vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

107 επισκέπτες, 1 χρήστης
lounik

Twitter

World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 02:54 »
+1 και λικε στο fb  8)

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 13:19 »
Στα δύο βίντεο παρακάτω υπάρχει συζήτηση για τον οργανισμό





Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 20:52 »
+2 :)

Sent from my ST21i using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 17, 2013, 21:21 »
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 02:53 »
Παραπάνω εκφράστηκαν και θετικές και αρνητικές σκέψεις για το όλο εγχείρημα. Μπορώ να πω ότι συμφωνώ και με τους μεν και με του δε.
Μου αρέσει σαν ιδέα και μου αρέσει και ο στόχος που στην ουσία είναι η "πάταξη" της παραπληροφόρησης (ιδίως της στοχευμένης από καπνοβιομηχανίες, που προσπαθούν να μπουν στο χώρο καταργώντας και απαγορεύοντας, και από φαρμακοβιομηχανίες).
Αν πραγματικά ισχύει η ισοτιμία σε αυτόν τον οργανισμό (ίδια ισχύς ψήφου για τον κατασκευαστή, για τον έμπορο και για τον ατμιστή) και υπάρχει διαφάνεια, τότε οι σκέψεις μου θα μετατραπούν μόνο σε θετικές γιατί, πολύ απλά, οι ατμιστές είμαστε πολύ περισσότεροι από τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος soulpe

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής απο 10/12/2012
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 08:54 »
+1  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 14:01 »
Φίλε georgegeo, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ισοτιμίας και ισχύος ψήφου... Αυτό είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί και, θα προκαλούσε πολλές άσχημες αντιδράσεις και κριτικές.

Το θέμα - για μένα - είναι ότι δεν μπορούν να συνυπάρχουν σε ένα ατμιστικό "φορέα" και έμποροι και κατασκευαστές και απλοί ατμιστές, κι εμείς να περιμένουμε ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά και όμορφα... Τα συμφέροντα μου δεν είναι ίδια με του έμπορου-κατασκευαστή...
Φοβάμαι ότι θα δουν πολλά φαιδρά τα μάτια μας... Ποιός είναι δηλ. αυτός που θα με προστατέψει και από τί ;
Πρόσφατο παράδειγμα η επίθεση του φερόμενου ως προσωρινού προέδρου αυτού του υπό σύσταση οργανισμού, στον κ. Φαρσαλινό. Αυτό μπορεί να ξαναγίνει κι από άλλον "θιγόμενο" που να είναι έμπορος/μέλος του οργανισμού... Τότε όμως θα έχει και τις "υπογραφές-υποστήριξη" μας ; Πως θα διαφωνήσουμε ; Με ποστάρισμα στο φόρουμ ;

Καλή η ιδέα του παγκόσμιου οργανισμού, πρωτίστως όμως πρέπει να υπάρξει ένας εθνικός, που θα εκλέξει αντιπρόσωπο, κι όχι αυτό το "παρακαλώ όποιος θέλει ας θέσει υποψηφιότητα" !
Καλό θα ήταν ο κύριος e-baron ή ο προσωρινός Έλληνας εκπρόσωπος του οργανισμού να διασαφηνίσει τις θέσεις του, γιατί η ενημέρωση που μέχρι στιγμής παρέχεται, είναι επιεικώς ελλιπής !

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 15:18 »
Δεν μπορώ να διαφωνήσω στα της έκρηξης που περιγράφεις συνατμιστή, και βεβαίως μας βάζεις σε σκέψεις, + θα επεκτείνω ..


Το να χαρακτηρίσω την έκρηξη αυτή ως ατυχή στιγμή, όπως έκανα άλλωστε, από το να χαρακτηρίσω ως λάθος το ουσιαστικό περιεχόμενο της έκρηξης, το αδιάβλητο δηλαδη της έρευνας, διέπεται από μεγάλη απόσταση, αν γίνομαι αντιληπτός.
Οσο λοιπόν δεν μπορώ να γνωρίζω, θα απέφευγα να πάρω θέση, και εγώ.
Συν, θα ζητούσα σε όποιον γνωρίζει, να καταθέσει στοιχεία.


Ως απλός ατμιστής, χωρίς μάλιστα να είμαι μέσα στα πράγματα, πως θα είμαι σίγουρος για το αδιάβλητο μιας έρευνας, όταν αυτή χρηματοδοτείται από μια και μόνο εταιρία (που στην τελική δεν το γουστάρω αυτό, ούτε εγώ, αλλά συμφωνούν και άλλοι μαζί μου σε αυτό);


Οπότε, πως ξέρω ότι δεν ήταν βάσιμη αυτή η επίθεση, έστω και γινομένη με λάθος τρόπο.


Συμφωνώ όμως με τον ψυλλιασμένο τρόπο σκέψης, και συμφωνώ και με το διαχωρισμό των συμφερόντων των εμπόρων από αυτά των ατμιστών, παρ'ότι στη δεδομένη ίσως θα έπρεπε να παραμεριστούν οι διαφορές, προκειμένου να προστατέψουμε τη δυνατότητα μας να υπάρχουν -έστω- αυτές στο μέλλον .





Αν δεν αποφύγουμε το διαίρει και βασίλευε που διέπει τις κοινωνίες μας και εδώ στο Ελλάντα, και αν δεν αποφύγουμε να δυιλίζουμε τον κώνωπα, ας ετοιμαστούμε να ατμίζουμε  Philip Doris compact death κλπ, ή ας το κόψουμε να πάει από εκεί που ήρθε.


Αν δεν ενωθούμε με κοινό σκοπό, απλά δεν θα συμβεί τίποτα από τα προσδοκούμενα των απλών ατμιστών. Να μας αφήσουν στην ησυχία μας δηλαδή, τα κοράκια κερδοσκόποι φαρμακοκαπνοτρίφτες, που έχουν γ@.. τον πλανήτη και τους ανθρώπους.


Επίσης, η δύναμη ενός οργανισμού είναι αποτέλεσμα ενός βασικά παράγοντα, και όχι τόσο του νούμερου των υπογραφών = Money!!
Οταν λοιπόν κάποιος έχωσε χρήμα σε μια οργάνωση που νοιώθει ότι τον πούλησε, απλά δεν ξαναχώνει.




Επίσης2, θα ήθελα τη δυνατότητα να αποσύρω την υπογραφή μου υποστήριξης στον οργανισμο, οποιαδήποτε στιγμή νοιώσω θιγμένος ως ατμιστης (δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν αυτό αυτή τη στιγμή). Χωρίς, όπως δήλωσα και στο προηγούμενο ποστ να έχω βάσιμες αμφιβολίες για κάτι αυτή τη στιγμή.


Κατά τα άλλα, όπου υπάρχει πορτοφόλι, σε εμπόρους και σε ατμιστές δηλαδή (δεν είναι οι μεν πιο τίμιοι από τους δε, ασχέτως αριθμού. Θα έλεγα ότι και οι δύο κατηγορίες εμπλέκονται εξ'ίσου), δεν μπορεί να υπάρχει απόλυτη διαφάνεια και δίκαιο + δεν θα υπάρξει ποτέ, νομοτελειακά. ¨Ομως δεν ξέρω αν λόγω αυτού θα πρέπει να κάθομαι με σταυρωμένα χέρια, εκφράζοντας μόνο αντιρρήσεις, πραγματικά δεν ξέρω …..


Περιμένοντας λοιπόν τον εθνικό φορέα ….


Το ποστάρω με πάσα επιφύλαξη. Απλά τις σκέψεις μου έγραψα. Αν για κάποιο λόγο είμαι  οφφ, στείλτε το, ή αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τα λάθη μου στα παραπάνω, θα ήθελα να γνωρίζω …




Τονίζω ξανά ότι δεν έχω σχέση με κανέναν, πουθενά. Απλά ατμίζω όσο μου επιτέπουν τα 500 ευρώ που βγάζω, μέχρι να μου τη δώσει και να το κόψω και αυτό ..


Ευχαριστώ για τη υπομονή! :bye: :D
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 18, 2013, 15:25 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 17:06 »


Το θέμα - για μένα - είναι ότι δεν μπορούν να συνυπάρχουν σε ένα ατμιστικό "φορέα" και έμποροι και κατασκευαστές και απλοί ατμιστές, κι εμείς να περιμένουμε ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά και όμορφα... Τα συμφέροντα μου δεν είναι ίδια με του έμπορου-κατασκευαστή...

Καλό θα ήταν ο κύριος e-baron ή ο προσωρινός Έλληνας εκπρόσωπος του οργανισμού να διασαφηνίσει τις θέσεις του, γιατί η ενημέρωση που μέχρι στιγμής παρέχεται, είναι επιεικώς ελλιπής !


Συμφωνώ μεν ότι δεν έχω τα ίδια ακριβώς συμφέροντα με έναν κατασκευαστή/έμπορο.
Τα συμφέροντά μου όμως είναι πολύ πιο κοντά στα δικά του, από ότι είναι στα συμφέροντα του πνευμονολόγου που θέλει να μου πουλήσει ψυχοφάρμακα και "συμβουλευτική υποστήριξη" για 500 ευρώ και για το λόγο αυτό καταπολεμά το η.τ. Ή του χ στελέχους της κομισιόν ή της απανταχού κυβέρνησης που παίρνει παχυλό μισθό και βρίσκεται "υπό την επιρροή" επιχειρήσεων που έχουν συμφέροντα εντελώς αντίθετα από τα δικά μου στο θέμα του η.τ.  κλπ κλπ....


Νομίζω πως ούτε έμποροι, ούτε ατμιστές θέλουν να δούνε τα η.τ. να περιορίζονται σε "φυσίγγια" του μισού μλ 4ρας νικοτίνης ή σε μπουκαλάκια ατμιστικού υγρού των 10μλ στα 10 ευρώ.
Οι όποιες διαφορές μας είναι λιγότερες από τα κοινά συμφέροντα.


Σκεφτείτε αύριο να ήθελαν να βγάλουν παράνομο το αέριο στα αμάξια και οι χρήστες μαζί με τους εμπόρους-εγκαταστάτες να μην έκαναν κοινό μέτωπο, με το αιτιολογικό ότι άλλα τα συμφέροντα των μεν, άλλα των δε.


Εννοείται ότι ένας τέτοιος σύλλογος για να έχει αποτελέσματα, χρειάζεται μέλη με χρόνο και οικονομική συμμετοχή. Από τους ατμιστές που δεν είναι η δουλειά τους το η.τ. πόση προσπάθεια μπορούμε να απαιτήσουμε για κάτι τέτοιο;
Δεν θα πρότεινα σε καμιά περίπτωση παθητική εναρμόνιση με τις γραμμές του νεοσύστατου συλλόγου, ούτε ο σύλλογος de facto να θεωρεί ατμιστες, φόρουμ και γενικά τους πάντες ως 100% σύμφωνους με τη δράση του σε κάθε περίπτωση, αλλά όπως λέει και ο συνατμιστής, να έχουμε καθαρή ενημέρωση και ενεργή συμμετοχή. Στην τελική, αν θέλουμε αύριο να κρίνουμε μια άστοχη κίνησή του ή να επέμβουμε σε περιπτώσεις "εμφυλίου μικροσυμφερόντων" θα πρέπει να έχουμε φωνή, όχι να είμαστε απέξω. Ο έλεγχος απαιτεί συμμετοχή.

Eυχή μου είναι, οι όποιες διαφορές μπορεί να υπάρχουν μεταξύ κατηγοριών ενασχόλησης με το άτμισμα και μεταξύ των μελών, να μείνουν στην άκρη. Πρωταρχικός σκοπός μας είναι να διακινούνται τα προιόντα του η.τ. σε ποικιλία και λογικές τιμές, χωρίς παράλογες απαγορεύσεις και επιβαρύνσεις και το άτμισμα να ενθαρρύνεται, αντι να αποθαρρύνεται.







Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 19:30 »
Επιτρεψτε μου να ειμαι επιφυλακτικοτατος. Ολη αυτη η κινηση δειχνει οτι εγινε μεσα σε εναν ενθουσιασμο, νωριτερα απο οτι επρεπε με αποτελεσμα ηδη οσοι την παρακολουθουν να αρχιζουν να μην την παιρνουν στα σοβαρα.

Ο οποιοσδηποτε "σοβαρος" ή "σοβαροφανης" φορέας που θα ερθει σε επαφή με τον εν λογω οργανισμο, το πρωτο πραγμα που θα ζητησει να μαθει, ειναι με ποιόν μιλάει. Δεν εχω δει ουτε στο σαιτ τους, ουτε εδω στον "εκπροσωπο" (sic) Ελλάδος, ενα ονομα και ενα επιθετο.

Εχουν κανει λαθη παιδαριωδη στελνοντας λιστες μεηλ οπου ο παραληπτης μπορει να δει ολες τις διευθυνσεις μεηλ των υπολοιπων, και εχουν ηδη παραπονα για προσωπικα δεδομενα.
Εχουν μπει στα ιδρυτικα μελη ατομα τα οποια δεν ρωτηθηκαν.
Εχουν αγνοηθει άλλοι φορεις με την δικαιολογια οτι δεν ειχαν καιρο και "θα συντομα".
Και τελος, εχει μπει (προσωρινη εστω) κεφαλή, ατομο το οποιο δεν φημιζεται για την διπλωματικοτητα του σε οποιαδηποτε αρνητική σταση συναντησει.

Εξαιρώ και το οτι η συντριπτικη πλειοψηφεια των ιδρυτικων μελών ειναι επαγγελματιες.
Δεν αμφισβητω τις προθεσεις, αλλά η αρχη δειχνει μεγαλη προχειροτητα η οποια μαλλον θα εχει μονιμο αντικτυπο.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 18, 2013, 20:07 »
Πολυκράτη, είπα να πατήσω μπράβο αλλά κάποιες φορές αυτό μας χωρίζει σε "κόμματα" και οπαδούς, οπότε σχολιάζω λεπτομερώς:

Οι λίστες με τα μέηλ (μέγιστη γκάφα!) φαίνεται πως δεν δόθηκαν από τον υπό ίδρυση οργανισμό αλλά από κάποιο/κάποια μέλη που θέλησαν να μεταφέρουν τα νέα -με ανόητο τρόπο. Οπότε δεν το χρεώνω άμεσα στον WVO. Πάντως δείχνει την έλλειψη στοιχειώδους γνώσης από έστω ένα μέλος με πρόσβαση σε προσωπικά δεδομένα.

Θίγεις ένα βασικό πράγμα: είναι αδιανόητο να εμφανίζονται επισήμως ως ιδρυτικά μέλη σε παγκόσμιο οργανισμό (ή και διευθύνοντες, έστω προσωρινά) κάποια ψευδώνυμα! Σε οργανισμό που θα διαχειρίζεται δωρεές, που έχει σκοπό να οργανώνει νομικές κινήσεις με δικηγόρους και που θέλει να συνενώσει ατμιστές από όλο τον κόσμο.

Πιστεύω πως για τα ατμιστικά θέματα μπορούμε να είμαστε ενωμένοι σε κάποιο βαθμό και οι ατμιστές και οι έμποροι. Όμως το πράγμα είναι λίγο "γιούργια" και φαίνεται πως οι βασικοί εμπνευστές κινήθηκαν γρήγορα αλλά ανοργάνωτα. Μεγάλα φόρουμ μείναν στην απέξω ενώ για εβδομάδες κυκλοφορεί μια λίστα ιδρυτικών στελεχών (σαν διαφήμιση με σπόνσορες) από όπου απέχουν ενώσεις και ομάδες εκατοντάδων χιλιάδων ατμιστών.

Δεν θέλω να αμφισβητήσω την καλή πρόθεση. Αλλά πρέπει να φανεί. Έχω ζήσει κάμποσες φάσεις όπου μια θεωρητικά καλή ιδέα γίνεται έτσι που να καπελώνεται από κάποια πρόσωπα και -μακάρι να βγω ψεύτης- το σενάριο που παρακολουθώ μου θυμίζει τέτοιες φάσεις.

Επίσης, επειδή άλλο απλός συνατμιστής κι άλλο εκπρόσωπος ενός φιλόδοξου φορέα, θα παρακαλούσα τον Ελλάνιο να προσφέρει απόψεις και πληροφορίες και όχι ένα ξερό "μπράβο" σε όσους δείχνουν ενθουσιασμό χωρίς να ρωτάνε πολλά. Είμαι σίγουρος για τις αγνές προθέσεις του αλλά νομίζω πως πια έχει αποδεχτεί ένα συγκεκριμένο ρόλο ενημέρωσης.
Αν ούτε μέσα στο μεγαλύτερο ελληνικό φόρουμ ατμιστών δεν γίνεται αγώνας να πειστούν οι ατμιστές, η αίσθηση που δίνεται είναι πως κάποιοι ψάχνουν πρόβατα -και δεν εννοώ της ProVape.

Είναι αρχή και κατανοώ πως κάθε αρχή και δύσκολη. Δεν τα περιμένουμε όλα αμέσως. Αλλά παρακολουθούμε.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 00:56 »
Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι ανεξάρτητα από την παραπληροφόρηση κατά τη η.τ. από το κάθε site, κανάλι, έντυπο κτλ. και από την άλλη πάλι ανεξάρτητα από τις κινητοποιήσεις (υπογραφές, επιστολές, άρθρα) για την σωστή πληροφόρηση, οι νομοθέτες τραβούν το δικό τους δρόμο και δεν το βάζουν κάτω. Το παιχνίδι παίζεται στα κέντρα λήψης αποφάσεων.
Διαβάστε το παρακάτω:
Η λιθουανική προεδρία ολοκλήρωσε επιτυχώς τις διαπραγματεύσεις σχετικά με οδηγία για τα προϊόντα καπνού

Σημείωση: Αν θελήσετε να επεκταθείτε στο παραπάνω, κάντε το εκεί, όχι εδώ.
Εδώ μιλάμε για την πρωτοβουλία του WVO.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 01:43 »
Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά διαβάζω όσα γράφονται και απορώ (το λιγότερο) ...

Για ποιόν ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ μιλάμε ;  :wall:
Οι οργανισμοί είναι νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου ! Θέλουν ιδρυτική πράξη, καταστατικό και έδρα. Τα είδε κανείς όλα αυτά και δεν το κατάλαβα ;
Αλλά έστω πως όλα αυτά υπάρχουν, κι όλα είναι νόμιμα και τέλεια, πώς εκπροσωπούμαστε εμείς ; Μπαίνουνε στα δύο ελληνικά fora και ζητάνε εκπρόσωπο ή λένε αυτοπροταθείτε ; Είναι καθόλου σοβαροί ή τουλάχιστον αντιλαμβάνονται την σοβαρότητα του εγχειρήματος που λένε ότι θα αναλάβουν ;

Τέσπα...

Αγαπητή Petra, αν τα δικά σου συμφέροντα βρίσκονται πιο κοντά στου εμπόρου/κατασκευαστή απ' ότι στου πνευμονολόγου ή στου στελέχους της κομισιόν ή της κυβέρνησης, δεν το γνωρίζω και δεν το σχολιάζω. Γνωρίζω πολύ καλά όμως, ότι τα δικά μου δεν κοντά με κανενός εξ αυτών ! Ας μην μπερδεύουμε την λειτουργία ενός φόρουμ με αυτήν ενός οργανισμού, ο οποίος φιλοδοξεί να είναι και παγκόσμιος. Σε ένα φόρουμ μπορούν να συνυπάρχουν όλοι, ένας οργανισμός όμως έχει ως έργο και την προάσπιση συμφερόντων και, είτε μας αρέσει είτε όχι, τα συμφέροντα του καταναλωτή δεν συμβαδίζουν με αυτά του εμπόρου. Ο σύνδεσμος εμπόρων ελλάδος έχει για μέλη του απλούς καταναλωτές και, αντίστοιχα, το ινστιτούτο καταναλωτών πχ προστατεύει τους εμπόρους; Όσο αλληλέγγυοι κι αν είμαστε μπροστά σε έναν κοινό στόχο/σκοπό, τα συμφέροντα μας δεν είναι ίδια ! Επίσης δεν βλέπω ποιός ο λόγος που ένα σύλλογος αμιγώς ατμιστών, να μην μπορεί να συνεργαστεί με έναν σύλλογο εμπόρων, μπροστά σε έναν κοινό σκοπό, όπως το να μην απαγορευτεί το ητ, που παρεπιμπτόντως, δεν απαγορεύτηκε !

Όσον αφορά την συμμετοχή των απλών ατμιστών (που δεν είναι η δουλειά τους) σε ένα σύλλογο/οργανισμό και το τί μπορούν να προσφέρουν, μάλλον πρέπει να ρωτήσουμε τον κ. e-baron τί δουλειά έχει το κουμπάκι donation στο site του οργανισμού του. Πολλά μπορούμε να προσφέρουμε... από χρήματα μέχρι εθελοντική εργασία, θέληση και καλή διάθεση...

Ευχή όλων μας είναι το ητ να συνεχίσει να κυκλοφορεί ελεύθερα σε όλο τον πλανήτη και πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι γι αυτό... Με σοβαρότητα και υπευθυνότητα όμως όχι "γιούργια στο ντορβά με τα κουλούρια" γιατί θα το βρούμε μπροστά μας.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 07:02 »
Τα συμφέροντα των καταναλωτών ΠΟΤΕ στην ιστορία δεν ήταν ίδια με τα συμφέροντα των εμπόρων.

Σωστά τα λες Βούλα ότι για να επηρεάσουμε τις εξελίξεις απαιτείται συμμετοχή. Συμμετοχή όμως που? Σ' έναν οργανισμό που η πλειοψηφία αποτελείται από εμπόρους? Να βάλω την υπογραφή μου ώστε να αποκτήσει αυτός ο οργανισμός δύναμη? Για να προστατέψει την υγεία μου ή την τσέπη των εμπόρων που θα τον ελέγχουν?

Αν αναγραφεί ξεκάθαρα στο καταστατικό ότι σε διοικητικές θέσεις ΔΕΝ μπορούν να συμμετέχουν μέλη με εμπορική ιδιότητα θα υποστηρίξω ένθερμα την προσπάθεια. Το ίδιο συμβαίνει και με άλλους οργανισμούς που υποστηρίζουν την ελευθερία του καπνίσματος. Οι καπνοβιομηχανίες είναι οι σπόνσορες αλλά τη διαχείριση έχουν απλοί καπνιστές.

Θα ήθελα λοιπόν σ' αυτόν τον οργανισμό οι έμποροι να έχουν λόγο μόνο στο κουμπί DONATE. Το σχέδιο δράσης ενός τέτοιου οργανισμού ανήκει στους απλούς ατμιστές.




Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 19, 2013, 10:14 »
Πρωτα απο ολα να πω οτι, φυσει και θεσει ειμαι υπερ καθε οργανωσης καταναλωτων.

Αλλά οπως και πολυ σωστα ειπαν και αλλα παιδια πριν, ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια η συγκροτηση ενωσης καταναλωτων/εμπορων. Οι πρωταρχικοι στοχοι των μεν με τους δε απεχουν πολυ.

Και δεν το λεω με ψογο απεναντι στους εμπορους (μιας και ανηκω στους καταναλωτες), ειναι η πραγματικοτητα.

Ομως δεν ειναι η μονη αντιρηση που εχω με το συγκεκριμμενο εγχειρημα...

Τυχαινει να μετεχω σε μη κερδοσκοπικο σωματειο και οσα ειπαν και οι προλαλησαντες περι νομιμοποιησης ισχυουν (πρωτοδικεια, νομαρχιες κλπ.). Και ισως λενε λιγα.

Επισης το donate μεσω paypal ειναι αν μη τι αλλο ατυχες... ενα σωματειο, ακομα και αν ειναι μη κερδοσκοπικο, χρειαζεται παραστατικα, οικονομικα στοιχεια και παει λεγοντας. Τι παει να πει paypal σε καποιον "αγνωστο".

Αυτα τα πραγματα χρειαζονται ονομα και επωνυμο καθως και καποιο τραπεζικο λογαριασμο.
Διαφορετικα ανοιγω και εγω αυριο ενα τετοιο συλλογο/σωματειο/μκο/whatever και βαλτε μου οτι προαιρειστε. Και αν με ξαναδειτε... σφυριξτε κλεφτικα...

Και επειδη διαβαζω περι συμπραξης...

Δεν απαγορευει καποιος τη συμπραξη δυο/τριων/1013ων ενωσεων οταν και αν οι στοχοι ειναι κοινοι. Αλλά οχι ετσι.
Να υπαρχει συγκλιση και συμπορευση δυο ανεξαρτητων μεταξυ τους φορεων ειναι ενα πραγμα και αυτο που γινεται προσπαθεια να γινει ειναι αλλο.

Ευχομαι βεβαια να ειμαι εγω ο λαθος και ο παραξενος και ο γκρινιαρης και ο κοντοφθαλμος... και η πραγματικοτητα να με διαψευσει πανηγυρικα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64911 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124311 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4084 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias