vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 7 χρήστες
yorgoss, Milarepa, vasim, JohnDag, vasilis27p, manoslykos, paiktaras

Twitter

Bombinette V2 laiton

Αποσυνδεδεμένος GeoZ

Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 10, 2010, 15:17 »
Εμένα παιδιά δεν με χάλαγε καθόλου να φτιάξω μια ιδιοκατασκευή... :nope:
Το θέμα είναι να συλλάβω στον εγκέφαλο πως λειτουργεί αυτό το πράγμα... και δεν μιλάω για το video στο e-go, αλλά παρατηρώντας τις δύο πρώτες φωτό, δεν μπορώ να βρώ μια λογική εξήγηση :hmmm:

Οπως...... απο που τραβάει αέρα, και απο τραβάει υγρό.. :hmmm:

Εχετε βγάλει καμιά άκρη...... γιατί εγώ... :wall:.... :))
Απο ότι έχω καταλάβει δουλεύει περίπου σαν το AFS (όχι το AVS) δλδ τραβάς τζούρα και παίρνει το υγρό απο μια τρύπα στο πλάι (σαν αυτή που έχουν οι 901 άτμο) και αέρα παίρνει απο κάτω. Λογικά ανάλογα με το πόσο σφιγμένος είναι ο άτμο στην μπαταρία περνάει και ο ανάλογος αέρας, εκεί που έχω κολλήσει είναι το πως γίνεται να μην πέφτει συνέχεια υγρό και τι γίνεται με τα υγρά, πες το ρυθμίζεις με ένα υγρό αν βάλεις πιο λεπτόρευστο η κάνα πιο χοντρό τι γίνεται; κουβαλάς τάπες και τρυπάνια;

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 10, 2010, 15:48 »
Για τον αέρα στέκει...   αλλά με το υγρό τί γίνεται. :hmmm:
Ωρε θα πέσει μελέτη σήμερα.... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 10, 2010, 22:28 »
Λοιπόν μάγκες, έφαγα πολύ υγρό λέμε σήμερα.... :tongue_smilie:
Μιλάμε κάνω 3d εύκολα... :)).....  αλλά κάτι βγήκε.

Τελικά αυτό το "πράγμα" δείχνει να δουλεύει, και μάλιστα καλά. :)  Οι δοκιμές συνεχίζονται.. :yes:

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 10, 2010, 23:46 »
αερα απο που παιρνει?

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 11, 2010, 00:04 »
Αέρα παίρνει κανονικά απο το σπείρωμα..   
Ολο το κόλπο είναι στην ροή του υγρού, και πόσο ανοιχτή θα αφήσεις την τρύπα..  Σπαζοκεφαλιά.. :wall:
Εχω πολλές δοκιμές ακόμα.  Απο το ρούφεν, εχω κάνει ένα λαιμό....  μανιτάρι. :o

Αποσυνδεδεμένος GeoZ

Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 11, 2010, 00:13 »
Αέρα παίρνει κανονικά απο το σπείρωμα..   
Ολο το κόλπο είναι στην ροή του υγρού, και πόσο ανοιχτή θα αφήσεις την τρύπα..  Σπαζοκεφαλιά.. :wall:
Εχω πολλές δοκιμές ακόμα.  Απο το ρούφεν, εχω κάνει ένα λαιμό....  μανιτάρι. :o
Μπράβο συνατμιστή!
Περιμένουμε το πέρας των δοκιμών!

Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 11, 2010, 00:25 »
Αέρα παίρνει κανονικά απο το σπείρωμα..   
Ολο το κόλπο είναι στην ροή του υγρού, και πόσο ανοιχτή θα αφήσεις την τρύπα..  Σπαζοκεφαλιά.. :wall:
Εχω πολλές δοκιμές ακόμα.  Απο το ρούφεν, εχω κάνει ένα λαιμό....  μανιτάρι. :o

Δεν ξέρω αν βοηθάει ή οχι παντως στο γαλλικό φορουμ ειχαν συζήτησει για το atomizer: να τρυπησουν ή όχι, που να βάλουν την τρυπα, πόσο μεγάλη κλπ

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 11, 2010, 09:13 »
Δεν ξέρω αν βοηθάει ή οχι παντως στο γαλλικό φορουμ ειχαν συζήτησει για το atomizer: να τρυπησουν ή όχι, που να βάλουν την τρυπα, πόσο μεγάλη κλπ

Εχω ασχοληθεί μόνο λίγες ώρες, αλλά νομίζω ότι καλώς το ψάχνουν..   Δεν είναι τόσο απλό το θέμα.  Η σωστή παροχή όγκου αέρα την δεδομένη στιγμή είναι ένα θέμα..

Παρ' όλο που δεν το ξέρω καθόλου το ggts, αρχίζω να κατανοώ πόσο καλή και μελετημένη δουλειά έχει κάνει ο imeothanasis στο afs...   Ο ρυθμιστής τζούρας που αναφέρει στο βίντεο του, έχει τελικά τον ρόλο του.. :yes:

Αποσυνδεδεμένος aiwnios_foithths

  • ***
  • 578
  • Keep Vaping
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 11, 2010, 15:05 »
Με ενα δαχτυλιδι σιλικονης γυρο απο τις τρυπες για ελεγχο της ροης αερα ισως να δουλεψει.

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 11, 2010, 15:49 »
Το βασικό θεματάκι είναι ότι άν η τρύπα στον 901 είναι πολύ ανοιχτή, τραβάει καύσιμο και το φέρνει επάνω..
Θέλει ελενχόμενη ροή με κάποιο τρόπο..

Αποσυνδεδεμένος fotis67

  • ***
  • 639
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!!!
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 11, 2010, 20:06 »
Το βασικό θεματάκι είναι ότι άν η τρύπα στον 901 είναι πολύ ανοιχτή, τραβάει καύσιμο και το φέρνει επάνω..
Θέλει ελενχόμενη ροή με κάποιο τρόπο..


Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό :thumpup: :thumpup: :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 04, 2010, 21:03 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 10:09 »
Το βασικό θεματάκι είναι ότι άν η τρύπα στον 901 είναι πολύ ανοιχτή, τραβάει καύσιμο και το φέρνει επάνω..
Θέλει ελενχόμενη ροή με κάποιο τρόπο..

Τελικά.....  μετά απο ένα pm που μου έστειλε ο φίλος aiwnios_foithths, ξεκόλλησε ο εγκέφαλος, και πλέον το mini afs είναι γεγονός.. :respect:
Απο εχθές περίπου στις  οχτώ το βράδυ με ένα γέμισμα της δεξαμενής, ατμίζω ακόμα και τώρα.. :yes:

Ως prototype έχω εντοπίσει κάποια μικρά θεματάκια, και σήμερα θα την πέσω πάλι κατά εργαστήριο μεριά για βελτιώσεις. :)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 10:21 »
craven  :respect:
Αν έχεις έλλειψη από test users προσφέρω τον εαυτό μου ευχαρίστως  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 13:09 »
Έφτιαξα κι εγώ το mini AFS με τη σύριγγα. Με 901 χωρίς αντάπτορα και μετά με 510 με δύο αντάπτορες (510-901 και 901-510 στη σειρά).
Για πρώτη φορά δούλεψε καλά.
Ο 901 παίρνει υγρό από την τρυπούλα στο πλάι και ο 510 από τις τρυπούλες ακριβώς πάνω από το σπείρωμα μέσω των 4 εγκοπών που έχει ο αντάπτορας.
Ο αερισμός και τον δύο γίνεται από κάτω και είναι υπεραρκετός στο GGTS V1 .
Και στις δύο περιπτώσεις διαπίστωσα οτι η παροχή του υγρού δεν ήταν αρκετή. Έπρεπε συχνά να κάνω 2-3 δυνατές τζούφιες ρουφηξιές για να πάει υγρό στον άτμο.
Το πρόβλημα είναι στη γέμιση και στην επαναγέμιση του δοχείου με υγρό. Βάζοντας την τάπα δημιουργείται μεγάλη πίεση μέσα στο δοχειάκι που σπρώχνει το υγρό έξω από σχεδόν παντού. Γι αυτό υπάρχει και το βιδάκι δίπλα στο επιστόμιο του  Bombinette. Δυστυχώς κάτι αντίστοιχο στην τάπα της σύριγγας δεν μπορεί να φτιαχτεί.
Καμιά ιδέα?   

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Bombinette V2 laiton
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 14, 2010, 13:24 »
To mod στις 2 πρωτες φωτο ειναι απ'ευθειας αντιγραφη του πρωτου GG AFS. Το ατομαιζερ τροφοδοτειται απο την πλαινη του τρυπα και αναπνεει απο τις 2 τρυπες στην βαση του Slim

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21328 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175128 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313534 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix