vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

547 επισκέπτες, 11 χρήστες
Jorge, Sergios, sakissalonika, dkostas, grag, giorgos1999, bloodlessz, I.P, Doubt, manoslykos, mfk

Twitter

2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 03, 2019, 16:03 »
Εσύ δεν καταλαβαίνεις! Απάντησα, ναι στην ενημέρωση των μελών, όχι στην ενημέρωση όλου του κόσμου μέσω φόρουμ ή fb, περαν της ήδη υπάρχουσας ανακοίνωσης της ΚΕΑ.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 03, 2019, 17:03 »
Μωρέ εγώ  ναι. Τι να καταλάβω το βλαχαδερό? 
Αλλά στην πορεία κ αφού απάντησες ΕΣΥ,, σε ξαναρώτησα αν αυτή είναι η θέση της κεα, ή απλά η γνώμη σου.Μπας κ ξέρεις κάτι παραπάνω δλδ. 
Το που θα γραφτεί, κάτι, είναι θέμα του Δ. Σ. 
Εγώ απλά να μάθω θέλω, γιατί έχω κάθε δικαίωμα. 

Αποσυνδεδεμένος Greg61

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 03, 2019, 17:23 »
Πώς θα προσελκυσθούν νέα μέλη, άν δέν βλέπουν δράσεις της ΚΕΑ; Και γιατί να έρθουν;
Το ίδιο ισχύει και για τα μέλη που για τον α ή β λόγο δέν μπορούν να παραστούν στις ΓΣ. Γιατί να παραμείνουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2019, 17:31 από Greg61 »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 03, 2019, 17:27 »
Ειρήνη υμίν, παιδιά! 
Δεν χρειάζεται να ανεβάζουμε τους τόνους μεταξύ μας.  :)
Κατανοητό -και ευχάριστο- τα μέλη που δεν μπόρεσαν να παραβρεθούν να θέλουν να μάθουν και κάτι περισσότερο.
Ελπίζαμε ήδη να είχαμε και ανακοίνωση τελικής ημερομηνίας της νέας συνέλευσης/εκλογών (βρισκόμαστε ανάμεσα σε 14 και 21 Απριλίου) αλλά φαίνεται πως θα περιμένουμε ως αύριο. Θα δούμε με ποιον τρόπο βολεύει να γίνει και μια παραπάνω ενημέρωση.

Nai_Ego

Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 03, 2019, 17:50 »
Ένα απλό Newsletter σε όλα τα μέλη και μόνο τα μέλη. Τέλος το θέμα των αναρτήσεων και που (στο gvc.gr? Στο vaping.gr? Στο Facebook? ΠΟΥ;; ) και τέλος και τα πως και πότε και αν δεν μπει να το δει και μένει στην Αυστραλία και δεν πατάει ποτέ και τα λοιπά και τα λοιπά. Ένα newsletter σ' ένα e-mail account (όλοι έχουμε) και τέλος.

Για το θέμα των πρακτικών: Minutes of Meeting για κάθε συνάντηση, όπως με το newsletter. Και ένα diclaimer ότι αφορά τα όσα συζητήθηκαν και δεν αποτελεί τα επίσημα πρακτικά του ΔΣ και τέλος. Αν θέλετε template, πείτε μου να σας στείλω.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 03, 2019, 18:44 »
[member=15694]Greg61[/member]
Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα, Γρηγόρη -και... καυτή.
Νομίζω ξεπερνά τα όρια αυτού του νήματος.

Στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή προσωπικά θα πω το εξής:
ΚΕΑ είναι όλα τα μέλη. Δράσεις της ΚΕΑ περιμένουμε όλοι από όλους. Για ένα μέλος (τουλάχιστον αν βρίσκεται Αθήνα) μια ελάχιστη "δράση" είναι μια φορά το χρόνο να δίνει 3-4 ώρες να παραβρεθεί σε μια συνέλευση. Η μεγάλη πλειοψηφία απουσιάζει. Μια πιο απαιτητική δράση είναι να πάρει ενεργό ρόλο στην λειτουργία του συλλόγου μας. Μέχρι τις 31 Μαρτίου με το ζόρι συμπληρώναμε Ελεγκτική Επιτροπή και δεν υπήρξε κανείς πρόθυμος για το Διοικητικό Συμβούλιο.

Από πριν καν βρεθώ υποψήφιος, όταν η ΚΕΑ ήταν στα σπάργανα, δήλωνα πως ο σύλλογος δεν είναι μια υπηρεσία που "αγοράζεις" με το ποσό μιας συνδρομής. Δυστυχώς στον χώρο μας δεν υπάρχει καν άλλο "μαγαζί" να σε καλύπτει καλύτερα και να εγκαταλείψεις αυτό. Δεν είναι κατάστημα, δεν έχει κέρδος, μόνο εθελοντική προσφορά. Και που υπάρχει ένας τόσο εξειδικευμένος σύλλογος είναι σχεδόν θαύμα.

Οι εθελοντές που πλαισίωσαν το ΔΣ ξεκίνησαν 7 (μαζί με τα δυο αναπληρωματικά μέλη). Σε ελάχιστες ημέρες έγιναν 6. Για διάφορους λόγους έπεσαν στους 4, και προσπάθησαν να συνεχίσουν, καθώς δεν φαινόταν να υπάρχει τάση να αναπληρωθούν -όχι γιατί θεωρούσαν ιδανικό αυτό το σχήμα. Στην πράξη, και λόγω καταστάσεων της ζωής, η ΚΕΑ βρέθηκε να υπολειτουργεί, έχοντας δυναμικό 2, το πολύ 3 ατόμων. Το οποίο κάποιες δεδομένες ημέρες ήταν 1 άτομο. Καθώς μιλάμε για εθελοντές, όχι επαγγελματίες, με μια ζωή που εγείρει τις απαιτήσεις της, είναι δύσκολο να κάνεις λαμπρές δράσεις έτσι, όταν η απλή ενημέρωση των εξελίξεων μπορεί να απαιτήσει μια ώρα την ημέρα και μια απλή απάντηση όπως αυτή που γράφω άλλη μία.

Ακόμα κι έτσι, η ΚΕΑ ήταν παρούσα σε γραφεία κυβερνητικών θεσμών (σχεδόν ανήκουστο για τόσο μικρό σύλλογο), ήταν παρούσα και στο δρόμο, ήταν παρούσα στην αγωνία μας για το τελωνειακό χάος, ήταν παρούσα σε ενίσχυση επιστημονικών μελετών. Αναφέρω μόνο τα θέματα που μας απασχόλησαν όλους, όχι όλα όσα απασχόλησαν το ΔΣ και απαίτησαν κινήσεις. Αυτά είναι δράσεις για πολυσυζητημένα ατμιστικά γεγονότα. Ειρωνεία: μας έφεραν πολλά likes, και χιλιάδες views.
Τα "πιθανά" μέλη μια χαρά είδαν αυτές τις κινήσεις (λίγες; έστω λίγες) και φαινομενικά τις έκριναν θετικά. Αλλά δεν έγιναν μέλη.
Και γι αυτό έχω κάποιες θεωρίες αλλά δεν είναι η ώρα και ο χρόνος. Η συνέλευση ήταν ποιο ταιριαστός χώρος. Εγώ εκεί ήμουν, με 2 ώρες ύπνο.

Γιατί να παραμείνουν τα μέλη;
Αν οι Α, Β, Γ λόγοι τους αποτρέπουν παντελώς από το να συμμετέχουν σε μια συλλογική προσπάθεια, τότε δεν υπάρχει συλλογική προσπάθεια και δεν θα υπάρξουν δράσεις. Αν με αυτό είναι ΟΚ, τότε να μην παραμείνουν. Αν αυτό τους στενοχωρεί τότε θα παραμείνουν.
Δεν είμαι εδώ να ζητήσω ψήφους (δεν είμαι κυβέρνηση και δεν απολαμβάνω καμία εξουσία και κανένα προνόμιο), δεν έχω ούτε κόμμα, ούτε ατζέντα, και δεν θα κάνω τον πωλητή του συλλόγου. Δεν είναι "προϊόν" να ψάχνει πελατεία.

Αν οι έλληνες ατμιστές θέλουν να έχουν σύλλογο θα φροντίσουν οι ίδιοι να τον έχουν. Αν δεν θέλουν, δεν θα τους τον προσφέρει κανείς.
Τελικά αυτό το "τι θα κάνετε εσείς για να με πείσετε εμένα" έχει και μια νοοτροπία πιθανού πελάτη/καταναλωτή που έχει συνηθίσει διαφήμιση...
Ξέρω πως παίζει ρόλο σε κάθε ανθρώπινη ενέργεια (επαγγελματικά κάπου στην διαφήμιση κινούμαι), δεν το παραβλέπω, αλλά υπάρχει κι ένα σημείο που όλο αυτό το παιχνίδι ή θα γίνει πιο προσωπικό ή δεν θα γίνει καθόλου. Αν απλά καταναλώνεις, προσφέρεις likes ή χρήματα. Αυτό το φρούτο απαιτεί κάτι παραπάνω για να μείνει ζωντανό.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 03, 2019, 19:31 »
Αγι, μια ερώτηση αν και δεν δικαιούμαι ενημέρωση μιας και ΕΠΕΛΕΞΑ να μην συμμετέχω πλέον στην προσπάθεια.

Υπήρξε σκέψη για τους λόγους που οδήγησαν εμένα και πιθανόν και άλλους στην απόφαση να μην συμμετέχουν;

Ή απλά λέμε για την ανάγκη μιας συλλογικής δράσης που καλύπτει και συγχωρεί τα πάντα χωρίς να γίνεται αυτοκριτική;

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 03, 2019, 19:58 »

Θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον να μας έλεγες και τους λόγους που σε οδήγησαν σε αυτήν την απόφαση. Θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγαν τους λόγους και όλοι όσοι επέλεξαν να μην συνεχίσουν να συμμετέχουν στον σύλλογο καθώς και αυτοί που ποτέ δεν το έκαναν. 

ΥΓ. ΔΕΝ είναι ειρωνικό το ποστ μου...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 03, 2019, 20:01 »
Σαφώς και να σου πω σιπι, δεν κρύβομαι, αλλά θα ήθελα να περιμένω πρώτα την απάντηση του αγι.

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 03, 2019, 20:36 »
Δεν νομιζω να προσφερεται αυτο εδω, το νημα για τετοια συζητηση κυριοι

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 03, 2019, 20:54 »
Μια χαρά προσφέρεται. Για τον σύλλογο είναι η συζήτηση όχι για μοντάκια και τριμπέκες.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 03, 2019, 22:51 »
...με τα κόπων κ βασάνων έμαθα ότι, στην δεύτερη συνέλευση, δεν υπήρχε απαρτία από μέλη.
άρα η συνέλευση είναι ως μη γενόμενη. σωστά? (απλά σύνταξη ενός πρακτικού, που να αναφέρει το λόγο που δεν πραγματοποιήθηκε)...

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 03, 2019, 23:03 »
KΟΙΝΟΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΑΤΜΙΣΤΩΝ  
Άρθρο 13ον: ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΩΣ
  • ........
  • Η Γενική Συνέλευση βρίσκεται σε απαρτία αν παρίσταται το ένα δεύτερο (1/2) τουλάχιστον των οικονομικά τακτοποιημένων τακτικών μελών συν ένα. Εάν κατά την πρώτη Συνέλευση δεν σχηματισθεί απαρτία, συγκαλείται νέα Επαναληπτική με τα ίδια απολύτως θέματα μετά από επτά (7) τουλάχιστον ημέρες και βρίσκεται σε απαρτία ανεξάρτητα από τον αριθμό των οικονομικά τακτοποιημένων παρόντων μελών του.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 03, 2019, 23:05 »
ευχαριστώ για την απάντηση  ;)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: 2η Ετήσια Γεν. Συνέλευση ΚΕΑ
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 04, 2019, 01:51 »
Υπήρξε σκέψη για τους λόγους που οδήγησαν εμένα και πιθανόν και άλλους στην απόφαση να μην συμμετέχουν;

Ή απλά λέμε για την ανάγκη μιας συλλογικής δράσης που καλύπτει και συγχωρεί τα πάντα χωρίς να γίνεται αυτοκριτική;
Κώστα, νομίζω πως μέσω μιας ρητορικής ερώτησης δίνεις εσύ μια ερμηνεία που , τελικά, θεωρώ μειωτική.
Ναι, φυσικά υπήρξε σκέψη για το πώς φτάσαμε εδώ.
Πάντα προσωπικά μιλώντας, έχω κάνει αυτοκριτική σχεδόν σε όλα τα live που έχω εμφανιστεί σε ρόλο του συλλόγου, και κατ' ιδίαν οπουδήποτε έχω συναπαντήσει ατμιστές. Θα μπορούσα να την συνεχίζω επ' άπειρον (πολλοί από τους παρόντες στην συνέλευση μέχρι που μου έχουν βάλει χέρι γι αυτό, και αν θες το πιστεύεις...). Από σπίτι σε σπίτι δεν έχω πάει.

Αλλά εδώ και τώρα το ζήτημα δεν είναι αν εγώ προσωπικά ή το ΔΣ σύσσωμο ήταν καλό ή σκάρτο.
Αν θες να το δεις έτσι πες πως φάνηκα ή φανήκαμε λίγοι. Δεν θα προσπαθήσω να σε αντικρούσω αυτή τη στιγμή.
Όταν μιλάω για ΚΕΑ δεν μιλάω για εμένα ή εμάς. Μάλιστα, όπως και τότε που ιδρύθηκε (και που έβαλα υποψηφιότητα τελευταία στιγμή γιατί ούτε τότε υπήρξαν πολλοί πρόθυμοι), ζητάω ακριβώς το αντίθετο: ειδικά αν ήμασταν "κακοί", ας αναλάβει κάποιος να κάνει κάτι καλύτερο.

Οι δυνατότητες ενός συλλόγου δεν περιορίζονται από τις ικανότητες ενός προηγούμενου ΔΣ.
Το "δεν μπλέκομαι εγώ γιατί εσύ δε με ικανοποίησες" ταιριάζει σε κυβέρνηση, την οποία κάπως έτσι θα "τιμωρήσουμε". Όμως... πρωθυπουργός πάντα θα υπάρχει, γιατί πάντα κάποιος θέλει να γίνει πρωθυπουργός.
Εδώ μιλάμε για ρόλο που δεν βλέπω απολύτως κανέναν πρόθυμο να αναλάβει. Άρα μπορεί να καταργηθεί ο ρόλος. Φτάνουμε στο "δεν θα έκανα με τίποτα αυτό που κάνεις αλλά δεν το έκανες καλά". Τελικά θα ζητήσω κι εγώ κάποια αυτοκριτική και θα πω:
Μπείτε στο χορό, πάρτε μέρος και στο τέλος θα δούμε πόσο καλό ή κακό ήταν το 1ο ή το 2ο ή (ελπίζω) το 3ο ΔΣ.
Δεν έχουμε ανάγκη εμάς τους υπάρχοντες, αλλά ως ατμιστές κρίνω πως έχουμε ανάγκη έναν σύλλογο να μας εκπροσωπεί.

Αυτοκριτική μπόνους:
Το βασικότερο δικό μου λάθος σε όλη μου την εμπλοκή στον σύλλογο ήταν πως (παρά το ένστικτό μου) δέχτηκα να αναλάβω ένα ταλαιπωρημένο, ολιγομελές ΔΣ πέρυσι, αντί να ωθήσω σε εκλογές. Αν υπήρχε το παραμικρό δείγμα πως κάποιοι ενδιαφέρονταν τότε για να πάρουν τα πράγματά στα χέρια τους δεν θα το έκανα. Αλλά και τότε, όπως και το 2017 των πρώτων εκλογών και τώρα, πολλοί είναι οι πρόθυμοι να στραβώσουν, ελάχιστοι να δράσουν. Η "απόφαση των άλλων να μη συμμετέχουν" είναι το βασικό μοτίβο που συναντώ από το 2016 μέχρι σήμερα, με μια χούφτα λαμπρές εξαιρέσεις.
Αν θες περισσότερα... ΠΜ για καφέ!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534921 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14324 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085186 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12