vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

288 επισκέπτες, 1 χρήστης
petr@n

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2820 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 15:56 »
Αν δεν κάνω λάθος που μπήκα λίγο στο site μάλλον προς το χειροτερο 140 ο zest δεν πάμε καλα  :wall: :wall: :wall:

Μήπως επειδή είναι full ss και με τις δύο καμπάνες? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος yuishosetsu

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2821 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 15:58 »
Μπα, τον zest πήρα πρόσφατα με 130 €

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2822 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 16:01 »
Μήπως επειδή είναι full ss και με τις δύο καμπάνες? :dontknow:
Έχω 2 zest full ss με τις 2 καμπανες 120 τους είχα πάρει :dontknow: πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική έγινε αυτό. Απο το να ακολουθάμε τις τάσεις τον εποχών που όλο και ζορίζουν τα πράγματα τραβάμε αυξήσεις στα πάντα?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2823 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 16:03 »
Δεν ήξερα την προηγούμενη τιμή, γι' αυτό ρώτησα, μιας και σύγκρινα με τις άλλες εκδόσεις, που έχουν μία καμπάνα και πολυκαρβονικό τανκ.

Αποσυνδεδεμένος dimiΚ

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2824 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 16:09 »
Kαι πάνω που έλεγα αφού δεν παίζει cloud θα χτυπίσω 2ο pheno... είναι και πιό οικονομικός.
Μου φένετε με βλέπω για κινέζο να έχω backup τις δύσκολες στιγμές.

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2825 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 18:31 »
Μιας και διάβασα διάφορα ας πω τα εξής:
Οποιοδήποτε πρόβλημα τροφοδοσίας, έχει να κάνει  καθαρά με το στήσιμο του  βαμβακίου. (έχω παιδευτεί και γω αρκετά, ειδικά σε αλλαγές βάσεων, από lite σε zest και από zest στην βάση με τις υπερυψωμένες 2χ0.8 τρύπες)
Γενικότερα θέλει λίγο βαμβάκι και δουλεύει καλύτερα σε 2 mm διάμετρο σπείρας. (το βαμβάκι το κόβω εκεί που τελειώνει η βάση, μετά το κόβω σε σχήμα V,  και κοιτάω να πατάει σε όλο το ντεκ και τη μύτη λίγο στο λούκι) 
Όταν το στήνετε καλό θα ήταν οι σπείρες να είναι ελαφρώς πιο πάνω απ τις βίδες, για λόγους υπερτροφοδοσίας. (όσο πιο ψηλά το στήσιμο, τόσο πιο αεράτη η τζούρα)
Όταν τυλίγετε την άκρη του σύρματος, καλό θα ήταν να πάρει μεγαλύτερη περιστροφή και να κοπεί εκεί που είναι το ντεκ  της βάσης και όχι εξωτερικά που είναι τα σπειρώματα για να μην ακουμπήσει στο περίσσευμα η καμπάνα.
Όσο πιο σφιχτή τζούρα (Momentus, Lite, Zest, Zest 2x0.) τόσο εντονότερη η γεύση.
Έχουν διαφορετική απόδοση και συμπεριφορά οι καμπάνες.
Αν κάνεις σωστά το στήσιμο, δεν έχει διαρροές (με κλειστή καμπάνα) και δεν χρειάζεται να κλείνεις τις τρύπες του αέρα.
Αν το γεμίσετε μέχρι τέρμα ίσως πάρετε καμένο, ανοίγετε μισή  (ή ολόκληρη) στροφή την καμπάνα, (θα δείτε μπουρμπουλήθρες που σημαίνει ότι τροφοδοτείται το βαμβάκι), ώσπου να πέσει η στάθμη και μετά την ξανακλείνετε και no problem.
Και από ότι έχω παρατηρήσει δεν είναι για τρελά βατ το φαινόμενο, άμα τα ανεβάσεις αρκετά, χάνεις γεύση, αν θέλεις να παίξεις με παραπάνω βατ, ανοίγεις και την καμπάνα για περισσότερη τροφοδοσία.
Αν αφήνετε το κουμπί, πρίν τελειώσει η τζόυρα σας, και είναι μακρύσυρτες οι τζούρες, μπορεί να βγάλετε και ολόκληρο τανκάκι χωρίς να σκουπίσετε την βάση του ντριπ τιπ.
Όταν βαράω απανωτές τότε μαζεύει γρηγορότερα υγρό στη βάση.
Καλύτερα να γεμίζετε από κάτω που δεν παρουσιάζει πρόβλημα διαρροής.
Αυτάααα δεν μου 'ρχετε κάτι άλλο τώρα.

Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2826 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 21:09 »
Μιας και διάβασα διάφορα ας πω τα εξής:
Οποιοδήποτε πρόβλημα τροφοδοσίας, έχει να κάνει  καθαρά με το στήσιμο του  βαμβακίου. (έχω παιδευτεί και γω αρκετά, ειδικά σε αλλαγές βάσεων, από lite σε zest και από zest στην βάση με τις υπερυψωμένες 2χ0.8 τρύπες)
Γενικότερα θέλει λίγο βαμβάκι και δουλεύει καλύτερα σε 2 mm διάμετρο σπείρας. (το βαμβάκι το κόβω εκεί που τελειώνει η βάση, μετά το κόβω σε σχήμα V,  και κοιτάω να πατάει σε όλο το ντεκ και τη μύτη λίγο στο λούκι) 
Όταν το στήνετε καλό θα ήταν οι σπείρες να είναι ελαφρώς πιο πάνω απ τις βίδες, για λόγους υπερτροφοδοσίας. (όσο πιο ψηλά το στήσιμο, τόσο πιο αεράτη η τζούρα)
Όταν τυλίγετε την άκρη του σύρματος, καλό θα ήταν να πάρει μεγαλύτερη περιστροφή και να κοπεί εκεί που είναι το ντεκ  της βάσης και όχι εξωτερικά που είναι τα σπειρώματα για να μην ακουμπήσει στο περίσσευμα η καμπάνα.
Όσο πιο σφιχτή τζούρα (Momentus, Lite, Zest, Zest 2x0.) τόσο εντονότερη η γεύση.
Έχουν διαφορετική απόδοση και συμπεριφορά οι καμπάνες.
Αν κάνεις σωστά το στήσιμο, δεν έχει διαρροές (με κλειστή καμπάνα) και δεν χρειάζεται να κλείνεις τις τρύπες του αέρα.
Αν το γεμίσετε μέχρι τέρμα ίσως πάρετε καμένο, ανοίγετε μισή  (ή ολόκληρη) στροφή την καμπάνα, (θα δείτε μπουρμπουλήθρες που σημαίνει ότι τροφοδοτείται το βαμβάκι), ώσπου να πέσει η στάθμη και μετά την ξανακλείνετε και no problem.
Και από ότι έχω παρατηρήσει δεν είναι για τρελά βατ το φαινόμενο, άμα τα ανεβάσεις αρκετά, χάνεις γεύση, αν θέλεις να παίξεις με παραπάνω βατ, ανοίγεις και την καμπάνα για περισσότερη τροφοδοσία.
Αν αφήνετε το κουμπί, πρίν τελειώσει η τζόυρα σας, και είναι μακρύσυρτες οι τζούρες, μπορεί να βγάλετε και ολόκληρο τανκάκι χωρίς να σκουπίσετε την βάση του ντριπ τιπ.
Όταν βαράω απανωτές τότε μαζεύει γρηγορότερα υγρό στη βάση.
Καλύτερα να γεμίζετε από κάτω που δεν παρουσιάζει πρόβλημα διαρροής.
Αυτάααα δεν μου 'ρχετε κάτι άλλο τώρα.
Πιο σύρμα σου έδωσε την καλύτερη γεύση ; μέγεθος ; διατομή coil ;

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2827 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:00 »
Έχω δοκιμάσει από 0.18 εως 0.40. Όλα δίνουν γεύση, απλά έχω καταλήξει στο ότι όλα παίζουν καλά στις 5-6 σπείρες,  ανάλογα με τα Watt που ζητάει ο καθένας.
(Όσο ανεβάζεις βάτ, τόσο ανεβάζεις και διατομή)
Απλά έχω παρατηρήσει ότι στα 2 mm είναι το πιο απροβλημάτιστο setup. (και λόγο ποσότητας βαμβακιού)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2828 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:07 »
Εγώ έχω καταλήξει σε 0.28mm στριμμένο σε 2.4mm διάμετρο 5σπείρες για το μηχανικό μου αλλά και για vw μοντάκι στα 11-14W.

Αποσυνδεδεμένος χολερας

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2829 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 03:43 »
και η τιμή τιμή δεν έχει. :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2830 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 19:36 »
Ο νέος Momentus είναι απο 304L ατσάλι γιαυτό και έχει ανεβεί η τιμή του.Για τα υπόλοιπα προϊόντα δεν έχω κάποια
ενημέρωση δυστυχώς.Γνωρίζω μόνο πως σύντομα έρχονται αλλαγές,ίσως στα κοντά,με τις άλλες τιμές λοιπόν,δούμε
και ανανεωμένα έως καινούργια προϊόντα..

Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2831 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:04 »
 ο momentus unfollow απο τα λιγα που ξερω θα εχει την βαση momentus, θα ειναι απο 304L,  θα ειναι μικροτερης χωρητικοτητας,
θα εχει συριακο αριθμο, και μια ελαφρως επανασχεδιασμενη καμπανα, ελαφρως ομως, ειναι ακομα σε δοκιμες απο τους testers και ο κανονικος
θα βγει στις επομενες μερες.. και λενε (οχι εγω) οτι εχει ακομα καλυτερη γευση.. :idiot1:
εν αναμονη λοιπον....
(δεν ξερω αν εχω δικαιωμα να παρω καποιες φωτο απο το fb και να τις ανεβασω για να δειτε την καινουργια καμπανα που λεω, μπορει να με παρουν στο κυνηγι.... :-\ )

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2832 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:55 »






Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2833 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:59 »
Πηρα τον Lite απο συμφορουμιτη,ειναι αυτος με το τανκακι το ισιο διαφανο,μπορω να βρω τανκακι με τα μεταλικα δακτυλιδια πανω-κατω,στο site του gus δεν βλεπω τπτ ,παιζει καταστημα που εχει ανταλακτικα ή μονο απο το επισημο site?

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2834 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 21:07 »
Προς το παρόν στο επίσημο site νομίζω επειδή κοίταξα πρίν μερικές μέρες τα μεταλικά δαχτυλίδια με την εγχάραξη είναι out of stock, δε ν ξέρω αν μπορεί να υπάρχουν σε άλλο κατάστημα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278645 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64004 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206720 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1150 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14325 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos