vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 3 χρήστες
mathimatikos1966, manoslykos, Jorge

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2685 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:02 »
μια καλη λυση ειναι το γεμισμα απο κατω! :))
τους δικους μου επαψα να τους γεμιζω απο πανω απο την τριτη μερα χρησης τους.



Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2686 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:06 »
Εγώ τον έχω πάντα με το μεταλλικό δαχτυλίδι και γέμισμα από κάτω.


Δες εδώ
http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=24401.750 και εδώ


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24401.msg893118.html#msg893118


Όσον αφορά τα στησίματα δοκίμασε και με 2χλστ πυρήνα.

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2687 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:06 »
Οταν χρησιμοποιεις το τανκακι με το συτημα του αερα ολα καλα...το κουμπωνεις το πατα αναποδα χωρις το ντριπακι και ολα καλα ....οταν ομως εχεις το δαχτυλιδι πατωντας το εχει χωρο να γεμισεις απο τις τρυπες του ??

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2688 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:11 »
και εχει και μπορεις επισης με λιγο σπρωξιμο την καμπανα προς τα απανω να εχεις περισσοτερο χωρο για αναπληρωση

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2689 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 16:13 »
Στην επομενη παρτιδα υγρου που θα εχω για ξοδεμα ....να στε καλα αδελφια  :respect:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2690 στις: Ιανουαρίου 05, 2016, 22:01 »
Πάμε τώρα και στα δικά μου ζόρια, τα "χρυσά" - ορειχάλκινα δαχτυλίδια του lite με τι είναι ασφαλές να τα γυαλίζουμε όποτε το χρειάζονται; Σήμερα πήρα ένα brasso απ'το σούπερ μάρκετ (όχι αυτό που κάνει για τα ασημικά ), λέτε να δοκιμάσω με αυτό; Βασικά έτοιμος είμαι αλλά φοβάμαι λίγο τα χαραγμένα γράμματα πάνω στα δαχτυλίδια, λέτε να το προχωρήσω κι ότι γίνει;


Edit: ο τολμών νικά λένε, κούκλος έγινε! :D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 05, 2016, 22:51 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2691 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 00:53 »
Αυτό που κάθε φορά με εκπλήσει ευχάριστα αυτός ο ατμοποιητής;
Αυτό ακριβώς...
ϊδιο σύρμα όπως κάθε άλλη φορά, απλά άλλαξα πυρήνα από 2,5 σε 2.
Ε... άλλο πράγμα  :thumpup: που ακόμα κ εγώ (νέος κ άσχετος ) καταλαβαίνω.


Αποσυνδεδεμένος silver_21

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2692 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 11:25 »
Christos Ni: Δες τι φωτό που ανέβασε ο Ribot με λίγα λόγια δεν θέλει ούτε πολύ ούτε λίγο βαμβάκι ισα ισα να ακουμπάει το βαμβάκι στις τρύπες όπως στη φωτό που μας δείχνει γέμισμα εγώ πάντα το έκανα από κάτω λόγο το ότι είναι πολύ ευκολοδούλευτος, το γέμιζα, κέντραρα το tank με τι καμπάνα να είναι στο κέντρο και το βίδωνα με γεμάτο tank.. σε 10 sec στήνεις αντίσταση και καπνίζεις αυτό μου άρεσε πολύ σε στο phenomenon πως είναι ευκολοδούλευτος όσο για τι γεύση εμενα μου άρεσε μονο σε 2mm αντίσταση σε μεγαλύτερη διάμετρο μου έβγαζε ντουμάνι αλλα μου έχανε γεύση (μπορεί να είναι ψυχολογικό αυτό και να μην ισχύ  :)) )

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

maki το γυαλίζεις οποτε θες δεν παθαίνει τίποτα απλός μετά το γυάλισμα το ξεπλένεις πολύ καλά με AvA και το σκουπίζεις.. αν δεν το πλύνεις καλά θα πάθεις δηλητηρίαση (Κρητικός είσαι ξέρεις από καζάνια ρακής ίδια λογική είναι κανεις γάνωμα)!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 06, 2016, 11:48 από silver_21 »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2693 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 11:58 »
Όλα τα έκανα Γιώργη, φαντάσου ότι καθάρισα μόνο τις εξωτερικές πλευρές των ορειχάλκινων δαχτυλιδιών οπότε δεν είχα και φοβία για επαφή του brasso με το υγρό μου. Τα έπλυνα όμως καλά μετά γιατί το brasso μυρίζει σαν τουμποφλό ( :laugh1: ) και δεν θα παλευoταν με τίποτα να φέρνω τον φαινόμενο κοντά στη μύτη μου μετά. Πλέον γυαλίζει σαν την βέρα που δεν προτίμησα, είμαι των "χρωμίων" εγώ! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Σταύρος 63

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
  • Τό γάρ περισσά πράσσειν ούκ έχει νούν ούδένα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2694 στις: Ιανουαρίου 06, 2016, 12:06 »
Makis 206 την επόμενη φορά δοκίμασε να τα καθαρίσεις με κέτσαπ! Μη γελατε κάνει θαύματα στον ορειχάλκινο πόλο του νέμεσις. ;D

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2695 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 10:20 »
Μετά λοιπόν από μερικές ημέρες συμβίωσης με το Φαινόμενο (και ειδικότερα Zest με ψηλότερο όμως σκαλοπάτι τύπου momentus και ψηλή εισαγωγή αέρα), έχω να πω τα εξής:
- Το πρώτο και κυριότερο είναι ότι ο ατμοποιητής είναι κομμένος και ραμμένος για temp control. Τέλος! Καλός-χρυσός με Kanthal, αλλά σε tc πραγματικά απογειώνεται. Τον δούλεψα αρκετά με τιτάνιο (το νικέλιο απλά αρνούμαι να το χρησιμοποιήσω, το θεωρώ επιεικώς επικίνδυνο) και αφού τον συνήθισα γύρισα σε Kanthal και έκανα μερικά τανκάκια. Ήταν σα να είχα τη φωνή της τηλεόρασης στο 10 και την χαμήλωσα στο 6. Δεν έχασε σε γεύση και ποιότητα, έχασε όμως πολύ σε ένταση. Σε tc μου πλημμύριζε το στόμα σα να είχα φαγητό, σε kanthal απλά ένιωθα την πλήρη γεύση του υγρού. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.
- Ο ατμοποιητής συγχωρεί ΠΟΛΛΑ λάθη. Πολλά όμως! Ίσως όχι τόσα όσο οι Kayfun αλλά με τίποτα δεν τον λέω απαιτητικό. Το μόνο που ζητάει είναι το βαμβάκι να ακουμπάει πλήρως κάτω στο ντεκ και παραδόξως (σε σχέση με ότι διάβαζα) όλες τις φορές που έκανα μυτούλα στην εισαγωγή είχα υποτροφοδοσία όσο λεπτή κι αν ήταν, έστω και ελάχιστες ίνες. Όχι ότι είχα σοβαρό θέμα, την κατάσταση την έσωζε το tc του SX Mini ML που "κροτάλλιζε" σε κάθε τζούρα, αλλά χωρίς μύτη πυροβολούσε ανελέητα τον ουρανίσκο μου! Μία και μοναδική φορά μου πλημμύρισε και τελικά ήταν ολόδικό μου φταίξιμο μιας και (μαντέψτε τι) το βαμβάκι δεν πάταγε πλήρως κάτω.
- Innovation award πάει στη βιδούλα του θετικού πόλου που έχει αυλάκια για να σκαλώνει το σύρμα και να μη γυρίζει με το σφίξιμο. Το βρήκα τόσο βολικό που ψάχνω τρόπο να "σκαλίσω" όχι μόνο και τον άλλο πόλο αλλά και τους υπόλοιπους ατμοποιητές! Respect για τη σκέψη και την υλοποίηση.
- Πρώτο αρνητικό: Ο θάλαμος είναι μικρός. Για την ακρίβεια μικροσκοπικός. Κατανοώ ότι εκεί οφείλει την απόδοσή του, έπρεπε όμως να πάρω πιο χοντρά σύρματα γιατί coils με 8 και 9 στροφές απλά δεν χωράνε. Σε δοκιμές με τέτοια coils, την πρώτη φορά έγινε βραχυκύκλωμα γιατί ακούμπαγε στην καμπάνα, τη δεύτερη φορά (που συμπίεσα λίγο το coil) η καμπάνα πίεσε το βαμβάκι στο σημείο που έκανε γωνία και δημιουργήθηκε hot spot γιατί δεν έκανε επαφή με τις ακριανές σπείρες και στην 3η προσπάθεια που διόρθωσα και αυτό, μου "έπνιγε" τόσο πολύ τον αέρα που η τζούρα ήταν σχεδόν τσιγαρίσια. Έτσι το εγκατέλειψα και κάνω max 6 σπείρες.
- Δεύτερο αρνητικό: Το γέμισμα (από κάτω, καθώς έχω το straight clear tank) έχει μεν μια κάποια ευκολία αλλά έχει και τις ιδιοτροπίες του. Πχ θες οπωσδήποτε χαρτοπετσέτα γιατί με το που ξεκουμπώνει ρίχνει πάντα μια καλή "πιτσιλιά" υγρό. Και επίσης ακόμα και αν το πιέσω μετο δάχτυλο μέχρι να κοντεύει να "ξεπιάσει" η καμινάδα (καταλαβαίνετε τι εννοώ) δεν χωράει να μπει πιπέτα (πχ στα Five Pawns). Πρέπει να το βάλω μισοπλάγια, να την ακουμπήσω στο χείλος και να ρίχνω υγρό πολυυυύ σιγά μην αρχίσει να τρέχει έξω. Θα μου πείτε "γέμισες ποτέ τον KL+ με πιπέτα"; Με τίποτα, τον Κ4 όμως τον γεμίζεις ακόμα κι αδειάζοντας το μπουκάλι!
- Θα έκανα μεγάλο λάθος αν στα θετικά δεν ανέφερα και τα λίγα κομμάτια από τα οποία αποτελείται ο ατμοποιητής. 4 για την ακρίβεια: Βάση, καμπάνα, ντριπ τιπ, πλαστικό τανκ. Που μεταφράζεται σε "πλύσιμο και καθάρισμα: πιο εύκολα πεθαίνεις".


Γενικά από τον ατμοποιητή είμαι όχι απλά ευχαριστημένος, αλλά καταχαρούμενος. Κάνω ακόμα μερικά συγκριτικά με Κ4 (που επίσης πρόσφατα απέκτησα) κυρίως σε πιο φτηνά και απλά υγρά (για το ολοήμερο και χωρίς απαιτήσεις πάφα-πούφα) και τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2696 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 10:49 »
Αν κατεβάζεις το τανκ χωρίς να βγάλεις τον ατμο από το μοντ, δεν πιτσιλάει. Μόνο από τον υγροποιημένο ατμό που συσσωρεύεται στο drip tip θα δεις υγρό στο χέρι. Οπότε ναι, θα χρειαστεί χαρτοπετσέτα :)
Πάντως και η πιπέτα χωράει, εκτός από αυτή της atmoslab που έχει χοντρό στρογγυλεμένο τελείωμα. Από halo και dan lukas μπουκαλάκια, που είναι κάπως μυτερά, μπαίνει μέσα κανονικά, δοκίμασέ το με προσοχή και θα το δεις κι εσύ. Με το σταγονόμετρο από five pawns, δεν θυμάμαι, έχω πάααρα πολύ καιρό να δοκιμάσω. :-[

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2697 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 10:57 »
Halo είχα δοκιμάσει παλιότερα, δε μου πολυάρεσαν. Dan Lukas δεν τα έχω ακούσει καν, θα τα ψάξω. 5 pawns ίσως χωρέσει αν σηκώσεις το τανκ στο όριο να βγει από την καμινάδα αλλά θέλει τρελή προσοχή και το να "παίζεις" με υγρό 1€/ml ή και περισσότερο δεν είναι και πολύ σόφρων  ;D .
Μάλλον θα αρχίσω να τα βάζω σε πλαστικά με μυτούλα.

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2698 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 11:10 »
Μιας και μιλαμε για το γεμισμα απο κατω, μολις εφτασε η ωρα για τροφοδοσια (με το straight clear tank) εγινε μεταγγιση με μεταλλικη μυτη και ολα καλα..οταν ομως γεμισε και πατησε το τανκ πανω στη βαση απο καπου (απο που ????) εφαγα μια καλη καλη πιτσιλια ....σκουπισα και μετα ουτε γατα ουτε ζημια....
Εσεις σιγουρα ξερετε απο που την εφαγα...αντε να μαθω και γω  :D

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2699 στις: Ιανουαρίου 07, 2016, 11:17 »
Βρε δεν σου είπα για να δοκιμάσεις τα υγρά :)) Ως παράδειγμα τα έφερα, για να καταλάβεις τι εννοώ σε σχέση με τη μύτη του σταγονόμετρου, που είναι αρκετά λεπτή για να χωρέσει άνετα. Παρεπιμπτόντως τα Dan Lukas να τα δοκιμάσεις, εγώ τα θεωρώ πολύ ποιοτικά και σε πολύ καλή τιμή για premium υγρά.
Πάντως τα μπουκαλάκια που έχω μαζέψει από την προσφορά της natura, είναι τα πιο βολικά απ' όλα για κάθε ατμοποιητή.
Ασφαλέστατο καπάκι και ιδανικό ακροφύσιο :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12874 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92964 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos