vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 9 χρήστες
Sergios, dkostas, Jorge, vag21, Milarepa, manoslykos, angelosdes, th3ofilos, john67

Twitter

Aspire Mulus

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 08, 2020, 19:47 »
Έχεις MULαρώσει έτσι; Άντε, να τα εκατοστήσεις!  :tongue_smilie:

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2020, 23:12 »
50 ημερες και το κουμπι ειναι μια χαρα στο 4ο καινουργιο μου mulus, φτου μην το ματιασω. Μολις αγορασα και ενα για τον αδερφο μου που μου ζητησε να το γυρισει στο ηλεκτρονικο...

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #62 στις: Οκτωβρίου 06, 2020, 00:56 »
Σημερα 2 μηνες περιπου μετα την αγορα... με αποχαιρετησε το κουμπι του mulus και εγω το αποχαιρετω οριστικα και αυτο και τα sxk billet box, μπορουν να πανε στο διαολο, ουτε πισω για εγγυηση δεν το στελνω και παω να αγορασω κατι αλλο με τουλαχιστον 4μλ τανκακι και τουλαχιστον 18650 μπαταρια, ειτε απο την Ευρωπη ειτε απο την Ανταρκτικη ακομα γιατι με μικροτερο τανκ και μικροτερη μπαταρια... δουλεια δεν υπαρχει. Κριμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2020, 01:05 από laskos54 »

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #63 στις: Οκτωβρίου 06, 2020, 11:58 »
Βρε συ λάσκο μήπως έχεις και εσύ κανένα θέμα με τον ιδρώτα, και σου χαλάει τα κουμπιά;
Το λέω γιατί και εμένα παλιά τα κουμπιά σε ένα σωρό μοντάκια χάλασαν χωρίς να ξέρω το γιατί μέχρι που κατάλαβα ότι ήταν ο ιδρώτας από το δάχτυλό μου που έμπαινε σιγά-σιγά μέσα και τα χαλούσε.


Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #64 στις: Οκτωβρίου 07, 2020, 12:35 »
Σιγουρα ιδρωνω πολυ, αλλα δεν νομιζω να ειναι αυτο το αιτιο. Το κουμπι φαινεται να χαλαει μηχανικα... Τωρα εμεινα με το sxk billet box μου με το χαλασμενο κουμπι το οποιο ομως δεν κανει autofire, οποτε το λειτουργω.

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #65 στις: Οκτωβρίου 20, 2020, 02:49 »
Καθομαι 5 μερες με το billetbox, λεω καλο ειναι... και το χανω εκει που κοιμομουν στο κρεβατι και δεν το ξαναβρισκω με τιποτα οσο και αν σηκωσα ολο το κρεβατι! Λεω για να δω τι θα αγορασω τωρα. Καταλαβαινω οτι ατμοποιητης και μοντ μαζι κοστιζουν καμια 90 ευρω... και λεω δεν ξαναπαιρνω ενα mulus με 30 ευρω μονο; Θα μου κρατησει 2 μηνες. Ετσι 4 πακετα τσιγαρα μετα, κυκλοφορω με ενα καινουργιο mulus, εστειλα ενα παλαιο χαλασμενο mulus να μου το αλλαξουν με εγγυηση... και σημερα βρηκα και το billetbox αφημενο μεσα σε ενα ασχετο συρταρι που πρεπει να υπνοβατησα καπως για να το βαλω εκει μεσα, απο το κρεβατι που κοιμομουν...

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #66 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 11:23 »
Από την τελευταία φορά που έγραψα... έχω αλλάξει με εγγυηση 2 mulus... και το τρίτο σήμερα είναι έτοιμο να χαλάσει παντελώς. Ο έμπορας μου τα αλλάζει κανονικά μέχρι τώρα. Άνοιξα σήμερα ένα παλαιό χαλασμένο mulus που μου έχει ξεμείνει από τον πρώτο έμπορα... να δω πως είναι ο μηχανισμός του κουμπιού μέσα. Βασικά αυτό που του φταίει είναι ότι ο πραγματικός διακόπτης του κουμπιού εσωτερικά, έχει αστεία μικροσκοπικό μέγεθος για να χρησιμοποιείται από σπουργίτια και όχι από ανθρώπους. Αυτό του φταίει και όχι κάτι άλλο. Συγνώμη κύριοι Κινέζοι μου που δεν είμαι τσιροπουλι... Επίσης δεν μπορεί να βάλει κάπως άνθρωπος το χέρι του μέσα και να το διορθώσει με κάποια πατέντα. Θέλει αλλαγή... με μεγαλύτερου μεγέθους διακόπτη που να είναι για χέρια ανθρώπου και όχι ποδαράκια πουλιού... Αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2020, 11:48 από laskos54 »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #67 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 15:19 »
O διακόπτης του Mulus είναι ίδιος μ' αυτόν που είχαν οι πανάρχαιες eGo μπαταρίες και χρησιμοποιούν σήμερα το 90% των mod.

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #68 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 23:40 »
Υπάρχει ενότητα για σχετικά προϊόντα η να ανοίξουμε μια;
"Mulus και διάφορα άλλα σκουπίδια"
Πήγε στην ανακύκλωση μαζί με μια τοστιέρα, αλλά η τελευταία τα είχε φάει τα ψωμιά της.

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #69 στις: Δεκεμβρίου 20, 2020, 23:55 »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #70 στις: Δεκεμβρίου 21, 2020, 09:14 »
Υπάρχει ενότητα για σχετικά προϊόντα η να ανοίξουμε μια;
"Mulus και διάφορα άλλα σκουπίδια"
Πήγε στην ανακύκλωση μαζί με μια τοστιέρα, αλλά η τελευταία τα είχε φάει τα ψωμιά της.
:o :o :o
Προφανώς ελαττωματική ήταν!! Και τι έκανε δλδ, έβαζες να ψήσεις τοστάκι και σου έδινε μόνο ζαμπόν και τυρί πίσω????????
:laugh1: :laugh1: :laugh1:

Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #71 στις: Δεκεμβρίου 21, 2020, 21:34 »
Pip...
Το ξέρω το "ακόμα κλαίω τα λεφτά μου"
Buliwyf
Και το τυράκι κολλούσε στις πλάκες. Όχι μόνο καμμένη γεύση, αλλά είχε χαθεί η επίστρωση τους και το μεθάνιο ήταν αρκετά αισθητό.
Τώρα "ψήνω" κάτι ληγμένα five pawns σε αραίωση 20% με 80%  βάση σε στυλό wenax.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #72 στις: Ιανουαρίου 06, 2021, 10:22 »
Από την τελευταία φορά που έγραψα... έχω αλλάξει με εγγυηση 2 mulus... και το τρίτο σήμερα είναι έτοιμο να χαλάσει παντελώς. Ο έμπορας μου τα αλλάζει κανονικά μέχρι τώρα. Άνοιξα σήμερα ένα παλαιό χαλασμένο mulus που μου έχει ξεμείνει από τον πρώτο έμπορα... να δω πως είναι ο μηχανισμός του κουμπιού μέσα. Βασικά αυτό που του φταίει είναι ότι ο πραγματικός διακόπτης του κουμπιού εσωτερικά, έχει αστεία μικροσκοπικό μέγεθος για να χρησιμοποιείται από σπουργίτια και όχι από ανθρώπους. Αυτό του φταίει και όχι κάτι άλλο. Συγνώμη κύριοι Κινέζοι μου που δεν είμαι τσιροπουλι... Επίσης δεν μπορεί να βάλει κάπως άνθρωπος το χέρι του μέσα και να το διορθώσει με κάποια πατέντα. Θέλει αλλαγή... με μεγαλύτερου μεγέθους διακόπτη που να είναι για χέρια ανθρώπου και όχι ποδαράκια πουλιού... Αυτά.
[member=23005]laskos54[/member]
Τελικά είχες δίκιο και κακώς απάντησα ότι το κουμπί του Mulus είναι ίδιο μ' αυτό που έχουν τα περισσότερα mods.
Είχα αλλάξει USB σ' ένα Mulus και τα κουμπιά αλλαγής ισχύος δίπλα του είναι αυτά

που πράγματι χρησιμοποιούνται από τα περισσότερα mods σήμερα. Υπέθεσα λοιπόν ότι και το fire button θα είναι το ίδιο... ΚΑΚΩΣ!

Το fire button του Mulus είναι αυτό

και δεν έχω δει να χρησιμοποιείται σε άλλο mod. Το χρησιμοποιούν κάποια mod με ενσωματωμένη μπαταρία σαν κουμπί reset που βέβαια πατιέται σπάνια και δεν χρειάζεται να είναι μεγάλης αντοχής.

Όμως υπάρχει άπλετος χώρος για να βάλεις κάποιο μεγαλύτερο κουμπί


Όπως αυτό για παράδειγμα που είναι πολύ καλύτερης ποιότητας. Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει το ίδιο ύψος (1.5mm).


Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #73 στις: Ιανουαρίου 07, 2021, 05:00 »
Και που θα βρω το κουμπί που δείχνεις; Αν και θέλει και συγκολητη καλωδίων... όποτε δεν μπορώ να κάνω την δουλειά μόνος μου. Γιατί το mulus είναι πολύ καλό εκτός από το κουμπί... και ο δεύτερος έμπορας άρχισε να μου κάνει νερά... Όποτε... βλέπω να σε χρειάζομαι σε λίγο καιρό...

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Aspire Mulus
« Απάντηση #74 στις: Ιανουαρίου 07, 2021, 09:10 »
Δεν είναι ανάγκη να είναι το ίδιο κουμπί. Θα βρεις στο ebay. Πρόσεξε μόνο να έχει προφίλ 1.5mm ώστε να χωράει στο ύψος. Φυσικά θα χρειαστείς και κολλητήρι.

Το πρόβλημα όμως του Mulus δεν είναι μόνο στο διακόπτη αλλά στον όλο σχεδιασμό.
Ας ξεκινήσω από το κουμπί.
Τα tactile switches έχουν από μέσα ένα θολωτό έλασμα που όταν το πατάς κλείνει κύκλωμα (κάτι σαν τα βατραχάκια μπακακάκια που παίζαμε μικροί). Οι περισσότεροι διακόπτες έχουν ύψος πάνω από 2mm πράγμα που σημαίνει ότι το έλασμα έχει μεγαλύτερη καμπύλη και άρα περισσότερη αντοχή.

Πάμε στο σχεδιασμό.
Πολλοί θα θυμούνται πόσο σκυλί ήταν το Joyetech VTC mini. Δεν χαλούσε με τίποτα. Αλλά για το Primo mini της ίδιας εταιρίας υπήρχαν αρκετά παράπονα για χαλασμένα fire button. O διακόπτης όμως και των δύο mod ήταν ακριβώς ο ίδιος. Γιατί χαλούσε του Primo mini;
Τα tactile switches είναι σχεδιασμένα να πατάς το κουμπί τους στο κέντρο και κάθετα.
Το VTC είχε ένα μικρό στρογγυλό fire button που από την πίσω μεριά είχε στο κέντρο μια ακίδα. Όπως και να πατούσες το fire button, η ακίδα από μέσα πατούσε το διακόπτη πάντα στο κέντρο και κάθετα. Το Primo mini είχε ένα μεγάλο καμπυλωτό fire button που μπορούσες να το πατήσεις και από τα πλάγια. Έτσι πατούσε τον εσωτερικό διακόπτη υπό γωνία με αποτέλεσμα την γρήγορη φθορά του.

Το fire button του Mulus από τη μέσα μεριά είναι όπως το βλέπεις κι απέξω. Απόλυτα ίσιο. Δεν υπάρχει χώρος για ακίδες και τέτοια πράγματα. Για αυτό άλλωστε επιλέξαν διακόπτη τόσο χαμηλού προφίλ. Αν πατάς λοιπόν το fire button στις άκρες τότε θα πατάει το διακόπτη υπό γωνία. Αν προσέχεις το δάχτυλό σου να πατάει στο κέντρο, τότε ο εσωτερικός διακόπτης θα ζήσει πολύ καιρό.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8465 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180877 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34098 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60000 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35554 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12