vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

επιθυμία για κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1275 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 02:28 »
Όλα είναι μια ιδέα που άλλοι μας έβαλαν στο κεφάλι.
Κι αν την έβαλαν άλλοι, δεν είναι ιδέα.
Οφθαλμαπάτη είναι.
Διώξε τους άλλους από μέσα σου.

Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1276 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 03:04 »
Μετά από κάνα μήνα η.τ. (στα 24mg) χωρίς κ.τ., εδώ και δυο-τρεις μέρες τρώω τα σίδερα παιδιά...
Άναψα κι ένα κ.τ. το πρωί >:(

Θέλει πρώτα από όλα να μην έχεις στο μυαλό σου το τσιγάρο. Μετά αύξησε τις τζούρες σου, επίσης ένας καλός τρόπος είναι να δοκιμάσεις και άλλα υγρά.
Τέλος να σου πω ότι όταν σκέφτεσαι κάποιες στιγμές το τσιγάρο, στιγμές έντονου στρες και θέλεις να τοαπολαύσεις , σκέψου πως αυτές οι στιγμές είναι συμπτώματα σωματικής στέρησης, κρατάνε λίγο και περνούν.

Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1277 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 11:17 »
Παιδιά, ευχαριστώ. Έτσι όπως προτείνετε κινούμαι διαισθητικά. Μήπως χρειάζομαι και περισσότερο ρεύμα;

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1278 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 12:51 »

Ο καθενας ξερει πως λειτουργει το μυαλο του και πως να το "χειραγωγησει".
Μερικα πραγματα ομως ειναι κοινα σε ολους (εστω στους περισσοτερους). Το ενα ειναι η μανια του απαγορευμενου και το αλλο ειναι ο τροπος που συνδυαζει ο εγκεφαλος μας καποιες λειτουργιες.
Για παραδειγμα, αν συνηθως οταν τρως βλεπεις  Σεφερλη (λεμε τωρα) θα παρατηρησεις οτι αν τυχει καποια στιγμη να δεις Σεφερλη θα θες κατι να μασουλησεις.
Ετσι γινεται και με το τσιγαρο. Εχεις συνδυασει το τσιγαρο με τον καφε, το φαγητο, το σεξ. Γι αυτο μετα το μυαλο σου το ζηταει αυτες τις στιγμες, βασει σχεδιου.
Εδω λοιπον ερχεται και η μανια του "δεν πρεπει". Οσο πιστευεις οτι "δεν πρεπει" τοσο πιστευεις οτι το θελεις σε βαθμο μετα να πιστευεις οτι το εχεις αναγκη.
Πιστευω οτι ενας απο τους μεγαλυτερους κινδυνους να ξαναγυρισεις στο κανονικο τσιγαρο ειναι να το απαγορευσεις στον εαυτο σου.
Σκεψου οτι εισαι σε ενα μπαρ και πινεις τη μπυριτσα σου με μια παρεα και περνας καλα. Ξαφνικα μπαινει ενας μεσα και λεει "κολλησε η πορτα. Μεχρι να τη φτιαξουμε δε μπορειτε να φυγετε". Ε τοτε ειναι που θα θες να φυγεις και θα κοιτας το ρολόι καθε 3 λεπτα. Θες να φυγεις γιατι καποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις.
Καντε το εξης πειραμα. Πειτε στον εαυτο σας οτι για τα επομενα 2 λεπτα δεν πρεπει να ξεροκαταπιειτε γιατι υπαρχει μια ουσια στο στομα σας που αν την καταπιειτε θα παθετε σοκ. Μεσα σε 20 δευτερα θα νιωθετε το στομα σας να γεμιζει με σαλιο, να πνιγεστε και να θελετε να καταπιειτε επειγοντως.
Ετσι παει. Ειναι λιγο ψωναρα ο εγκεφαλος και αν νιωσει οτι δεν εχει τον ελεγχο και την ελευθερια τρελαινεται.
Ενα λαθος επισης που γινεται ειναι οτι θεωρουμε το η.τ. σαν διαιτα. Ετσι αν καποια στιγμη σου τη δωσει και αναψεις τσιγαρο σκεφτεσαι "ε τωρα παει, το χαλασα το σερι" οποτε ξαναγυρνας στο καπνισμα. Μεγα λαθος αυτο. Δεν εσπασες τη διαιτα αν κανεις ενα τσιγαρο. Εκανες ενα, παει, τελειωσε. Συνεχισε να ατμιζεις.


Ολα αυτα τα λεω απο προσωπικη εμεπιρια. Εχω ξεκινησει και εχω σταματησει το ατμισμα 3 φορες. Και τις 3 αυτο το λαθος εκανα. Ηθελα τσιγαρο (η εστω πιστευα οτι ηθελα) και ελεγα "οχι, μη, δεν πρεπει" με αποτελεσμα ολη μερα να σκεφτομαι τι θα κανω για να μην καπνισω, τι θα γινει αν μετα απο λιγο θελω παλι. Καποια στιγμη που εφτανα στο αμην (επειδη το σκεφτομουν) το αναβα και μετα ελεγα "νταξει, δεν ειναι για μενα το ατμισμα. Δε με καλυπτει. Σε αλλους μπορει να μη λειπει το τσιγαρο αλλα εγω δεν ειμαι απο αυτους". Σε ολους λειπει το τσιγαρο καποια στιγμη. Αν ακους απο αλλους "εγω μια χαρα ειμαι, δεν νιωθω την επιθυμια και δεν την ενιωσα ποτε απο τοτε που ξεκινησα να ατμιζω" απλα σου λενε μ...κιες και σε ριχνουν επειδη νομιζεις οτι οταν ξεκινησεις το ατμισμα ξεχνας αυτοματα το τσιγαρο και αν αυτο δεν γινει παει να πει οτι σε εσενα δεν επιασε. Επαναλαμβανω, αυτες ειναι μ...κιες.


Για να καταληξω (επειδη εχω γραψει ολοκληρο αρθρο) θα σας πω τι εκανα εγω.
Την τριτη φορα που ξεκινησα το ατμισμα αποφασισα να το κανω πιο χαλαρα. Παμε και βλεπουμε ρε αδερφε. Σαν χαλαρη σχεση. Δεν θα το "παντρευομουν" το η.τ. αυτη τη φορα. Ειχα (και εχω) ενα πακετο τσιγαρα στο αμαξι. Απλα για να ξερω οτι αν θελω μπορω, αλλα να μην ειναι και διπλα, να βαριεμαι να παω να το φερω. Και αν πηγαινα θα επαιρνα ενα τσιγαρο και το πακετο θα το αφηνα ξανα στο αμαξι ωστε αν το ξανασκεφτω να πρεπει να ξανασκεφτω και τη διαδικασια.. Μην υποτιματε τη δυναμη της βαρεμαρας. Αλλο να μπορεις αλλα να βαριεσαι να πας και αλλο να μη μπορεις. Μεγαλη διαφορα.
Εδωσα λοιπον στον εαυτο μου την ψευδαισθηση της ελευθεριας απλα για να μη μου ζαλιζει τα @@. "Αμα θες καν'το το γ...μενο, δε θα πεθανουμε κιολας". Ετσι καταφερα και του το απαξιωσα λιγο.
Στην αρχη ειχα κρατησει καποια "παγεια" τσιγαρα, του καφε και μετα το φαγητο (αυτα που λεγαμε πριν).
Μετα εκανα παλι το ιδιο τρικ. Εφτιαχνα καφε και ελεγα "καλα, μην αναψεις ακομα. Κανε λιγη τριμπεκα και αμα δε σου κανει αναψε τσιγαρο".  Τις πρωτες φορες ατμιζοντας μεχρι να κατσω, να πιασω την εφημεριδα, να ανοξω το pc κλπ το ειχα κιολας ξεχασει και ετσι περναγε στο ντουκου. Μετα ουτε καν το σκεφτομουν. Επαναπρογραμματιστηκα και με το νεο frimware καφες=τριμπεκα.


Με λιγα λογια, θελω να πω οτι δε χρειαζεται να κανεις το χωροφυλακα στον ιδιο σου τον εαυτο. Δεν θα σπασεις καμια διαιτα αν κανεις ενα τσιγαρο ουτε υπαρχει καμια κοινοτικη οδηγια οτι πρεπει να το εχεις κοψει μεχρι 01/02/2013 αλλιως καηκες. Χαλαρα. Σε μερικους ταιριαζει το "μαχαιρι" και σε αλλους το "μερα-μερα". Μη φτασεις και σε σημειο αμοκ προκειμενου να μην καπνισεις. Εγω 9/10 φορες που με επιανε και ηθελα τσιγαρο και τελικα το αναβα ελεγα "οριστε. τι καταλαβες? τοσο σπουδαιο ηταν?" εκανα 2 τζουρες, με χαλαγε η ξινιλα και το εσβηνα. Απλα μου εφευγε ο καημος που λενε και διαπιστωνα οτι τσαμπα χτυπιομουνα.

Τωρα μπορει μερικοι να πουνε "ρε τι λες στον ανθρωπο, να κανει τσιγαρο?". Οχι δε λεω αυτο. Λεω απλα οτι αν προκειμενου να παθεις και νευρικο κλονισμο για να μην καπνισεις, αναψε ενα κωλοτσιγαρο και θα δεις οτι τζαμπα χτυπιοσουνα, μ..κια ειναι. Και ξαναλεω οτι οι ανθρωποι λειτουργουν διαφορετικα. Ο ιδιος ξερει τον εαυτο του. Αν πιστευει οτι με αυτο τον τροπο το 1 τσιγαρο θα γινουν 2 και τα 2 θα γινουν 3, τοτε αυτη η μεθοδος "απομυθοποιησης" που αναφερω δεν ειναι για εκεινον.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1279 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 13:05 »
Συμφωνώ με τον απο πάνω 100%

Και εγώ τα ίδια ακριβώς χωρίς πίεση καμία

Και τα έχω δίπλα μου 8)



Αλλά δεν με απασχολούν πιά :nope:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1280 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 13:06 »
βρες καλύτερο υγρό fotisman, μην μασάς, όλα στο μυαλό μας είναι.

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1281 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 13:08 »
χαχαχαχαχαχα.... καλα tsiv, εσυ εισαι ηρωας ρε φιλε. Τουλαχιστον τον πρωτο καιρο πρεπει να τα ειδες ολα.

Αποσυνδεδεμένος fotisman

  • *
  • 65
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1282 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 13:22 »
βρες καλύτερο υγρό fotisman, μην μασάς, όλα στο μυαλό μας είναι.
Δε μασάω (ελπίζω). El toro ατμίζω αυτές τις μέρες...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1283 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:02 »
Άλλαξε υγρό ατμοποιητη εγω αυτο εκανα

Η αλλαγη ατμοποιητη ειδικα μπορει να παιξει πολυ πιο σημαντικο ρολο απ οτι μπορει κανεις να φανταστει. Θεωρω οτι παρα πολλοι απ οσους ξεκινησαν το ητ το σταματησαν γιατι δςν καταλαβαν ποτε επρεπε να αλλαξουν ατμοποιητη και κατα συνεπεια ο παλιος δεν τους καλυπτε και το παρατησαν...

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος rdperformance

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ggts-odysseus-pilla-penellope
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1284 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:18 »
σωστοςςςς εγω ειχα κουραστη απο τους επισκευασιμους λογω χρονου πηρα κανα δυο απλους και μου περασε απλως πιστευω οτι το ητ θελει παντα να ασχολεισαι σε σχεσει με το κτ ::)




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:44 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1285 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:31 »
Ξαναποστάρω στο νήμα 13 μήνες μετά για το απντέιτ:
Εδώ και πολλούς μήνες, ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ επιθυμια για κ.τ.!!!
Και να υπενθυμίσω ότι ήμουν από τους καπνιστές του ενός ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΠΝΟΥ (50 γρ για όσους δεν θυμούνται)
ανά 2 μέρες και που - από όσο θυμάμαι- δεν είχε περάσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ χωρις τσιγάρο τα τελυταία 22 χρόνια!!

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1286 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 17:49 »
σωστοςςςς εγω ειχα κουραστη απο τους επισκευασιμους λογω χρονου πηρα κανα δυο απλους και μου περασε απλως πιστευω οτι το ητ θελει παντα να ασχολεισαι σε σχεσει με το κτ ::)

Καλυτερα να ασχολεισαι ετσι με το ητ παρα να ασχολεισαι λιγοτερο και να κανεις κτ. Με το ητ ασχολεισαι ευχαριστα. Διαβαζεις και γραφεις στο φορουμ, γνωριζεις καινουρια ατομα, αλλαζεις ατμοποιητες, φτιαχνεις υγρα κτλ. Αντικειμενικα μιλωντας ομως σε λιγο με το κτ θα χρειαστει να ασχοληθει περισσοτερο και με ποιο ασχημο τροπο: διαφοροι τροποι διακοπης (ψυχιατροι, παθολογοι, καρδιολογοι, βουδιστες, βελονιστες κ.α.). Και αυτο χωρις να βαλω τυχων προβληματα υγειας.
Επισης ασχολια ειναι να παραγεις τα εξτρα λεφτα που θελει το κτ σε σχεση με το ητ αλλα αυτο ανηκει σε αλλο νημα...

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1287 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:02 »
Εχει δυο οψεις το νομισμα. Ασχολεισαι ευχαριστα οντως. Καμμια ρημαδα φορα ομως, εχεις νευρα, ζορια, αλλες ασχολιες, και τυχαινει ΤΟΤΕ να πρεπει να αλλαξεις αντισταση, οποτε ευχεσαι και λιγο, να ειχα εναν plug & play τωρα να τον γεμισω τακα τακα.

Αποσυνδεδεμένος rdperformance

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ggts-odysseus-pilla-penellope
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1288 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:23 »
Καλυτερα να ασχολεισαι ετσι με το ητ παρα να ασχολεισαι λιγοτερο και να κανεις κτ. Με το ητ ασχολεισαι ευχαριστα. Διαβαζεις και γραφεις στο φορουμ, γνωριζεις καινουρια ατομα, αλλαζεις ατμοποιητες, φτιαχνεις υγρα κτλ. Αντικειμενικα μιλωντας ομως σε λιγο με το κτ θα χρειαστει να ασχοληθει περισσοτερο και με ποιο ασχημο τροπο: διαφοροι τροποι διακοπης (ψυχιατροι, παθολογοι, καρδιολογοι, βουδιστες, βελονιστες κ.α.). Και αυτο χωρις να βαλω τυχων προβληματα υγειας.
Επισης ασχολια ειναι να παραγεις τα εξτρα λεφτα που θελει το κτ σε σχεση με το ητ αλλα αυτο ανηκει σε αλλο νημα...

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
κοιτα τα εξτρα λευτα που μενουν  α πο το κτ τα χαλας αν ψαχνεσαι στο ητ αλλα επειδη και εγω ειχα ξεφυγει απο το κτ αλλα ξανααρχισα μετα απο συμβουλες των παιδιων το σταματησα παλι χαλαλι αν χαλαω και κανενα ευρο παραπανω για να μενω μακρυα ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: επιθυμία για κ.τ.
« Απάντηση #1289 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 18:33 »
Εχει δυο οψεις το νομισμα. Ασχολεισαι ευχαριστα οντως. Καμμια ρημαδα φορα ομως, εχεις νευρα, ζορια, αλλες ασχολιες, και τυχαινει ΤΟΤΕ να πρεπει να αλλαξεις αντισταση, οποτε ευχεσαι και λιγο, να ειχα εναν plug & play τωρα να τον γεμισω τακα τακα.

Σιγουρα Πολυκράτη, εγω θα ελεγα να τον ατμισω τακα τακα...
γιαυτο υπαρχει δευτερος στην τσεπη εργοστασιακος, με υγρο...ετοιμος για χρηση με ενα απλο βιδωμα
αλλα στο συνολο ο domaze εχει δικιο, ασχολεισαι ευχαριστα...παιζεις συχνα..δεν ειναι μονο παιρνω νικοτινη..  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix