο λεπτό σύρμα και θέλει λιγότερα watt και γενικότερα παράγει λιγότερο ατμό.

Για τον hastur θα πρότεινα 0.32mm ή 0.4 mm σύρμα της επιλογής σου.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε μου, η ποσοτητα ατμου εχει να κανει με την ωμικη αντισταση του συρματος και κατ'επεκταση τα watt που χρησιμοποιεις για να ατμισεις, την αναλογια pg/vg στο υγρο (περισσοτερη vg παραγει περισσοτερο ατμο) και σε καποιο βαθμο το παχος πυρηνα της αντιστασης.
Αν θελεις διακριτικο ατμισμα, στησε ενα λεπτο kanthal 28gauge πχ, σε 2.5mm ή 2mm πυρηνα με 6 σπειρες να βγει καπου στα 1,3Ω και με 12 περιπου watt θα μπορεις να ατμιζεις διακριτικοτατα αν υποθεσουμε οτι χρησιμοποιεις υγρα 50/50 vpg. Η παραγωγη ατμου θα ειναι εφαμιλη ή και λιγοτερη απο τον καπνο μιας τζουρας ενος τσιγαρου.
Ο ατμοποιητης δεν παιζει ρολο στην παραγωγη του ατμου τοσο οσο παιζει ρολο στο ποσο καλα αποδιδει γευση, χτυπημα και ποιοτητα τζουρας σε χαμηλα ή ψηλα watt ατμισματος.
Οποτε αν θες διακριτικο ατμισμα αλλα με σωστη γευση και αισθηση θα πρεπει να παρεις καποιον μικρο σε καμπανα και deck, σφιχτο σε airflow, mouth to lung ατμοποιητη. Αυτοι παιζουν καλα σε χαμηλα watt.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Παίζει έναν μικρό ρόλο και ο ατμοποιητης, δηλαδή ο αερας του, καθώς και το μέγεθος της διατομής της καμπάνας δριπ τιπ.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αν έχετε κάτι να προτείνεται όσον αφορά τον ατμοποιητή όπως γράψατε να είναι mtl με μικρό σε καμπάνα deck που να συνδυάζει γεύση (με ενδιαφέρει πιο πολύ απο το χτύπημα) και κυρίως μη διαρροή υγρών είμαι ανοιχτός σε προτάσεις όπως ανέφερα έως 50 ευρώ μπάτζετ.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
μιας και είμαι μόνο mtl ατμιστης θα σου γράψω αυτούς που χρησιμοποιώ εγώ
doggy 2k16 στα 22ευρω περίπου
Spica pro mtl 35ευρω περιπου
και οι 2 είναι κλώνοι με τον spica να έχει καλύτερο χτύπημα αλλά πιο πολύπλοκος στο λύσιμο-δέσιμο. Ρίξε μια μάτια στο youtube και για τους δυο για να έχεις μια εικόνα και αν έχεις την δυνατότητα να τους δοκιμάσεις πριν αγοράσεις κάποιον για να δεις αν σου ταιριάζουν!

Μάκη συγνώμη έσφαλα! :D Στη τζούρα είναι ακριβώς αυτό που ζητούσα, με λίγο άνοιγμα απο το μεγάλο κανάλι αέρα.
Άκουγα 1,6mm και είχα φρικάρει, αλλά ο Fresia είναι αλλιώς πράγματι κι όπως και οι άλλοι είπαν :_love_heart:
Πρώτο στήσιμο έκανα με 26ga σύρμα για να τον βάλω δίπλα-δίπλα με τον καθημερινό μου (και πρώην) ατμοποιητή μου και τον κοιτάει στα μάτια!
:idiot1:
Εντάξει Hussar δεν φαίνεται να είναι, αλλα νομίζω πως αν αρχίσω σιγά-σιγά να λεπταίνω και τα σύρματα θα έρθουμε στα ίσα μας, ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Να 'ταν και 24άρης...




Ταιριάξαμε
(5 τζούρες με το 26άρι, όλο το τανκ... )



Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172250 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276588 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14051 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10678 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364