vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, manoslykos

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #645 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 19:17 »
καλησπέρα,
εχω και τον cloudone και με τα ιδια υγρά και τα ιδια στησίματα νομίζω ότι δεν μου δίνει ο skyline τη γεύση που μου δίνει ο cloudone. εχει άλλος και τους δυο να μου πει αν ισχύει κατι τέτοιο?
ευχαριστώ πολύ
στην ερωτηση σου φιλε μου μονο εσυ μπορεις να απαντησεις.δωστου λιγο χρονο να στρωσει ο ατμο να τον μαθεις καισυ καλυτερα στο στυσιμο και μετα κρινεις..το μονο σιγουρο ειναι οτι η γευση του καθε ανθρωπου και η αντιληψη γιαυτην ειναι τελειως διαφορετικη αρα και υποκειμενικη!!!

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #646 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 19:31 »
Συμφωνώ απολύτως με την απαντηςη του kostasmoke. Και στρώσιμο και το ψάξιμο του θελει στα στησίματα. Κάθε μερα που περνάει τον μαθαίνουμε και τον στήνουμε καλύτερα και μας δίνει ακόμα περισσότερα. Σίγουρα ολα τα περί γευςης , ατμού, αίσθησης  ατμιςματος ειναι υποκειμενικά. Δώστου το χρόνο του


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #647 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 19:38 »
[justify]@niknikolas1, καλησπέρα. Πονηρή ερώτηση αλλά με εύκολη απάντηση. Δεν συμφωνώ με τους παραπάνω φίλους. Υποκειμενικά μπορεί να είναι τα πάντα, εκτός απ' τη διαφορά. Ο ένας είναι ο κύριος Ήλιος κι ο άλλος η όμορφη Σελήνη. Υποκειμενικό είναι και πως ένας Hurricane δεν έχει γεύση και θέλει στρώσιμο. [/justify]

[justify]Προσωπικά πάντα, με κλειστά μάτια τον επιλέγεις. Αν δεν σου ταίριαξε δεν είναι από απόδοση γεύσης. [/justify]


Joe έχω δοκιμάσει από 0.32 - 0.50mm..

..εμένα καλύτερα μου κάθεται το 40άρι  (..με τίποτα το ud όμως, το οποίο και δεν μου άρεσε με τίποτα).

@Varaderum, καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση, αύριο έφυγα για 40αρι ss και θα επανέλθω για τις εντυπώσεις μου. Τόσο Kanthal που έχω ρίξει, το ξέρω απ' έξω κι ανακατωτά, ό,τι πρέπει για vs...  :D

συγχώνευση συνεχόμενων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2016, 20:52 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #648 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 20:53 »
καλησπέρα,
εχω και τον cloudone και με τα ιδια υγρά και τα ιδια στησίματα νομίζω ότι δεν μου δίνει ο skyline τη γεύση που μου δίνει ο cloudone. εχει άλλος και τους δυο να μου πει αν ισχύει κατι τέτοιο?
ευχαριστώ πολύ
στο μονο που υπερτερη φιλε μ ο cloud ειναι στην βελουδινη τζουρα,εχω και τα 2,γευση καλσης ανωτερη του skyline.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #649 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 21:56 »
[justify]@niknikolas1, καλησπέρα. Πονηρή ερώτηση αλλά με εύκολη απάντηση. Δεν συμφωνώ με τους παραπάνω φίλους. Υποκειμενικά μπορεί να είναι τα πάντα, εκτός απ' τη διαφορά. Ο ένας είναι ο κύριος Ήλιος κι ο άλλος η όμορφη Σελήνη. Υποκειμενικό είναι και πως ένας Hurricane δεν έχει γεύση και θέλει στρώσιμο. [/justify]

[justify]Προσωπικά πάντα, με κλειστά μάτια τον επιλέγεις. Αν δεν σου ταίριαξε δεν είναι από απόδοση γεύσης. [/justify]


@Varaderum, καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση, αύριο έφυγα για 40αρι ss και θα επανέλθω για τις εντυπώσεις μου. Τόσο Kanthal που έχω ρίξει, το ξέρω απ' έξω κι ανακατωτά, ό,τι πρέπει για vs...  :D

συγχώνευση συνεχόμενων

Joebarteam υπάρχει υγρό που σε κάποιους αρεςει και σε κάποιους φέρνει αναγούλα. Μου τυχαίνει 4 χρονια. Άλλοι ατμιζουν στα 9 βατ άλλοι στα 70 κλπ. Άλλοι ειναι τρελοί με το νίκελ άλλοι με το κανθαλ άλλοι με νιφε κλπ. Άλλοι με τα μηχανικά άλλοι με τα ηλεκτρονικά και tc. Πιστευω πως ακόμα και όταν μας αρεςει ένας ατμό περισσότερο απο εναν άλλον ,και αυτό ειναι υποκειμενικό γιατι ένας άλλος δοκιμαςτης μπορεί να πει το αντίθετο.
Ένας hurricane ειναι σίγουρα αριστος οπως και ένας gsl οπως και ένας Skyline κλπ. Εχω και τους τρεις και με τα ίδια στησίματα και υγρά εχουν τις διαφορές τους. Ειναι όμως όλοι καλοί ατμό και πλέον μετα απο πολλές δοκιμές ειναι και αντικειμενικά καλοί γιατι οι περισσότεροι παλιοί και έμπειροι ατμιςτες εχουν συμφωνήσει περί αυτού.
Νομίζω οτι  η αντικειμενικότητα γενναται μετα απο σειρά  σχολαςτικων δοκιμώνν  και ειναι αποτελεςμα της υποκειμενικότητας των πολλών έμπειρων δοκιμαστών. Αλλά παντα θα υπάρχουν άτομα που θα συμφωνήσουν η θα διαφωνήσουν με τα αποτελέσματα των δοκιμαστών.
Σίγουρα όμως καποια σετ απ ταιριαζουν η δεν ταιριάζουν με καποια υγρά.  Καποια στηςιματα με το χ η ψ βαμβάκι η σύρμα δεν ταιριάζουν με κάποιους ατμό η υγρά. Εδώ μια σπείρα η ενα βατ περισσότερο η λιγότερο αλλάζουν τη γευςη.
Επιςης αν έχουμε κουράσει τη γευςη μας τοτε δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε ενα προϊόν. Αμα έχουμε καλη η κακή διαθεςη αλλάζει και η γευςη μας .

Σε ολα παιζει ρόλο ο μέγας ρυθμιστής των πάντων που ειναι ο εγκέφαλος. Τελικά ειναι και αυτός ο χωρος του χόμπι μας (οπως λέμε ) παρε το αυγό και κουρευτο. Μια εξίσωση με πολλούς αγνώστους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2016, 22:39 από ongakos »

Αποσυνδεδεμένος niknikolas1

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #650 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 22:34 »
Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας θα τον τσεκάρω λίγο καιρό και μετά θα αποφασίσω ποιος από τους δυο θα φύγει.
καλό βράδυ!!

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #651 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 22:36 »
Μήπως εχει δοκιμάσει κάποιος παιδιά να τον στήσει με σύρμα ζιργκονιου  ; Λεω να ψάξω για να βρω μια καλη ποιότητα σε 35 αρι και να το δοκιμάσω. Πιςτευω πως θα του ταιριάξει γιατι ο ατμό αυτός ειναι πολύ καθαρός και πυκνός στη γευςη και πιςτευω οτι θα αναδείξει ενα φινο υλικό αντίστασης οπως το ζιργκονιο που απο οτι λένε όσοι το δοκίμασαν σε άλλους ατμό ειναι άριστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 12, 2016, 22:46 από ongakos »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #652 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 22:56 »
[justify]@ongakos, καλησπέρα. Ωραία τα λέμε και μέσες άκρες δεν διαφωνούμε, εκεί που διαχωρίζονται οι απόψεις μας τελικά είναι στο πώς ορίζουμε το κάθε πράγμα, αλλά κι επίσης στο ότι το αντικειμενικό δεν αλλάζει (για μένα πάντα μιλάω). Τα υγρά, σαφώς, διαφορετικοί χρήστες, διαφορετικές απόψεις, (μάλιστα, πολλές φορές δεν υπάρχει καν η ικανότητα για το τι υγρό ατμίζεται / σε μένα τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές). Στο “4 ή 44 χρόνια ατμίσματος”, σαφέστατα είναι ισχυρότατος παράγοντας, αρκεί να συμβαδίζει με λογική κι ελάχιστη αντίληψη του τι κάνω. Στα βατ, που αναφέρεις, εδώ είναι στα βασικά χαρακτηριστικά σωστής λειτουργίας κάθε ατμοποιητή, / μηχανικά, ηλεκτρονικά, tc, x, y, είναι άλλα πεδία σε κάθε περίπτωση. Θέλω να πω δηλ. πως όλα αυτά, από ασήκωτες μέχρι πουπουλένιες εμπειρίες, βαμβάκια σύρματα μέχρι και διάθεση χρήστη, όλα είναι το χέρι που θα λειτουργήσει το αντικειμενικό αντικείμενο..., [στο παράδειγμα με τους 3 κορυφαίους που αναφέρεις, Hurricane, gsl, skyline. Ασφαλώς και οι 3 έχουν κάτι διαφορετικό, εγώ από την άλλη, δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να δω τις γευστικές άκρες των Hurricane και skyline, ενώ μεταξύ gsl και skyline ήταν πολύ πιο εύκολα, στο συγκεκριμένο κομμάτι. Αυτό που δεν αλλάζει και στους 3 είναι πως ζουν και αναπνέουν ανάμεσα στους κορυφαίους επισκευάσιμους. Αυτό ονομάζω εγώ αντικειμενικό]. [/justify]

[justify]Η άποψη του φίλου (για CloudOne και Skyline), ήταν για μένα πολύ έξυπνη σφήνα. Κορυφαίοι και οι 2, που όμως (και) στη γεύση θα βρούμε μεγάλες διαφορές, σε καμία περίπτωση όμως δεν θα είναι υποκειμενική η τελική επιλογή, είτε λόγω γούστων είτε λόγω διάθεσης. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #653 στις: Δεκεμβρίου 12, 2016, 23:48 »
Παιδιά η πρόταση του κατασκευαστή για 40άρι σύρμα και 2,5 πυρίνα γύρω στα 0,67Ω να υποθέσω αφορά στο ανοιχτό ντέκ; Στο κλειστό σε τι στήσιμο έχετε βρει τη χρυσή τομή;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #654 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 00:03 »
Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας θα τον τσεκάρω λίγο καιρό και μετά θα αποφασίσω ποιος από τους δυο θα φύγει.
καλό βράδυ!!
Και γιατί να φύγει κάποιος από τους δύο? Έχω και τους δύο και τους ατμίζω καθημερινά, στον Cloud καπνικό, στον Skyline γλυκό. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος έχει καλύτερη γεύση, ειδικά με την σημαντική βελτίωση του Cloud από την ultem καμπάνα και δεν είμαι σίγουρος αν φτάνουν σε γεύση το Φαινόμενο, το οποίο έχω παραμερίσει για χάρη του skyline. Δε μιλάω για Εβίβα, γιατί εκεί δε μου αρέσει καθόλου η τζούρα του και η ξηρότητα του ατμού, οπότε 7 κλάσεις πάνω να είναι η γεύση, εμένα δεν μου κάνει, τέλος!
Όλοι καλοί είναι για μένα τελικά και τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες για να γινόμαστε ψυχαναγκαστικοί. Το θέμα είναι να βλέπουμε με ανοιχτά τα μάτια, όσο μπορούμε.
στο μονο που υπερτερη φιλε μ ο cloud ειναι στην βελουδινη τζουρα,εχω και τα 2,γευση καλσης ανωτερη του skyline.
Δεν συμφωνώ ότι είναι κλάσεις ανώτερος σε γεύση. Πιστεύω ότι ίσως είναι ανώτερος σε κάποια υγρά ο ένας και ίσως να είναι ανώτερος σε κάποια άλλα ο άλλος. Ίσως...
Δεν είναι όμως μόνο η τζούρα πιο βελούδινη στον cloud, είναι και μικρότερος και ομορφότερος(υποκειμενικό αυτό), καταναλώνει λιγότερο υγρό και γεμίζει πιο γρήγορα χωρίς να αφαιρέσεις κανένα κομμάτι, ενώ στον skyline αφαιρείς δύο κομμάτια.
Μήπως εχει δοκιμάσει κάποιος παιδιά να τον στήσει με σύρμα ζιργκονιου  ; Λεω να ψάξω για να βρω μια καλη ποιότητα σε 35 αρι και να το δοκιμάσω. Πιςτευω πως θα του ταιριάξει γιατι ο ατμό αυτός ειναι πολύ καθαρός και πυκνός στη γευςη και πιςτευω οτι θα αναδείξει ενα φινο υλικό αντίστασης οπως το ζιργκονιο που απο οτι λένε όσοι το δοκίμασαν σε άλλους ατμό ειναι άριστο.
Μόνο στον Τηλέμαχο έχουμε μαρτυρίες χρηστών από ζιρκόνιο. Προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα από τη χρήση του. Μόνο οι GGδες κάνουν σαν παλαβοί αλλά αυτοί κάνουν σαν παλαβοί γενικώς με οτιδήποτε GGδικογενές, οπότε δεν τους θεωρώ αξιόπιστους κριτές.Άλλωστε ούτε αυτοί θεωρούν ότι αυτό το σύρμα προσδίδει κάτι περισσότερο σε γεύση και απλά το θεωρούν το πλέον βιοσυμβατό και άρα πιο "υγιεινό" χωρίς αυτό να προκύπτει από καμιά έρευνα αλλά μόνο από εικασίες. Το να κάθομαι πάντως να τρίβω με οδοντόβουρτσες για να καθαρίσω τη μαυρίλα που έτσι κι αλλιώς πιάνει κι αυτό, απλώς επειδή καθαρίζει σε αντίθεση με τα άλλα σύρματα, απλά δεν παίζει. Αυτό κι αν το θεωρώ ψυχαναγκαστικό! Προτιμώ να στήσω μια νέα αντίσταση και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #655 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 00:16 »
Εγώ πάλι γιατί βρίσκω πιο βελούδινη την τζούρα στον Skyline απ'ότι στον cloud; Ίσως γιατί δεν τον δοκιμάσατε με το σφιχτό deck; Γιατί ισχύει, ο Skyline με το ανοιχτό deck την "αγριεύει" κάπως αλλά σίγουρα όχι ενοχλητικά. Πιο βελούδινη αίσθηση όμως σε ατμιστική τζούρα απ'τον σφιχτό Skyline δεν πήρα από κανέναν άλλο ατμοποιητή μέχρι σήμερα. Δεν λέω ότι απέχουν χιλιόμετρα αλλά σίγουρα μόνο στον σφιχτό Skyline έμεινα τόσο πολύ εντυπωσιασμένος.. :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #656 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 00:30 »
Συμφωνώ μαζί σου Μάκη με αυτήν την παρατήρηση, πράγματι αυτό συμβαίνει. Όμως το σφιχτό ντεκ έχει λιγότερο αέρα από τον Cloud κι αυτό δεν με ικανοποιεί. Το ανοιχτό ντεκ του skyline φέρνει πολύ περισσότερο αέρα κι αυτό το "αγρίεμα" που λες πιστεύω ότι οφείλεται εκεί. Για μένα το ιδανικό ντεκ στον skyline, φαντάζομαι(αυτή η λέξη ταιριάζει μόνο) ότι θα ήταν το ανοιχτό, με δύο τρύπες αντί για τρεις, σε κοντινότερη απόσταση μεταξύ τους, απ' ότι οι δύο ακραίες, όπως είναι τώρα.
Ο skyline πάντως έχει αυτό το μαγικό, που δεν έχει άλλος, να ανεβοκατεβαίνεις τα watt με διαφορά min-max ακόμη και 20-25W και να μην παίρνει χαμπάρι από υπο/υπερτροφοδοσίες. Real magic!!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #657 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 00:36 »
Σε όλα συμφωνούμε Τζωρτζ! ;)

:)

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #658 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 00:48 »
Τον έστησα μολις με βαμβάκι F5 οπως και τον hurricane αντί για cotton bacon. 35αρι kanthal , 2,5mm 0,98 ohms. Ίδια υγρά και μηχανικά. Δεν πήγε καλα το F5 σε σύγκριση με το cotton bacon. Ποτίζει αργά στήνεται εύκολα λόγω της ευθύγραμμης θέσης των ινών αλλά δεν.. Ξανά θα τους ξεστησω τα βαμβάκια για να επιστρέψω στη γνώριμη ωραία γευςη τους. Εχω γίνει ψυχαναγκαστικος με τα σούπερ εργαλεία και ανησυχώ ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος teonotis

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #659 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 00:50 »
Εγώ πάλι γιατί βρίσκω πιο βελούδινη την τζούρα στον Skyline απ'ότι στον cloud; Ίσως γιατί δεν τον δοκιμάσατε με το σφιχτό deck; Γιατί ισχύει, ο Skyline με το ανοιχτό deck την "αγριεύει" κάπως αλλά σίγουρα όχι ενοχλητικά. Πιο βελούδινη αίσθηση όμως σε ατμιστική τζούρα απ'τον σφιχτό Skyline δεν πήρα από κανέναν άλλο ατμοποιητή μέχρι σήμερα. Δεν λέω ότι απέχουν χιλιόμετρα αλλά σίγουρα μόνο στον σφιχτό Skyline έμεινα τόσο πολύ εντυπωσιασμένος.. :)
σφιχτος και γω,αλλα δεν...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix