vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge, Xameno_Skli, Harris

Twitter

Serpent Mini (by Wotofo)

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 09, 2016, 23:19 »
Από εμφανιση σκίζει...βρε Yeti δεν ριχνεις και κανένα συγκριτικό σε σχέση με τον theorem κατα βάση ως προς την γεύση για ψηθώ και εγω...καλα δεν θέλω και πολύ.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 09, 2016, 23:43 »
Από γεύση δεν βρήκα κάτι το ιδιαίτερο και να πω την αλήθεια δεν περιμένω και τρελά πράγματα απ'τον μικρό, τουλάχιστον με τα απλά σύρματα δηλαδή. Δεν είναι και παντελώς άγευστος, μάλιστα μετά από μερικά τανκάκια στρώνει/ανεβαίνει αισθητά θα έλεγα. Στα φυσιολογικά πλαίσια λοιπόν η γεύση που αποδίδει, ίσως στα "claptonοειδή" να μεταμορφώνεται όμως, δεν ξέρω ακόμα.

Δεν πιστεύω με τίποτα αυτή τη στιγμή πάντως ότι θα μπορέσει ποτέ να φτάσει στα επίπεδα ενός theorem ή ενός avocado, τουλάχιστον όχι αν δεν φτάσουν να βγαίνουν τα υγρά απ'τις τρύπες του αέρα.. :D


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 09, 2016, 23:58 »
Κωνσταντίνε, έχω ένα θεματάκι με τον Theorem, δεν μπόρεσα να απαλλαγώ τελείως από κάποια καπνική μυρωδιά υγρού του προηγούμενου κατόχου και δεν μπορούσα να είμαι αντικειμενικός μέχρι σήμερα... Γιατί μόλις πριν απο 10 λεπτά... έβαλα μπουγάδα!
Λοιπόν, Corega σε χωριστό ποτηράκι ο καθένας ατμοποιητής, 6 ποτηράκια συνολικά, ο Theorem πρώτος απόλους, αλλά και το ερπετό για ένα ακόμα μπάνιο. 
Αλήθεια, τα αφήνω μέσα όλη νύχτα ή δεν πρέπει?
Μετά απλά τα ξεπλένω ή να τα βράσω κιόλας?


Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 10, 2016, 00:18 »
Μα καλά τί υγρό είχε μέσα... :wall: :wall:

Λοιπόν αφού βγάλεις τα o-ring άστο όλο το βράδυ μέσα. Μην το φοβάσαι. Για να διαλυθεί το corega θέλει το νερό να είναι τουλάχιστον χλιαρό προς ζεστό. Τα οring τα πλένεις στο χέρι με υγρό πιάτων. Το λέω γιατί την πάτησα. Αν βάλεις τα oring μέσα στο corega θα φουσκώσουν και μετά δεν θα μπορείς να συναρμολογήσεις τον άτμο.Το πρωί ξεπλένεις απλά και είσαι έτοιμος. Το corega καθάρισε μέχρι το Gin Addiction :yes:

Αν βάλεις γάλα μπορεί να σου δουλέψει αλλά μετά βάλ'το ξανά σε σόδα - ξύδι γιατί ο άτμο θα σου μυρίζει γαλατίλα. Εκτός και άν κάνεις για υγρό κανένα γαλακτοειδή οπότε θα απολαύσεις την γεύση x2 :laugh1: Πάντως από ότι θυμάμαι και αυτό μου είχε δουλέψει σε έναν κλώνο K4 με πολύ λαδίλα.

Sorry για το off topic :-[


Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 10, 2016, 00:40 »
Ωχ... πολύ αργά Κωνσταντίνε... τα o-rings μπήκαν μέσα και αυτά στο Corega. Τα άφησα όλα μισή ώρα και τα ξέπλυνα καλά. Τώρα στεγνώνουν. Τι να κάνουμε, το πολύ πολύ να βάλω άλλα αν φούσκωσαν.
Πάω για τούφα. Αύριο έχω πολύ σοβαρά πράγματα να κάνω: Test γεύσης Serpent Mini vs Theorem vs Goblin  ;D

<End Off topic, sorry for this guys>

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 10, 2016, 01:36 »
Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα για λίγη ώρα, κι εγώ με τα orings τους βάζω στην corega σε χλιαρό νερό και δεν είχα ποτέ θέμα με αυτό. Την ολονυχτία και τα πολύ ζεστά νερά να φοβάσαι θα έλεγα.. ;)

