vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 4 χρήστες
th3ofilos, Jorge, Blackwolf, camber

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1560 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 21:40 »
Ναι. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο τις μαϊμούδες στα ατμιστικά τις λέμε κλώνους :))

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1561 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 21:43 »
Και τα δύο είναι θαυμάσιες επιλογές. Στο επιβεβαιώνω ως κάτοχος και των δύο.

Ναι, μαϊμού εννοώ. :) 

Αποσυνδεδεμένος danai27

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1562 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 21:45 »
Παλι καλα που εισαστε και εσεις εδω παιδια, μην παω και παρω ψευτοπραμα και το πληρωσω για αυθεντικο.


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1563 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 21:47 »
Αυθεντικό κοίτα στην σελίδα e-smokeguru. Εκεί νομίζω έχει και το Therion. Οπότε δεν τρέχεις σε δύο μαγαζιά. 

Είναι και ο κατασκευαστής του Skyline, οπότε μπορεί να σε βοηθήσει τα μάλα. 

Αποσυνδεδεμένος danai27

  • *
  • 9
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1564 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 21:53 »
Τα βλεπω μη διαθεσιμα στην σελιδα που μου ειπες.Και τον skyline αλλα και την μπαταρια.

Θα τους παρω να ρωτησω το πρωι μηπως εχουν στο μαγαζι, αλλιως βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1565 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 22:51 »
Παλι καλα που εισαστε και εσεις εδω παιδια, μην παω και παρω ψευτοπραμα και το πληρωσω για αυθεντικο.
Ρε παιδιά, πάψτε να τρολάρετε. Αλλο μαίμού, άλλο κλώνος.
* Μαϊμού είναι αυτό που γράφει η Δανάη. Ενα φτηνιάρικο προϊόν που εξαπατά τον καταναλωτή, παρουσιαζόμενο ως αυθεντικό. Στην τιμή του αυθεντικού αλλά με απαράδεκτη ποιότητα.
Κλώνος είναι η αντιγραφή του αυθεντικού με την επωνυμία του αντιγραφέα. Συνήθως πρόκειται για τίμιες κατασκευές με όχι κακή ποιότητα και με τιμές κυριολεκτικά χώμα.
Ατμιστικά να δώσω το προσωπικό μου παράδειγμα:
Doggystyle  by Animodz, γνήσιος: €149.
Doggystyle by sxk, κλώνος: €19-22.
Πιστεύει κανείς εδώ μέσα ότι είναι φτηνοκατασκευή και κακή αγορά ο κλώνος και ότι αξίζει να πληρώσω x7 για τον γνήσιο;;;;

"Τι συμβαίνει στην πραγματικότητα με τους κλώνους.
Το θετικό πρόσημο ότι πολλοί από αυτούς τους κλώνους είναι συγκρίσιμα και μερικές φορές ακόμη καλύτερα από τα αρχικά προϊόντα που είναι πρωτότυπα. Τα κακά νέα είναι ότι πολλοί κλώνοι δεν αναγνωρίζονται ως τέτοια και συχνά είναι δύσκολο να βρεις τη διαφορά κατά την αγορά".
https://ηλεκτρονικότσιγάρο.com/2016/01/klonoi-mod-atmopoiites.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2018, 23:02 από treloneritis »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1566 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 22:56 »
Μάλλον θα πρέπει να ελέγξεις το λεξικό πριν πεις ότι τρολάρουμε.

μαϊμού < μεσαιωνική ελληνική μαϊμού < τουρκική maymun < αραβική ميمون (maymūn)

(μεταφορικά) φτηνή απομίμηση αντικειμένου ή ιδέας

Μαϊμού είναι ο κλώνος όσο καλός κι αν είναι. Και όντως οι κλώνοι skyline έχουν ως στόχο την εξαπάτηση του καταναλωτή, αφού φέρουν μέχρι και τα λογότυπα.

Κανείς δεν είπε ότι ο κλώνος είναι κακός ή μη λειτουργικός. Μια χαρά είναι.

Αποσυνδεδεμένος martinoff

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1567 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 23:16 »
Καλησπέρες . . . . . .

Ψήνομαι για ένα διμπάταρο και μου αρέσει πολύ αυτό.
SIRIUS MODEFINED 200W LOST VAPE
Τώρα από ρεύματα δε ξέρω τι λέει .
Εάν το έχει δοκιμάσει κάποιος ή το έχει δουλέψει ,
ας πεί τη γνώμη του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
πολυ καλο mod, ειδικα εαν κανεις TC. Το εχω μηνα περιπου, απλο και ευκολο στο menu, απροβληματιστο και πολυ δυνατο στα ρευματα.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1568 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 23:28 »
Οντας φιλόλογος στο επάγγελμα, φίλε Κώστα, αυτό με το μαϊμού που έδωσες σαν ερμηνεία είναι αυτό που είπα και γω. Φτηνή απομίμηση. :yes:
Κλώνος/κλωνάρισμα, αντίθετα, είναι η ακριβής αντιγραφή, ΟΧΙ η φτηνή απομίμηση (πάντα κατά τα λεξικά).

Κανείς δεν είπε ότι ο κλώνος είναι κακός ή μη λειτουργικός. Μια χαρά είναι.
Εγώ, μαζί σου. Είδες όμως τί κατάλαβε η φίλη που ζητούσε πληροφορίες; Οτι θα πληρώσει για αυθεντικό ένα ψευτόπραμα. Ο ορισμός της μαϊμούς δηλαδή. Αγορασμένος μάλιστα από ατμομάγαζο!

Παλι καλα που εισαστε και εσεις εδω παιδια, μην παω και παρω ψευτοπραμα και το πληρωσω για αυθεντικο.



Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1569 στις: Ιανουαρίου 26, 2018, 23:34 »
Πολλές φορές αυτό ακριβώς ισχύει. Αν ψάξεις θα δεις ότι πολλοί κλώνοι ήταν αποτυχία σε σχέση με το πρωτότυπο. Άλλες φορές δεν ισχύει και ο κλώνος είναι μια χαρά.

Προσωπικά σε θέμα ατμοποιητή θα έπραττα αναλόγως, μετά από διάβασμα και μόνο αν η τιμή του αυθεντικού ήταν εξωφρενική. Σε θέμα μόντ δεν θα αγόραζα ποτέ κλώνο.

Στην προκειμένη τον Skyline τον έχω κλώνο. Αλλά καλά κάνανε τα παιδιά που τον έχουν αυθεντικό. Πολύ πιθανόν να χάνει σε κάποια σημεία ο δικός μου (π.χ. air discs που πολλοί βάζουν τα αυθεντικά και σίγουρα υποστήριξη).

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1570 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 00:36 »
Φίλε Κώστα, η παρέμβασή μου δεν αποσκοπούσε στο να ανοίξουμε κουβέντα μεταξύ μας. Ούτε εσύ ούτε εγώ μάθαμε κάτι καινούριο από την μεταξύ μας κουβέντα.
Απλά ένοιωσα ότι σαν φόρουμ δίνουμε ελλιπείς πληροφορίες σε κάποιο άτομο που είναι εμφανές ότι είναι τελείως άπειρο με τον χώρο. Επειδή "μαϊμού" στα απλά ελληνικά είναι το να σε κοροϊδέψω/εξαπατήσω πασσάροντάς σου ένα προϊόν σαν κάτι που δεν είναι, πληρώνοντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Και το άπειρο μέλος αυτό ακριβώς κατάλαβε. :)
No hard feelings, mate, ehhhh?:thumpup:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1571 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 00:43 »
Από σήμερα θα διαβάζω μόνο για υγρά.
Μην τολμήσετε να φέρετε τον σκαϊλάιν κι εκεί!!!  :angry_orange:  



Πως το πάτε από το μοντ στη μαϊμού κι αποκεί στον κλώνο για να καταλήξετε στον σκαϊλάιν, είναι τέχνη δε λέω, αλλά αίλλαιως!
Κι εμείς ερωτευτήκαμε, αλλά είχαμε και μια κάποια αυτοσυγκράτηση.
Κι άμα δεν κρατιόμασταν πηγαίναμε σε κάνα ξενοδοχείο με την κλωνομαϊμού μας και βγάναμε τα μάτια μας όμορφα και διακριτικά σαν ατμιστές επιτέλους δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1572 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 00:46 »
Στο τελευταίο που λες, σαφέστατα. Τι "Hard Feelings"; Συνατμιστές είμαστε, απόψεις ανταλλάσσουμε. Στο άλλο, απλά κράτα ότι μερικές φορές οι κλώνοι κάνουν fail ;) Ουκ ολίγες ιστορίες υπάρχουν στα διάφορα νήματα. 

Πάντως άμα δεις την συνομιλία, δεν προτάθηκε γνήσιο στο νέο μέλος. Απλά παρατέθηκαν οι δύο επιλογές που υπήρχαν για τον ατμοποιητή που επέλεξε. Τα συμπεράσματα ήταν δικά της και στην προκειμένη και εγώ είμαι ικανοποιημένος με τον Skyline κλώνο.

Πάω στο νήμα με τα υγρά τώρα να μιλήσω για την απόδοση του Skyline σε κάθε ένα από αυτά.

Καλή ανάγνωση [member=10440]microchip[/member]

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1573 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 00:57 »
[member=10440]microchip[/member], μας αδικείς.... :'( Μιλήσαμε για κλώνους, μαϊμούδες, πληροφόρηση σε γκαβάδια σαν ελόγου μου.
Και στα "υγρά" να πας, θα βρεις εφαρμογή τους και γι αυτά! :laugh1: :wall:

Αποσυνδεδεμένος radical239

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1574 στις: Ιανουαρίου 27, 2018, 03:36 »
αντι για Nautilus 2 θα μπορούσαμε να προτείνουμε και Triton Mini - ίδιες αντιστάσεις, επιλογές airflow και εύκολο γέμισμα. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63599 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92807 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1087 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix