vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #465 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 22:36 »
Ένα άτομο άνθρακα κι ένα μόριο οξυγόνου πρέπει να συναντηθούν για να φτιάξουν ένα μόριο διοξίδιου του άνθρακα.
Πότε υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να συναντηθούν πιο σύντομα, σε ένα φιαλίδιο των 10ml ή σε ένα βαρέλι με 500m μήκος και ύψος και πλάτος;
Έτσι την βολεύω, χρόνια τώρα. 10μελα για 4-5 μέρες μετά και όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #466 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 22:44 »
δεν καταλαβαινω
αν τα μορια/ατομα ειναι σε αριθμο τα ιδια στο φιαλιδιο και στο βαρελι, τοτε οκ
αλλα, αναλογικα στο βαρελι δεν θα ειναι πολυ περισσοτερα?

για αν επιμενετε μαλλον εχω λαθος σκεψη

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #467 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 22:52 »
Η τοποθέτησή μου για τους χρόνους ομογενοποίησης είναι εμπειρική, και όχι επιστημονική.

Φτιάχνω υγρά εδώ και τρία χρόνια, και η συνηθισμένη μου δόση είναι το μισό λίτρο. Με βεβαιότητα, πια, μπορώ να σου πω ότι όσο μεγαλύτερη η ποσότητα, τόσο μεγαλύτερη η περίοδος που χρειάζεται για την ωρίμαση.

Παραδειγματικά, ένα 30μελο RY69 στο 10ήμερο είναι μία χαρά. Δεν συμβαίνει το ίδιο για το 500μελο, το οποίο χρειάζεται τουλάχιστον 30 - 40 ημέρες για να.δώσει το ίδιο αποτέλεσμα.

Την χημική εξήγηση για αυτό, δυστυχώς, δεν μπορώ να την δώσω - ένας φωτογράφος είμαι, εξάλλου.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #468 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 23:42 »
Τα λίγα ml από την δική μου εμπειρία φαίνεται να είναι έτοιμα πιο γρήγορα. Σκεφτείτε ότι έχω φτιάξει και συνταγή για να την δοκιμάσω με μέθοδο των τριών σε σταγόνες και το χαμηλότερο ποσοστό της = 1 σταγόνα. Δηλαδή αν η συνταγή ήταν:

-Άρωμα 1 = 10%
-Άρωμα 2 = 7.5%
-Άρωμα 3 = 2.5%

Έκανα 4 σταγόνες άρωμα 1, 3 σταγόνες άρωμα 2 και 1 σταγόνα άρωμα 3. Υπολόγισα και την βάση περίπου πόσο θέλει και το πέταξα πάνω σε ντρίπερ με την μία. Δεν είναι 100% αλλά είναι πολύ πιο κοντά στην τελική γεύση που θα έχει το υγρό απ' ότι αν έκανα 10ml, ας πούμε. Παρόλο που αναλογικά τα μόρια μπορεί να είναι σε ίσες αναλογίες ανεξάρτητα από τα συνολικά ml, μην ξεχνάς ότι κάθε χημική αντίδραση θέλει και ενέργεια. Κούνημα, ζέσταμα, whatever. Άλλη ενέργεια θέλουν τα μόρια στα 10ml και άλλη στα 100ml.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #469 στις: Οκτωβρίου 09, 2016, 23:52 »
Επίσης:

δεν καταλαβαινω
αν τα μορια/ατομα ειναι σε αριθμο τα ιδια στο φιαλιδιο και στο βαρελι, τοτε οκ
αλλα, αναλογικα στο βαρελι δεν θα ειναι πολυ περισσοτερα?
για αν επιμενετε μαλλον εχω λαθος σκεψη
Πολύ καλή και έξυπνη ερώτηση  :thumpup: :thumpup:
Η (αληθινή) ωρίμανση, στα κρασιά, ας πούμε, γίνεται σε μεγάλα βαρέλια και όχι σε ξύλινα κουτάκια.
Εκεί όμως, μιλάμε για μικροοργανισμούς που πολλαπλασιάζονται και άρα συμφέρει ο μεγάλος όγκος.
Πολλά ένζυμα σε μικρό όγκο δεν έχουν να δώσουν και πολλά.
Στην δική μας περίπτωση, μας ενδιαφέρει μια απλή δρομολόγηση των μορίων. Αν το δοχείο έχει βάθος 10 cm, ο πιθανά ελαφρύς εστέρας που βρίσκεται στην κορυφή είναι δύσκολο να συναντηθεί με το μόριο της βάσης-διαλύτη, 7 cm μακρύτερα. Εμποδίζεται και από το κιόλας ομογενοποιημένο υγρό.
Αν, όμως, η απόσταση είναι πιο μικρή, με την ίδια θερμοκρασία (άρα και ταχύτητα) η επαφή θα γίνεται πιο εύκολα
Θεωρία φτιάχνω, μπας και δικαιολογήσω τα πειραματικά μου δεδομένα, δεν το παίρνω και σαν ευαγγέλιο...
... μήπως, όμως, έτσι δικαιολογείται η (επίσης πειραματική) "οδηγία" ότι μεγαλύτερος όγκος θέλει περισσότερο χρόνο ομογενοποίησης;

Η γνώμη μου είναι... Πάντως (για τους νέους), το χέρι μου στη φωτιά δεν το βάζω ακόμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2016, 00:04 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #470 στις: Οκτωβρίου 10, 2016, 17:43 »
Η μέθοδος της θέρμανσης μπορώ να πω ότι δουλεύει!
Μετά από 23 μέρες "ωρίμανσης" του RY4 της pink mule σε βάση 50/50 της ίδιας εταιρείας το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Πολύ άσχημη μυρωδιά και καθόλου καπνικό.
Αποφάσισα λοιπόν να δοκιμάσω να το θερμάνω, έστω πρόχειρα με ζεστό νερό, χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας (τί άλλο να πάθει σκέφτηκα).
Το νερό πρέπει να έφτασε χονδρικά τους 60 βαθμούς και άφησα μέσα το μπουκαλάκι κανένα μισάωρο ίσως και παραπάνω, μέχρι το νερό να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου.
Το έβγαλα και το άφησα από τις 11 το πρωί στο ντουλάπι.

Τώρα το ατμίζω και είναι ένα πάρα πολυ καλό RY4 με έντονο το καπνικό στοιχείο αλλά και επίγευση βανίλια-καραμέλα!
Άλλο υγρό!

Θα εφαρμόσω την μέθοδο και με άλλα υγρά σε ελεγχόμενη θερμοκρασία και θα επανέλθω.

Το RY4 σαν άρωμα, αν θυμάμαι καλά από πληροφορίες ενός εκ των κατασκευαστών του, δεν πρέπει να ξεπεράσει τους 40C γιατί από εκεί και πάνω εξατμίζεται...
Γενικά η θέρμανση σε νορμάλ θερμοκρασίες βοηθάει, αλλά σαν το χρόνο τίποτα.
Πάντως παράξενο το γεγονός ότι 23 μέρες μετά δεν είχες γεύση. Μήπως δεν το είχες ανακατέψει καλά?

Αποσυνδεδεμένος kompsognathous

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #471 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 20:13 »
παιδια η μέθοδος μπεν μαρι σε 40-50 βαθμους κελσίου λόγω 100% vg βάσης ενδεικνυταί

υπάρχουν μειονεκτήματα;;;;;

επιταχύνει δλδ την ωρίμανση;; ή χαλάει το υγρό;;;

απαντάω μόνος στον εσυτό μου και του λέω καλύφθηκες απο τις προηγούμενες σελίδες       

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 27, 2016, 21:06 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #472 στις: Νοεμβρίου 27, 2016, 23:58 »
Αν έχετε μπάνιο υπερήχων με θερμοστάτη / θέρμανση νερού τότε με 2 μπανάκια, ένα στις 3 και ένα στις 7 μέρες, μισάωρα στους 50 βαθμούς έχετε έτοιμο υγρό που θέλει μήνα. Δοκιμασμένο 2 φορές με After8 Smoke, και βάση 70VG/30PG χωρίς καθόλου WFI.

Αποσυνδεδεμένος Antonio_de_la_Svouras

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
  • να θυμηθώ να γράψω κάτι ψαγμένο εδώ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #473 στις: Νοεμβρίου 28, 2016, 05:53 »
Μια μπακαλοπροσέγγιση με μπακαλομετρήσεις και μπακαλοπράξεις :dance:

Αν συγκρίνουμε το κλασικό πλαστικό μπουκαλάκι των 10ml και αυτό των 30ml
ξέρουμε ότι η χωρητικότητα του δεύτερου είναι η τριπλάσια.
Η επιφάνεια όμως που έρχεται σε επαφή με τον αέρα -το πάνω μέρος- στο μεγαλύτερο μπουκαλάκι είναι (περίπου ε!)
η διπλάσια σε σχέση με το μικρότερο (και όχι η τριπλάσια)


Επιπλέον το μικρότερο μπουκάλι έχει και (ελαφρώς) καλύτερο λόγο ύψους προς ακτίνα.

Τα παραπάνω μπορεί να είναι και εντελώς άσχετα :))
αλλά ως σκέψη -συνέχεια σε αυτό που γράφει ο spectrum-
ο ίδιος όγκος, ωριμάζει ταχύτερα σε μεγαλύτερο δοχείο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #474 στις: Νοεμβρίου 28, 2016, 08:02 »
Καλά τα 10μελα για να φτιάχνεις υγρά που ωριμάζουν ταχύτερα, αλλά μόνο αν ατμίζεις 2-3ml τη μέρα.
Αν φτιάχνεις για όλη την οικογένεια όπως εγώ (12+ml εγώ, 3-4 η σύζυγος, 5 η πεθερά ημερησίως ), θα έπρεπε να αγοράσω μηχάνημα εμφυάλωσης :) γιατί κάθε φορά φτιάχνω περί τα 500ml από κάθε υγρό.
Όπως έχω ξαναγράψει, με το χρόνο ωριμάζουν τα πάντα, ακόμα και σε συσκευασία μισόλιτρου. Αν είχαμε μικρή κατανάλωση, σίγουρα θα επωφελούμασταν από τον μειωμένο χρόνο ωρίμανσης χρησιμοποιώντας μικρά μπουκάλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 28, 2016, 08:08 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος ManosS

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #475 στις: Νοεμβρίου 28, 2016, 09:10 »
Ένα μισόλιτρο για χρήση, ένα για ωρίμανση (θέρμαση + 10 μέρες αναμονή) και υλικά για να παρασκευαστεί το τρίτο!  :))
Πλέον βέβαια τους έχω όλους στην ίδια γεύση και ίδια νικοτίνη... και αν θέλουν!  8)

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #476 στις: Φεβρουαρίου 06, 2017, 23:25 »
Διάβαζα ενα άρθρο  για δημιουργία αρωμάτων σώματος, (όχι ατμίσματος). Στη διαδικασία ωρίμανσης του αρώματος έλεγε εκτός των άλλων να βάλεις ένα κομμάτι ασήμι μέσα στο μπουκάλι με το μίγμα. Βοηθάει λέει να δέσουν τα υλικά. Παραθέτω το κομμάτι του κειμένου "1)Προτίμησε πολύ σκούρο χρώμα μπουκαλιού και αν δεν έχεις τύλιξε το με αλουμινόχαρτο
2) κράτα το σε δροσερό και σκοτεινό σημείο κατά προτίμηση ένα συρτάρι απομακρυσμένο από πράγματα που βγάζουν ζεστή. Ποτέ μέσα στο ψυγείο κατά την ωρίμανση
3) αν έχεις ένα μικρό κομμάτι ασήμι καλό θα ήταν να το βάλεις και αυτό μέσα στο μπουκάλι κατά την διάρκεια της ωρίμανσης θα βοηθήσει τα υλικά να δέσουν και να βγαίνουν ένα. Είναι το υποτιθέμενο μυστικό για τα αρώματα ανώτερης ποιότητας.
4) οποιοδήποτε άλλο υλικό έκτος από ασήμι μπορεί να βλάψει το άρωμα σας."

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #477 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 03:40 »
Βάλε βολφράμιο να φωτίζει κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #478 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 08:28 »
Συνήθως τα υγρά τα ανακινούμε αρκετές φορές τη  μέρα μέχρι να ωριμάσουν.

1)Αν σε ένα 30 μελο  μπουκαλάκι βάλουμε συνολικά μέσα  20 ml (βάση άρωμα) και

2)Σε ένα άλλο 30μελο μπουκαλάκι βάλουμε 30 ml , το γεμίσουμε δηλαδή μέχρι πάνω.
Η ωρίμαση θα είναι ίδια ή στο 20μελο που υπάρχει κενό και το υγρό ανακινείται και ανακατεύεται πιο καλά θα γίνει πιο γρήγορα;;;

Γεροντίστικες σκέψεις που βασανίζουν το μυαλό μου. :hmmm: :confused1: ???

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #479 στις: Φεβρουαρίου 07, 2017, 08:35 »
Εγώ βάζω πχ 20μλ σε 30άρι για να ανακατεύεται καλύτερα. 
Έχω παρατηρήσει ότι λιγότερα μλ γίνονται πιό γρήγορα, αλλά όχι τρελή διαφορά 4-5 μέρες. Για παραπάνω των 30 μλ δεν μπροώ να σου πώ γιατι δεν έχω φτιάξει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 68 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20459 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13679 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix