vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, TasMan, manoslykos, Jorge, vasim, white varadero, bloodlessz

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2520 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 10:07 »
Τη γεύση ως ποσότητα, υπάρχουν πάρα πολλοί ατμοποιητές και ειδικότερα υπάρχουν αρκετοί και Ελληνικοί ατμοποιητές που μπορούν να μας τη δώσουν...

Συγκεκριμένα όμως στο Φαινόμενο, υπάρχουν κάποια ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ τα οποία βοηθούν να αποδοθεί η γεύση με το σωστό τρόπο, χωρίς να παραμορφώνεται από την ένταση, και ΕΙΔΙΚΑ στην κρυστάλλινη απόδοση των αρωμάτων ενός ατμιστικού υγρού ο Φαινό είναι κορυφαίος...

Το χτύπημα είναι ένας τομέας που τον διαμορφώνει...

Ο αέρας... Το πως εισέρχεται δηλαδή στο θάλαμο ατμοποίησης, ως ποσότητα και με πιο τρόπο... Το ύψος της αντίστασης από τις τρυπούλες που βρίσκονται κάτω από την αντίσταση... Το ύψος της αντίστασης από το "ταβάνι" του ατμοποιητή... Το υγρό και η περιεκτικότητά του σε PG VG και νικοτίνη κ.α.

Θεωρητικά πάντα σε συγκεκριμένα σετάπ γεύσης το χτύπημα είναι περισσότερο όσο πιο ψηλά είναι η αντίσταση... ΟΜΩΣ ώντας ψηλά η αντίσταση τότε ο αέρας βρίσκει πιο "στρωτά" και "ομαλά" περισσότερο μήκος σύρματος της αντίστασης και αυτό φυσικά βοηθάει στην πιο σωστή απόδοση των αρωμάτων ενός υγρού... Προσωπικά έχω ισοσκελίσει αυτό το "περισσότερο" χτύπημα (αλλά μην φανταζόμαστε και κάποια τραγική αύξηση) με σετάπ που δουλεύουν με λιγότερα watts...

Επίσης... Ας μην ξεχνάμε ένα σοβαρό πλεονέκτημα του Φαινό προς τον ανταγωνισμό...

Οι πολλαπλές τρυπούλες που βρίσκονται κάτω από την αντίσταση...

Αυτές βοηθούν ώστε ο αέρας να "βρίσκει" περισσότερο μήκος σύρματος έτσι ή αλλιώς...


Για πάρα πολύ καιρό πίστευα ότι τον μεγαλύτερο ρόλο στη σωστή απόδοση γεύσης τον έχει (πέραν των μηχανικών χαρακτηριστικών ενός ατμοποιητή με κυριότερο τον όγκο του θαλάμου ατμοποίησης) το ύψος της αντίστασης...
Εδώ και καιρό όμως πιστεύω οτι τον κυριότερο λόγο τον έχει η ποσότητα αέρα που εισέρχεται στο θάλαμο ατμοποίησης σε σχέση με την ποσότητα αέρα που εξέρχεται από το drip tip και μάλιστα και το πόσο γρήγορα γίνεται αυτό... Πάντα μιλώντας για τανκάτους ατμοποιητές με υποπίεση και όχι για drippers (αυτοί είναι άλλη ιστορία  ;) )...
Γι αυτό και μια πολύ σφιχτή τζούρα, που όμως δεν είναι σφιχτή από το AFC του ατμοποιητή ΑΛΛΑ από τις τρυπούλες που βρίσκονται κάτω από την αντίσταση είναι η πιο γευσάτη τζούρα στην απόδοση των αρωμάτων... Γιατί δίνει το χρόνο στον αέρα να "παίξει" μέσα στην καμπάνα, να αναδευτεί και να έρθει η γεύση πιο σωστά στο στόμα του ατμιστή... ΣΩΣΤΑ και όχι μπόλικη και μπουκωτική... ;)
Σκεφτήτε τον τρόπο που δοκιμάζει ένας γευσιγνώστης ένα φαγητό ή ένα κρασί...
Δεν θα δοκιμάσει μια τεράστια ποσότητα πχ κρασιού και θα την κατεβάσει με τη μία...
Αν το κάνει αυτό τότε θα γευτεί το μπόλικο από αυτό που θα του μείνει στο στόμα και όχι τις λεπτομέρειες... :))

Με συγχωρείτε για τις τοποθετήσεις μου οι οποίες είναι πάντα προσωπικές...
Έχω χαθεί στη μετάφραση ...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 16, 2015, 10:22 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2521 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 10:33 »
Συμφωνώ dem, νομίζω και εγώ πως αυτό που κυρίως κάνει τον Phenomenon να ξεχωρίζει ατμιστικά είναι η διαφοροποίησή του ως προς την εισαγωγή αέρα προς την αντίσταση. Έχεις 6 τρύπες εισαγωγής αέρα που περιμένεις να σου δώσουν φουλ αεράτη τζούρα οι οποίες καταλήγουν κάτω από την αντίσταση σε δύο ή τρεις τρυπούλες εν σειρά με αποτέλεσμα η τζούρα τελικά να είναι σφιχτή. Είναι ο πρώτος τανκάτος ατμοποιητής (τουλάχιστον από όσους γνωρίζω) που ξέφυγε από την στανταρ στρογγυλή τρύπα αέρα κάτω από την αντίσταση. Επιπλέον και όλα τα άλλα που ανάλυσες  (καμπάνα, θάλαμος ατμοποίησης κλπ) δίνουν αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2522 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 13:12 »
Εξαιρώντας τους ατμοποιητές με καραμικό που δεν είναι του στυλ μου, εγώ θα συνοψίσω σε μια φράση: Ότι δεν παίζει ένας KF4, το παίζει το Φαινόμενο. Χωρίς να ισχύει απαραίτητα και το ανάποδο, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων!

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2523 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 13:26 »
Το μόνο υγρό που δεν με ευχαρίστησε στον Phenomenon σε σχεση με τους Kayfun είναι το Castle Long.
Όλα τα υπόλοιπα τα αποδίδει εξαιρετικά, είτε είναι καπνικά είτε φρουτώδη-γλυκά.
Ειδικά στα πιο πολύπλοκα υγρά, είναι άψογος μιας και η αναλυτικότητα που σου βγάζει στη γεύση και στα αρώματα είναι το κάτι άλλο.
Είναι ο μόνος ατμοποιητής από όσους έχω δοκιμάσει που μου δίνει την αίσθηση ακριβώς το τι ατμίζω.
Καλός-χρυσός ο Kayfun (είτε ο Plus είτε ο 4) αλλά στη γεύση σε σχέση με τον Phenomenon είναι μερικά σκαλιά κάτω.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2524 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 13:35 »
παιδια το cl γιατι δεν το παιζει εγω που το δοκιμασα σε φαινο μια χαρα μου φανηκε δεν εχω βεβαια τον κ4 για να συγκρινω,
αλλα δεν μπορω να σκεφτω γιατι να το αποδιδει καλυτερα ο ενας και οχι ο αλλος,

το μονο που παρατηρησα ηταν οτι σε μερικα diy cl μου τονιζε αρκετα την βανιλια σε ενα diy η την καριδα αντιστοιχα σε αλλο diy,

αλλα σε diy οχι στο αυθεντικο cl,
βαζοντας τα diy cl στον εβιβα δεν με κουρασαν αλλα ειναι κεραμικος και τον αφηνω απ εξω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2525 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 13:36 »
Εγώ πάλι το Castle Long το ατμίζω σκέτο στον Φαινό, αραιωμένο στον 4 και 3.1. Και είναι ίσως το αγαπημένο μου υγρό αυτή τη στιγμή... Το Reserve ήταν που δεν με ικανοποίησε στο Φαινό όπως και το Symmetry Six που θεωρώ ότι παίζει καλύτερα σε KF...

Άβυσσος η στοματική κοιλότητα λέμε!

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2526 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 14:51 »
εγω παντως τον phenomenon στην ψυχολογια που μου βγαζει τον κανω μονο με καπνικα ,φρουτωδη και γλυκα εχω δοκιμασει αλλα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιησε...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2527 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 19:56 »
ο δικός μου φαινόμενος εδώ και 2 μήνες σερβίρει μόνο Tribeca και είναι η πιο νόστιμη Tribeca που έχω δοκιμάσει :)
Tα CL/CLR δεν με τρέλαναν στο φαινόμενο, στον dripper pro είναι μαγεία.
Άβυσσος...

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2528 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 10:38 »
Όλοι οι σωστοί ατμιστες το ίδιο κάνουν, ;D  ο φαινο απογειώνει το τριμπεκα.

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2529 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 11:23 »
...και το Grandmaster :tongue_2: :tongue_2: :tongue_2:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2530 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 12:34 »
Πέστα Κωνσταντίνε, γιατί ο αποπάνω κύριος ακούει Grandmaster και βγάζει εξανθήματα!  :laugh1: Και ατμίζει και το Τριμπέκα αραιωμένο!

Άσε που το μεσημεράκι που θα τον δω, θα μου πει ότι εγώ σε έβαλα με πμ να του πεις για το Grandmaster!!! Άλλο ένα πιόνι πάντως που ανεβαίνει αρκετά σε θέματα απόδοσης στο Φαινόμενο, είναι το Lucena. Αν το βρεις σε απόθεμα, γιατί είναι από τα υγρά της εταιρείας τα οποία μετακινήθηκαν στην "κρύπτη" και σου αρέσει, αξίζει μια γεμισιά!

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2531 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 12:40 »
Το Lucena πραγματικά στον Phenomenon αποδίδει απίστευτα καλά :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2532 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 12:46 »

σε diy GM που ειχα την τυχη να δοκιμασω απο φιλο συνατμιστη ;) και τον ευχαριστω
επιβεβαιωνω και εγω!
μια εβδομαδα plus...εχει να βγει το συγκεκριμενο απο το φαινο!
αλλαγη σεταπ τακτικοτατα και ξανα :baby: :baby:

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2533 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 13:26 »
Κάτοχος εδώ και 2 ωρίτσες του πρώτου μου φαινόμενον. Βάση Zest , extreme chimney και straight tank.  Να πω πριν συνεχίσω στις πρώτες πρώτες εντυπώσεις πως ήμουν σχετικά αρνητικά προκατηλλειμένος απέναντι στον συγκεκριμένο ατμοποιητή καθώς βάσει αρκετών σχολίων που είχα διαβάσει είχα σχηματίσει την εικόνα πως είναι ο ορισμός της δυσκολίας και της αντι-πρακτικότητας. Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά ατμιστικά είδη τον τελευταίο καιρό, αλλά τον αγνοούσα επιδεικτικά για μεγάλο διάστημα. Αποφάσισα να κάνω το βήμα λοιπόν, με σχετική επιφύλαξη.

Κάνω 1ο στήσιμο 0,36mm σύρμα σε 2άρι αξονάκι 1,1 ωμ (ξέρω πως δεν είναι από τα ενδεδειγμένα τα χοντρά σύρματα αλλά είχα έτοιμο coil στριμμένο και ανυπομονούσα να δοκιμάσω :P  ) και βαμβάκι απλωμένο εκτός αυλακιών.  Καμπάνα πράγματι επιβεβαιώνεται η φήμη που τη θέλει να στραβωβιδώνει εύκολα, αλλά αν το κάνεις αργά και προσεκτικά πιστεύω δεν τίθεται θέμα. Γέμισμα με το straight tank πολύ εύκολο πραγματικά χωρίς να αντιμετωπίσω κάτι στο 1ο γέμισμα. Άνοιγμα καμπάνας περίπου 3/4 στροφής και πάμε 1η τζούρα.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες γενικά. Αρχικά ποιότητα τζούρας πολύ καλή για μένα και κοντά στα γούστα μου. Πολύ smooth.  Γεύση πολύ δυνατή, αντάξια σχετικά του hype.

Αν συνεχίσουμε έτσι και δεν ήταν θέμα τύχης η απουσία προβλημάτων στο 1ο σετάπ, τότε προβλέπω να γίνεται από τους αγαπημένους μου.  Ίσως και η ενασχόληση μου με τον Erlkonigin το τελευταίο 2μηνο να μου έδωσε τις απαραίτητες δεξιότητες για τον Phenomenon, δε ξέρω.  :))

Το στήσιμο που έκανα δε διέφερε σε τίποτα από αυτό που έκανα πχ στον expromizer v2( που δεν έχει διαιρούμενη καμπάνα), απλά με λιγότερο βαμβάκι λόγω μικρότερης καμπάνας.
 

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #2534 στις: Δεκεμβρίου 17, 2015, 13:41 »
Πέστα Κωνσταντίνε, γιατί ο αποπάνω κύριος ακούει Grandmaster και βγάζει εξανθήματα!  :laugh1: Και ατμίζει και το Τριμπέκα αραιωμένο!

Άσε που το μεσημεράκι που θα τον δω, θα μου πει ότι εγώ σε έβαλα με πμ να του πεις για το Grandmaster!!! Άλλο ένα πιόνι πάντως που ανεβαίνει αρκετά σε θέματα απόδοσης στο Φαινόμενο, είναι το Lucena. Αν το βρεις σε απόθεμα, γιατί είναι από τα υγρά της εταιρείας τα οποία μετακινήθηκαν στην "κρύπτη" και σου αρέσει, αξίζει μια γεμισιά!


To Grandmaster δεν έχει βγεί από τον φαινό το τελευταίο τρίμηνο ούτε για πλάκα. Πιστεύω ότι τα μέταλλα έχουν ποτίσει για τα καλά στο συγκεκριμένο υγρό τόσο που αν πώ να του αλλάξω υγρό πάλι gm θα παίρνω σε γεύση :laugh1:

Tribeca, soho, smoke κτλ ούτε για πλάκα
:wall:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 25 12778 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:28
από KORG N364
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123645 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos