vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, Jorge, Sergios

Twitter

Phenomenon by Gus

Αποσυνδεδεμένος Dr Salonius

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #180 στις: Μαρτίου 22, 2015, 21:18 »
Κουκλάκι το έκανες με το γυαλισμένο ολόσωμο, Larry :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #181 στις: Μαρτίου 24, 2015, 15:25 »
Μιας και είμαι με το χέρι στο κουμπί για τον Zest...


Το πακέτο περιλαμβάνει drip tip, ή θα πρέπει να παραγγείλω και ένα της αρεσκείας μου? (Έχω κάποια drip tip αλλά κρίμα να μην έχει ένα του Gus για συμπλήρωμα :) ).

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #182 στις: Μαρτίου 24, 2015, 16:39 »
Ο Phenomenon πωλείται χωρίς drip tip. Για τον συγκεκριμένο ατμοποιητή έχει κατασκευαστεί το air tip το οποίο αν θες αγοράζεις. Αποτελείται από 2 κομάτια με τρύπα εισαγωγής αέρα για πνευμονικές τζούρες.

Μολις καταλαβα οτι εγραψα χαζομαρα. Το air tip ειναι για τον calix και οχι για τον phenomenon. Εχω μπερδευτει με τοσους ατμοποιητες που κυκλοφορουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 24, 2015, 17:48 από e-akapnos »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #183 στις: Μαρτίου 24, 2015, 17:04 »
..
Το πακέτο περιλαμβάνει drip tip, ή θα πρέπει να παραγγείλω και ένα της αρεσκείας μου?... ).


Πάρε αυτό και θα με θυμηθείς.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #184 στις: Μαρτίου 24, 2015, 18:03 »
Το είχα βάλει ήδη στο καλάθι!!! :tongue_smilie:


Περιμένω για το κυρίως γεύμα. 8)

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #185 στις: Μαρτίου 24, 2015, 19:34 »
Στα 100 ευρω (τιμη site)περιλαμβανεται και το πιπακι  :)

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #186 στις: Μαρτίου 24, 2015, 19:39 »
Το δικό μου το πληρωσα εξτρα

Αποσυνδεδεμένος iliasy

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #187 στις: Μαρτίου 24, 2015, 20:18 »
Στα 100 ευρω (τιμη site)
περιλαμβανεται και το πιπακι  :) 
Βασιζόμενος στην μαρτυρία του Λιάκου (Lux )για αυτό και το ανέφερα.... :hmmm: 




Διορθωση παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 25, 2015, 11:27 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #188 στις: Μαρτίου 26, 2015, 17:37 »
Λοιπόοοοον...

Χθες με το που είδα ότι ο Zest ήταν διαθέσιμος έκανα την παραγγελία...
Σήμερα και σε πολύ λιγότερο από 24 ώρες τον είχα στο χέρι μου. :D

Άψογη συσκευασία, με το κλασσικό πουγκί, μέσα στο οποίο ήταν ο Zest.
Στη συσκευασία επίσης υπήρχε, η δεύτερη καμπάνα, αλλά και 2 όρινγκ για το μεσαίο τμήμα, ένα όρινγκ για το πάνω μέρος της καμινάδας καμπάνας και τέλος 2 βιδάκια (διαφορετικά το ένα από το άλλο) για το σύρμα.


Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τον τοποθετήσω στο Mini Provari που έχω...



ΖΗΜΙΑ Νο1... το αισθητικό αποτέλεσμα αν και δεν θα το έκρινε κανείς άσχημο δεν μου πολυάρεσε, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι για πρώτη φορά την αγορά ενός μοντ του GUS για να γίνει κουκλί. Ποιόν... Εμένα που έλεγα ότι ποτέ δεν θα αγόραζα μηχανικό μοντ.


Κατόπιν τον δοκίμασα με φιμέ τζαμάκι που είχα από τον Kayfun Lite, το οποίο ταιριάζει στα σπειρώματα απόλυτα. :yes:



ΖΗΜΙΑ Νο2... Μου άρεσε πάρα πολύ έτσι, και δεν ξέρω ποιο να πρωτοβάλω!! Το φιμέ ή το ατσάλινο? Εδώ σε θέλω!!! Τελικά άφησα το φιμέ από ανασφάλεια μέχρι να συνηθίσω το πότε θέλει ξαναγέμισμα. :-[


Ύστερα τον έλυσα και άρχισα να παρατηρώ τα διάφορα μέρη του...



ΖΗΜΙΑ Νο3... Απίστευτο φινίρισμα, ενώ δεν παρατήρησα καμία κακοτεχνία. Όπου δε υπάρχουν πάσα, αυτά βιδώνουν χωρίς το παραμικρό γρατζούνισμα. "Βούτυρο" που λέμε! Ο πόλος μου έδωσε την εντύπωση οτι μπορεί να ρυθμιστεί αλλά δεν δοκίμασα.


Ήρθε η ώρα να παρατηρήσω και τις δύο καμπάνες...

Εξωτερικά...



Αλλά και εσωτερικά...



ΖΗΜΙΑ Νο4... Αυτή μου την έκανε η τρουλοειδής καμπάνα από τη στιγμή που την είδα πρώτη φορά... Η οποία έχει περισσότερο βάθος από την κωνική. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την τρουλοειδή.


Μπανάκι μετά σε όλα τα μέρη του με νεράκι, υγρό πιάτων και οδοντόβουρτσα.


Ήρθε η ώρα του σετάπ...



ΖΗΜΙΑ ΝοΧ... εδώ δεν καταλογίζω σε κανέναν άλλο ζημιά πέρα από τον τζαζεμένο εαυτό μου, μιας και αποφάσισα να κάνω το "χειρότερο" ίσως σετάρισμα, για να δω "τι πουλιά πιάνει". Καμία σχέση με τα σετάπ που έβλεπα, ή ενδεχομένως να είναι προτεινόμενα.
Μονό 2άρι φιτίλι λοιπόν με 1,5 Ω N-R-N σύρμα για να έχω την απαραίτητη απόσταση από τις τρυπούλες του αέρα (μεγάαααλη μαγκιά αυτές οι τρυπούλες!!) χωρίς να πυρώνει το σύρμα που βρίσκεται εκτός coil.

Έκοψα το φιτίλι ώστε η καμπάνα όταν βιδώνεται να το σπρώχνει στις οπές τροφοδοσίας αλλά να μην φτάνει ως κάτω... (Θα ξαναγίνει δοκιμή και με λίιιγο μακρύτερα φιτίλια).



(Πώς μπορεί και δουλεύει τόσο καλά με τόσο λίγο απορροφητικό υλικό :dontknow: ? Σκέφτομαι πάντως την τοποθέτηση 2 μικρών αποθηκών υγρού μέσα στην καμπάνα και πάνω στο deck... Θα σας πω αργότερα)


Με όποιο τρόπο και αν δοκίμασα να γεμίσω, δεν είχα πρόβλημα... Είτε από πάνω με μπουκαλάκι με μύτη βελόνα, είτε με το να ξεβιδώσω όλο το σώμα. (Εξετάστηκε και ο τρόπος Lux για γέμισμα από τις τρύπες εισαγωγής του αέρα... Μια χαρά και έτσι!!).


Τέλος... Η χειρότερη ΖΗΜΙΑ (Νο6)!!!!!!! από εκείνη την ώρα ατμίζω μανιωδώς...
Έχει κολλήσει στο στόμα και δεν βγαίνει λέμε!!!!!
Υ

Δεν θα προχωρήσω σε σύγκριση με άλλους ατμοποιητές... Θα ήταν άδικο.
Θα κάνει πρώτα αρκετά ml, να στρώσουν τα μέταλλά του, θα δοκιμάσω και απλή αντίσταση με βαμβάκι όπως έχω στον ΙΑΤΤΥ και μετά θα προβώ σε δηλώσεις!! :))
(Αν και χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει 8) ).

Όλα τα παραπάνω τα έγραψα, όχι για να κάνω παρουσίαση στον Phenomenon Zest...

Αλλά γιατί κάποιος (Dr Salonius, Gus... δεν ξέρω :sfyrigma: ) πρέπει να πληρώσει για τις παραπάνω ζημιές!!!!! :angry_orange: 

Θα επανέλθω με ατμιστικές εντυπώσεις...

Το ντριπ τιπ Νο 16 αν και ταιριάζει αισθητικά ΠΑΡΑ πολύ, δεν μπορώ να το συνηθίσω... :(  Θα προτιμούσα ένα πιο μακρύ.

Συγνώμη για το μέγεθος του ποστ... :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2015, 00:01 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #189 στις: Μαρτίου 27, 2015, 16:36 »
2 απορίες....
1) δοκίμασε κανείς να στήσει χωρίς "μυτούλες" στα κανάλια (στυλ kayfun πχ) ; και
2) την καμπάνα την έχετε τέρμα σφιχτή ή την χρησιμοποιείτε για έλεγχο τροφοδοσίας ;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #190 στις: Μαρτίου 27, 2015, 17:07 »
1o setup σήμερα Βλαδίμηρε...


Δεν έχω δοκιμάσει για να μπορώ να σου απαντήσω για το 1.

Edit: Μη νομίζεις δεν πρέπει να μπαίνουν τα φυτίλια στα κανάλια, γιατί τα έχω πολύ κοντά.

Για το 2ο όμως, ναι... ξεβίδωσα λίγο την καμπάνα για να ατμίσω... έκανα δοκιμές και ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΡΙΣΤΑ σαν έλεγχος τροφοδοσίας.
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έχω ρυθμίσει σε ένα σημείο την καμπάνα και πάει τρένο.


Όπως δουλεύει άριστα και η ρύθμιση του αέρα...


Επίσης κάτι που δεν ήμουν σίγουρος πριν, το βιδάκι στον πόλο 510 ρυθμίζει το ύψος.

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #191 στις: Μαρτίου 27, 2015, 17:49 »
2 απορίες....
1) δοκίμασε κανείς να στήσει χωρίς "μυτούλες" στα κανάλια (στυλ kayfun πχ) ; και
2) την καμπάνα την έχετε τέρμα σφιχτή ή την χρησιμοποιείτε για έλεγχο τροφοδοσίας ;

1) Εγώ μόνο έτσι στήνω γιατί πολύ απλά έτσι με βολεύει :D
2) Λόγω του 1 (όχι βαμβάκι στα κανάλια) η καμπάνα είναι τέρμα βιδωμένη και τροφοδοτεί άψογα ;)

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #192 στις: Μαρτίου 27, 2015, 18:16 »
Μάλιστα....ρωτάω γιατί και εγώ αν βάλω μυτούλα βαμβάκι στα κανάλια και το υγρό είναι πάνω από 60/40 vg/pg και η καμπάνα τελείως κλειστή, μπορεί που και που να πάρω υποψία καμένου. Αν στήσω kayfun  στυλ είναι οκ και με κλειστή. Ακόμα και με μυτούλα όμως αν χαλαρώσω λίγο την καμπάνα , διορθώνεται αμέσως. Φυτίλι δεν δοκίμασα. Απλά μου κάνει περίεργο γιατί σε όλα τα video δείχνει μόνο με μυτούλα και το "θεώρησα" κάπως δεδομένο και περίεργο  :dontknow: . Επίσης δεν κατάλαβα - τουλάχιστον - κάπου να αναφέρεται ότι η καμπάνα λειτουργεί σαν έλεγχος υγρών που όμως λειτουργεί άψογα και χωρίς υπερτροφοδοσία  :yes: . Τέλος πιστεύω ότι η διπλή καμπάνα βγάζει πάρα πολύ βελούδινο ατμό αλλά στρογγυλεύει αρκετά την γεύση και κατεβάζει το χτύπημα ενώ ή κωνική είναι πιο ισορροπημένη διατηρώντας το "βελούδο". Γέμισμα ανάποδα μόνο και κατεβάζοντας το tank ίσα-ίσα που να χωράει το tip του μπουκαλιού.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2015, 18:54 από vladimirus »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #193 στις: Μαρτίου 28, 2015, 13:50 »
Μια μέρα μετά...

Το στήσιμο με το μονό 2άρι φιτίλι μου βγήκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!

Με τα ως τώρα δεδομένα...

Δήλωση Νο 1... Χτυπάει στα ίσα, ξεπερνώντας στην ανάλυση της γεύση τον DID που έχω.

Προς υπεράσπιση όμως του DID, οι τύπου Genesis ατμοποιητές πιστεύω οτι έχουν μια πιο γραμμική (flat) απόδοση της γεύσης. Σαν παράδειγμα ας σκεφτούμε έναν γραφικό ισοσταθμιστή που οι ρυθμίσεις είναι όλες στη μέση. Αυτό δεν είναι βέβαια κακό γιατί έτσι μας δίνουν μια πιο αντικειμενική άποψη στη γεύση.

Δήλωση Νο 2... Ατμίζοντας με ΙΑΤΤΥ (τον οποίο τον έχω με βαμβάκι) και Zest (με φιτίλι), μια τον ένα μια τον άλλο, δεν μπορώ να ξεχωρίσω (προσπαθώντας να είμαι αντικειμενικός) με ποιόν ατμίζω... Ειδικά αν στον Zest αφήσω μόνο μισή τρύπα ανοιχτή στην εισαγωγή του αέρα, τότε μου δίνουν ίδια ποιότητα τζούρας, με πάντα τον Zest να έχει πιο κρυστάλλινη γεύση και πιο "αναλυτική", με πιο φρέσκο όμως σετάπ.
Ουσιαστικά ... παραδέχομαι ότι είναι ένα κλικ μπροστά ο Zest.
Όμως λόγω του ότι ξέρω πως αποδίδει και ο ΙΑΤΤΥ με μονό 2άρι φυτίλι επιφυλάσσομαι να στήσω και τον ΙΑΤΤΥ έτσι, για να είμαι πιο αντικειμενικός. Επίσης ο ΙΑΤΤΥ V2 ΔΕΝ έχει ρύθμιση αέρα. ;)

Αν βαθμολογούσα με τα ως τώρα δεδομένα για γεύση, θα έβαζα...

9,1 DID
9,3 ΙΑΤΤΥ
9,5 Phenomenon ZEST

Στο "βελούδινο" του ατμού, εκεί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα...

9,1 Zest
9,3 DID
9,5 IATTY

Με την βαθμολογία να είναι στο χτύπημα...

8,5 DID
9,0 IATTY
9,3 ZEST

Αν όμως συνυπολόγιζα... ευκολία σεταρίσματος, αμεσότητα στις ρυθμίσεις σίγουρα ο Zest είναι μπροστά. Αυτό όμως που "κόβει" λίγο τον Zest είναι ο τρόπος αναπλήρωσης του υγρού. (Αλλά αυτό ίσως και να μην το έχω συνηθίσει ακόμη).

Συμπέρασμα... Ο κάθε ένας από τους τρεις ατμοποιητές έχει τις χάρες του...
Ανάλογα ίσως και με τη στιγμή που θέλεις να τους ατμίσεις.
ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορώ λοιπόν να πω "ο τάδε είναι καλύτερος από τον τάδε" .

Μπορώ όμως να πω οτι η αγορά ενός Phenomenon είναι must για κάποιον που θέλει να χαρακτηρίζεται flavor jankie. Ο τρόπος που μου απέδωσε συγκεκριμένο άρωμα (Tribe από Atmorama) είναι μοναδικός, καθώς μου έδωσε κορυφές και πτυχές που δεν ήξερα ότι έχει το συγκεκριμένο άρωμα (Χρήση της "τρουλοειδούς" καμπάνας). Αυτά βέβαια τα έχουν πει και άλλοι πριν από εμένα 8) .

Τέλος...
Μέσα από την υποκειμενικότητά μου προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός. :))
Οι βαθμολογίες είναι ενδεικτικές, για να δείξω τις διαφορές.

Πουθενά στην σύγκριση δεν έβαλα τον Kayfun Lite που έχω, μιας και (χωρίς να θέλω να ανοίξω έριδες) υπολείπεται και των τριών αυτών ατμοποιητών. Όχι σημαντικά, αλλά υπολείπεται. Όμως θα ήταν άδικο για τον KL να μπει στην σύγκριση μιας και πρόκειται για εξαιρετικά αξιόπιστο και εύκολο στο σετάρισμα ατμοποιητή.

Δεν θα το αναλύσω παραπάνω... Καλά ατμίσματα να έχουμε με όποιο ατμιστικό εργαλείο μας ικανοποιεί. :D

Κάτι άσχετο-σχετικό... ο δακτύλιος ρύθμισης του αέρα, αν και έχω "λιπάνει" τα όρινγκ γυρνάει δύσκολα... θα ήθελα να έχει δυο διαμετρικά αντίθετα flat σημεία η βάση ώστε να μπορώ να πιάνω κόντρα εκεί και να μπορώ να ρυθμίζω πιο εύκολα το δακτύλιο ρύθμισης του αέρα. Ψιλά γράμματα θα μου πείτε!!! :))

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phenomenon by Gus
« Απάντηση #194 στις: Μαρτίου 28, 2015, 14:03 »
Να σε δειρω τωρα η μολις μου φυγουν τα λεφτα απο την τσεπη;
Εισαι μεγαλη ζημια...!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix