vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

662 επισκέπτες, 3 χρήστες
marauder800, Buliwyf, Jorge

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #630 στις: Μαρτίου 05, 2016, 12:23 »
Εγώ που έχω κόψει τη νικοτίνη, απλά θα σου πω οτι χτύπημα δεν υπάρχει. Κατεβάζω σκέτο αέρα. Και για αυτό το λόγο μπορώ να κάνω μόνο πνευμονικές τζούρες.
Τώρα τι εννοεί ο φίλος και πως...δεν του λες να γραφτεί και αυτός να μας το πει? :)

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #631 στις: Μαρτίου 05, 2016, 12:33 »
Το χτυπημα εχει να κανει και με το pg κακ προσωπικη μου αποψη αυτο, με το αρωμα καθαυτο

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #632 στις: Μαρτίου 05, 2016, 12:44 »
Το "χτύπημα" το αντιλαμβάνεται ο καθένας διαφορετικά. Γι αυτό κανονικά μόνο πραγματικές δοκιμές μπορούν να σε βοηθήσουν.
Πολύ χοντρικά (και πάντα με προσωπικό κριτήριο) το χτύπημα είναι ένας συνδυασμός των εξής:
Είδος ατμοποιητή, τιμή αντίστασης, περιεκτικότητας PG στο υγρό, περιεκτικότητας νικοτίνης και είδος αρώματος.
Όπως καταλαβαίνεις οι συνδυασμοί των παραπάνω μπορούν να είναι χιλιάδες...

Επειδή κι εγώ είμαι της τσιγαρίσιας τζούρας (35 χρόνια πρώην καπνιστής δυνατών τσιγάρων) θα σου πρότεινα:
  • Και ο Ναυτίλος και ο Triton (με σχεδόν κλειστό τον αέρα) σου κάνουν. Διάλεξε ότι προτιμάς εμφανισιακά.
  • Μοντάκι με μπαταρία το Eleaf 30 είναι μια χαρά για τα λεφτά του. Εάν θέλεις μεγάλυτερη αυτονομία μπορείς να κοιτάξεις και άλλα, αλλά εκτός από το μπάτζετ θα σου ανέβει (ελαφρώς) και το βάρος.
  • Αντιστάσεις να χρησιμοποιήσεις 1,8Ω ή γενικά από 1,2Ω και πάνω. Όσο μεγαλύτερη η αντίσταση τόσο "εντονότερο" το χτύπημα (σχετικά πάντα).
  • Υγρό να διαλέξεις κάποιο που να έχει αναλογία VG/PG περίπου 50/50. Όσο περισσότερη VG τόσο μεγαλύτερο ντουμάνι, όσο περισσότερη PG τόσο περισσότερο το χτύπημα.
  • ΑΦΟΥ τα κάνεις αυτά, ΜΕΤΑ θα πειραματιστείς με την νικοτίνη, καθώς ανάλογα με τη γεύση και τη σύνθεση του κάθε υγρού σου δίνουν και διαφορετικό χτύπημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #633 στις: Μαρτίου 05, 2016, 12:46 »
Το χτυπημα εχει να κανει και με το pg κακ προσωπικη μου αποψη αυτο, με το αρωμα καθαυτο


Συμφωνώ, αν και δεν κατάλαβα απόλυτα τί είπες, μόνο στο κομμάτι της PG, αλλά όχι όταν το υγρό είναι Omg νικοτίνη  ;)
Έχω υγρό με 70%PG που κατεβαίνει το ίδιο αέρας όπως και υγρό με 100%VG που έχω!

Αποσυνδεδεμένος Deda Gemi

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #634 στις: Μαρτίου 05, 2016, 13:00 »
Σας ευχαριστω απαντηθηκαν ολες οι ανησυχιες μου εκτος του οτι το istick αν αναφερομαι ευστοχα , εχει διαφορά αν παιρνει μπαταριες μεσα δηλ λειτουργει σαν box ή αυτονομο?Τα υγρα απο την αρχη τα φτιαχνω μονη μου Προσπαθω να ελαττωσω την νικοτινη χωρις επιτυχια!!. Θα καταληξω στο Nautilus με ενα istick 30 που απο την αρχη μου προτεινατε. Και παλι ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #635 στις: Μαρτίου 05, 2016, 13:19 »
To istick 30W έχει δικιά του μπαταρία μέσα (ενσωματωμένη).

Άλλα box mods έχουν αποσπώμενη μπαταρία που την φορτίζεις είτε μέσα στο μοντ με USB φορτιστή (όπως τα κινητά) είτε σε εξωτερικό φορτιστή.

Η ποιότητα των ρευμάτων που δίνουν δεν έχει να κάνει με το αν έχει ένα μοντα αποσπώμενη ή ενσωματωμένη μπαταρία, αλλά με την μάρκα και τις δυνατότητές του.

Οι διαφορές τώρα παρατηρούνται σε θέματα αυτονομίας και δυνατότητες αλλαγής μπαταριών που σε μοντάκια με ενσωματωμένη μπαταρία αφού "γεράσει" όπως π.χ. το istick 30W την κάνει κάποιος ειδικός, ενώ στα άλλα με αποσπώμενη μπαταρία την κάνεις μόνος σου και έχεις την δυνατότητα να έχεις μαζί σου σε μία πλαστική θηκούλα και μία δεύτερη για να μην ξεμένεις ποτέ.

Τώρα ανάλογα με το πόσα μιλιαμπερώρια μπαταρία φοράνε έχουν και την ανάλογη αυτονομία.

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο μοντ με αποσπώμενη μπαταρία όπως το VTC mini που ομολογουμένως είναι απ' τα καλύτερα που έχουν κυκλοφορήσει σε αυτή την τιμή, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από απόψεως αυτονομίας αφού μπορείς να αλλάζεις την μπαταρία όταν μείνεις με μία δεύτερη φορτισμένη άμεσα.

Προσωπικά έχω δύο VTC mini και τα φορτίζω με τον φορτιστή του κινητού μου.

Επίσης είναι πολύ αξιόπιστο.

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα. :D

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #636 στις: Μαρτίου 05, 2016, 21:13 »
Προσπαθω να ελαττωσω την νικοτινη χωρις επιτυχια!!.
Δεν είναι και Ηράκλειος άθλος :))
Δοκίμασε να μειώνεις 1mg/ml το μήνα. Ούτε που θα καταλάβεις τη διαφορά. 

Αποσυνδεδεμένος Deda Gemi

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #637 στις: Μαρτίου 06, 2016, 15:46 »

από: Doubt
Δεν είναι και Ηράκλειος άθλος :))

Δοκίμασε να μειώνεις 1mg/ml το μήνα. Ούτε που θα καταλάβεις τη διαφορά.

:eyesplash:... η λεξη  "πιπιλα" πιστεψε με εχει χασει την εννοια της σε μενα. .. οσο παει αυξανω για να νιωθω με το μηχανακι που χω..

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #638 στις: Μαρτίου 14, 2016, 06:18 »
Ερωτηση για κατοχους η γνωστες
Φιλος θελει μεγαλη αυτονομια (ατμιζει σε power mode κυριως στα 15w) & μικρο οσο το δυνατον βαρος σχετικα, ειδε το Cloupor GT που παιρνει 2 μπαταριες.

1) Θελει να μαθει αν ειναι σε σειρα η παραλληλα... κυριως για αυτονομια.

2) Και αν λειτουργει μονο με μια μπαταρια η θελει απαραιτητα & τις δυο O0

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #639 στις: Μαρτίου 14, 2016, 08:22 »
σε σειρά ειναι οι μπαταρίες και ναι θέλει και τις δυο για να λειτουργήσει !  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #640 στις: Μαρτίου 14, 2016, 13:31 »
Tzenamo μία πολύ καλή επιλογή ειδικά σε θέμα αυτονομίας είναι το νέο istick TC 100W, που έχει τις μπαταρίες με παράλληλη σύνδεση και δουλεύει και μόνο με μία.

Οι κριτικές του είναι πολύ καλές και η τιμή του ειδικά από εξωτερικό πολύ χαμηλή. ;)

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #641 στις: Μαρτίου 14, 2016, 16:54 »
Thanks skopos...

Ναι Μακη το ξερω, του το προτεινα το εχει δει απο κοντα αλλα ειναι κουμουτσα λεει & βαρυ αρκετα (ηταν κατοχος του I Stick 50 παλιοτερα).

Παντως σε αυτονομια το 100σταρι πρεπει να τα σπαει σιγουρα O0

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #642 στις: Μαρτίου 14, 2016, 17:29 »
Ναι.

Πάντως μοντάκι με μεγάλη αυτονομία, να μην είναι γκουμούτσα - βαρύ και με τέτοια τιμή δεν υπάρχει.

Εκτός αν πάρει μοντάκι με μία μπαταρία και έχει μια δεύτερη μαζί του για ρεζέρβα.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #643 στις: Μαρτίου 14, 2016, 21:15 »
Διαστάσεις Cloupor GT: 94mm x 53mmx 22mm
Διαστάσεις iStick 100W: 94mm x 52mmx 23mm

Ε, ένα χιλιοστό από κάθε πλευρά δεν το λες και χαώδη διαφορά στις διαστάσεις...  8)

Αποσυνδεδεμένος athkatla

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #644 στις: Μαρτίου 14, 2016, 21:39 »
Ας δει και το smok R200, μαζεμενες διαστασεις, καλη βαφη και γενικα προσεγμενο για τα λεφτα του!
http://www.smoktech.com/mod/r200

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100740 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176482 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95142 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem