vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο

Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #45 στις: Απριλίου 29, 2019, 17:47 »
Μα υπάρχουν πολλά βιντεο απο διαφορετικους και ολα σχεδον καταληγουν στον κακτο για την οποια σταθεροποίηση, αντιβακτηριακή/ αντιμυκητικη/ αντιμουχλική ιδιότητά του και τον αλουμινιτη για την όποια συγκολιτικη ικανότητα του στα υβριδικά , αρκει αυτο, μονο σε εμενα δεν αρκει :p ;)
Τεσπαν, ειναι και η καλλιτεχνία, στο κόψιμο, που μετράει πολυ, πχ βλεπεις κοψίματα που δεν μπορεις να φανταστεις καν πως γίνονται,  με μία βουρτσα στο χέρι πολλές φορές :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2019, 17:59 από Τουρίστας »

Αποσυνδεδεμένος ptf

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #46 στις: Απριλίου 30, 2019, 10:50 »
Προβληματίστηκα αρκετά στο αν θα έπρεπε να γράψω (και μάλιστα για πρώτη φορά) ειδικά μετά τη φράση:
"Δεν θα μιλησει κανεις κατασκευαστης για τα υλικα του, αν ξέρει πραγματικα τι κάνει, αυτοι που μιλάνε έχουν άλλου είδους βλέψεις ."
Δε θα μιλήσω λοιπόν για τα υλικά μου ή τη δουλειά μου αλλά θα γράψω 1-2 βασικά πραγματάκια για τη σταθεροποίηση των ξύλων.

Και ξεκινάω με το βασικότερο. Τι είναι και τι προσφέρει σε ένα ξύλο η σταθεροποίηση.

Το ξύλο χάνει ή παίρνει υγρασία ανάλογα με την υγρασία και θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, λιγότερο ή περισσότερο, το ξύλο να στρεβλώνει (wraps and distortions) ή/και να εμφανίζει σκισίματα (cracks, checks, honeycombs).

Ο βασικότερος σκοπός λοιπόν που σταμπιλάρουμε ένα ξύλο είναι να μπλοκάρουμε, όσο μπορούμε, τη μεταβολή της υγρασίας του ώστε να προστατευτεί το τελικό προιόν (μοντάκι, λαβή για μαχαίρι, πένα, μπολ, κοντάκι, κιθάρα κλπ).
Ένας δεύτερος σκοπός είναι να σκληρύνουμε κάποια είδη ξύλου που αλλιώς δεν θα ήταν εφικτό να δουλευτούν για κάποια από τις παραπάνω χρήσεις. Κυρίως softwoods (όπως το Καλιφορνέζικο Redwood) ή spalted ξύλα (αποτέλεσμα επαφής του ξύλου με μύκητες).
Και τέλος ένας τρίτος να χρωματίσουμε ένα ξύλο σε βάθος και όχι μόνο επιφανειακά.

Η μέθοδος που χρησιμοποιείται στην πλειοψηφία είναι με εμποτισμό σε θερμοσκληρυνόμενη ρητίνη αφού πρώτα στεγνώσουμε εντελώς το ξύλο και αφαιρέσουμε όλο τον αέρα με αντλία κενού.

Το πόση ρητίνη θα αποροφήσει εξαρτάται κυρίως από το είδος του ξύλου (πυκνότητα, περιεκτικότητα σε έλαια) και το χρόνο εμποτισμού. Κάποια είδη μπορεί να τριπλασιάσουν το βάρος τους ενώ κάποια άλλα δεν θα πάρουν πάνω από 7-8% του βάρους τους. Ανεξάρτητα του πόσο βάρος θα πάρει, ένα ξύλο θεωρείται απόλυτα σταμπιλαρισμένο όταν αντικαταστήσουμε όλη την υγρασία και τον αέρα που περιείχε με ρητίνη.
Και βέβαια υπάρχουν αρκετά είδη που τα έλαια που περιέχουν είναι τόσα πολλά που ουσιαστικά αδρανοποιούν τη ρητίνη άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μέθοδος αυτή.

Επόμενο βασικό ζήτημα: Είναι τα ξύλα που έχουν σταμπιλαριστεί αδιάβροχα;
Σίγουρα όχι. Είναι, όπως λέμε και στα ρολόγια, water resistant αλλά όχι waterproof. Και σίγουρα χρειάζονται, όπως και το φυσικό ξύλο, μία κάποια συντήρηση (γίνεται εύκολα από τον καθένα μας και δεν παίρνει πάνω από 10-15 λεπτά).

Cactus Juice (χυμός κάκτου) είναι η εμπορική ονομασία θερμοσκληρυνόμενης ρητίνης από την εταιρία Turntex. Η μάρκα που χρησιμοποιείται από τη συντριπτική πλειοψηφία στην Αμερική και όχι μόνο. Η πρώτη ρητίνη που ήταν προσβάσιμη σε όλους και όχι μόνο σε βιομηχανίες. Ο ιδιοκτήτης της παρέχει τρελή τεχνική υποστήριξη και γι αυτό οι Αμερικάνοι πίνουν νερό στο όνομά του. Οι πιο πολλές από τις υπόλοιπες ρητίνες είναι copy cats αυτής.

CA είναι η κυανοακριλική κόλλα, ενώ το Υγρό γυαλί είναι εποξική ρητίνη.

Τέλος μία πολύ καλή βάση για τα είδη ξύλων: https://www.wood-database.com/


Τελικά σεντόνι μου βγήκε, σόρυ αν κουράζει.





Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #47 στις: Απριλίου 30, 2019, 11:00 »
καλημέρα Χρονια πολλα σε ολους .

και βεβαια να μιλησεις για την δουλεια σου , και να ανεβασεις φωτο , καθως και να μας δωσεις λοιπα στοιχεια σου 
για οποιον ενδιαφερετε .

όπως καταλαβαίνω κανεις κατασκευες ξυλου , και θα ηταν καλο να σε γνωρίσουμε .

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #48 στις: Απριλίου 30, 2019, 11:05 »
Ουάου, ρούφηξα το κείμενό σου φίλε ptf, σαν μαγεμένος!  :thumpup:

Όσοι διψάμε για γνώση, δεν μας καίγεται καρφί για το αν ένα κείμενο είναι σεντόνι ή όχι. Όποιος βαριέται να διαβάσει, μπορεί απλά να προσπεράσει.

Ήδη μέσα σε αυτό το σύντομο κείμενο έβαλες πολλά πράγματα στη θέση τους, διόρθωσες δικά μου λάθη λόγω έλλειψης αρκετής γνώσης, όπως π.χ. το ότι μπέρδευα το υγρό γυαλί με τη κόλλα CA, που είναι δύο διαφορετικά πράγματα τελικά. 

Θα σε παρακαλούσα να παραμείνεις ενεργός στο νήμα, και αν έχεις ήδη κατασκευάσει κάποια μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο ή έστω κάποια blocks, να μας τα παρουσιάσεις με κάποιον, έστω σύντομο, σχολιασμό...

Αποσυνδεδεμένος ptf

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #49 στις: Απριλίου 30, 2019, 11:28 »
Zarko27, όπου πιστεύω πως μπορώ να προσφέρω στην κουβέντα θα το κάνω.
Για τη δουλειά μου ήδη έβαλες link και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #50 στις: Απριλίου 30, 2019, 11:39 »
Ωραιότατα φίλε ptf, τότε σε γνωρίζουμε ήδη με το ονοματεπώνυμό σου, και ξέρουμε ότι κατασκευάζεις μερικά από τα ομορφότερα blocks σταθεροποιημένου, αλλά και φυσικού ξύλου!  :thumpup:

Εγώ είμαι φανατικός οπαδός, και όπως έχω ήδη πει, έχω απλά χαζέψει με τα περισσότερα blocks που έχεις ανεβάσει φωτογραφίες και βίντεο στο Stab the Burl. 

Έχω το ελεύθερο λοιπόν από εσένα να παίρνω φωτογραφίες και βίντεο από τα blocks και να τα ανεβάζω εδώ; 

Αποσυνδεδεμένος ptf

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #51 στις: Απριλίου 30, 2019, 11:48 »
Ελεύθερα

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #52 στις: Απριλίου 30, 2019, 12:16 »
Υπέροχα. 

Απλά να διευκρινίσουμε ότι για να μπορέσουν τα μέλη του φόρουμ να δουν τις φωτογραφίες και τα βίντεο από τις υπέροχες δημιουργίες του φίλου ptf, πρέπει φυσικά να κάνουν αίτηση για να γίνουν μέλη της ομάδας στο facebook...  :)

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #53 στις: Απριλίου 30, 2019, 12:17 »
Stabilized Amboyna burl απο τον ptf. Tο πριν και το μετά. Εχω την τυχη και τιμή να ειναι δικό μου. Respect στον Παναγιώτη!

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #54 στις: Απριλίου 30, 2019, 12:23 »
Υπέροχο!  :thumpup:

Εσύ μας χρωστάς μια έστω σύντομη παρουσίαση κάποια στιγμή, φίλε mfk, αφού φαίνεται ότι έχεις ολόκληρη συλλογή από υπέροχα μοντάκια από σταθεροποιημένο ξύλο...  ;)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #55 στις: Απριλίου 30, 2019, 13:35 »
εδω τα δικα μου μοντακια απο προβατιδη.





και ενα ιταλικο.gotti.


Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #56 στις: Απριλίου 30, 2019, 14:45 »
Πληγές ξύνετε αδέλφια. :'(

Αποσυνδεδεμένος Zarko27

  • ***
  • 758
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #57 στις: Απριλίου 30, 2019, 16:56 »
Χαχά, πάω στοίχημα ότι κι εσύ πρέπει να έχεις ολόκληρη συλλογή από μοντάκια σε σταθεροποιημένο ξύλο, φίλε Volgas54641.  :)

Τι περιμένεις λοιπόν, δεν βλέπεις ότι είμαστε "φτιαγμένοι" όλοι μας εδώ για οφθαλμόλουτρο;!  :))

Δώσε πόνο...

Αποσυνδεδεμένος Volgas54641

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #58 στις: Απριλίου 30, 2019, 17:10 »
Την εχω  πατήσει ασχημα με τις πίπες καπνού και βλέποντας τα μοντς φοβαμαι μην ανοίξει κι άλλη πληγή
και ''ξανακυλίσω'' . :-\

Απ: Ύμνος στο σταθεροποιημένο ξύλο
« Απάντηση #59 στις: Απριλίου 30, 2019, 19:20 »
[member=17318]ptf[/member] οπότε υποθέτω ο χυμος κάκτου (τον οποο δεν εχω καν ψάξει)  εχει τις αντιβακτυριδιακές και αντιμουχλικές ικανότητες για να κλειδώνει τα κακά του ξύλου και εφόσον είναι και σε μορφή θερμοπλαστικου, είναι πρόσθετο κάποιας ακρυλικής σύνθεσης, οκ σε ευχαριστώ. Εφόσον λειτουργεί το brand και έχει και πολυ καλή υποστήριξη κι εγώ θα το προτιμουσα -πιθανότατα- απο άλλα ακρυλικα . Εγώ παιδια I rest my case που λενε στη Δημητσάνα και παίρνω μάτι τα μοντς :D :D


**[member=16872]mfk[/member] και τελικα ποιος στο εφτιαξε το μοντ ομωζ δεν μας ειπες συνατμιστη , εκτος αν ο ptf τα φτιαχνει και δεν εχω καταλαβει



***
Η πρώτη ρητίνη που ήταν προσβάσιμη σε όλους και όχι μόνο σε βιομηχανίες. Ο ιδιοκτήτης της παρέχει τρελή τεχνική υποστήριξη και γι αυτό οι Αμερικάνοι πίνουν νερό στο όνομά του. Οι πιο πολλές από τις υπόλοιπες ρητίνες είναι copy cats αυτής.
Αργησα αλλα το πρόσεξα κι αυτο :D Μεχρι πριν μερικά χρόνια που η ναυτιλία ευδοκιμούσε και ναυπηγεία υπήρχαν σε ολον τον παραλιακο ορίζοντα, καταστήματα με πάσης φύσεως ρητίνες  και πρόσθετα υπήρχαν άπειρα, όπως πολλοί και οι επαγγελματίες, ναυπηγοι/τεχνίτες αλλα και ερασιτέχνες αρκετοι. Η Καλλιθέα είχε ενα απο τα μεγαλύτερα καταστήματα των Βαλκανίων και πιο περα, ο Πειραιάς καμια 40αριά μικρότερα. Δεν μπορω να αναπτύξω εδω τι συνεβει στον τομέα αλλα υπάρχουν αποτυπωμενα σε ειδικους αρκετα στατιστικά . Απλα "ακαδημαϊκη"ή πλατωνική ίσως  η αναφορά
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2019, 20:32 από Τουρίστας »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180398 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33907 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535115 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59716 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 557 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14543 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085201 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12