vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

491 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, tony1976, Kouros17

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1890 στις: Μαρτίου 14, 2019, 18:03 »
Καμια ιδεα για διμπαταρο μοντακι οσο τον δυνατον μικροτερο και ελαφρυτερο;;σκεφτομαι για crown mod απο uwell καλο;

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1891 στις: Μαρτίου 14, 2019, 18:59 »
Καλησπέρα everybody.. Σκέφτομαι για αγορά το smoant cylon 218w. Αν το έχει κάποιος 2 ερωτησούλες στα γρήγορα. 1. Από αντοχές πως πάει? Εννοώ αν ξεβάφει/γδέρνεται εύκολα. 2. Από φωτεινότητα οθόνης στον ήλιο? Και αν υπάρχει κανένα άλλο μειονέκτημα, ευπρόδεκτο. Ευχαριστώ προκαταβολικά! Καλή συνέχεια σε όλους.

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1892 στις: Μαρτίου 14, 2019, 20:39 »
[member=19355]serpent[/member]
Ρίξε μια ματιά και στο wildwolf της Hcigar. Είναι πολύ ελαφρύ και βολικό στο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος Sovjohn

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1893 στις: Μαρτίου 31, 2019, 20:54 »
Καλησπέρα σε όλους,

Θα εκτιμούσα λίγο τα φώτα σας :)

Είμαι κανά χρόνο και κάτι ψιλά 'vaper' και έχω καταφέρει  ;D να χαλάσω 2 mod με τον ίδιο τρόπο, σε κάποια φάση αφηρημένος τελείως έβαλα ανάποδα usb καλωδιάκι και στράβωσα τα pins. Το θέμα είναι ότι οι μάρκες κτλ είναι τόσο άπειρες που εντάξει πρέπει να έχεις διδακτορικό για να αποφασίσεις πού να πας...

Καμία πρόταση από τους εξπέρ εδώ μέσα; Εξηγώ:

  • Ατμίζω σχετικά λίγο. Το πρώτο μου mod που μου είχαν προτείνει σε κατάστημα ήταν το joyetech evic basic και ακόμα κι αυτό την πάλευε (με τη μικρή του μπαταρία 1500 mah). Οταν το ξήλωσα τον 09/2018 δεν έψαξα τίποτα και πήρα απλά το joyetech evic primo mini που μου φάνηκε 'upgrade' με πιο μεγάλη οθόνη και πιο άνετο. Τώρα το ψόφησα κι αυτό κατά λάθος (αλλά ΟΚ, είχε χαλαρώσει και η εγκοπή που κρατάει τον ατμοποιητή και ψιλοέπαιζε, μάλλον σε κανά 2-3 βδομάδες θα το σούταρα εγώ δηλαδή).
  • Η μπαταρία μου φορτίζεται εντός του mod και δεν σκοπεύω να πάρω φορτιστή κτλ για τόσο ελαφριά χρήση, μια panasonic 18650 3400 mah είναι υπερκομπλέ.
  • Είχα έναν aspire nautilus 2 και κατόπιν συστάσεων άλλαξα στον πολύ βολικότερο innokin zenith που δε μου βγάζει τη μπέμπελη να τον γεμίσω. Παίζω με τις αντιστάσεις του, είτε 0,5 είτε 0,8 Ohm.

Οπότε, τι είναι σχετικά καλό με τα παρακάτω features...

  • Ιδανικά μονομπάταρο γιατί δε μου αρέσουν τα τρομερά ογκώδη mods, αλλά if I have to θα κοίταγα και με 2, οκ. Οχι με ενσωματωμένη μπαταρία όμως, είναι σαφώς πιο μικρές από την 18650 που έχω, ας μην κάνω downgrade.
  • Μεσαία ή μεγάλη οθόνη γιατί αυτά που έχουν οθόνη που χωράει ίσα-ίσα τα watt δεν ξέρω, είναι σα να είναι τσιγκούνηδες οι κατασκευαστές  ;D
  • Δεν σκοπεύω να πάω σε πιο εξωτικά συρματάκια / αντιστάσεις full custom κτλ και ακόμα και σε υγρά έχω τα αγαπημένα μου shake and vape και μια χαρά, δε χρειάζεται να εντρυφήσω περισσότερο - οπότε, φαντάζομαι τώρα εγώ, εφόσον τα watt των αντιστάσεων που έχω είναι φάση max 19, δεν υπάρχουν και σοβαροί περιορισμοί σε mod, σωστά;

Κάθε συμβουλή δεκτή και θα φροντίσω το επόμενο να μην έχει άδοξο USB τέλος... Ευχαριστώωωω!

Αποσυνδεδεμένος kogos

  • **
  • 173
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1894 στις: Μαρτίου 31, 2019, 21:27 »
Πάρε κάποιο eleaf pico. Το pico 25 ή pico x νομίζω θα σε βολέψουν. Έχουν και ταχεία φόρτιση

Στάλθηκε από το Neffos Y5L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nikrom

  • ***
  • 518
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1895 στις: Μαρτίου 31, 2019, 21:42 »
Pico θα σου προτεινα, αλλα παρε και ενα φορτιστη να χρησιμοποιεις και το evic ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostis101

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1896 στις: Μαρτίου 31, 2019, 21:48 »
Μπορεις να δεις και το Tesla WYE 85 εχει ωραιο πιασιμο και ειναι παναλαφρο. Επειδη εχεις χαλασει ηδη 2 μοντακια λογω usb μαλλον ειναι καλη ιδεα να επενδυσεις σε εναν φορτιστη, μπορεις να βρεις εναν οικονομικο οπως πχ αυτον

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1897 στις: Μαρτίου 31, 2019, 21:53 »
To pico x είναι μια καλή επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1898 στις: Μαρτίου 31, 2019, 22:32 »
Κ εγω πικο θα πω αλλα το s . Υποθέτω οτι ο ζενίθ που εχεις ειναι 24mm όποτε στο χ η στο απλό πικο μπορεί να μην βιδώνει ! Φιλικά δωσε 5 ευρώ παραπάνω κ πάρε ένα μόνο φορτιστή . Θα μεγαλώσεις κ την διάρκεια ζωής της μπαταρίας αλλα κ του μοντ !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kyrgiannis

  • **
  • 313
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1899 στις: Απριλίου 01, 2019, 00:04 »

  • Η μπαταρία μου φορτίζεται εντός του mod και δεν σκοπεύω να πάρω φορτιστή κτλ για τόσο ελαφριά χρήση, μια panasonic 18650 3400 mah είναι υπερκομπλέ.

Οπότε, τι είναι σχετικά καλό με τα παρακάτω features...

  • Ιδανικά μονομπάταρο γιατί δε μου αρέσουν τα τρομερά ογκώδη mods, αλλά if I have to θα κοίταγα και με 2, οκ. Οχι με ενσωματωμένη μπαταρία όμως, είναι σαφώς πιο μικρές από την 18650 που έχω, ας μην κάνω downgrade.

Κάθε συμβουλή δεκτή και θα φροντίσω το επόμενο να μην έχει άδοξο USB τέλος... Ευχαριστώωωω!
Καλησπέρα , εντελώς πληροφοριακά υπάρχουν και mod  με ενσωματωμένη μπαταρία που είναι μεγαλύτερη . Π.Χ αυτό που καλοβλέπω για μένα : Eleaf iStick Melo 4400mAh που το θέλω να αντικαταστήσει το Eleaf iStick Power 5000mAh (που μου δουλεύει απροβλημάτιστα 1 χρόνο τώρα και δεν με αφήνει να το αντικαταστήσω!!)

Αποσυνδεδεμένος Sovjohn

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1900 στις: Απριλίου 01, 2019, 00:12 »
Επειδή βλέπω μια σαφή προτίμηση προς eleaf, έριξα μια ματιά και εκτός του pico 25 που, ΟΚ γούστα είναι αυτά δε με τρελαίνει εμφανισιακά και τόσο, όντως υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα όπως αυτό εδώ πέρα με 4600 δική του μπαταρία...χμ χμ χμ!

https://www.skroutz.gr/s/12939617/Eleaf-iKuu-i200-4600mAh.html

Μπορεί να πάρω αυτό :)

Αποσυνδεδεμένος Costis79

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1901 στις: Απριλίου 01, 2019, 00:21 »
ΠΟλυ καλό.το έχει η σύζυγος μια χαρά κανένα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος lb058

  • *
  • 15
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1902 στις: Απριλίου 01, 2019, 14:27 »
Το ikuu το έχω κι εγώ από τον Ιανουάριο και είμαι κατευχαριστημένη! Ήλπιζα ότι θα μου βγάζει τη μέρα, αλλά δυστυχώς θέλει φόρτιση 2 φορές τη μέρα, λόγω melo 4. Με nautilus ξεχνάω να φορτίσω. Κι εγώ στην αναζήτηση δεύτερου μοντ, για τσιγαρίσιο ατμοποιητή, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θέλω με ενσωματωμένη ή αποσπώμενη μπαταρία. Όποια συμβουλή δεκτή. 

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1903 στις: Απριλίου 01, 2019, 15:03 »
lb058 νεος ειμαι ακομα στο χωρο αλλα γνωμη μου διαλεξε ενα με αποσπωμενη (η αποσπωμενες για μεγαλυτερη αυτονομια) για 2 λογους. 
1. Αν μεινεις απο μπαταρια και εισαι εξω απλα κουμπωνεις την αλλη χωρις να ψαχνεις για πριζες power bank κτλ.
2. Αν εχεις σκοπο να κρατησεις το μοντακι καιρο, οταν  μπαταρια τα φτυσει απλα αλλαζεις μπαταρια. Οχι μοντακι.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #1904 στις: Απριλίου 02, 2019, 13:21 »
Επανέρχομαι σε παλαιότερο ερώτημα μου για επιλογή squonk mod. Ψάχνω ενα μικρό (εχω το pulse x) για δεύτερο. Για το pico squeeze εχει κάποιος άποψη; αξίζει;
 Ο φίλος @billythekid ειχε προτείνει το top μονομπαταρο το οποίο το είδα κ απο κοντά κ είναι πολύ καλό, αλλά απο θεμα μεγέθους δεν αλλάζω κ πολύ από το pulse.
Ευχαριστώ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171760 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364