Μόλις τον έστησα κι εγώ στο πρώτο του 3άρι λοιπόν με 0.40 kanthal και 6 σπείρες, ω η "μεταμόρφωση" η ίδια λέμε! Σε σημείο να μην αντέχω τέτοια ένταση υγρού ατμού και αρωμάτων και τελικά τον άφησα στην άκρη να τον δοκιμάσω το πρωί. Το περασμένο της ώρας δεν βοηθάει, αισθάνομαι κούραση που δεν σηκώνει τέτοιες καταστάσεις.
Σίγουρα ενισχύθηκε αρκετά η γεύση, η θερμότητα, το χτύπημα, μπρρρ.
Εντυπώσεις αύριο, τώρα χαλάρωμα με σκέτη βάση στον cloud και μπόλικο νερό συνοδεία - γεράματα :D

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 10, 2016, 01:50 »
Μάκη στα πόσα watt έκανες την δοκιμή με 0.40 kanthal?

Υeti,να κάνω μία πρόβλεψη? :tongue_smilie:
1) Goblin Mini
2)Theorem και με μικρή διαφορά 3) Serpent Mini

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 10, 2016, 02:06 »
Ξεκίνησα απ'τα 15 αλλά το αποτέλεσμα ήταν πολύ χαλαρό, είναι κι όλος αυτός ο αέρας που μπαίνει μέσα με το δαχτυλίδι ρύθμισης στη μέση.. ;)

Ανέβαζα σταδιακά αλλά θεωρώ ότι μετά τα 17 άρχισε να γίνεται η σωστή η ατμοποίηση, στα 19 σταμάτησα όμως γιατί έχω γεράσει λέμε.. :laugh1:

Τέτοιο στήσιμο σηκώνει αρκετά παραπάνω πάντως, όταν θα νιώσω πάλι πιπίνι.. :D

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 10, 2016, 02:07 »
Ο theorem δεν παιζει σ αυτό το πρωτάθλημα. :diplom: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 10, 2016, 04:06 »
Μπραβο για την παρουσιαση :thumpup: Απο οτι καταλαβα το στησιμο των φωτο που ανεβασες δε σου βγηκε μαλλον γιατι αποδειχτηκε τελικα λιγο το βαμβακι. Θα προτεινα ή να τις αντικαταστησεις ή να προσθεσεις φωτο με ενα επομενο πιο "σωστο" στησιμο. Έτσι για να μην υπαρχει φωτο μονο απο το ατυχες στησιμο.

Nαι δικιο εχεις.. Θα γινει κ αυτο.. Γτ ακομα δεν αλλαξα βαμβακι .. (βλ. πρεμιερα Warcraft :thumpup: )  

Αν κ καθαρα υποκειμενικο, οσον αφορα τον goblin, πιστευω πως ο serpent τον βαζει κατω στο χαλαρο.

Με avocado δε μπορω να συγκρινω, μιας κ η εμπειρια μου μαζι του δεν ηταν αρκετη. (Ουτε με τον εναν , ουτε με τον αλλο ακομα).

Σαν πρωτη εντυπωση, θα μπορουσα να πω οτι ο theorem ειναι ισως ενα κλικ πανω γευστικα, ειδικα με το notch coil σε ΤC mode. Αλλα κ αυτο δεν το λες αξιοπιστο συγκριτικο, μιας κ ακομα δεν εχουν δοκιμαστει εκτενως. Ποσο μαλλον με το ιδιο υγρο.

Το I<3Taffy παντως ο serpent το επαιξε πολυ καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 10, 2016, 09:50 »

με κλαπτον η twisted (αν και με αυτα δυσκολα εισαι στα 1,20ωμ) μεχρι πόσο με περνει,  2,5 πυρήνας με απλα σύρματα σίγουρα χωράει, με 3,0 πυρηνα?
 

Εγώ σαν πρώτη δοκιμή τον έστησα με clapton και 3mm πυρήνα και χωράει μια χαρά αλλά μόνο 4 σπείρες (θα μπορείς και 5 πιθανόν αλλά μέχρι εκεί). 

Παιδιά, μήπως ξέρετε τη διάσταση που έχει το κλειδάκι allen που συνοδεύει τον mini? :confused1:

1.3mm είναι



Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 10, 2016, 10:36 »
θα ανεβάσω σύντομα παρουσίαση, αλλά πραγματικά δεν βρίσκω κοινά σημεία του serpent mini με τον mini goblin, τον 1 τουλάχιστον. 
O S είναι καθαρά πνευμονικός, αν και όχι ο πιο cloud chasing. Τσιγαρίσια τζούρα με το τίποτα. Θέλει υγρά με λιγότερη νικοτίνη, τα οποία ρουφάει, περισσότερα βατ κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 10, 2016, 11:29 »
Λοιπόν, για την ώρα έχουν στηθεί και τεσταριστεί ο Serpent Mini και ο Goblin Mini V2 (αφού ο Theorem αναγκαστικά πέρασε και άλλα δύο μπάνια, ένα με Corega πάλι και ένα με βράσιμο με νερό και τσίπουρο για να ξεμυρίσει τελείως και τωρα στεγνώνει)
Παιδιά, μετά από ένα τάνκ δοκιμές και στιγμιαίες εναλλαγές ακόμα και με εναλλαγές στα μοντάκια που κάθονται, έχω την αίσθηση ότι ψάχνω ψύλλους στ' άχυρα. Η γεύση είναι εξαιρετική (σε υγρό που το ξέρω σαν την παλάμη μου) και η διαφορά ανεπαίσθητη.
Αν μπορώ να δω κάποια διαφορά, θα έλεγα ότι στον Goblin V2 η γεύση είναι πιό blendαρισμένη, πιό συμπαγής, πιό ομοιογενής (οχι ισοπεδωτική όμως, απλά πιό ομοιογενής, ίσως και λόγω της κάπως μεγαλύτερης παραγωγής ατμού), ενώ στον Serpent ξεχωρίζει πιό έντονα η νότα του dominant αρώματος, πάλι με την καλή έννοια όμως και όχι τσαμπουκαλεμένα.
Μιλάμε όμως για μικροδιαφορά! Ελάχιστη! Όπως είπα, ψύλλοι στ' άχυρα.
Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι στο ότι ο Serpent είναι πιό θορυβώδης από τον Goblin. Αισθητά!
Η αντίσταση του Serpent βγήκε 0,86Ω με στήσιμο σαν του Μάκη, 6 σπείρες Kanthal 26άρι σε 3άρη πυρήνα και την τεστάρισα σε 17-25 Watt με sweet spot τα 20W.
O Goblin είναι στημένος με διπλή Kanthal 26άρι σε 2,5άρη πυρήνα και έβγαλε 0,44Ω. Για να έχω παρόμοια ατμοποίηση την τεστάρισα χαμηλά για το στήσιμο αυτό, στα 25W
Ξέρω ότι δεν είναι και οι πιό σωστές συγκρίσεις, μή βαράτε, απλά ήθελα real life σύγκριση και τον Goblin τον δουλεύω με τέτοιο στήσιμο.  :ban2:


Να λοιπόν και ο Theorem, πεντακάθαρος και καμαρωτός!
Λοιπόν,
Με καινούργιο Notch, αφράτο χτενισμένο και καλοκουρεμένο βαμβάκι μόλις πάνω από το επάνω o-ring, μονή εισαγωγή αέρα από πίσω ορθάνοιχτη, τεστάρισμα χαμηλά, στα 25 W για να έχουμε κάποια ισσοροπία με τους άλλους.
1) Απολύτως αθόρυβος, καλύτερα κι απ τον Goblin, πολύ καλύτερα από τον Serpent
2) Ατμός λίγότερος απο το Serpent που είναι λιγότερος από τον Goblin, αλλά δικαιολογείται απόλυτα γιατί είναι σε χαμηλα Watt για αυτόν. Ο ατμός είναι θερμότερος από τους δυό άλλους, πράγμα λογικό άλλωστε.
3) Πίνει σαν τον Ορέστη Μακρή (Θεός σχωρέστον)
4) Υπέροχα αεράτος
5) Γεύση: Γευσάρα! Θα έλεγα ότι είναι πιό ομοιογενής, ακριβώς όπως στον Goblin, ενώ ο Serpent δίνει μιά "μύτη" στο "δυνατό" συστατικό του υγρού. Τι αρέσει στον καθένα βέβαια είναι πολύ υποκειμενικό, χώρια που παίζει τεράστιο ρόλο το υγρό. Ισως σε άλλα υγρά να προτιμήσει κανείς την ομοιογένεια και σε άλλα την "έξαρση" της dominant γεύσης. Και πάντα μιλάμε για μικροδιαφορές, τουλάχιστον για τις δικές μου δυνατότητες κριτικής (δεν είμαι δα και γευσιγνώστης, οι εμπειρότεροι κάλυκες έχουν τον τελευταίο λόγο)
6) Πίνει σαν τον Ορέστη Μακρή (Θεός σχωρέστον) α, το ξαναείπα αυτό?


Συνολικά, έχουμε να κάνουμε με τρία εξαιρετικά κομμάτια. Με οποιοδήποτε από αυτά θα ήμουν ευτυχισμένος από τη γεύση και θα εντόπιζα τα συν και τα πλην του καθενός χωριστά, έτσι, γιατί είμαι παραπονιάρης!

Στον Serpent θα ήθελα να είναι πιό αθόρυβος. Τουλάχιστον με το στήσιμο που του έχω κάνει έχω πολλά σκασίματα που με ενοχλούν στο αυτί. Αλλά αυτή η αγριάδα που βγαίνει στη γεύση λίγο, κάποιες στιγμές με φτιάχνει για να είμαι ειλικρινής. Sweet spot στα 20 Watt με υπέροχη γεύση και πολύ καλό ντουμάνι. (Εγώ πάντως θα τον κάνω στα 25W)  ;D  (και με το συμπάθειο, αλλά προτιμώ να τον γεμίζω από κάτω για σιγουριά)

Στον Goblin V2 θα ήθελα μόνο ένα πράγμα: Να μπορώ να τον χρησιμοποιώ ακόμα και όταν μου τελειώσει το χαρτί κουζίνας. Μην βαράτε μερικοί-μερικοί, ο έρωτας δεν κρύβεται. :-[  Τον λατρεύω στα 35 Watt, Η γεύση, ΤΟ ντουμάνι! Αλλά όχι για εξόδους.

Στον Theorem δεν έχω κανένα παράπονο, ειδικά αφού έβγαλα το κάτω o-ring και δεν χρειάζεται πιά να σπάω τα τανκ για να τα βγάλω. Εχω την εντύπωση πάντως ότι ίσως το Notch δεν είναι για μένα (edit: το συνηθίζω όμως σιγά-σιγά), ίσως έχω κάποια ευαισθησία στο SS. Οταν τον έστησα με Kanthal σε 4,5mm πυρήνα ήταν καλύτερα. Πάντως τα σπάει και σε γεύση και σε ατμό. Και είναι ο πιό απροβλημάτιστος στην αναπλήρωση και χωρίς διαρροές, μεγάλη υπόθεση! Στα 35W και πάνω για μένα, για απολαυστικές πνευμονικές και στις εξόδους!

Από το πρωί, χάλασα 13ml υγρό αναπλήρωσης από το αγαπημένο μου. Αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο.  :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 10, 2016, 18:44 από Yeti »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 10, 2016, 11:41 »
Δεύτερο στήσιμο φρέσκο φρέσκο πάλι με συρματάκι clapton 2x28ga+32ga 4 σπείρες, 3mm πυρήνα, 0.5Ω στα 35w με Gandalf  και γίνεται ο κακός χαμός!  :cigar:
Προσωπικά τον προτιμώ από goblin mini v2. Και λόγω της ευκολίας του στησίματος γενικά αλλά και τη δυνατότητα να χωρέσει claptonάκι με 3mm πυρήνα χωρίς πρόβλημα αλλά και λόγω της μεγαλύτερης εισαγωγής αέρα πράγμα που σημαίνει ένα πράγμα... ντουμάνιιιιιιι  :peace1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2016, 04:19 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Serpent Mini (by Wotofo)
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 10, 2016, 11:48 »
 :confused1: Μεγαλύτερη ροή αέρα εγώ πάντως βρίσκω ότι έχει ο Goblin V2 και όχι ο Serpent. Ο Serpent με κόβει λίγο σε φούλ πνευμονική, ενώ με τον Goblin είναι σαν να μην έχω τίποτα στο στόμα μου. Τι να πώ...


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αλλά, ναι!... Ντουμάνι το ερπετό! Σκαρφαλώνει σιγά-σιγά προς την πρώτη θέση σε συνολική εικόνα.  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180581 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33957 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536191 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 582 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136122 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085311 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12