vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

77 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, manoslykos, infernity, FaniFox, aalex, Milarepa

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #480 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 11:48 »
Και εγώ αυτό σκεφτόμουνα.

Άρα όχι 10μελο μπουκαλάκι για κατασκευή 10 ml υγρού.
Καλίτερα π.χ. 20μελο μπουκαλάκι για κατασκευή 10 ml υγρού ώστε να ανακατεύεται καλίτερα κατά την ανακίνηση. ;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #481 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 12:33 »
Διάβαζα ενα άρθρο  για δημιουργία αρωμάτων σώματος, (όχι ατμίσματος). Στη διαδικασία ωρίμανσης του αρώματος έλεγε εκτός των άλλων να βάλεις ένα κομμάτι ασήμι μέσα στο μπουκάλι με το μίγμα. Βοηθάει λέει να δέσουν τα υλικά. Παραθέτω το κομμάτι του κειμένου "1)Προτίμησε πολύ σκούρο χρώμα μπουκαλιού και αν δεν έχεις τύλιξε το με αλουμινόχαρτο
2) κράτα το σε δροσερό και σκοτεινό σημείο κατά προτίμηση ένα συρτάρι απομακρυσμένο από πράγματα που βγάζουν ζεστή. Ποτέ μέσα στο ψυγείο κατά την ωρίμανση
3) αν έχεις ένα μικρό κομμάτι ασήμι καλό θα ήταν να το βάλεις και αυτό μέσα στο μπουκάλι κατά την διάρκεια της ωρίμανσης θα βοηθήσει τα υλικά να δέσουν και να βγαίνουν ένα. Είναι το υποτιθέμενο μυστικό για τα αρώματα ανώτερης ποιότητας.
4) οποιοδήποτε άλλο υλικό έκτος από ασήμι μπορεί να βλάψει το άρωμα σας."
Όπως το είπες: σώματος. Εξωτερική χρήση και βάση αλκοόλης ως κύριο συστατικό. Τα οξείδια του αργύρου που πιθανόν να δημιουργούνται από μία τέτοια διαδικασία, μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνα αν εισέλθουν στον οργανισμό μέσω του ατμού.
Παρακαλώ να μην μεταφέρουμε εδώ ότι βρίσκουμε χωρίς σκέψη, διαβάζουν και νέοι ατμιστές.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #482 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 13:31 »
Σε καμία περίπτωση δεν έγραψα ή υπονόησα ότι ανακάλυψα την Αμερική, τρέξτε και δοξάστε με. Διάβασα κάτι και θεώρησα σωστό να το μεταφέρω στο ανάλογο θέμα για να γίνει συζήτηση. Και όπως και έγινε και πολυ όμορφα το αντέκρουσες Τρύφωνα. Πάντως αυτό το παραμύθι με τους νέους ατμιστές και μη τυχόν ακολουθήσουν λάθος "συνταγή" πρέπει να σταματήσει. Δεν απευθυνόμαστε σε παιδάκια δημοτικού. Θεωρητικά τουλάχιστον έχουν κλείσει τα 18, καθορίζουν την τύχη της χώρας με την ψήφο τους, έχουν οικογένεια κλπ. Δεν χρειάζονται κηδεμόνα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #483 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 20:14 »
Τείνω να διαφωνήσω σε αυτό το κομμάτι καθώς έχω δει Και έχω διαβάσει πολλά. Όλοι μας κάθε μέρα μαθαίνουμε και κάτι καινούργιο, και συνεπώς δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση από τον οποιονδήποτε νεοεισερχόμενο στο άτμισμα και στις ιδιοκατασκευές, να έχει ακόμα και τις βασικές γνώσεις.

Φυσικά και κανείς μας δεν μπορεί να προστατεύσει κάποιον από την άγνοιά του και τη θέλησή του να μάθει, αλλά θεωρώ ότι όσο λιγότερες αναφορές υπάρχουν σε μη ασφαλείς πρακτικές, τόσο καλύτερα για όλους μας.

Βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ το οποίο έχει συγκεκριμένη θεματολογία. Δεν είναι ανάγκη να περιπλέκονται τα πράγματα.

Δεν σου φάνηκε περίεργο ας πούμε το ότι κανένας άλλος δεν αντέδρασε όπως εγω στην αναφορά περί ασημιου? Πλην του modivin Φυσικά που με τον τρόπο του αντέδρασε αναλόγως?

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #484 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 20:25 »
Ως γνωστον υπαρχουν ασημενια coils  http://www.kidneypuncher.com/silver-999-dead-soft-wire/
Φανταζομαι και αυτο απευθυνεται μονο σε γενναιους. Εγγυησεις 100% φυσικα δεν υπαρχουν για κανενα υλικο που χρησιμοποιειται στην αλυσιδα υγρο-ατμοποιητης-εισπνεομενος ατμος.
Καποιος διαβασε κατι και θεωρησε καλο να το αναφερει. Εγω το προσπερνω καθως το θεωρω παρατολμο. Αλλος μπορει σκεφτει πως δεν το δοκιμασε αλλος νωριτερα. Μεγαλα παιδια ειμαστε. Και υπευθυνοι για το αν επιλεγουμε να ατμιζουμε ιδιοκατασκευες υγρα με πατεντες δικες μας προσθηκες ή στα 150+ watt.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #485 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:19 »
Κάποιος διάβασε κάτι που αφορά αρώματα/κωλόνιες και το ανέφερε σε ένα thread για ιδιοκατασκευή υγρών για άτμισμα.

Αν διαβάσω και εγώ κάτι που αφορά αντιστάσεις θερμοσίφωνα και το αναφέρω στο thread για τις επισκευάσιμες αντιστάσεις θα βοηθήσει κανέναν ή θα μπερδέψει τους αρχάριους?



- Παιδιά διάβασα ότι αν βάλεις υδροκυάνιο στο υγρό απογειώνεται η γεύση. Τι λέτε?
- Ε μεγάλο παιδί είσαι, βάλε ότι θες.

Φοβερή η λογική σου.

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #486 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:24 »
Τελικά μάλλον  έχεις δίκιο. Ειναι επικίνδυνο ακόμα και να συζητάς για ένα κομμάτι ασήμι στο υγρό, έστω και μια ώρα. Αντιθέτως λογής λογής κράματα αντιστάσεων, αντιστάσεις 0,1 ωμ με 120w, ιδιοπαρασκευή υγρών τύπου ΝΕΤ, φιτιλια απλά ή silica, υλικά ατμοποιητών τύπου  insulator κλπ είναι ασφαλέστατα στην υγεία μας.
Τα λόγια μου ήταν πολύ προσεκτικά και σε καμία περίπτωση δεν προέτρεψα κανένα να το δοκιμάσει (ούτε εγώ θα το έκανα). Όσο για το σχόλιο του modivin ούτε καν ασχολήθηκα όπως και σε πολλά άλλα σχόλια του.
Την καλησπέρα μου με αγάπη!!!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #487 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:26 »
Φιλικά πάντα.

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #488 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:27 »
To thread για separate steeping πχ δηλαδη που εμπνευστηκε απο τη...μαγειρικη ως αρχικη ιδεα δεν επρεπε ποτε να υπαρξει με αυτο το σκεπτικο.

Αποσυνδεδεμένος SCK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #489 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:30 »
Τείνω να συμφωνήσω με την εκπεφρασθείσα άποψη του Cruiser79, παρόλο που, όπως σωστά επισημάνθηκε, είμαστε όλοι εδώ μέσα μεγάλα παιδιά. Δυστυχώς, όμως, η δοκησισοφία, ο μιμητισμός, η ανευθυνότητα, ο ωχαδελφισμός, η προχειρότητα και η έλλειψη ορθολογικής σκέψης περισσεύουν out there. Ταπεινή άποψή μου, επειδή γνωρίζουμε καλά ότι η βλακεία είναι πρακτικά ανίκητη και εξόχως καταστροφική (και αυτοκαταστροφική...βεβαίως...βεβαίως), θεάρεστο θα ήταν για όλους τους υπόλοιπους να μην της παρέχουμε περισσότερα "όπλα" απ' αυτά που ήδη διαθέτει. Και, για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι "ελιτιστής", ούτε όμως και αιθεροβάμων ή "αυταπατημένος".

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #490 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 21:54 »
Και, για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι "ελιτιστής"

Δεν καταλαβαίνω, γιατί το λες σαν βρισιά? :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος SCK

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #491 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 22:26 »
@modivin:

Με τη σύμφωνη γνώμη σου, επειδή στην ίδια χώρα ζούμε και η...λοβοτομή είναι πλέον μάστιγα κανονική, θα επιθυμούσα να μην επεκταθούμε, φίλτατε. Εξάλλου, βαίνουμε...off-topic. Ο νοών νοείτω και πιστεύω ότι συνεννοηθήκαμε. ;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #492 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 22:30 »
Όπως θέλεις, αν και είναι το αγαπημένο μου σπορ. Αν κάτσεις, θα καταλάβεις γιατί   














:ninja_hide:

Αποσυνδεδεμένος tsagod

  • ***
  • 594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #493 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 22:48 »
Μόνο ο Ζουράρις λείπει από εδώ...

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #494 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 23:00 »
αν γραψω κ εγω με την υδραυλικονυχτορεύουσα δεν θα καταλαβει κανενας τιποτα 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14440 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix