vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

246 επισκέπτες, 8 χρήστες
azzazel, Sergios, Ηρακλης, dkostas, lagoudakis, ipomonias, Xxristos, TasMan

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος jas09

  • **
  • 143
Τη νικοτίνη εννοεί. Θεωρεί ότι έχεις μια νικοτινούχα και μία σκέτη, και προσθέτεις τις ποσότητες που θα σου πει για να πάρεις την νικοτίνη που θες. Αν έχεις την βάση έτοιμη στη νικοτίνη που θες και απλά ψάχνεις τις ποσότητες που πρέπει να χρησιμοποιήσεις, στα δύο πρώτα πεδία βάλε ίδιο νούμερο.

Επίσης σου προτείνω να δοκιμάσεις και αυτό. Πολυ πιο απλό και εύχρηστο για μένα.

παιδες βοηθεια...παρακαλω πειτε μου πως θα υπολογισω τα αρωματα στη βαση για diy πχ.θελω να κανω ενα μιγμα σε 20μλ και θελω να βαλω πχ 4 αρωματα και ο καταστευαστης λεει αραιωμα 5% η 7% δηλαδη;;;;


Αν κατάλαβα καλά, ρωτάς τι ποσοστό από κάθε άρωμα θα χρησιμοποιήσεις όταν θες να φτιάξεις ένα υγρό με πολλά αρώματα. Στην περίπτωση που θες να φτιάξεις μια συνταγή που βρήκες, ακολουθείς ποσοστά που σου δίνει. Αν θες να πειραματιστείς μόνος σου, μπορείς να φτιάξεις το κάθε άρωμα χωριστά σε ένα μπουκαλάκι (να το δοκιμάσεις και σκέτο κιόλας) στις προτεινόμενες τους αναλογίες και μετά να ανακατέψεις τα έτοιμα υγρά σε αναλογίες που εσύ θες. Παίξε με μικρές ποσότητες μέχρι να βρεις μία αναλογία που σου αρέσει. Μπορείς να φτιάξεις και κατευθείαν ένα υγρό με πολλά αρώματα, αλλά καλύτερα να το κάνεις μόνο αν έχεις κάποια συνταγή να ακολουθήσεις

Πάντως αν το ένα άρωμα σου λέει 5%, το άλλο 15% και το άλλο 10%, σε καμία περίπτωση μην πας αθροιστικά, δηλάδή όχι 5+15+10 = 30% άρωματα στο υγρό. 3 διαφορετικά μπουκαλάκια με τα ποσοστά που δίνουν και μετά ένα 4ο μπουκαλάκι για μίξεις από τα 3 έτοιμα, με αναλογίες που προτιμάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 03:02 από jas09 »

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
παιδες βοηθεια...παρακαλω πειτε μου πως θα υπολογισω τα αρωματα στη βαση για diy πχ.θελω να κανω ενα μιγμα σε 20μλ και θελω να βαλω πχ 4 αρωματα και ο καταστευαστης λεει αραιωμα 5% η 7% δηλαδη;;;;
φίλε μου το αραίωμα 5% η γενικά τάδε ποσοστό αναφέρεται για ενα άρωμα.
Γενικά στις περισσότερες συνταγές βάζουμε απο 10% μέχρι βαριά βαριά 20% συνολικό άρωμα. Το πόσο απο το καθένα θα βλάλεις το μαθαίνεις πειραματιζόμενος ή ακολουθώντας τις ήδη υπάρχουσες συνταγές.
για να δείς πόσα ml θα βάλεις για το τάδε ποσοστό πχ. 5% κάνεις μια απλή μέθοδο των τριών.
στα 100 βάζω 5
στα 20           Χ .... Χ=20*5/100=1μλ

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
τα 100 τι ειναι τα μλ του συνολικου αρωματος?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
To 100 είναι μονάδα μέτρησης. Αν ήθελες να φτιάξεις 100ml συνολικού υγρού θα έβαζες 5ml αρώματος. Σε συνολικό υγρό 20ml, 5ml άρωμα - 15 βάση. Όταν έχεις πολλά αρώματα αυξάνει το συνολικό ποσοστό, αλλά προσπάθησε να κρατήσεις τις αναλογίες που σου δίνει ο κατασκευαστής και να μην ανέβεις-κατά τη γνώμη μου-πολύ πάνω από 10%. :)

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή πλέον έχω πάει σε μηδενική και άντε στο τσακίρ κέφι 3αρα στην μηδενική θα βάζω λίγο παραπάνω άρωμα λόγω έλλειψης νικοτίνης ή δεν παίζει ρόλο

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
δηλαδη αν θελω να φτιαξω μιγμα 80 μλ συνολικο με ενα αρωμα αραιωμα στα 7%.. θα κανω αυτο 80 το μιγμα χ 7% το αραιωμα δια το 100 = 5.6% το αραιωμα ΣΩΣΤΑ;;;;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
 px.vg pg 50-50 3 nikotinh etoimj

Αποσυνδεδεμένος Gaelatmistk

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή πλέον έχω πάει σε μηδενική και άντε στο τσακίρ κέφι 3αρα στην μηδενική θα βάζω λίγο παραπάνω άρωμα λόγω έλλειψης νικοτίνης ή δεν παίζει ρόλο
Δεν παιζει ρολο το χτυπημα το δινει η νικοτινη και η PG και η PG Βγαζει καλυτερα της γευσεις απο τα αρωματα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

δηλαδη αν θελω να φτιαξω μιγμα 80 μλ συνολικο με ενα αρωμα αραιωμα στα 7%.. θα κανω αυτο 80 το μιγμα χ 7% το αραιωμα δια το 100 = 5.6% το αραιωμα ΣΩΣΤΑ;;;;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

px.vg pg 50-50 3 nikotinh etoimj
b Kοιταξε να τα κανεις μα μια εφαρμογη Μια απλη μεθοδος ειναι να κανεις Υπολογισμο ασ πουμε το αρωμα εχει αραιωση 7% Βαζεις 93 μλ βαση και 7 μλ αρωμα στα εκατο ml  η 0,7% στα 10 μλ ειναι μια απλη μεθοδος αλλα για να πετυχεις και τα ποσοστα νικοτινης θελεις εφαρμογη εγω δεν κανω στανταρ τη νικοτινη την εχω 9mg ας πουμε και δεν με νιαζει ποσο θα βγει οταν ριξω το αρωμα  καταλαβες
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 10:51 από Gaelatmistk »

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
εγω λεω για το ποσοστο αραιωμα που δινει ο κατασκευαστης ετσι βγενει?το ποσοστο

Αποσυνδεδεμένος Gaelatmistk

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
O κατασκευαστης δινει ας πουμε 4% αρωμα  στα 100 ml βαζεις 96 βασει και 4 ml αρωμα αν θες πιο ανακατεμενες να στο πω απλα μιξεις βαλε την εφαρμογη υπαρχει και για κινητα εφαρμογη?, Ποσο ποσοστο εχει το αρωμα που εχει τωρα πες μου λιγο/???

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
εγω λεω για το ποσοστο αραιωμα που δινει ο κατασκευαστης ετσι βγενει?το ποσοστο
Σου είπα και πιο πάνω. 
5 % σημαίνει στα 100 ml συνολικού υγρού τα 5 είναι το άρωμα, δηλαδή έχουμε 95 βάση και 5 μλ άρωμα.
τώρα αν εσύ θές να κάνεις 30 μλ συνολικού υγρού αντί για 100 κάνεις μια απλή μέθοδο των τριών για να βρείς πόσο είναι το 5% του 30
στα 100 μλ υγρου βαζω 5 μλ αρώματοσ
Στα 30  μλ υγρου βάζω  χ     οπότε χιαστή και βγαίνει χ=5*30/100=1,5 μλ αρώματος, και επομένως θα έχω 28.5 μλ βάσης και 1.5μλ αρώματος.

Τώρα αν εσύ θές να βάλεις παραπάνω απο ένα άρωμα. μοιράζεις αυτό το 1.5 μλ στα επιμέρους αρώματα.
Γενικά δύσκολο να πετύχεις ωραίο αποτέλεσμα με 5% μόνο. Οι περισσότερες συνταγές θέλουν 10%+

Αποσυνδεδεμένος mixalis90

  • ***
  • 822
  • Φύλο: Άντρας
  • !ΣΥΝΝΕΦΑ ΑΤΜΟΥ!
καταλαβα αυτα το ποσοστο αριαωμα δεν ειχα καταλαβει τωρα το καταλαβα...ευχαριστω  :thumpup:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
παντας  διερρης με το 100μλ ειναι η μοναδα μετρησης ε?

Αποσυνδεδεμένος Nana

  • **
  • 198
  • Φύλο: Γυναίκα
Bρε μιχαλη εχεις ενα αρωμα που θελει αραιωση 6% στα 100μλ ειναι 94 βαση και 6 αρωμα στα 10 μλ 9,4 βαση και ο 0,6 αρωμα τη ακριβως δεν καταλαβες πες να καταλαβω τοσες εφαρμογες και σελιδες εχει που σου δειχανε και φιλοι δεν ειδες καμια διαβασε τοσα θεματα εχει το φορουμ http://e-liquid-recipes.com/
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2016, 13:52 από Nana »

Αποσυνδεδεμένος ciumel

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
λεω κι εγω να δοκιμασω μια pink mule πρασινη.απο atmos μηδενικη και εικοσαρα που παιρνω τωρα,μπας και παω προς το καλυτερο :).
κανενα  καλο μπισκοτο εχει κανεις να προτεινει;
τωρα εχω μπισκοτο της atmos και λεω μ αυτο να κανω μιξη,αξιζει;
σορρυ αν βγηκα off topic..

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Off topic συνεχεια...
Το μπισκοτο της FA  ειναι απο τα δυνατα. Του ατμος πολυ γαλατιλα και δεν...

ΟΚ,  έγινε μεταφορά
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 13:10 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος mhtsos21

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα στο φόρουμ.Μιάς και έχω μπεί για τα καλά στο χορό με το diy'ing θέλω να σας κάνω μια ερωτησούλα γιατί έχω αρχίσει και προβληματίζομαι με τα συμπυκνωμένα αρώματα της Flavourart.Παρήγγειλα απο Vaporsolutions 5 μπουκαλάκια RY4 των 10 ml αλλά στο site η συσκευασία φαινόταν με πορτοκαλί καπάκι και αυτοκόλλητο και γράφουν πάνω concentrated flavor for mixing άν δεν κάνω λάθος ενώ οι δικές μου έχουν μπλέ καπάκι/αυτοκόλλητο και γράφουν E-liquid for vaping devices.Είναι όντως έτσι η μήπως έχουν αλλάξει οι συσκευασίες τους?Ξέρει κανένας χρήστης τους να με διαβεβαιώσει?Μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφίες για περαιτέρω διασάφηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8873 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538601 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60583 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238955 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1715 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12