vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

511 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

SMOK SCAR 18 + TFV9

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK SCAR 18 + TFV9
« στις: Αυγούστου 31, 2020, 22:38 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ευτυχώς η σειρά SCAR εκτός από ποντάκια έχει και ένα διμπάταρο μοντ πλέον.


Η συσκευή έρχεται με την προστασία IP67 που το κάνει αδίαβροχο, να αντέχει στις πτώσεις και τη σκόνη.
Είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο και «ντυμένη» με το κλασικό μαύρο μαλακό υλικό για την αδιαβροχοποίηση
και ένα τύπο ψευτοδέρματος στη πίσω μεριά με το σχέδιο.

Το μοντ έχει διαστάσεις 54×30.6×88mm, ζυγίζει 183.5g και και παίρνει δύο 18650 μπαταρίες.
Μπορεί να παίξει από 1 μέχρι τα 230W και δεν μπορεί να παίξει με αντιστάσεις κάτω από 0.10Ω.
Έχει μία TFT οθόνη 0.96 ιντσών για όλες τις λειτουργίες και φορτίζει μέσω μιας θύρας USB.

Ο ατμοποιητής έχει διάμετρο 25.5mm και ύψος 50mm.
Ζυγίζει 65g και έχει χωρητικότητα υγρού 2ml.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ, τον ατμοποιητή, ένα καλώδιο USB,
ένα δεύτερο τζαμάκι, ανταλλακτικά όρινγκ και δύο αντιστάσεις.
Οι δύο αντιστάσεις είναι ίδιες και είναι οι V9 Meshed 0.15Ω.


Το μοντ πωλείται στα παρακάτω οκτώ χρώματα.



Πολύ ωραίο σχήμα και αρκετά μικρό για διμπάταρο μοντάκι, με το που το έπιασα στα χέρια μου θύμισε το Aegis Legend αλλά το SCAR-18 είναι μακράν πιο μικρό και βολικό στο χέρι. Το βάρος του με τις μπαταρίες μέσα είναι επίσης πολύ καλό και θα το έλεγα άνετα ότι είναι από τα πιο ελαφριά διμπάταρα που έχω πιάσει.

Το κουμπί του fire είναι αρκετά μεγάλο, προεξέχει λίγο και βρίσκεται σε ωραίο σημείο. Κάνει τον «κλικ» ήχο όταν το πατάς άλλα ρε γμτ παίζει αρκετά. Δεν ακούγεται να κουνιέται όταν κουνάς το μοντ αλλά με το δάχτυλο μπορείς να το κουνήσεις κάμποσο και δε μου δίνει την εντύπωση ότι θα αντέξει πολύ άμα το πειράζεις συνέχεια. Από την άλλη τα δύο μικρά κουμπιά κάτω από την οθόνη μπορείς σίγουρα να τα ακούσεις να κουνιούνται αν κουνήσεις το μοντ λίγο πάνω κάτω. ΟΚ δεν είναι κάτι που κάνουμε όλη την ώρα αλλά θα προτιμούσα όλα τα κουμπιά να ήταν πιο σταθερά.


Η οθόνη θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο μεγάλη για να φαίνονται καλύτερα οι ενδείξεις και ειδικότερα η στάθμη των μπαταριών που είναι κάτω κάτω. Είναι ακριβώς εκεί που τελειώνει η οθόνη, η οποία έχει μια κλήση σε εκείνο το σημείο, οπότε αν είσαι κάτω από ήλιο ειδικότερα δε βολεύει καθόλου γιατί αντανακλάται. Ακόμα χειρότερο το κάνει ότι το ποσοστό των μπαταριών είναι μέσα στις ενδείξεις των μπαταριών με μια πολύ μικρή και λεπτή γραμματοσειρά που το κάνει ακόμα πιο δύσκολο να δεις πόσο λέει αν δεν είσαι μέσα σε κάποιο σκοτεινό δωμάτιο.

Το καπάκι για τη θύρα USB δεν είναι από τα πιο ωραία που έχω δει αλλά το γεγονός ότι κουμπώνει τέλεια και γίνεται ένα με το υπόλοιπο σώμα το κάνει σαν να μην υπάρχει οπότε δεν γίνεται το μοντάκι πιο άσχημο.


Το πορτάκι των μπαταριών είναι καλό, με ένα πολύ δυνατό ελατήριο και κουμπώνει πολύ καλά. Το κακό εδώ, όπως δείχνω και στο gif από κάτω, ότι με τις μπαταρίες μέσα δύσκολα να το κουμπώσεις με το ένα χέρι. Θέλει να πιάσεις καλά το μοντάκι και να πιέσεις για να κουμπώσει στα σίγουρα. Δεν πιέζει τις μπαταρίες, έχω ελέγξει τους πόλους και το κάνει με όλες τις διαφορετικές μάρκες μπαταριών που έχω. Δεν είναι ακριβώς αρνητικό, απλά αν έχεις συνηθίσει να κουμπώσεις το μοντάκι σου με το ένα χέρι εδώ θέλει να χρησιμοποιήσεις και τα δύο.


Η αυτονομία των μπαταριών είναι κανονική, δεν παρατήρησα να πέφτει απότομα αλλά ούτε μου βγάζει παραπάνω ώρες από άλλα διμπάταρα. Ζεσταίνεται σε νορμάλ επίπεδα ανάλογα την χρήση αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να το τεστάρω τελείως γιατί όπως έγραψα και πιο πάνω σε ατμοποιητές με αντιστάσεις κάτω των 0.10Ω βγάζει «Ohms too low». Όλοι μου οι ντρίπερ και τα μεγάλα τανκ παίζουν πιο χαμηλά οπότε οι δοκιμές γινόντουσαν με διάφορα sub ohm τανκ που έχω.

Έχω παρατηρήσει κάμποσες φορές η στάθμη των μπαταριών να ανεβοκατεβαίνει 1% ή το πιο πολύ 2% μετά από αρκετή χρήση αλλά όχι συνέχεια θα το κάνει μια φορά σε κάθε μπαταρία μέχρι να ξεφορτίσει. Επίσης η ένδειξη της αριστερής μπαταρίας είναι πάντα 1 με 2% μεγαλύτερη από την άλλη αλλά δεν νομίζω ότι αυτό παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Δεν ξέρω αν θα χειροτερέψει στο μέλλον, θα το δούμε.




Ο ατμοποιητής είναι καινούργιος και είναι ο TFV9. Δεν θα ασχοληθώ καθόλου μαζί του γιατί η σφυρίχτρα ενός διατητή όταν σφυρίζει ακούγεται λιγότερο από αυτό το πράγμα. Οπότε όσο καλή γεύση και να βγάζει, που δεν βγάζει, όσο ωραία τζούρα και να έχει, που δεν έχει, ότι και να κάνει σωστά από τη στιγμή που σφυρίζει και όσο κλείνεις την εισαγωγή του αέρα τόσο πιο δυνατά σφυρίζει δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς μαζί του.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8393 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34052 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536802 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237805 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 609 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15993 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136198 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085436 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35503 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10338 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12