vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

542 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, giorgos1999, manoslykos, grag

Twitter

Προσδοκίες μελών-ατμιστών απο τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Η χρησιμότητα του νήματος, είναι αυτονόητη, ωστόσο θα πρέπει να γίνει στην σελίδα/forum του συλλόγου, όταν αυτή θα είναι έτοιμη.
Το φόρουμ του συλλόγου, στη σελίδα του συλλόγου, θα είναι προσβάσιμο μόνο στα μέλη του συλλόγου, όχι σε όλους.
Το αναφέρω διευκρινιστικά αυτό.
Γι αυτό το λόγο, το συγκεκριμένο τόπικ εδώ εξυπηρετεί άλλο σκοπό, και για μένα καλώς υπάρχει.

Τα μη μέλη απαιτήσεις δεν μπορούν να έχουν.. Προσδοκίες μια χαρά μπορούν..
Όπως φυσικά και να τις εκφράζουν και εδώ και οπουδήποτε αλλού..
Το παραπάνω ισχύει 100%. Άλλο οι προσδοκίες και οι επιθυμίες και άλλο οι απαιτήσεις.
Ο μόνος διαχωρισμός που μπορεί να υπάρξει ανάμεσα σε ένα μέλος του συλλόγου και σε ένα μη μέλος (του συλλόγου)
είναι πως το μέλος έχει υποχρεώσεις, δικαιώματα και προνόμια. Με αυτή τη σειρά.

Ένα μέλος του φόρουμ ειναι εν δυνάμει, ένα μελλοντικό μέλος του συλλόγου.
Καλό ειναι να εκπροσωπούνται όλες οι φωνές μελών συλλόγου και μη. Γιαυτό θα υπάρχει και η γενική συνέλευση που δημοκρατικά θα αποφασίζει στο μέλλον...
Ενώ στην πρώτη φράση έχεις απόλυτο δίκιο, μετά το "χαλάς" λιγάκι.
Εδώ στο φόρουμ εκπροσωπούνται όλες οι φωνές, πάντα, και έτσι πρέπει.
Στη Γενική Συνέλευση του συλλόγου εκπροσωπούνται οι φωνές των μελών του και μόνο αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Ναι,έχεις δίκιο στο τελευταίο κομμάτι του ποστ σου.Ορθως το τόνισες,το θεώρησα αυτονόητο ως διαχωρισμο.Καλά έκανες και το τόνισες κατάσκοπε. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ο πρώτος, θεμελειώδης και κυρίαρχος στόχος του συλλόγου, οφείλει να είναι η κοινή δράση του με τους άλλους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς συλλόγους για την αναθεώρηση της TPD. Όλα τα άλλα, είναι δευτερευούσης σημασίας.
Κυρίως να διαχωριστεί οποιαδήποτε ρύθμιση αφορά τα προϊόντα ατμίσματος, από κάθε οδηγία που αφορά εν γένη τα καπνικά προϊόντα. Η πρόταση αυτή, θυμίζω, κατατέθηκε λίγο πριν την ψήφιση στο ευρωκοινοβούλιο από μια ευρωομάδα και δεν υπερψηφίστηκε δυστυχώς. Όσο το άτμισμα συμπεριλαμβάνεται σε ρυθμιστική οδηγία που αφορά και το κάπνισμα, δυστυχώς θα αντιμετωπίζεται σαν κάπνισμα, εναλλακτικό ή όχι, More or Less.
Αυτό είναι το θεμελειώδες. Αν επιτευχθεί αυτό, ανοίγει ο δρόμος και για τα άλλα.
Η δράση λοιπόν, οφείλει πρωτίστως να είναι πολιτική και πάντα μα πάντα σε συνεργασία με τους άλλους ευρωπαϊκούς συλλόγους.
Συμφωνώ κατ' αρχήν.
Δεν νοείται φορέας ατμιστών στην Ευρώπη που να μην έχει σκοπό την άσκηση πίεσης για επανεξέταση/αναθεώρηση της TPD.
Αλλά θα βάλω μια πρακτική υποσημείωση:
Καθε τοπικός ή εθνικός σύλλογος έχει μεγαλύτερη πιθανότητα επιρροής και αποτελέσματος στο τοπικό του επίπεδο. Πρέπει να συνεισφέρει στην μεγάλη εικόνα, αλλά η όποια δύναμή του είναι εκ των πραγμάτων μεγαλύτερη στα "μικρά" που αφορούν τον κύριο χώρο δραστηριοποίησής του. Για παράδειγμα, είναι πιο εφικτό σε πρώτη φάση να αναιρεθεί η άθλια εξίσωση του ατμίσματος με το κάπνισμα που αποφάσισε το ελληνικό κράτος (χωρίς καμία πίεση από TPD) από την ανατροπή του TPD.

Ασφαλώς η τοπική δράση δεν σημαίνει πως παραβλέπουμε την πλήρη συμμετοχή στον πανευρωπαϊκό και τον παγκόσμιο αγώνα. Ξέρω ότι προς το παρόν αυτά είναι κούφιες λέξεις. Αλλά έτσι οραματίζομαι εγώ την Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών.
Εξάλλου η βιασύνη μας να συνεργαστούμε με την EVUN -πριν ακόμα γίνουμε και επίσημα σύλλογος- δείχνει πως από την πρώτη στιγμή αυτή την διεθνή ευθύνη οραματιζόμαστε όλοι, και θέλαμε οπωσδήποτε να είναι προίκα του πρώτου ΔΣ.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν όχι, εδώ είμαστε για περισσότερα. :)



@PGIOURSIS

Θα συμφωνήσω με τον psitgr στο ότι τα ιδρυτικά μέλη (προσθέτω: και η ΠΔΕ) απαντάμε με έντονο το προσωπικό στοιχείο. Οι συζητήσεις μας έχουν καταλήξει σε κάποια πράγματα που συμφωνούμε, αλλά είμαστε ανεξάρτητοι άνθρωποι και δεν κάνουμε δηλώσεις σαν κόμμα -και νομίζω όλοι το προτιμούμε αυτό.
Στην ιστοσελίδα της Κοινότητας υπάρχει φόρουμ. Προς το παρόν είναι ουσιαστικά ανενεργό αλλά ο λόγος ύπαρξής του δεν είναι η παρουσίαση υγρών ή στησιμάτων -αυτά γίνονται στα ατμιστικά φόρουμ όπως το vaping.gr. Υπάρχει για να συζητιούνται νέα της Κοινότητας, ιδέες και δράσεις. Δημιουργήθηκε για να βοηθήσει την συμμετοχή και την λήψη αποφάσεων. Αν ελπίζεις σε πολλά μέλη, και μάλιστα από όλη την Ελλάδα, αυτή η αλληλεπίδραση είναι απαραίτητη.

Στο παρόν νήμα καταλαβαίνω την συμμετοχή και μη μελών της Κοινότητας, όπου θα εκφράσουν ελπίδες και σκέψεις.
Ταυτόχρονα είναι και λίγο αμήχανο να βλέπεις τα ειλικρινή αιτήματα ατμιστών που όμως δεν σκοπεύουν να συμμετέχουν στην προσπάθεια. Κατανοητό, μπορεί να το κάνουν στο μέλλον. Τίποτα δεν τους στερεί την δυνατότητα να εκφραστούν.

Παρακαλώ κι εγώ για την ανάλογη κατανόηση. Κι εμείς είμαστε απλοί άνθρωποι, όχι πολιτικάντηδες ή ρομπότ, και κάποιες στιγμές νιώθουμε όπως ο αγαπητός Ribot: καταλαβαίνουμε τα θέματα που εκφράζονται αλλά μας πιάνει και μια πίκρα όταν εκφράζονται από "έξω", χωρίς συμμετοχή στην λύση τους. Μαθαίνουμε, δεν είμαστε "επαγγελματίες" του είδους.
:)

Συμφωνώ κατ' αρχήν.
Δεν νοείται φορέας ατμιστών στην Ευρώπη που να μην έχει σκοπό την άσκηση πίεσης για επανεξέταση/αναθεώρηση της TPD.
Αλλά θα βάλω μια πρακτική υποσημείωση:
Καθε τοπικός ή εθνικός σύλλογος έχει μεγαλύτερη πιθανότητα επιρροής και αποτελέσματος στο τοπικό του επίπεδο. Πρέπει να συνεισφέρει στην μεγάλη εικόνα, αλλά η όποια δύναμή του είναι εκ των πραγμάτων μεγαλύτερη στα "μικρά" που αφορούν τον κύριο χώρο δραστηριοποίησής του. Για παράδειγμα, είναι πιο εφικτό σε πρώτη φάση να αναιρεθεί η άθλια εξίσωση του ατμίσματος με το κάπνισμα που αποφάσισε το ελληνικό κράτος (χωρίς καμία πίεση από TPD) από την ανατροπή του TPD.

Ασφαλώς η τοπική δράση δεν σημαίνει πως παραβλέπουμε την πλήρη συμμετοχή στον πανευρωπαϊκό και τον παγκόσμιο αγώνα. Ξέρω ότι προς το παρόν αυτά είναι κούφιες λέξεις. Αλλά έτσι οραματίζομαι εγώ την Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών.
Εξάλλου η βιασύνη μας να συνεργαστούμε με την EVUN -πριν ακόμα γίνουμε και επίσημα σύλλογος- δείχνει πως από την πρώτη στιγμή αυτή την διεθνή ευθύνη οραματιζόμαστε όλοι, και θέλαμε οπωσδήποτε να είναι προίκα του πρώτου ΔΣ.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν όχι, εδώ είμαστε για περισσότερα. :)
Συμφωνώ με την οπτική σου γενικά αλλά, κυρίως προς αγωγή της συζήτησης, επέτρεψέ μου να επισημάνω τις ειδικές συνθήκες της περίπτωσης.
Ο υπουργός ουκ ολίγες φορές, αναφέρθηκε στην αιτιολογική έκθεση της ευρωπαϊκής επιτροπής (ναι αυτή την καταφενέστατα ανεπαρκή), ως επιχείρημα. Επίσης μίλησε για την αυστηροποίηση του νόμου στα πλαίσια που η οδηγία το επέτρεπε. Δηλαδή με άλλα λόγια, αν η οδηγία άφηνε περιθώρια για περισσότερη αυστηροποίηση, μπορεί να τα εξαντλούσε σε αυτή την κατεύθυνση. Λαμβάνοντας υπόψιν τις θετικότερες αντιμετωπίσεις σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, μάλλον διαφαίνεται πως υπάρχει περισσότερη προοπτική σε μια αναθεώρηση της TPD προς το ευνοϊκότερο, κάτι που υποχρεωτικά θα ακολουθήσει και η χώρα μας, παρά στο αμιγώς εσωτερικό μέτωπο, εφόσον δεν υπήρξε διαφοροποίηση κατά την ψήφιση του νόμου, ούτε από τα λοιπά κόμματα (που εν δυνάμει μπορούν να ασκήσουν εξουσία).
Επιπρόσθετα θεωρώ πως αν δεν γίνει ευνοϊκότερο το ευρωπαϊκό πλαίσιο, κανένας υπουργός δεν θα αναλάβει πρωτοβουλία να αλλάξει το νομικό πλαίσιο της χώρας καθότι το βασικό επιχείρημα πως και το άτμισμα οδηγεί σε καπνιστική συμπεριφορά δεν μπορεί να καταστεί μαχητό και ότι και να λες εσύ για έρευνες λιγότερης βλαπτικότητας ή για μη παθητικό κάπνισμα θα είναι σαν άσφαιρα σε τοίχο.
Τέλος 1 επειδή θεωρώ πως στην λοιπή Ευρώπη, οι σύλλογοι έχουν κάνει αρκετή δουλειά και έχουν μελετήσει τα νομικά ζητήματα, ο συγχνωτισμός των επιχειρημάτων και των νομικών προτάσεων είναι εκ των ουκ άνευ.
Τέλος 2, επειδή είμαστε και λίγο Ελληναράδες και θεωρούμε πως όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια, ας μην περιοριστούμε στην εσωτερική μας πραγματικότητα και στο δικό μας μόνο δέντρο, αλλά να δούμε το δάσος. Όπως και να το κάνουμε, είμαστε στην Ε.Ε. και πρέπει να σκεφτόμαστε έτσι, ανεξάρτητα αν αύριο δεν υπάρχει Ε.Ε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μία διευκρίνηση στα περί αναθεώρησης της TPD: Χωρίς να είμαι ειδικός στο Ευρωπαϊκό δίκαιο, υπάρχει μία ευελιξία στις ευρωπαϊκές οδηγίες, ως προς το χειρότερο όμως. Ακόμα και σήμερα, ο Εθνικός Νομοθέτης θα μπορούσε να είχε επιβάλλει ακόμα κατώτερα όρια στις συσκευασίες πχ. Ακόμα και να αλλάξει η TPD κάποια όρια προς τα πάνω, η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει καμία υποχρέωση να αναθεωρήσει τους δικούς της περιορισμούς. Αυτά φυσικά αφορούν την μέγιστη χωρητικότητα ατμοποιητών, περιεκτών αναπλήρωσης και τη μέγιστη περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Προς Bigsure   « Reply #32 on: February 17, 2017   (για ότι με αφορά)

Οσα έγραψα αφορούσαν αποκλειστικά και μόνο τα μέλη-ατμιστές της Κ.Ε.Α  
Κατάλαβα λίγο αργά το λάθος μου ότι είμαι off topic και τα διέγραψα.
Βλέπετε μου ήταν δύσκολο να καταλάβω τη διαφορά < Προσδοκίες μελών (της Κ.Ε.Α)  ΚΑΙ  (των άλλων) ατμιστών από την Κοινότητα Ελλήνων Ατμιστών > μόνον από τον τίτλο του νήματος, 
< Προσδοκίες μελών-ατμιστών από τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ατμιστών.> Τα μπέρδεψα, είναι τόσο όμοια.

Πάντως το να εκφράζει ο οιοσδήποτε τις προσδοκίες του από τη λειτουργία ενός θεσμικού οργάνου ή από τη δράση ενός συλλόγου αποτελεί αναφαίρετο ανθρώπινο και δημοκρατικό δικαίωμα, άσε που καμιά φορά αποδεικνύεται και χρήσιμο.
 Συγχαρητήρια στον φίλο συνατμιστή <Fritezas) για το άνοιγμα του νήματος.Είναι πραγματικά χρήσιμο.
 Τέλος off topic

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Πολλά μά πολλά μέλη σάν αρχή.

Διοίκηση τίμια ,στιβαρή ,και χωρίς " κολοτούμπες."

Μέλη πού να βάζουν στήν άκρη επιτέλους σε αυτή τήν χώρα το ΕΓΩ ,και να χαμογελάνε στό ΕΜΕΙΣ !

Προσέλκυση με σωστές ,απλές ,και κατανοητές κινήσεις ,καπνιστών ,ούτως ώστε να ξεφύγουν και αυτοί απ' τό καρκίνωμα ,και φυσικά δυνητικά να γίνουν και αυτοί μέλη μας.

Και τέλος απλά και ανθρώπινα ,προσδοκία ( ευχή ) ,για εμένα ,να μπορέσω να γνωρίσω πρόσωπο με πρόσωπο ,κάποια άτομα ,και να παραβρεθώ σε κάποια συνέλευση.

Τά άλλα 100 που προσδοκώ ,αν υπάρχουν τα πρώτα ,είναι ποιο σίγουρο και απο τόν θάνατο ,οτι θά υλοποιηθούν  κατά ένα μέρος ,άλλα θα τα παλέψουμε ,και τα αδύνατα θα τα "μετρήσουμε " και θα μάς μετρήσουν.


Υ.Γ Ούτε ονειροβατώ ,ούτε σέ άλλο πλανήτη είμαι.
Προσδοκώ όμως , και δικαίωμά μου είναι ,να βλέπω στά όνειρά μου ,ότι μού στερεί η σημερινή πραγματικότητα.

Δικαίωμα μας είναι ακόμα ,να μπορούμε να ονειρευόμαστε.
Ας ταξιδέψουμε λοιπόν χέρι χέρι σε αυτό το όνειρο ,και αν είναι όμορφο ,γιατί όχι ,να μήν ξυπνήσουμε ΠΟΤΕ.


Με ξενιζει πραγματικα το παραπανω σχετικα με το που μπορω να γραφω και που οχι και με το αν εχω σφραγιδα στο αβαταρ η οχι...Το αν ειμαι/γινω/δε γίνω ποτε μελος του συλλογου ειναι καθαρα δικο μου θεμα, οι προσδοκιες μου απο το συλλογο αυτο ομως μπορουν να εκφραστουν σε ενα θεμα αυτου του forum στο οποιο ειμαι μελος.

Πραγματικά κι εμένα με ξενίζει αυτή η νοοτροπία. Και συμφωνώ 100%

Έχουν ανοίξει ένα σωρό νήματα για το σύλλογο εδώ, όλες οι ανακοινώσεις γίνονται εδώ, τα περισσότερα μέλη φαντάζομαι είναι από εδώ, αλλά να μη γράφουμε για προσδοκίες εδώ.

Δεν ξεκινάει καλά αυτή η προσπάθεια νομίζω. Δηλαδή κάποιος με τέτοια άποψη  τί θα κάνει αν εκλεγεί και έχει εξουσία;

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Εμείς πρέπει να ελπίζουμε ότι αυτοί που θα εκλεγούν θα κάνουν το καλίτερο και αυτό ελπίζουμε.

Από την άλλη μπορεί και κάποιος ή κάποιοι που θα εκλεγούν να μας βγούν και μούφα.Κανένας δεν είναι σίγουρος
για κανένα παρά μόνο για τον εαυτό του και για κάποιους λίγους γνωστούς του.

Είναι άσχημο όμως να καθίσουμε από τώρα και να συζητάμε αρνητικά.
Ας βγεί με το καλό Συμβούλιο ας τους δώσουμε ένα εύλογο χρονικό διάστημα και μετά μπορούμε όλοι να ασκήσουμε
κριτική αν βλέπουμε κάτι στραβό.

Τώρα για το ότι άνοιξαν κάποια θέματα εδώ;;;
Δεν το θεωρώ άσχημο αφού ετούτο είναι το πιο παλιό φόρουμ που ασχολήθηκε με το άτμισμα στην Ελλάδα.
Εμείς οι παλιοί εδώ μάθαμε για το η.τ. εδώ δώσαμε τις πρώτες μάχες με το σύστημα και πιστεύω πως χάρι σε τούτο
το φόρουμ δεν ξαναπέσαμε στο τσιγάρο.

Ας το τιμήσουμε για όσα τουλάχιστον μας έχει προσφέρει.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Δηλαδή για να καταλάβω.

Σας φαίνεται περίεργο που αυτοί που έχουν τρέξει/ξοδέψει/ιδρώσει για να φτιαχτεί κάτι, να περιμένουν από όσους θέλουν να έχουν άποψη/προσδοκίες/απαιτήσεις από αυτό, να έχουν προσφέρει πρώτα και αυτοί  το λιγότερο δυνατόν, δηλαδή να έχουν τουλάχιστον γίνει μέλη;

Από τον καναπέ που μπορεί κάποιος να κάθεται και να κρίνει εκ του ασφαλούς, από τον ίδιο ακριβως καναπέ, μπορεί να γίνει και μέλος.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Πραγματικά κι εμένα με ξενίζει αυτή η νοοτροπία. Και συμφωνώ 100%

Έχουν ανοίξει ένα σωρό νήματα για το σύλλογο εδώ, όλες οι ανακοινώσεις γίνονται εδώ, τα περισσότερα μέλη φαντάζομαι είναι από εδώ, αλλά να μη γράφουμε για προσδοκίες εδώ.

Δεν ξεκινάει καλά αυτή η προσπάθεια νομίζω. Δηλαδή κάποιος με τέτοια άποψη  τί θα κάνει αν εκλεγεί και έχει εξουσία;

Και μένα με ξενίζει η δική σου νοοτροπία, αλλά προσπαθώ να μην το κάνω θέμα.

Μπαίνεις σε ένα φόρουμ, που έχει κατηγοριοποίηση θεμάτων, ενότητες, υπο-ενότητες, κλπ.
Όλα αυτά δεν τα έχει τυχαία, για κάποιον λόγο υπάρχουν, κυρίως για να μπορούν τα μέλη του φόρουμ να βρίσκουν εύκολα αυτό που χρειάζονται.
Δεν είναι σκορποχώρι εδώ, με τόσο όγκο πληροφορίας θα χαθούμε στο τέλος.

Παρ' όλα αυτά, εσύ το αγνοείς και ποστάρεις την άποψή σου σε άσχετο νήμα.
Σου γίνεται σύσταση και συνεχίζεις. Σου ξαναγίνεται σύσταση και ξανασυνεχίζεις.
Ενώ υπάρχει νήμα ακριβώς για το θέμα που έχεις επιλέξει.

Και αφού γίνονται όλα αυτά, και αφού ποστάρεις άλλα δύο μηνύματα, έρχεσαι εδώ στο σωστό νήμα,
και αντί να συνεχίσεις το θέμα που ξεκίνησες και που θα μπορούσε δυνητικά να αφορά το σύλλογο,
έρχεσαι να μας πεις πως δεν σου αρέσει αυτός ο τρόπος (δηλαδή πάλι off-topic, υπάρχει άλλο νήμα για τα παράπονα για το φόρουμ)
να υποθέσεις ένα κάρο λάθος πράγματα
(δεν ξέρω από που έβγαλες το συμπέρασμα πως όλες οι ανακοινώσεις γίνονται εδώ*, και τα περισσότερα μέλη είναι από εδώ**)
και με λίγα λόγια να δημιουργήσεις μαι μανούρα, το λόγο της οποίας δεν καταλαβαίνω.

Είτε μας τον εξηγήσεις είτε όχι (τον λόγο της μανούρας)
θα σε παρακαλούσα για τελευταία φορά να παραμείνεις στο θέμα του κάθε νήματος.
Για παράπονα για το φόρουμ, ψάξε να βρεις το κατάλληλο νήμα. Υπάρχουν 4 διαφορετικά search στο φόρουμ.
Για προσδοκίες για το σύλλογο (όχι απαιτήσεις) εδώ είσαι μια χαρά.
Για μανούρα για την μανούρα θα είσαι μια χαρά αλλού, εκτός φόρουμ.


* ΟΛΕΣ οι ανακοινώσεις ανεξαιρέτως, δημοσιεύονται και στα 3 ελληνικά φόρα που υπάρχουν,
   στο επίσημο site του συλλόγου, στην επίσημη σελίδα του στο facebook, και σε όλες τις ομάδες ατμιστών στο facebook.

** Το από που "προέρχονται" τα μέλη δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς, και δεν παίζει και απολύτως κανέναν ρόλο πουθενά.

Οι προσδοκίες είναι πολλές ειδικά μετά τις τελευταίες δυσάρεστες εξελίξεις στο άτμισμα.

Η tpd κατά τη γνώμη μου αδικαιολόγητα εξισώνει το άτμισμα με το κάπνισμα και εντελώς αδικαιολόγητα κάνει άθλια παρέμβαση στην ελεύθερη (κατά τα άλλα) αγορά με υγρά μόνο 10μλ, ατμοποιητές 2μλ, συσκευές να κυκλοφορούν μετά από μήνες κ.ο.κ.

Κάνουν έτσι κάποιοι - πιθανόν άσχετοι εντελώς με τη δική μας ατμιστική εμπειρία - επίθεση στην δική μας καθημερινότητα τώρα που απαλλαχθήκαμε από το τσιγάρο.

Οι λόγοι και οι σκοποί τους προφανώς δεν είναι αγγελικοί. Είναι προφανές ότι εξυπηρετούν συμφέροντα κρατών και ίσως και άλλα πιο σκοτεινά συμφέροντα.
Είναι ηλίου φαεινότερον ότι επιχειρούν να μετατρέψουν τα μπουκάλια μας σε πακέτα τσιγάρων.. Όλα 10μλ για αρχή, σε λίγο θα μπει και ταινία!!!

Θα συμφωνήσω λοιπόν με το φίλο παραπάνω ότι η ρίζα του κακού είναι εκεί έξω (στην ΕΕ) και πρέπει εκεί να ρίξουμε το βάρος, εκεί να δώσουμε τη μεγάλη μάχη. Οι εδώ κυβερνώντες καλυπτόμενοι και κρυπτώμενοι πίσω από την ευρωπαική οδηγία κάνουν τη γνωστή τους δουλειά. Και φυσικά δεν τους καίγεται καρφί για εμάς και τα προβλήματα που μας δημιουργούν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι κανένα κόμμα δεν προέβαλε ουσιαστικά αντιρρήσεις στην  tpd. Γιατί όλοι σκοπεύουν να εξυπηρετηθούν από τα σχετικά έσοδα.

Ότι και να κάνουμε εμείς μόνοι εδώ αυτοί θα συνεχίζουν το βιολί τους. Ποιός ξέρει τί άλλο θα σκεφτούν για να επέμβουν και να θέσουν εμπόδια σε κάτι που επέτρεψε σε εκατομμύρια ανθρώπους να κόψουν το κάπνισμα.

Η πίεση λοιπόν πρέπει να είναι οργανωμένη, διασυλλογική και στοχευμένη στην αλλαγή της tpd μέσα στην ευρωπαική ένωση.

Φυσικά μπορούν και πρέπει να γίνουν και πολλά πράγματα εντός  της χώρας. Η ενημέρωση είναι το πρώτο. Καθημερινά σχεδόν ακούμε -Απαπα, αυτό είναι χειρότερο!! Το άκουσα εδώ το άκουσα εκεί. Δεν ξέρουν όμως ποιός το είπε, με ποιά ιδιότητα, μερικοί  νομίζουν ότι βγάζει καπνό όπως το τσιγάρο!

Όλα αυτά πρέπει να αλλάξουν. Ενημέρωση και πάλι ενημέρωση.
Μια καλή ιδέα θα ήταν μία ανοικτή γραμμή για τους καπνιστές ώστε να έρχονται σε επαφή μαζί μας και να ενημερώνονται έγκυρα για το τί είναι πραγματικά το ηλεκτρονικό άτμισμα.

Άλλα θέματα θα πρέπει να περιλαμβάνουν την προστασία των ελληνικών επιχειρήσεων επειδή με τις πρακτικές των "θεσμών" κινδυνεύουν κάποιοι να κλείσουν, εις βάρος βέβαια και των ατμιστών.


Εν κατακλείδι πρέπει να διεκδικήσουμε και να επιτύχουμε:

- Πλήρη διαχωρισμό του ατμίσματος από το κάπνισμα σε ευρωπαικό και εθνικό επίπεδο
- Κατάργηση του περιορισμού των συσκευασιών υγρού στα 10ml
- Κατάργηση του περιορισμού της χωρητικότητας των ατμοποιητών στα 2ml
- Κατάργηση του περιορισμού κυκλοφορίας νέων συσκευών μετά από μήνες και γενικά απλοποίηση διαδικασιών
- Κατάργηση πλήρη της ειδικής φορολογίας των υγρών και των βάσεων ατμίσματος επειδή συμβάλλει στη δημόσια υγεία και συνεισφέρει θετικά στα ασφαλιστικά ταμεία (λόγω διακοπής καπνίσματος)
- Ελεύθερη πώληση βάσεων για ιδιοκατασκευή υγρών
- Αποτροπή ειδικής φορολογίας συσκευών και ανταλλακτικών ατμιστικών προιόντων
- Ποινές σε όσους διαδίδουν φήμες περί μεγαλύτερης επικινδυνότητας του ατμίσματος από το κάπνισμα χωρίς αναφορά σχετικής έγκυρης έρευνας

Καλή μας επιτυχία εύχομαι!


Εγώ από την μεριά μου , δεν έχω μεγάλες προσδοκίες για αποτελέσματα από τον σύλλογο. Δεν γράφτηκα γιατί περιμένω να αλλάξει κάτι ουσιώδες σε επίπεδο αποτελεσμάτων. Και δεν θα με επηρεάσουν τα αποτελέσματα σε σχέση με το αν θα ανανεώσω την συνδρομή μου του χρόνου.
Έπρεπε να υπάρξει σύλλογος για να έχουμε μια πιο επίσημη φωνή . Έπρεπε να υπάρχει ο σύλλογος γιατί ότι και να κάνει , ακόμα και να μην φέρει ορατά αποτελέσματα , είναι καλύτερο από το τίποτα. Είναι μια προσπάθεια , ένας αγώνας. 
Αλλά από εκεί και πέρα , τα πράγματα τα βλέπω πολύ δυσοίωνα σε επίπεδο χειροπιαστών αποτελεσμάτων.
Στην ουσία 5-10 άνθρωποι θα ασχολούνται , οι οποίοι δεν είναι επαγγελματίες.
Δεν θα έχουν τον άπειρο χρόνο να ασχοληθούν , δεν θα έχουν τις διασυνδέσεις , δεν θα έχουν χρήματα αρκετά και το βασικότερο δεν θα έχουν αρκετό κόσμο μαζί τους. 
Οι βουλευτές και οι ευρωβουλευτές μας έχουν χεσμένους εμάς τους ατμιστές και το σύνολο των ανθρώπων γενικά. Είτε όσο αφορά το άτμισμα , είτε όσο αφορά ακόμα πιο ζωτικής σημασίας θέματα. Παίρνουν εντολές από πάνω και τις εκτελούν χωρίς την παραμικρή απόκλιση. Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνουν από λογική και από δίκαιο , απλά δεν τους αφορά επαγγελματικά και πρακτικά δεν έχουν επιπτώσεις. Και οι από πάνω τους ,  παίρνουν εντολές από ένα σύστημα συμφερόντων , μέρος των οποίων είναι οι καπνοβιομηχανίες και οι φαρμακοβιομηχανίες. 
Το μόνο που μπορεί να τους κάνει να ιδρώσουν λίγο , είναι η ψηφοθηρία , όπως πολύ σωστά είπε ο Σπύρος , αλλά και εκεί είμαι πολύ απαισιόδοξος. Εδώ περνάνε μνημόνια και ο κόσμος τους ξαναψηφίζει. Προδίδουν τους ψηφοφόρους τους επανειλημμένα , υπόσχονται και μετά πράττουν το εντελώς αντίθετο  και ανεβοκατεβαίνουν στις κυβερνήσεις από τότε που θυμάμαι.
Επίσης ας πούμε ότι είμαστε 2000 μέλη , μαζί με τις οικογένειες μας 10000 ψήφοι. Και ας πούμε ότι ένας βουλευτής του Σύριζα βγαίνει και μιλάει υπέρ του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Από τους 10000 , θα πάρει το ίδιο ποσοστό που θα έπαιρνε έτσι και αλλιώς. Δεν θα τον ψηφίσει ένας νεοδημοκράτης και το ξέρει αυτό. Ακόμα άμα δεν μιλήσει υπέρ του ηλεκτρονικού τσιγάρου , δεν θα τον καταψηφίσει ένας συριζέος και το ξέρει και αυτό. Έχει τσακίσει την ελληνική οικονομία , έχει ξεπουλήσει τα πάντα  και ο κόσμος συνεχίζει να τον ψηφίζει. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Αν δεν βγει αυτός , θα βγει ο νεοδημοκράτης κλώνος του , που θα εξυπηρετεί τα ίδια συμφέροντα. 
Συνεπώς δεν περιμένω από τον σύλλογο να φέρει αποτελέσματα τύπου να καταργηθεί ο φόρος , να αλλάξει η TPD , να διαχωριστεί το άτμισμα από το τσιγάρο κλπ,γιατί αυτό θα ήταν σαν να περιμένω να αλλάξει το πολιτικό σύστημα , που είναι αυτό που είναι και εξυπηρετεί συγκεκριμένα συμφέροντα χωρίς να έχει επιπτώσεις. 

Πραγματικά πιστεύω ότι όσοι ασχοληθούν , θα το παλέψουν με νύχια και με δόντια και για μένα αυτό είναι που έχει σημασία και αυτό προσδοκώ και όχι τα αποτελέσματα. Προσδοκώ τον αγώνα. Και άμα δω αγώνα , ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα , θα ανανεώσω την συνδρομή μου του χρόνου και θα τους ξαναψηφίσω. 

Ακόμα να εκφράσω μια ακόμα ανησυχία μου. Όπως είπα είμαι σίγουρος ότι όσοι ασχοληθούν ενεργά θα κάνουν ότι καλύτερο μπορούν. Όμως αποτελέσματα τρανταχτά δεν θα φέρουν. Και γιαυτό προβλέπω ότι αν φέτος μαζευτούνε στην καλύτερη 1000 μέλη , του χρόνου όχι μόνο δεν θα αυξηθούν αλλά θα μειωθούν δραματικά. Φέτος οι περισσότεροι γραφτήκανε γιατί είναι κάτι καινούργιο. Πολύ φοβάμαι ότι οι περισσότεροι του χρόνου δεν θα ανανεώσουν. Παράδειγμα φέτος θα κατέβουν υποψήφιοι κάποιοι διαχειριστές από μεγάλες ομάδες του facebook. Αυτοί θα τραβήξουν κόσμο να γραφτεί για να τους ψηφίσει  , αλλά μόνο για αυτόν τον λόγο. Δεν θα γραφτούν γιατί πιστεύουν στην αναγκαιότητα του συλλόγου , αλλά για να βγάλουν τον δικό τους , γιατί έτσι είμαστε ως άνθρωποι. Ε του χρόνου , οι περισσότεροι δεν θα ανανεώσουν την συνδρομή τους μόνο και μόνο για να ξαναβγάλουν τον δικό τους , έτσι πιστεύω τουλάχιστον.

Για μένα και μόνο που ιδρύθηκε αυτός ο σύλλογος και θα υπάρξει μια πιο ισχυρή φωνή, καθώς και μόνο που θα δοθεί ένας αγώνας από κάποιους ανθρώπους , είναι το μόνο που προσδοκούσα και προσδοκώ.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Με αφορμή κάποια post, τα οποία μου έδειξαν το επίπεδο άγνοιας του νομοσχεδίου (το οποίο είναι αυτό που καλείται ο σύλλογος να πολεμήσει) η προσδοκία μου (σε πρώτη φάση) είναι, ο σύλλογος να ενημερώσει σωστά τον κόσμο.

Να μάθουν οι ίδιοι οι ατμιστες τι προβλέπει ο νόμος, που τους επηρεάζει και πως και σε 2η φάση τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να τον καταπολεμήσουμε.

Με θλίβει, πραγματικά, η άγνοια που έχουμε για αυτό το πράγμα που θέλουμε να αλλάξουμε και πως αυτό αντικατοπτρίζεται σε διάφορα post που βλέπω εδώ στο forum.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Δεν είναι τόσο ο 4419 ή 4389 που κάνουν τη ζημιά όσο,ο 3730/2008 ο αντικαπνιστικός νόμος δηλαδή.Όποιος τον μελετήσει και μπορέσει να επισημάνει σωστά τις διαφορές μεταξύ καπνού και ατμού,τότε ίσως, να έχει μια σωστή στοιχειοθετημένη αφετηρία διαλόγου.
Δε ξέρω αν μετά την TPD οδηγία,φάμε και την MHRA (Medicines and Health Care products Regulation Agency) στο κεφάλι αν και αυτό μάλλον θα έχει αντίκτυπο στους παρασκευαστές περισσότερο οπου εκεί θα μιλάμε για τον αφανισμό γενικά του ατμού.

Κάπου εκεί νομίζω είναι η αρχή του έργου ως σύλλογος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180485 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8293 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33911 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59735 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15395 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085249 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35360 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12