vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αποτυχημένες προσπάθειες, δεν τόκοψα το ρημάδι (παρά τρίχα)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Παράθεση
Καλησπέρα και από μένα,
αν και σας διαβάζω εδώ και περίπου ένα μήνα αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα.
Καπνιστής εδώ και 13 χρόνια περίπου (Marlboro Lights μαλακό, 2 πακέτα τη μέρα) και πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να (προσπαθήσω να) κόψω το κάπνισμα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο στο forum προχώρησα στην αγορά του NJoy NPro. Η πρώτη εντύπωση αρκετά καλή. Οι πρώτες μέρες κυλούσαν μια χαρά και είχα περιορίσει τα κανονικά τσιγάρα σε 4-5 τη μέρα. Αλλά στη συνέχεια ήρθε εκείνο το καταστροφικό Σάββατο.
Σηκώθηκα και αποφάσισα να μην αγοράσω πακέτο εκείνη τη μέρα και να συνεχίσω αποκλειστικά με η.τ. Μόνο που το NJoy είχε άλλη άποψη. Η μία μπαταρία παρέδωσε το πνεύμα και πολλά cartomizer είχαν γεύση καμμένου με αποτέλεσμα να παιδεύομαι όλο το σαββατοκύριακο.
Στην αρχή το πάλεψα (έστω και μία μόνο μπαταρία), δοκίμασα και διάφορα κόλπα που διάβασα εδώ για τα cartomizer αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Εν τέλει, για να μην τα πολυλογώ, από την απογοήτευση ξεκίνησα και πάλι το κ.τ. Αλλά μάλλον δεν θα τα παρατήσω έτσι εύκολα. Ήδη περιμένω το eGo-T και τα υγρά και ελπίζω αυτή τη φορά η προσπάθεια να στεφθεί με μεγαλύτερη επιτυχία.

Εδώ μπορούμε να δώσουμε συμβουλές για μια καλύτερη 2η προσπάθεια

Φίλε goldfinger πολλοί την έχουν πατήσει έτσι, εντάξει δεν έγινε και τίποτα σίγουρα θα τα καταφέρεις τη 2η φορά.
Πάντως γι αυτό λέμε ότι όταν αποφασίσεις να το κόψεις θέλεις καβάντζες
2 φορτιστές, 3 μπαταρίες, 3-4 ατμοποιητές κλπ
Μη ξεχνάμε ότι υπάρχει και η γραμμή ΣΟΣ
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,822.msg13840.html#msg13840
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 01, 2011, 21:49 από Abet »

Πάντως γι αυτό λέμε ότι όταν αποφασίσεις να το κόψεις θέλεις καβάντζες
2 φορτιστές, 3 μπαταρίες, 3-4 ατμοποιητές κλπ

Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Τουλάχιστον το θέμα με τις μπαταρίες ήθελε μεγαλύτερη προσοχή. Τώρα όσον αφορά τα cartomizer τί να πω. Η αλήθεια είναι πως είχα προμηθευτεί αρκετά (10 είχε το πακέτο συν άλλα 15 extra). Αλλά τουλάχιστον τα μισά βγήκαν off. Ε, βάλε και το γεγονός πως ήταν σαββατοκύριακο, με μία μπαταρία μόνο που κρατάει το πολύ κάνα 2ωρο, δεν θέλει και πολύ να ξανακυλήσεις.

Αλλά συνήθως μία φορά την πατάς. Μετά μαθαίνεις.

Αποσυνδεδεμένος Tsikis

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Η πρώτη προσπάθεια που έκανα, πριν κανα δυο χρόνια, ήταν άκρως αποτυχημένη. Κράτησα το ΗΤ καναν μήνα με ταυτόχρονη χρήση 5-6 ΚΤ ημερησίως. Και η αλήθεια είναι ότι δυσκολευόμουν ακόμα κι έτσι.

Με κούρασε πολύ το συνεχές γέμισμα των φίλτρων, η κάθε 2 ώρες φόρτιση της μπαταρίας, κτλ κτλ.

Πριν λίγες μέρες αποφάσισα να ξαναπροσπαθησω με νέα συσκευή (και σαφώς καλύτερη αφού τα 2 αυτά χρόνια το ΗΤ έκανε μεγάλη πρόοδο). Αν και το χρησιμοποιώ μόνο 3 σχεδόν μέρες, δεν έχω κάνει κανένα ΚΤ (αν και όπως έχω ξαναγράψει υπήρξα φανατικός καπνιστης χωρίς προβλήματα υγείας, λαχανιάσματος κτλ).

Και αυτό που με κάνει να χαίρομαι περισσότερο και να πιστεύω στον εαυτό μου είναι ότι το ΚΝ δε μου λείπει καθόλου μα καθόλου αυτές τις μέρες!

Πολυλογία άνευ ουσίας μάλλον...  Στο δια ταύτα: πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο να έχει κάποιος ένα καλό σετάκι. Αν είναι αρχάριος, ίσως είναι μονόδρομος! Ο πρωτάρης με την πρώτη στραβή τα παρατάει εύκολα.

Οπότε φίλε, κατα τη γνώμη μου ακολούθησε τη συμβουλή του abet και όλων των άλλων έμπειρων, και προμηθεύσου ανταλλακτικά για τα πάντα. Να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να ξεμείνεις από κάτι. Αυτό έκανα και προσπαθώ να κάνω κι εγώ. Ίσως και μια μεγαλύτερη ποικιλία γεύσεων βοηθά ακόμα περισσότερο.


Υ.Γ. πήρα το eGOT (2 τσιγάρα το πακέτο), άλλη μια μπαταρία, 2 ακόμα ατμο, 4 μπουκαλάκια υγρά και αισθάνομαι πάνοπλος ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
όταν κανείς αποφασίζει  να το κόψει, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εμπιστοσύνη στο ΗΤ.
Θέλω να πω ότι έχουμε τις αμφιβολίες με τόσα και τόσα που κυκλοφορούν με αποκλειστικό σκοπό να αδειάσουν την τσέπη μας και είμαστε πολύ δικαιολογημένα υποψιασμένοι.
Θέλω να δηλώσω ότι μετά απο 2 χρόνια ΗΤ έχω πλέον την βεβαιότητα ότι :
- ένας καπνιστής , ακόμα και μανιώδης ( όπως ήμουν εγώ) μπορεί να κόψει το τσιγάρο ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.
Αυτό έχω διαπιστώσει με πολλούς καπνιστές που έχω ... μυήσει στο ΗΤ.

Επίσης όσο αφορά το είδος ΗΤ, μπορώ να πω ότι έχω τα δοκιμάσει όλα ( μη παει ο νους σου στο πονηρό  :laugh1: )

Το egoT σίγουρα είναι μια καλή λύση και εύχρηστο για τον αρχάριο.
Σύντομα όμως δείχνει τα μειον του, διαρροές, μπουχτιστική γεύση, μεγάλη κατανάλωση υγρού.
Για μένα ένας low Resistance 501 ή 901 ατμοποιητής συνδιασμένος με μια μεγάλη μπαταρία (650, 900,1100) και dripping (στάξιμο 2 σταγόνες κάθε τόσο χωρίς φίλτρο) είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για τον αρχάριο (και για τον έμπειρο).

Αποσυνδεδεμένος Thom@zko

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά με τους T καταναλώνω 5-6ml ημερησίως ενώ με to dripping ακριβώς τα μισά.. Βάζω 2 σταγόνες και το υπολογίζω σαν να έκανα ένα τσιγάρο.. Ενώ με τον Τ πιπίλα!! Ξεκίνησα με njoy και μείωσα το κάπνισμα στα 4-5 από 45+ (ανάλογα) και με το που παρέλαβα το EGO διέκοψα.. Το παν είναι να μην το συγκρίνεις.. Είναι κάτι διαφορετικό-εναλλακτικό.

Πάντως για τη δεύτερη προσπάθεια πιστεύω πως έχω οργανωθεί καλύτερα.

eGo-T και επιπλέον 1 μπαταρία, 2 ατμοποιητές, 5 φίλτρα κενά και 95ml (στο σύνολο) υγρού. Το μόνο κακό είναι πως πρέπει να περιμένω μέχρι την Τρίτη/Τετάρτη να έρθει το eGo και τα παρελκόμενα.

Πιστεύω να είναι καλά για αρχή και να με πάνε μέχρι την επόμενη παραγγελία σε περίπου 20 μέρες.

Όσο για το dripping ακούγεται σίγουρα ενδιαφέρον (και προφανώς θα είναι) απλά δε νομίζω να το τολμήσω ακόμα (λόγω ανασφάλειας). Ξεκινάω με το eGo-T και κάποια στιγμή θα πάω και προς τα 'κει.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Το Dripping φίλε μου, είναι ακριβώς αυτό που χρειαζόμαστε για να αισθανόμαστε αλλά και να είμαστε ασφαλείς. Ούτε φίλτρα, ούτε αμπούλες, ούτε καμένα, ούτε φιτίλια...ούτε εν γένη να παλεύεις με τα θεριά. Το αποκούμπι σε κάθε περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος yiannisagiannis

  • *
  • 95
  • Φύλο: Άντρας
  • Im...steaming...
 :thumpup: με λιγα λογια καλο κτυπημα καλη γευση αλλα με λιγη παραπανω προσπαθεια.δλδ με το
μπουκαλακι στο χερι!!!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9584
  • Φύλο: Άντρας
eGo-T : ο μεγαλύτερος εχθρός του κανονικού τσιγάρου. Πολύ καλή γεύση και διάρκεια. Οτι πρέπει για έναν επίδοξο ατμιστή. Με LR eGo-T ατμοποιητή , που είναι απο κάθε άποψη καλύτερος σε σχέση με τον απλό ατμοποιητή, τα πράγματα απλοποιούνται ακόμα περισσότερο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Tem δεν μου μενει παρα να συμφωνησω

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καλό θέμα, Abet.  :yes:
Έγινε μόνιμο.

Αποσυνδεδεμένος elaspre

  • *
  • 61
  • Evic vtc mini + Kayfun v4 ή Limitless XL
καλως σας βρηκα ξανα!και λεω ξανα γιατι απο τον σεπτεμβριο μεχρι αρχες γεναρη ατμιζα διχως να κανω κ.τ.,δηλαδη κοντα 4 μηνες!απο τις 2 πρωτες εβδομαδες ειδα μεγαλη διαφορα στην οσφρηση,μου βρομαγαν οσοι καπνιζαν παλιοτσιγαρο!επειτα για 15 μερες ειχα κοψει και το η.τ. ωσπου μια μερα αποφασισα να κανω κ.τ. μονο για να δω πως θα μου φανει!εκει ηταν το λαθος μου γιατι ξανααρχισα να καπνιζω και αυτη την φορα περισσοτερα κ.τ. απο πριν(εφτασα μεχρι και τα 2 πακετα) να προσθεσω οτι ημουν 10 χρονια καπνιστης με περιπου 1 πακετο την ημερα!πριν 3 μερες ημουν για καφε και εκει που ημουν μια χαρα φουμαροντας βλεπω εναν τυπο με η.τ.!ωπα λεω τι κανω?τουμπα ολα στο μυαλο μου και πηγαινοντας στο σπιτι μπαινω στο φορουμ!αρχιζω ξανα να ψαχνω και τρεχω και παιρνω το ego T!πριν ειχα το unique αλλα το Τ ειναι ανωτερο,μονο και μονο που εχω 1100 μπαταρια και αμπουλα για γεμισμα φτανει!τωρα βλεπω formula 1 και απολαμβανω το Τ!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Μπράβο elaspre
Αναφορικά με το ξαναπέσιμο στο κάπνισμα και τα 2 πακέτα...
Ενας φίλος μου είπε σοφή κουβέντα όταν του είπα ότι έκοψα τη νικοτίνη "πρόσεξε γιατί αν αποτύχεις, θα πέσεις με τα μούτρα"
είχε απόλυτο δίκιο  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Το ειχα παθει εγω παιδια. Το 2000 εκοψα το ΚΤ για 3 χρονια. Εκανα τοτε με το ζορι 20 ΚΤ. Οταν μετα 3 χρονια το αρχισα εφτασα τα 50 και κατεβηκα στα 30 περιππου με στριφτο. Το μονο τοτε δεν καταλαβα πολλα (κατα τη διακοπη) και αυτο κατα τη γνωμη μου οφειλετε στο οτι αποκτωντας συναμα και φυτικη αλλεργια εμαθα οτι γεννηθηκα με διαφραγμα. Εκανα την επεμβαση για το διαφραγμα, εκανα και απευαισθητοποιηση απο την αλλεργια (5 χρονια ) και απο τη στιγμη που ξεκινησα το ΗΤ οχι μονο δεν εχω κανει ΚΤ (εκτος 2 τζουρες την 2υτερη μερα) αλλα πολυ απλα το απεχθανομε σαν το χειροτερο εχθρο μου. Συμφωνω με τον elaspre στο οτι μου βρωμανε ολοι οι καπνιστες και δεν μπορω ουτε παρεα να κανω (λιγο κακο για τους φιλους), και με τον Σταυρο διοτι ετσι εινε μιας και το εχω ζησει. Μετα την διακοπη το πολλαπλασιαζεις. Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει για ολους.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
vrs5 (οφτόπικ)
Είδες σαφή βελτίωση με το διάφραγμα ? Ρωτάω γιατί φίλος μου είπε ότι απέτυχε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 55 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8762 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181243 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537796 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238486 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 714 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137943 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085828 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro