vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

48 επισκέπτες, 3 χρήστες
infernity, manoslykos, gfilip

Twitter

Προβλημα με βολτομετρο

Προβλημα με βολτομετρο
« στις: Ιουνίου 19, 2014, 17:50 »
Γεια σας συνατμιστες  ;D  ΟΠως πολλοι γνωριζετε, ειμαι μυημενος και απολυτος οπαδος των μηχανικων μοντ. Επειδη ειχα βαρεθει να μετραω με το πολυμετρο τις αντιστασεις, τα βολτ της μπαταριας κτλ, αποφασισα να παρω το Oakley Haka Tester (απο Ελλαδα το πηρα) για να το δωασω σε ενα φιλο που μολις ξεκινησε με μηχανικα για να μην παιδευεται (γειτονας ειναι και θα το χαιρομουνα και εγω το μαραφετι, ΑΝ δουλευε). Στην περιγραφη του προιοντος γραφει οτι εχει αποκλιση 0.4%, αλλα οι μετρησεις δεν μου βγαινουν. Τα προβληματα ειναι 2. 1ον Μετραει το βολτ της μπαταρια 0.4 βολτ κατω απο το κανονικο. Με πληρη φορτισμενη μπαταρια, οτι εχει βγει απο τον nitecore, μετρημενη στα 4.19 στο πολυμετρο μου, το Oakley Haka Tester την βγαζει 4.14 με 4.15. Επισης τις αντιστασεις τις βγαζει 0.2 ohm παραπανω απο οτι ειναι. Υποψην οτι τις μετραω και με το πολυμετρο αλλα και με το mvp2, και πολυμετρο και mvp συμφωνουν στις τιμες τους, αρα το σφαλμα περναει στο Oakley Haka Tester.
2ον Αυτο τωρα δεν μπορω να το καταλαβω, μετραω το ρευμα στην εξοδο του Oakley Haka Tester και το πολυμετρο μου δινει 4.19, το Oakley Haka Tester μου δινει στην οθονη του 4.14-4.15, και υπο φορτιο με 0.6 αντισταση (που το Oakley Haka Tester την δινει 0.8.....) μου δινει to Oakley Haka Tester 3.25 βολτ, και το πολυμετρο 3.00 βολτ, δηλαδη ειναι τετοια η κατασκευη του που δεν περναει καν ρευμα απο μεσα του........ και το χειροτερο ειναι οτι υπο φορτιο δινει .25 βολτ παραπανω απο τα ελαχιστα που δεχεται. Το θεμα ειναι οτι χωρις αυτο το μαραφετι μετραω 3.92 υπο φορτιο, δηλαδη αυτα τα 0.92 τα οποια φαινονται με το πολυμετρο, γιατι το τεστερ βλεπει "μονο" 0.7" βολτ διαφορα, ΠΟΥ ΠΑΝΕ;;;;;;;;;;.... Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται, εχω δει βολτομετρα στο youtube και τοσο δεν χανουν, δηλαδη ελεος.


Εστειλα μυνημα στο καταστημα και ακομα δεν πηρα απαντηση, ελπιζω να ειναι το συγκεκριμενο που πηρα σκαρτο και τα υπολοιπα να δουλευουν οπως πρεπει, τι να πω. Τονιζω οτι οταν λες 0.4% αποκλιση, και εχεις τρομερα μεγαλυτερη, τοτε η συσκευη απλα δεν ειναι αυτη που περιμενα ως αγοραστης.....




Καινουριο τεστ με 1.5 ωμ αντισταση. Την μετρησε κανονικα αυτη τη φορα, αλλα μετραει 3.72 υπο φορτιο τη στιγμη που εχω 4.02....... Εν τω μεταξυ με το πολυμετρο οταν μετραω, ενω ειναι πανω στο τεστερ, μου βγαζει 3.62.............. Δηλαδη ηθελα να ηξερα, τι στο καλο το κανουν αυτο το πραμα; απλα και μονο για να δειχνει το φορτιο της μπαταριας; Γιατι μονο για αυτο ειναι καλο. Α, να σας δωσω και το μυνημα που εστειλα αλλα και την απαντηση που πηρα απο το καταστημα. 




ΕΓΩ: Γεια σας. Αγορασα σημερα το oakley tester. Το δοκιμασα αλλα απο οτι βλεπω δεν εχει αποκλιση 0.4% οπως λεει στο site. Χανει 0.5 βολτ χωρις φορτιο (μετρωντας φορτισμενη μπαταρια, μετρημενη με πολυμετρο στα 4.09, το τεστερ δειχνει 4.04). Τα ohm και αυτα τα δινει με μια αποκλιση γυρω στα 0.2, το οποιο ειναι παρα πολυ. Εχω ψηφιακο πολυμετρο και εκανα τη συγκριση γιατι το προοριζα το tester για φιλο που δεν κατεχει και πολλα απο ηλεκτρονικα, αλλα οπως το βλεπω δεν θα του ειναι χρησιμο αν χανει τοσο πολυ. Ειδικα με φορτιο οι απωλειες ειναι τρομακτικες, περιπου στα 0.6 βολτ. Μπορειτε σας παρακαλω να κανετε μια δοκιμη με καποιο αλλο στο μαγαζι; Να κανετε ενα τεστ σε μηχανικο μοντ μονο με πολυμετρο και μετα με το τεστερ, μηπως και ειναι ελλατωματικο αυοτ που πηρα. Ελπιζω να μην ειναι ολα ετσι και να επεσα στην περιπτωση.
[/size][/color]
[/size]ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ: [/color][/size]Καλησπέρα σας,[/color][/size]    Αρχικά όπως θα ξέρετε και τα πολύμετρα όπως και το Haka tester και κάθε μετρητής έχουν μία απόκλειση από την πραγματική μέτρηση. Οπότε δεν είναι σωστό να χρησιμοποιείτε την ένδειξη του πολυμέτρου ως σημείο αναφοράς. Εκτός από αυτό για να μετρήσετε μπαταρία με το haka tester αναγκαστικά την βάλατε σε κάποιο mod. Οπότε και το mod ακόμα και χωρίς ατμοποιητή έχει κάποιες απώλειες. Τώρα, φυσικά και θα δοκιμάσω μερικά ακόμα haka tester και συγκεκριμένα τα θα βάλω πάνω σε provari που γνωρίζω εκ των προτέρων τι volt θα μου βγάλει ώστε να δω τις αποκλείσεις.Δυστυχώς όμως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον να το κάνω σήμερα, ζητώ να μου δώσετε χρόνο μέχρι αύριο για να δω ακριβώς τι συμβαίνει.Κάτι ακόμα που τώρα πρόσεξα οι απώλειες υπό φορτίο στα 0.6 volt είναι πολύ λογικές. Ολοκαίνουργια Sony VTC5 μπαταρία φορτισμένη πλήρως (4.21 Volts) δίνει ~3.9 Volt όταν χρησιμοποιείτε με 0.6 Ω αντίσταση. Όσο μικρότερη η αντίσταση τόσο μεγαλύτερη και η λογική διαφορά. Αν δοκιμάσετε με μία αντίσταση 2.5 Ω θα δείτε ότι η απόκλειση της τάσης χωρίς φορτίο σε σχέση με την τάση υπό φορτίο είναι πολύ πολύ μικρότερη.


[/size]Αλλα λογια να αγαπιομαστε δηλαδη. Η δεν καταλαβε τι ειπα, η εκανε οτι δεν καταλαβαινει. Ειδωμεν. Για πειτε ρε παιδια, λεω ή ζηταω κατι το παραλογο; 0.4% αποκλιση δεν λεει η περιγραφη του προιοντος; Δεν πρεπει δηλαδη να κανει αυοτ που λεει; [/size]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2014, 21:33 από Vagelas »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 20, 2014, 00:29 »
Πως εισαι σιγουρος οτι το πολυμετρο σου ειναι ''ακριβες''?
τι ανοχη-αποκλιση λεει το πολυμετρο σου?
γιατι παιρνεις σαν μετρηση αναφορας αυτη που λεει το πολυμετρο και οχι αυτη που λεει το μαραφετι το αλλο......... :dontknow:






Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 20, 2014, 10:01 »
Αυτο ηταν το πρωτο που σκεφτηκα, ομως δεν ειναι εκει το προβλημα. ΤΟ πολυμετρο μου μου δινει 0.4% αποκλιση, οπως και το μαραφετι. Αν παρουμε την υψηλοτερη αλλα και την χαμηλοτερη τιμη, και παλι η διαφορα ειναι τεραστια. ΕΚτος αυτου το βλεπω κιολας, με το Haka tester με βιας αναβει η αντισταση, ενω οταν βαλω τον ατμοποιητη κανονικα στο μοντ πυροβολαει. ΔΗλαδη τι μπορει να σημαινει αυτο εκτος απο το οτι δεν δουλευει το βολτομετρακι οπως πρεπει; Α, και κατι αλλο, τα 0.5 βολτ δεν ειναι το 0.4% του 4.2, οταν βγαζει φρεσκια μπαταρια απο τον φορτιστη στα 4.15(μπαταρια μετρημενη στα 4.19 με το πολυμετρο μου, και στα 4.2 με πολυμετρο φιλου), σημαινει οτι κατι παιζει, ετσι δεν ειναι;


Απλα, με το haka πανω, ΔΕΝ μπορεις να ατμισεις γιατι το πραγματικο ρευμα που φτανει στην αντισταση ειναι 3 βολτ, και ας λεει το haka 3.2, με φρεσκια μπαταρια μιλαμε παντα. Δεν το θελω για να ατμιζω ταυτοχρονα, αλλα δεν γινεται να δειχνει σωστες τιμες οταν κοβει τοσο ρευμα. Να τονισω οτι οι πολοι ειναι ολοι καθαρισμενοι/γυαλισμενοι.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 20, 2014, 10:17 »
Συνονοματε καλημερα.
Μολις εκανα καποιες μετρησεις με το δικο μου haka tester που εχω παρει απο fab vape και οι ενδειξεις που παιρνω εχουν μια πολυ μικρη αποκλιση σε σχεση με το πολυμετρο μου.
Δηλαδη πιο αναλυτικα η αντισταση στο πολυμετρο ειναι 2,2 ωμ και με το haka 2,1.
Υπο φορτιο με την αντισταση των 2,1 επανω στο haka και με 4,5 βολτ ρυθμιση παιρνω ενδειξη 4,23 βολτ.
Η μετρηση δε για την σταθμη της μπαταριας ειναι ακριβεστατη ......8,1 στο πολυμετρο 8,1 και στο haka.

Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 20, 2014, 11:07 »
Οποτε πρεπει να ειναι το δικο μου ελλατωματικο, δεν εξηγειται αλλιως. Μια ερωτηση, με το πολυμετρο ποσο δειχνει υπο φορτιο; Εχεις και παλι 0.27 απωλειες; (καπως πολες απωλειες μου φαινονται για 2.5 ωμ αντισταση) Και με μεγαλη αντισταση που το δοκιμασα εχανε πολυ παντως. Οχι τιποτα αλλο, ηθελα πραγματικα να δουλεψει καλα το haka. Αναμενω τωρα απαντηση απο τον μαγαζατορα, θα το δοκιμασει ειπε στο προβαρι του, και το πολυ πολυ κατεβαινω μια βολτα παλι προς κεντρο και το αλλαζω.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 20, 2014, 11:24 »
Βαγγελη οι απωλειες που ειχα μετρησει και που τωρα δεν μπορω γιατι εχει χαλασει ενα οργανακι που ειχα φτιαξει για να μετραω μεσω πολυμετρου τις απωλειες ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα και θα ελεγα καλες συμφωνα με τις μπαταριες που χρησιμοποιω και δεν φημιζονται τοσο για τα ρευματα τους.
99,9 % πρεπει να επεσες σε ελαττωματικό κομματι.
Και ενα βιντεακι για να το δεις και στην πραξη και οχι μονο λογια

Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 20, 2014, 11:37 »
Ωραια, οποτε μιλαμε για ελλατωματικο. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα. Γιατι οταν τεσταρω με το haka δεν δινει καθολου ρευμα; Μιλαμε με το ζορι ατμοποιει ο ατμοποιητης......Κατι περιεργο πρεπει να παιζει στα σωθικα του  :hmmm:  Σε ευχαριστω ΣΕΒ, θα κατεβω μετα στο καταστημα να το αλλαξω...

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 20, 2014, 11:43 »
Aν πας απο το καταστημα ακομα καλυτερα γιατι μπορεις ΝΑ το δοκιμασεις κιολας εκεινη την ωρα και να δειξεις επισης το προβλημα σε αυτο που εχεις. :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος nikdracgrav

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 06, 2014, 21:17 »
Καλησπέρα και από μένα.Κάτοχος και εγώ του haka tester αλλά δυστυχώς αντιμετώπισα πρόβλημα από την πρώτη στιγμή.Το δοκίμασα σε mod και επισκευάσιμους(4 ατμοποιητές και 2 mοd) διάβαζε κανονικά την μπαταρία αλλά δεν διάβαζε τους ατμοποιητές(έβγαζε ένα -L-) αλλά ρεύμα πέρναγε κανονικά και μπορούσες να ατμίσεις.Τελικά το πήγα σε ένα κατάστημα με ατμιστικά είδη και άρχιζα να κάνω διάφορους συνδυασμούς.Όταν έβαζα μπαταρία τύπου Ego και εργοστασιακό ατμοποιητή δούλευε μία χαρά.Όταν άρχισα τους συνδιασμούς με μπαταρίες Ego,mod σε συνδυασμό με εργοστασιακούς και επισκευάσιμους ατμοποιητέςε,τότε μία δούλευε και μια όχι.Έχει συμβεί σε κάποιον να βγάζει την ένδειξη -L-;Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 06, 2014, 21:41 »
Η ενδειξh L σημαιμει οτι εχεις πολυ χαμηλο βολταζ για να μπορεσει να παρει μετρησεις το haka .
Moυ το εκανε στο mod που το φορεσα και οι μπαταριες ηταν αποφορτισμενες αρκετα.Με το που τις φορτισα ολα ηταν οκ
Το λες και μονος σου οτι μια δουλευε μια δεν δουλευε ....που σημαινει οτι με την αντισταση που χρησιμοποιουσες δεν μπορουσε να δωσει τα ρευματα που ζητουσες για να δουλεψει κανονικα.
[youtube]kgz-7DTcV80[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβλημα με βολτομετρο
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 06, 2014, 22:30 »
εγω παιδια το εχω πανω απο μηνα περιπου μπορω να πω ότι ειμαι απολυτα ευχαρησημενος και μπορώ να πώ ότι παρα οποιαδηποτε αλλη μετρηση εμπηστευομαι την μετρηση τους χακα. οπως και να εχει πηθανο του φιλου να ειναι ελαττωματικό. αν περασεις απο το καταστημα η Μαρία ( νομιζω ετσι τι λενε ) δεν νομιζω να σου αρνηθει τιποτα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4375 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix