vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

172 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Parolos, manoslykos, Milarepa

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3555 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 01:06 »
 Καμια σχεση με το τσιγαρο για να κανεις αντιστοιχιση..
Οποιος καπνιζε ηταν εν γνωσει του οτι παει για καρκινο και χιλια αλλα δυο, ειναι κατι που ,χαρη στις αντικαπνιστικες εκστρατειες, το γνωριζουν εδω και χρονια και οι πετρες, τι ειδους καταγγελια η διαμαρτυρια να εκανε?
Μεχρι και στα πακετα εβαλαν αηδιαστικες εικονες με πτωματα και αρρωστιες.

Απο την αλλη τι σε κανει να πιστευεις οτι απο τις 300.000 ατμιστες αποκλειεται να βρεθηκαν 1.500 να διαμαρτυρηθουν (ειτε με επιστολες, ειτε με μειλ, ειτε αλλιως) στο υπουργειο υγειας για την wild west κατασταση που επικρατουσε στα ατμιστικα υγρα?

υ.γ., να το ξαναγραψω για τριτη φορα, με τις καταγγελιες διαφωνω και εξηγησα και τον λογο, αλλα δεν μου κανουν εντυπωση, ουτε σπευδω να τις αποδωσω σε βαλτους του περιπτερα, η του Παπαστρατου, η σε μπαρουφολογια του υπουργου.

Ας μην ξεχνουμε οτι μεταξυ των ατμιστων υπαρχουν και οι vegans (πρωην καπνιστες, ετσι?), για επεξηγηση του ορου απευθυνθειτε στον αγαπητο Σαρακενιδη που ειδα οτι τον χρησιμοποιει. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2019, 02:14 από haros »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3556 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 12:32 »
Τώρα μάλιστα. Τώρα είσαι απόλυτα κατανοητός. Με το τσιγάρο πήγαιναν εν γνώσει τους για καρκίνο ενώ το άτμισμα είναι το απόλυτα αβλαβές χόμπι το οποίο μάλιστα έχει και τις ιδιότητες του ελιξηρίου της νεότητας και πρέπει να είναι απόλυτα αβλαβές.

Σα να αρχίζεις τις μπύρες για να κόψεις τα ουίσκια και να κάνεις καταγγελία επειδή το βράδυ μετά από ένα τελάρο μπύρες κατουριέσαι πάνω σου καθώς έχεις γίνει δαυλί και δεν τη παλεύεις ούτε μέχρι την τουαλέτα να φτάσεις.

Φυσικά και δεν αποκλείεται να βρέθηκαν ατμιστές να κάνουν καταγγελία. Και λέω τώρα εγώ: γιατί δεν υποχρέωσε το υπουργείο με Νόμο τους εισαγωγείς αρωμάτων και βάσεων να περνάνε TPD με τα προτεινόμενα ποσοστά? Το ίδιο και τα SnV? Όπως ακριβώς κάνει με τα έτοιμα τα οποία είναι τα "καλά υγρά", να σταματήσει το wild west βρε παιδί μου.

Και εγώ διαφωνώ με τις καταγγελίες, αλλά πολύ πιο εύκολα τείνω να τις αποδώσω σε μπαρουφολογία του υπουργού, παρά σε κάτι άλλο.

[member=17565]trandism[/member] τι βεγκαν μου λέει ο φίλος εδώ? Έχεις τίποτα μαντρωμένους χορτοφάγους στην υπόγα? Βάλτους να μαρινάρονται σε αγιωργίτικο και έρχομαι να σου μάθω να μαγειρεύεις μπρεζέ. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3557 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 12:58 »
Kαι αναρωτιόμουν εγώ γιατί ήθελε να ονομάσει την νέα του δημιουργία Holy Vegan... :))

Πάντως πολύ χαλαρούς τους βλέπω στην teapot united... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ringo2009

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3558 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 13:44 »
Και εμένα παπάτζα μου φαίνεται η ιστορία με τις καταγγελίες. Από την άλλη όμως να μην κοροιδευόμαστε μεταξύ μας. Είναι χαρακτηριστικό το μπάχαλο με τα υγρά (και το αεριτζίδικο του θέματος) και δεν θα με χαλούσε καθόλου να μπούν αυστηρές προδιαγραφές και όρια, κάτι που ασφαλώς δεν έχει γίνει με την TPD. Δηλαδή και όρια στα συστατικά αλλά και αυστηρές προδιαγραφές (επιπέδου βιομηχανίας τροφίμων) στην παρασκευή. Να ξέρουμε που φτιάχνονται και πώς. Βέβαια όλα αυτά μπορείς να τα επιβάλεις και στα αρώματα ή στα SnV και δεν χρειαζόταν να τα καταργήσεις.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3559 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 14:43 »
ringo, το γιατι τα καταργησε ειναι απλο.
Αφορα την γνωστη παθογενεια του ελληνικου δημοσιου (αλλα και των πολιτικων προισταμενων του) διαχρονικα, "ποναει ποδι, κοψει κεφαλι", που εχει τις ριζες της στην πατροπαραδοτη τεμπελια και φυγοπονια.
(αν και εδω εχουμε να κανουμε και με εισοδηματα που εχανε ο κορβανας απο την πωληση των S&V χωρις τον φορο που πληρωναν τα ετοιμα υγρα και οσο και να μην ηταν αρμοδιοτητα του υπουργειου υγειας αυτο, ηταν ενα ωραιο κερασακι στην τουρτα).

Θα συμφωνησω απολυτα με την τοποθετηση σου για τα υγρα, αλλα δυστυχως αυτη σε κατατασσει στην κατηγορια των vegans...
Που σημαινει οτι θα λαβεις απαντησεις, μερικες φορες συνοδευομενες με ειρωνειες και τραβηγματος απο τα μαλλια και διαστρεβλωση των οσων λες, απο τους οπαδους του "ολα καλα" καμωμενα στην βιομηχανια του ατμισματος και μην μας πρηζεις και πολυ, πρωην καπνιστης εισαι".

Υ.Γ. το να ειναι "ολακαλατζηδες" οι εμπλεκομενοι επαγγελματικα η ημιεπαγγελματικα με το ατμισμα, το καταλαβαινω.
 Το να ειναι οι απλοι ατμιστες δεν το πολυκαταλαβαινω, αλλα. ο.κ., ο καθενας οπως νομιζει κανει, δικαιωμα του.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2019, 14:58 από haros »

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3560 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 14:59 »
[member=19518]haros[/member]

Βλέπω όμως ότι τεχνηέντως παρέλειψες να μου απαντήσεις στο ζήτημα των συστατικών ;)

"Όλα καλά καμωμένα" δεν είναι σίγουρα. Είναι όμως καλύτερα από πριν κάποια χρόνια. Αντιθέτως με όσα πιστεύουν και διακινούν οι ορκισμένοι εχθροί των SNV.

Εγώ πάντως όταν πρότεινα εγκεκριμένη λίστα υλικών από τους προμηθευτές ειρωνία αντιμετώπισα από κάποιους "Vegans". Γιατί πολλοί από αυτούς σε τελική ανάλυση το μόνο που θέλουν είναι να κραυγάζουν και να έχουν μια δικαιολογία να τα βάζουν με τους παρασκευαστές. Όχι όλοι βέβαια, αλλά αρκετοί δε θέλουν λύση, αφορμές για flame αναζητούν.

Δώστε μου τί είναι ασφαλές να χρησιμοποιώ και δε θα έχω λόγο να χρησιμοποιώ κάτι άλλο με ρίσκο να με πιάσουν. Σίγουρα πιο πρακτικό από το να περιμένει κανείς να ελέγχονται όλα τα batch υγρών αναπλήρωσης σε όλα τα πιθανά format στον πλανήτη.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3561 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 15:26 »
Οι vegans ρε παιδιά από που ψωνίζουν τα λαχανικά τους; Από λαϊκή αγορά της περιοχής τους η από super markets αυστηρώς;

Tapatalk user


Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3562 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 15:37 »
Transdim.
Ειχες γραψει, σε μια συζητηση για το διακετυλιο, οτι βαζουν μερικοι (εστω λιγοι) παρασκευαστες καποια συστατικα (φρουκτοζη(?) και αλλα, διορθωσε με αν κανω λαθος) που ειναι πολυ πιο επιβαρυντικα απο το διακετυλιο.(παντα για εισπνοη μιλαμε, οχι για βρωση, που αφορα την βιομηχανια τροφιμων οπου δεν υπαρχει θεμα)
Ναι, να κυκλοφορουν με χαρτινο κουτακι τα υγρα, με χαρτακι μεσα που να αναφερει ολα τα συστατικα, για να αναζητησει ο ενημερωμενος καταναλωτης καποια που δεν θελει να περιεχει το εισπνεομενο του.
Επισης σε ποιο εργαστηριο παρασκευαζονται, και για λογαριασμο ποιας εταιρειας.

Ναι, να ανεβασουν οι παρασκευαστες στα σαιτ τους αναλυσεις για το διακετυλιο που περιεχουν, οπως εκαναν σχεδον ολοι οταν εσκασε η ιστορια, τοτε μπορεσαν, τωρα δεν μπορουν?
Δεν ειναι μονο οι παρασκευαστες, μιλαμε για ολο τον κυκλο του η,τ,
Και οι εμποροι θα μπορουσαν να πιεσουν τους κατασκευαστες και τους εισαγωγεις για περισσοτερη διαφανεια, για να εμπνεουν εμπιστοσυνη στους πελατες τους για τα προιοντα που διαθετουν.

Δεν αμφισβητω οτι τα πραγματα, οσον αφορα τα υλικα, μπορει να ειναι καλυτερα σε σχεση με το παρελθον, αφου ειναι ο τομεας σου και το λες, ετσι θα ειναι. (αν και το διακετυλιο επανηλθε σε καποιες συνταγες, ετσι δεν ειναι?)
Ομως δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη στην αυτορυθμιση της ατμιστικης αγορας, προς οφελος του καταναλωτη-ατμιστη.

Αποσυνδεδεμένος trandism

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3563 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 15:50 »
[member=19518]haros[/member] Εγω να δεις ποσο εναντιον ειμαι της αυτορυθμισης, με τη διαφορα οτι εγω ειμαι εναντιον της αυτορυθμισης οποιαδηποτε αγορας, οχι μονο της ατμιστικης. Άλλωστε αυτό που προτείνω είναι η απόλυτη ρύθμιση, λίστα εγκεκριμένων υλικών.

Το διακετύλιο ποτέ δεν έφυγε εντελώς από τις συνταγές και άλλα χειρότερα αυτού ούτε καν μειώθηκαν, απλώς βελτιώθηκαν τα υλικά στην πορεία.

Η μεγάλη μας διαφωνία έχει να κάνει με τη λίστα συστατικών σε επίπεδο χημικού compound που προτείνεις. Έδωσα ένα παράδειγμα με απλό μιξ 4 υλικών. Δεν το θεωρώ πρακτικό να αναγράφονται όλα αυτά και πιστεύω πως θα κάνει κακό αντί για καλό. Να μου πεις να υπάρχει ας πούμε μια τράπεζα συνταγών οι οποίες θα ελέγχονται βάση της λίστας εγκεκριμένων υλικών και να μπορεί κάποιος με το LOT ενός μιξ να έχει πρόσβαση στα compounds του κάθε μιξ (κάποιος γιατρός, ο ΕΦΕΤ κ.ο.κ.) δε θα με έβρισκε αντίθετο. Να γράφει όμως "δεκαλακτόνη gamma" πάνω στο μπουκάλι μαζί με άλλα 40 compounds που θα googlάρει ο κάθε "vegan ατμιστής" και να κινδυνολογεί στο internet με την ημιμάθεια του, το θεωρώ καταστροφικό.

Βλέπουμε τί γίνεται με τη βιομηχανία των τροφίμων. Έχουμε φτάσει στο σημείο διάφοροι άσχετοι να κατηγορούν τα συντηρητικά στις τροφές, googlάροντας τα διάφορα Ε και βρίσκοντας τρομερές ανοησίες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 25, 2019, 15:55 από trandism »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3564 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 15:54 »
Δηλαδή θα πρέπει να πουλιέται το shortfill σε συσκευασία depon με εσώκλειστες οδηγίες για αντενδείξεις και τιμή 50 ευρώ? Γιατί όλα αυτά έχουν ένα κόστος το οποίο όλοι ξέρουμε ποιος θα πληρώσει....




Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3565 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 16:15 »
Το τιμημα της διαφανειας ειναι η κακη χρηση της πληροφοριας.
Ομως το δευτερο δεν αποτελει δικαιολογια για την μη υπαρξη του πρωτου.

Pugsang ,κοψε κατι.
(εξαλλου θα το απορροφησουν οι κατασκευαστες και οι εμποροι, οπως απορροφησαν τον φορο οταν μπηκε (χαχαχαχα..) η τωρα θα τον απορροφησουν στα shortfills (ωχωχωχωχ...γλαροσουπα)

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3566 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 19:01 »
Aκομα το ατμισμα ειναι σε βρεφικο σταδιο. 

Η οποιαδηποτε παρεμβαση του κρατους, δυστυχως, ειμαι βεβαιος πως θα γινοταν με φοροεισπρακτικη σκοπια, οπως εχει αποδειχθει πολλακις στο παρελθον.
Δεν υπαρχει ουτε η γνωση ουτε η θεληση για αλλου ειδους ρυθμισεις.
Συμφωνω με τους προλαλισαντες για αναγκη ρυθμισης της ποιοτητος και των υλικων, στα προτυπα της βιομηχανιας τροφιμων, ομως θεωρω πως αυτο προυποθετει τη δαπανη μεγαλων κεφαλαιων απο πλευρας κρατικων θεσμων για ερευνα, κατι το οποιο φυσικα θα αποφευχθει για λογους οικονομιας, μιας και ο πληθυσμος των ατμιστων ειναι μικρος και δεν συντρεχει σοβαρος κινδυνος δημοσιας υγειας.

Τουτεστιν ειναι σαν να βαζουν εμενα, ως υποθετικο νομοθετη, να ρυθμισω μια αγορα για την οποια δεν γνωριζω απολυτως τιποτα, με απωτερο σκοπο την εισπραξη φορων. Αυτο ακριβως αντιμετωπιζουμε.

Αποσυνδεδεμένος Christos Z

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
  • To Vape or Not To Vape
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3567 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 19:09 »
Είμαι υπέρ στο να αναγράφονται τα αρώματα και τα συστατικά σε κάθε τύπου υγρού αναπλήρωσης και δε νομίζω ότι τίθεται θέμα πρακτικότητας ή χρηματικής επιβάρυνσης του προιόντος. Ένα πακετάκι τσίχλες αγοράζεις και έχει 5 σειρές συστατικά στη συσκευασία.

Αποσυνδεδεμένος Mahd Soi

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3568 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 19:12 »
Μα και να στα ανεφερε δεν γνωριζεις αν ειναι ασφαλη για εισπνοη. Και οχι μονο εσυ, κανενας μας.
Για να εχουμε τις βασεις δεδομενων και τις τυποποιησεις που εχουμε για τα τροφιμα χρειαστηκαν πολλες δεκαδες χρονια ερευνων.
Οποτε μην περιμενετε να γινει το ιδιο για το ατμισμα συντομα.

Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2016)
« Απάντηση #3569 στις: Φεβρουαρίου 25, 2019, 19:48 »
Μα, λογω της ελλειψης διαφανειας, δεν γνωριζες εαν περιειχαν μεσα ουτε υλικα που ειναι πιθανως υποπτα για την εισπνοη. (βλεπε διακετυλιο και οχι μονο).
 Ο καθε ουζουμπουριανος μπορει να εβαζε μεσα και ποδια νυχτεριδας σε σκονη, επειδη εδιναν ωραια γευση.
 Ουτε το εργαστηριο που παρασκευαζονται ξερει ο καταναλωτης.
 Η TPD ειναι φυσικα ανεπαρκεστατη, αρκει μια αναλυση να κατατεθει μαζι με τον φακελλο, καπου σε καποιο αρχειο υπουργειου.
 Ειναι ομως ενα πρωτο βημα, γιατι ο κατασκευαστης δεν θα θελει να υπαρχει στο αρχειο "ποδια νυχτεριδας" στην αναλυση του υγρου του,  εστω και εαν δεν του το απαγορευει πρακτικα κανεις.
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94976 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4925 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix