vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1020 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 13:57 »
Αν είσαι σίγουρος οτι ο πόλος είναι καλά σφιγμένος, παίζουν αυτά:

1.Ατμοποιητής gtp
2.Αντίσταση στραβή
3.Λάθος υλικό στο profile(υπάρχουν σύρματα και σύρματα, δεν πάει να λέει οτι είναι SS316L, μπορεί να μην είναι.)

Όσες φορές έχω πάθει αυτό που λές ήταν ένα απο τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1021 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 14:04 »
1. skyline πολύ σωστή i αντίσταση, κανένα πρόβλημα με το pico, με την ίδια αντίσταση)
2. πολύ σωστή i αντίσταση, κανένα πρόβλημα με το pico, με την ίδια αντίσταση)
3. σωστό το υλικό στο προφίλ, επειδή για αρκετή ώρα δουλεύει άψογα, και μετά κάτι το πιάνει


αφήνω ως έχει και θα δω πως θα συμπεριφερθεί και σήμερα
αν μου την σπάσει λίγο ακόμα, θα φύγει πακέτο για κόρινθο


edit
βρε μπας και έφταιγαν όντως οι ρυθμίσεις που φόρτωσα ρε c drum?
τώρα έχει αρκετή ώρα που δουλεύει καλά και έχει κρατήσει την αντίσταση στο 0.58
αν μείνει έτσι όλα καλά

edit
τελικά ο πόλος δεν ήτανε σφιχτός
πήρα έναν παχύ συνδετήρα και πήρε άλλη μια στροφή
πάω να κρυφτώ τώρα μην φάω ξύλο από τον drum :sfyrigma:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 18:59 από kotsos75 »

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1022 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 20:02 »
Ρε παίδες έχω μια απορία... TC σωστό έχεις μόνο με απλό σύρμα? Γτ έτσι μου είπαν σε ένα μαγαζί και τα Clapton να τα ξεχάσω γτ δεν θα παίζει σωστά... 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1023 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 20:31 »
η γνώμη μου είναι πως δεν θα παίξει σωστά με πλέγματα
δεν το έχω δοκιμάσει βεβαια
θα πρέπει τουλάχιστον να είναι από το ίδιο υλικό ολόκληρο το coil για να μπορεί να έχει τις πληροφορίες που χρειάζεται το mod από το σύρμα

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1024 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 21:10 »
{...}

edit
τελικά ο πόλος δεν ήτανε σφιχτός
πήρα έναν παχύ συνδετήρα και πήρε άλλη μια στροφή
πάω να κρυφτώ τώρα μην φάω ξύλο από τον drum :sfyrigma:

Το παίξιμο αυτό της αντίστασης η DNA το κάνει μόνο στο nano 75 και μόνο όταν το δαχτυλίδι του πόλου δεν είναι καλά σφιγμένο.
Έχω και εγώ το nano, αλλά δεν σου έγραψα για τον πόλο, επειδή επέμενες ότι είναι σφιχτός.

Λέω λοιπόν να βάλω και εγώ ένα χεράκι να βοηθήσω τον drum... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1025 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 21:14 »
Πάντα αναφέρομαι σε ίδιο υλικό το θέμα μου είναι αν παίζει σωστά πχ σε Clapton, fused Clapton τέτοιο τύπου γτ αν είναι και δεν παίζει σύρματα τα οποία είναι τα πιο classic πλέον ποιος ο λόγος να λέμε dna το καλύτερο TC...  :laugh1:

Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1026 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 21:23 »
Ναι, αλλά όπως καταλαβαίνεις, το clapton ζεσταίνεται από μέσα προς τα έξω, πρώτα ο πυρήνας και μετά το εξωτερικό σύρμα.Δηλαδή θα μπορούσα να υποθέσω πως ο/οι πυρήνες, θα είναι σε σαφώς υψηλότερη θερμοκρασία από το εξωτερικό.  
Δεν ξέρω πόσο μεταβάλλεται η αντίστασή του και σε ποια θερμοκρασία ώστε να δουλέψει το tc.
Τι θα κάνει το Mod σε αυτή την περίπτωση? 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1027 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 21:24 »
Ρε παίδες έχω μια απορία... TC σωστό έχεις μόνο με απλό σύρμα? Γτ έτσι μου είπαν σε ένα μαγαζί και τα Clapton να τα ξεχάσω γτ δεν θα παίζει σωστά...
Λειτουργεί μια χαρά και σε clapton, fused, staggered,aliens αρκεί οι πυρήνες σου να είναι απο υλικό για TC.

Τα wraps δεν επηρεάζουν την αλλαγή της ωμικής αντίστασης καθόλου.Το ρεύμα ακολουθεί την πιο εύκολη δίοδο.

Ουσιαστικά έχουν δύο λειτουργίες.

1.Heatsink για το coil.
2.Αυξάνουν την επιφάνεια που έρχεται σε επαφή με το υγρό.

Αντίσταση από SS317L cores και N80 wraps που τρέχει σε TC.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 21:30 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1028 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 21:34 »
Καλησπέρα παίδες. Η DNA75 μου που κατοικούσε μέσα στο αριστούργημα του Craven, παρέδωσε πνεύμα άνευ λόγου και αιτίας. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ από Ελλάδα να βρώ πλακέτα; Αν όχι από που μπορώ να παραγγείλω; Παίζει να βγάλω άκρη με την Lifetime εγγύηση που δίνει η Evolv για τις πλακέτες τις; Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί πελάγωσα. Είναι το πρώτο μοντ που μου μένει στα χέρια....

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1029 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 21:35 »
Πάντα αναφέρομαι σε ίδιο υλικό το θέμα μου είναι αν παίζει σωστά πχ σε Clapton, fused Clapton τέτοιο τύπου γτ αν είναι και δεν παίζει σύρματα τα οποία είναι τα πιο classic πλέον ποιος ο λόγος να λέμε dna το καλύτερο TC...  :laugh1:
επειδή όντως κάνει καλή δουλειά στο να μετράει το σύρμα πολλές φορες το δευτερόλεπτο σωστά και να αυξομειώνει τα ρεύματα ώστε να κρατάει την θερμοκρασία που έχουμε ορίσει
επίσης επειδή τα ρεύματα είναι αναγκαστικά παλμικά, η dna έχει πολύ καλή λειτουργία και σου δίνει τα ρεύματα όσο πιο flat γίνετε
αυτή τι στιγμή υπάρχουν δεκάδες εταιρίες που παράγουν mod με tc αλλα λίγες κάνουν καλή δουλειά
εγώ εμπιστεύομαι και την joyetech και πιστεύω πως βγάζει ισάξιες πλακέτες με την evolv (αν όχι καλύτερες)
δεν έχω δοκιμάσει yihi αλλα και αυτοί από ότι έχω διαβάσει έχουν καλή συμπεριφορά σε tc 
επίσης και η dicodes βγάζει καλά mod για tc
που κολλάνε όμως όλα αυτά στην ερώτηση σου για το clapton?
ο grat φτιάχνει τέτοια σύρματα και λέει πως δουλεύουν
μπορεί να δουλεύουν δεν έχω κανένα λόγο να μην τον πιστέψω
αν είχα κατάστημα θα σου έλεγα πως αν θέλεις να ατμισεις clapton με tc κάντο με δικη σου ευθύνη
μην έρθεις μετά και ζητάς τα ρέστα αν δεν δουλέψει

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1030 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 22:04 »
Μιλάμε πάντα σε DNA chipaki και με csv από steam-engine φτιαγμένο με τα σύρματα που φοράς.

Δες εδώ με στεγνό βαμβάκι, αντίσταση που τρέχω TC στο serpent mini, πάνω σε dna250.

https://drive.google.com/file/d/0B-kPNcvwc331VXF2c1JwenVFQTA/view?usp=drivesdk

Λειτουργεί άψογα και σε σχέση με απλές αντιστάσεις δίνει moar fcking flavor χωρίς να ανεβάζεις τρελές θερμοκρασίες.Μιας και ποτέ δεν μου άρεσαν τα ζεστά vapes από τότε που δοκίμασα TC σε χοντρές αντιστάσεις απλά βρήκα τον ατμό ΜΟΥ.

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί mtlαδες εδώ αν δοκίμαζαν, θα τους άρεσε και θα το γύριζαν και εκείνοι προς αυτό το στυλ αλλά.. wat de boer niet kent...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 22:13 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1031 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 22:10 »
θα πρέπει να το δω και να ατμίζει
δεν μου φτάνει να πατάς το κουμπί και να μην καίγεται το βαμβάκι
αν ατμίζει με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που δεν καίει το βαμβάκι
τότε θα πεισθώ ότι δουλεύει
αλλα και πάλι δεν θα το προτείνω σε κανέναν
ειδικά σε κάποιον που θέλει να ατμισει με tc πρώτη φορα

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1032 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 22:12 »
Καλησπέρα παίδες. Η DNA75 μου που κατοικούσε μέσα στο αριστούργημα του Craven, παρέδωσε πνεύμα άνευ λόγου και αιτίας. Γνωρίζει κανείς αν μπορώ από Ελλάδα να βρώ πλακέτα; Αν όχι από που μπορώ να παραγγείλω; Παίζει να βγάλω άκρη με την Lifetime εγγύηση που δίνει η Evolv για τις πλακέτες τις; Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί πελάγωσα. Είναι το πρώτο μοντ που μου μένει στα χέρια....
Πριν λιγο καιρο ειχε το μπιχλιμπιδι, κανε τους ενα ερωτημα.
http://www.mpixlimpidi.net/

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1033 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 22:17 »
Μια χαρά! Απλά ρωτάω γενικώς για τα σύρματα και το συνδιαζω με το τσιπακι γτ δεν είναι λίγα τα λεφτά για ενα modaki οπότε περιμένεις το κάτι παραπάνω και το βρίσκω λογικό όταν δίνεις 100+ αντί για 50 που δίνεις για ενα πιο απλό mod... Πχ το alien που έχω το απλό σύρμα σε TC το πάει μια χαρά,  με Clapton όμως μέσα σε 4 μέρες βαμβακια μαύρα (όχι γκρι) μαύρο κανονικό... Και εγώ είχα ακούσει και το yihi το τσιπακι είναι πολύ καλό οπότε ακρίβως γι ρωτάω γτ ψάχνομαι αυτές τις μέρες πιο μοντακι καινούργιο να παρω και ρωτάω να μάθω... Και ευχαριστώ για την βοήθεια που μου δώσατε  :respect:
P. S δεν είναι πρώτη φορά TC  απλά ψάχνω να δω αν βρω κάτι το διαφορετικό... 

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: DNA 75 / DNA 200 & Escribe -Ρυθμίσεις
« Απάντηση #1034 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2017, 22:18 »
θα πρέπει να το δω και να ατμίζει
δεν μου φτάνει να πατάς το κουμπί και να μην καίγεται το βαμβάκι
αν ατμίζει με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που δεν καίει το βαμβάκι
τότε θα πεισθώ ότι δουλεύει
αλλα και πάλι δεν θα το προτείνω σε κανέναν
ειδικά σε κάποιον που θέλει να ατμισει με tc πρώτη φορα
Κώστα ναι με τις ίδιες ρυθμίσεις ατμίζω.

Δεν έχει κάποιο νόημα, αν δεν το δοκιμάσεις δεν νομίζω οτι μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ούτε με απλό σύρμα σε TC ούτε με περίεργα coils σε watt mode.

Σκέψου ένταση γεύσης του δεύτερου, με θερμοκρασίες και διάρκεια τζουράς όπως σε mtl me TC.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310438 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278761 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64061 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15616 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias