vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

266 επισκέπτες, 4 χρήστες
lounik, dkostas, dvelev, pngtszs1976

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #960 στις: Ιουνίου 23, 2015, 20:44 »
Ξέρω οτι ξαναρώτησα πιο πάνω, αλλά επειδή αύριο θέλω να παραγγείλω ένα δεύτερο και δεν ξέρω αν θα πάρω την ίδια καμπάνα ή την κωνική, μπορεί να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει και τις 2 αν υπάρχουν διαφορές?

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #961 στις: Ιουνίου 23, 2015, 21:10 »
Vato , η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η κωνική δίνει καλύτερη γεύση και χτύπημα αλλά διατηρεί την ποιότητα ατμού ενώ η τρουλοειδής δίνει περισσότερο βελούδινο ατμό αλλά στρογγυλεύει την γεύση. Προσωπικά χρησιμοποιώ την πρώτη.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #962 στις: Ιουνίου 23, 2015, 21:14 »
Η τρουλοειδή ίσως λεω ίσως αποδίδει λίγο πιο πλούσιες τις γεύσεις ενώ η κωνική λίγο πιο ωμές. Οι διαφορές όμως είναι πραγματικά αμελητέες... Θα πρέπει να έχεις πολύ εξειδικευμένους γευστικούς κάλυκες για να το καταλάβεις...

 Όμως εγω που παίζω και με τις δύο δεν μπορώ να πω ότι κάποια μου αρέσει πιο πολύ από την άλλη... Η κωνική όμως έχει μεγαλύτερο χώρο ατμοποίησης πράγμα που ευνοεί την κατασκευή πιο "μεγάλων" σε όγκο αντιστάσεων...

Edit:  :laugh1:

Το γεγονός οτι απάντησε και ο Βλαδίμηρος τα ανάποδα την ίδια στιγμή σχεδόν είναι η απόδειξη οτι ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τις δυο καμπάνες!!!!

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #963 στις: Ιουνίου 23, 2015, 21:18 »
Πιστεύω ότι η διαφορά καμπάνα με καμπάνα είναι πολύ μικρές ως και ελάχιστη.
Το βασικό είναι, ότι και οι δύο καμπάνες αποδίδουν άψογα.
Απλώς μπορείς να κάνεις διαφορετικά στησίματα, αναλόγως την καμπάνα και τον χώρο ατμοποίησης που έχει.


edit. με πρόλαβε ο demkoni αλλά και πιστεύω ότι καμία γνώμη δεν θα είναι ίδια. :yes:


Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #964 στις: Ιουνίου 23, 2015, 21:54 »
Παλικάρια μου καταλαβαίνω την αγωνία σας να πάρετε το καλύτερο που μπορείτε στα χρήματα σας....αλλα......μην κολλάτε (και χάνετε μέρες χωρις φαινομενο)!
Πάρτε όποιον σας αρέσει, τον lite η τον zest, τη κωνική ή τη τρουλοειδής, με πολυκαρβονικό, με μπελ, με γυαλάκι από καυφούν, με ατσαλινο κουστουμι...
Ότι και να πάρετε θα μείνετε απολύτως ικανοποιημένοι σε σχεση με άλλους ατμοποιητές! Guarantee!!!!
Κι αν ο άερας σας φαίνεται λίγος, περάστε από Καστοριάς να βαρέσει κι ο μάστορας μια τρυπουλα!!!!!
Προχωρήστε.....(zerocool και για σενα είναι αυτό... :wall: )
Gus  :respect:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #965 στις: Ιουνίου 23, 2015, 22:00 »
Κάτοχος και των δύο καμπανών, προτιμώ την κωνική. Νομίζω πως δίνει καλύτερο χτύπημα και περισσότερη γεύση. Η τρουλοειδής βγάζει πιο βελούδινο ατμό. Δεν έχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοση πάντως ;D

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #966 στις: Ιουνίου 23, 2015, 22:03 »
Κι εγώ έχω και τις δύο και συμφωνω με τον Zalaros...
Εχει και πιο πολύ χωρο η κωνική για στησιματα...

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #967 στις: Ιουνίου 23, 2015, 22:06 »
Ευχαριστω guys.
Μιας και ο μεγαλυτερος ερωτας (πλυν της γευσης) με τον συγκεκριμενο ειναι αυτη η βελουδινη και γεματη ογκο αισθηση του ατμου, λεω να προτιμησω παλι την τρουλωτη.
Εξαλλου, μια αντισταση 2mm κανω, οποτε ο χωρος δεν μου ειναι αναγκαιος (και φοβαμαι μην τον καυφουνεψω με την κωνικη).
Εφοσον λοιπον δεν εχουν εμφανεις διαφορες (πχ καλυτερη/χειροτερη τροφοδοσια ή εμφανως διαφορετικη γευση) θα παω στη δοκιμασμενη.
Εχω ενα επιπλεον bell απο τον πρωτο, οποτε με μια βαση και μια καμπανα εχω ενα ακομα φαινομενο.
Ε, κριμα ειναι να εχω το gambit στο φαινομενο και το castle long στον kfl. Αμαρτια απο το Θεο δηλαδη.


EDIT: τωρα ειδα τα μηνυματα απο zalaros και antonisk. Αν εχει καλυτερη γευση το ξανασκεφτομαι για την κωνικη. Αν ομως χανει το βελουδινο της αλλης ειναι θεμα.

Sent from my D5503 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #968 στις: Ιουνίου 23, 2015, 22:13 »
Δύσκολη επιλογή το ξέρω... ;D Κοίτα μπορεί εμάς να μας φαίνεται πιο βελούδινος ο ατμός γιατί γενικά η τρουλωτή είναι πιο ήπια σε γεύση και χτύπημα. Στο ντουμάνι δεν έχω δει κάποια αξιοσημείωτη διαφορά. Κατά την γνώμη μου πάρε την κωνική ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #969 στις: Ιουνίου 24, 2015, 01:17 »
Σήμερα το απόγευμα παρέλαβα και εγώ, λόγο ότι ήμουν στην δουλειά (  έστησα στο πόδι την πρώτη μου αντίσταση-όπως νανε μου βγήκε :)  ) και έβαλα μέσα over the rainbow, το υγρό το απογείωσε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! μετά από πολύ καιρό κατάλαβα ότι το συγκεκριμένο υγρό έχει σύκο :)  η γεύση έρχεται πολύ απαλή και βελούδινη ο αέρας είναι ιδανικός  πιστεύω ότι θα τα πάμε πολύ καλά οι δυο μας ,το ότι 1:00 το βράδυ θα κάτσω να κάνω στήσιμο αντίστασης για δοκιμη νεας αγαπημενης γευσης(Tribecca) λέει πολλά. Μπράβο GUS το εργαλείο  :fight_shot_auto: !

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #970 στις: Ιουνίου 24, 2015, 10:13 »
Καλημέρα σε όλους τους "φαινομενικούς".

Με την μέχρι τώρα ερασιτεχνική πορεία μου με το φαινόμενο έχω να πω τα εξής:

Χθες παρέλαβα,στη δουλειά κιόλας,ένα πρόχειρο πλύσιμο,αντίσταση Ni200 στο φτερό και Grandmaster.Πρώτες εντυπώσεις
είναι πως κάποιοι πληρώνουν κάτι παραπάνω για τα "βαρελίσια" υγρά,που προσφέρουν πιο στρογγυλεμένες γεύσεις,εδώ όμως
το φαινόμενο σου τις προσφέρει απλόχερα,πιο βελούδινα είναι η λέξη που έχει ταιριάξει σε αυτόν τον πραγματικά καλό ατμοποιητή.

Στην διάρκεια της μέρας είχα την υποψία "λαδίλας" και αμέσως σκέυτηκα ότι θέλει καλύτερο καθάρισμα.Μιας και την έχω πατήσει
παλαιότερα με κλώνο όμως Kayfun V4,όπου εδώ και 2+ μήνες,ποτέ δεν τον άτμισα σωστά,φοβήθηκα αρκετά.Είπα μήπως αυτός ο
βελούδινος ατμός,με παραπέμπει εκεί.Μετά απο επικοινωνία μου με τον Μάριο (gus) και βράζοντας τον σε ξύδι,τα πράγματα έστρωσαν,
η υπόνοια όμως παρέμεινε.Αμέσως επόμενη κίνηση απο "άγχος" ήταν να επικοινωνήσω και με τον demkoni που πραγματικά με βοήθησε.

"Ότι αγοράζω το πλένω με οδοντόβουρτσα και απλά ζεστό νεράκι με υγρό πιάτων" ...είπε. Μωρε λές; τι έχω να χάσω; τελειώνοντας απο την
δουλειά,σπίτι,πλύσιμο να φύγουν τα υγρά,λύσιμο τα πάντα,ζεστό νεράκι με υγρό πιάτων και μια παλιά οδοντόβορτσα πήρε την θέση
του εργαλείου καθαρισμού.Οι "τριχες" της οδοντόβουρτσαν,μέσα στις τρύπες απο την εισαγωγή αέρα,υπομονή και μετά απο κανένα
20λεπτό αφού τον άφησα να μουλιάσει και καλά,πλύσιμο και στήσιμο απο την αρχή.

ΤΡΕΛΑ! Ε καλά ήξερα ότι κάτι με χαλούσε,ήταν απλά όμως ένα σωστό καθάρισμα...

Δοκιμάστηκε GrandMaster,άλλη γεύση σε σχέση με kayfun,άλλο υγρό...το grandmaster έγινε Grandmaster Reserve.
Δοκιμάστηκε Gambit,το συγκεκριμένο υγρό απο βαρύ γλυκό που σε μπουκώνει για ολοήμερο,έγινε το πιο ισοροπημένο γλυκό υγρό
που έχω δοκιμάσει.
Δοκιμάστηκε το καθημερινό μου τον τελευταίο καιρό (Turkish Tobacco- LIQUA),  :confused1: μέλι άτμιζα,τώρα ατμίζω μέλι με διάφορα καπνά.
Έχει ακόμη πορεία το φαινόμενο βέβαια,καθώς το Castle Long αλλά και το Reserve περιμένουν,μαζί και το BLACK FLAG FALLEN που
ουδέποτε μπόρεσα να το ατμίζω απο τις τόσο έντονες γεύσεις που περιέχει.
Το Lucena απο την αλλη που μου φάνηκε ουδέτερο και σαν ένα απλά ποιοτικο ροδάκινο,περιμένω να δω πως θα με εκπλήξει!




2 πράγματα για να κλείσω:

1) Μάριε σε ευχαριστώ για όλα όπως και τον GUS γι'αυτό το αριστούργημα.
2) demkoni,σε αυτό το σημείο μπορώ να σου πώ ευχαριστώ για 2η φορά,καθώς ενώ είχα δοκιμάσει σόδες,ξύδια,ζεστά
νερά,καθαρό οινόπνευμα,ο kayfun V4 συνέχιζε να φέρνει λαδίλα και ποτέ δεν άτμισα πάνω απο 2-3 τζούρες,Αυτή την
στιγμή που μιλάμε,έχω το δεύτερο καπνικό μου υγρό μέσα στον kayfun V4 (WANTED - Desert Spirit) και ατμίζω χωρίς
καν να έχω την υπόνοια ότι μπορεί να μου αλλοιώνει την γεύση.Σε ευχαριστώ ξανά!

Συγνώμη για το μακρυσκελές ποστ μου αλλά δυστυχώς,σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχω συνηθήσει για κάτι μικρότερο ::)

Αποσυνδεδεμένος arispat

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #971 στις: Ιουνίου 24, 2015, 19:45 »
Ο kf v4 τελικά αποδειχτηκε χαμηλότερος τω προσδοκιών μου και αυτό ηταν η αιτία να αποκτήσω εναν BELL LITE.
  Η πρώτη έκπληξη ερχεται μόλις τον πρωτοβλέπεις,3 κομμάτια! Βάση-τσιμινιέρα-μπέλ!!! Καλό για οσους βαριούνται με τα ...πολύπλοκα!
  Η δεύτερη εκπληξη,ο τροπος γεμίσματος! Εδώ ημουν σίγουρος οτι δεν θα τα πηγαίναμε καλά,μιας και εδω και χρόνια χρησιμοποιώ μονο γυάλινα μπουκαλάκια για τα υγρά μου.
  Πρώτο σετάπ με 28αρι οπως kfl με μονη διαφορά πιό κοντα φιτύλια λόγω κοντής βάσης.
Πρώτο γέμισμα,ξέθαψα μπουκαλάκι με βελόνα. Δευτερο γέμισμα, πήρα τα υγρά στη...χούφτα προσπαθώντας να ανοίξω το μπέλ! Τρίτο πιό προσεκτικο άνοιγμα του μπέλ τανκ και πιό πολύ ωστε να χωράει άνετα το σταγονόμετρο του γυάλινου μπουκαλιού μου ανάμεςα στη βάςη και το τανκ.Ετσι το μοναδικό του μείον για μένα λυθηκε !
 Τωρα στο ζητούμενο,γευση και απόδοση:
Περίμενα ηδη βαση αυτων που είχα ακούσει να πάρω μια πιό έντονη γευση απο τα υγρα μου τα οποία παρεπιπτόντως τα κάνω πολύ ελαφριά γιατι με κουράζει αμέσως το οποιοδήποτε αρωμα!
 Εδω ειναι η..αποκάλυψη! Δεν πήρα πιό έντονη γευση(εντονο αρωμα) αλλά πήρα πραγματική γευση! Γευση στρογγυλεμένη και όχι δυνατή έντονη και κουραστική.
  Ανακάλυψα πάλι τα υγρά μου με αυτό το...μαραφέτι! Ατμός πιό βελούδινος,πιό μπαμπακωτός σε σχέση με τους kf και γεύση και υπόγευση σε κάθε τζούρα!
Αυτο σύν οτι είναι πανάλαφρος και απλός με κάνει να πιστευω οτι θα έχω μέλλον μαζί του!




Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #972 στις: Ιουνίου 24, 2015, 20:30 »
Τελικά όλοι παίρνουν τα υγρά στη χούφτα τουλάχιστον μια φορά!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Tsadakias

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #973 στις: Ιουνίου 24, 2015, 20:44 »
Ειδικά άμα κάνεις "εξυπνάδα"  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #974 στις: Ιουνίου 24, 2015, 20:50 »
Υπαρχει στα σχεδια καποιο nano kit για τον ατμο; Πιο κοντη καμιναδα ξερω γω η κατι τετοιο;
Ειναι αρκετα μεγαλος για τα δικα μου γουστα, αλλα μας εχετε σπασει τα νευρα με τα "ποσο τελειος;" "απιστευτος" "επαθα πλακα" και ολα αυτα  >:(
Οποτε πρεπει να γινει δοκιμη  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278677 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93003 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1152 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14330 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9677 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos