vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 2 χρήστες
Boogie2008, dkostas

Twitter

Rose3 by Eden Mods

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Rose3 by Eden Mods
« στις: Αυγούστου 16, 2016, 16:42 »
Χαρακτηριστικά ατμοποιητή :

Top Filling
22mm
316 stainless Steel
Peek insulators
Fully adjustable air flow control
Adjustable juice control
Post-less deck
4ml capacity with PC1000 tank
5ml capacity with stainless steel tank
510 driptips
510 Adjustable pin
Made in UK

Περιεχόμενα συσκευασίας:

Rose v3 RTA
PC1000 tank
Stainless Steel tank
Spares Kit


Τον συγκεκριμένο ατμοποιητή τον περιμένω εδώ και πάρα πολύ καιρό , βασικά από τη πρώτη στιγμή που δοκίμασα από φίλο τον Rose V2 και η γεύση που πήρα μέχρι και σήμερα δεν είχε βρει άξιο αντικαταστάτη, αλλά η πολυπλοκότητα του για να τον κάνεις να δουλέψει σωστά με απομάκρυνε από την αγορά του.

'Ολα αυτά όμως πλέον είναι παρελθόν αφού ο Rose3 έχει κρατήσει όλα τα καλά στοιχεία του προκατόχου του με μια όμως γραμμή σαν λογική , την απλότητα και την ευχρηστία. Έχουμε να κάνουμε με έναν ατμοποιητή που συμπληρώνει όλα τα checks που πρέπει να έχει ένας ατμοποιητης σήμερα και ακόμα παραπάνω.

Η κατασκευή του είναι υποδηγματική πράγμα δεδομένο για όσους γνωρίζουν τον κατασκευαστή. Ο έλεγχος υγρού υποδηγματικός και προσεγμένος στη λεπτομέρεια. Ο έλεγχος υγρού είναι όμοιος με αυτού του Calix , pheno κτλ δηλαδή έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ σφιχτό drip tip το οποίο έχει ειδικά δοντάκια που κομπώνουν στην καμπάνα για να γυρνάει πάντα αποτελεσματικά και όσο ακριβώς θέλουμε χωρίς κανένα συμβιβασμό. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε drip tip της αρεσκείας μας αρκεί τα oring του να είναι αρκετά σφιχτά.

Η ρύθμιση του αέρα είναι εξαιρετική όμοια με αυτή του Snapdragon RDA από τον ίδιο κατασκευαστή δίνοντας πληθώρα επιλογών.
Υπάρχουν 3 εγκοπες για την εισαγωγή αέρα. Κάθε εγκοπή διαθέτει 3 τρύπες εισαγωγή αέρα.
Υπάρχουν 2 λειτουργίες μια με τις 2 εγκοπες ανοιχτές και η άλλη με μόνο τη μια εγκοπή ανοικτή. Βέβαια μετά απο εκεί υπάρχει και παραπάνω παραμετροποίηση και για το πόσο ανοικτή θα έιναι η κάθε εγκοπή , πραγματικά καλύπτει πιστέυω το 90 % των ατμιστών εκεί έξω.

Για να προλάβω κάποιες ερωτήσεις η τζούρα ακόμα και στη μονή εγκοπή και μια μόνο τρύπα ανοικτή δεν είναι σφιχτή τσιγαρίσια σε καμία περίπτωση, θα την χαρακτήριζα σαν μέτρια τσιγαρίσια πράγμα που δεν με ενόχλησε καθόλου. Επίσης από τον λίγο χρόνο ενασχόλησης μαζί του , του αρέσει λιγάκι ο άερας χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι είναι για πνευμονικές και όχι δεν κάνει πνευμονικές, με όλο τον αέρα ανοικτό μου θύμισε Hurricane στις 2 τρύπες ανοικτές στην τρίτη σκάλα από την αρχή.

Τώρα ας μιλήσουμε για τη γεύση..... :respect: :respect: :respect: :respect: Δεν θέλω να δημιοργήσω εντυπώσεις ούτε να τον εκθιάσω αλλά αυτό που πήρα από το υγρό που έβαλα μέσα (Paragon Bloodstone) ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Κάνοντας άμεση σύγκριση με Pitbull & Phenomenon βγάζοντας κατευθειαν νοκ αουτ τον pheno κάθομαι και κάνω δοκιμές με τον Pitbull. Κατέληξα ότι ο Pitbull αν μου επιτρέπεται η έκφραση σου σκάει το άρωμα στη μάπα :tongue_smilie: μπουκώνεις από γέυση ενώ ο Rose κάθεσαι πίσω αραχτός και βλέπεις ενα ενα τα αρώματα να δένουν το ένα με το άλλο. Τελείως διαφορετική προσέγγιση αλλά και οι 2 εξαιρετικό αποτέλεσμα με το καθένα να έχει τα + & τα - του.

Το στήσιμο που έγιναν οι δοκιμές ήταν 28 gauge 316SS σε 2.5mm  πυρήνα & Drago Cotton.
Πρώτο στήσιμο που έκανα σε ατμοποιητή με postless deck και πραγματικά ήταν απίστευτα έυκολο σε 5 λεπτά ήμουν έτοιμος.Επίσης το στήισμο του βαμβακιού έγινε S όπως και στον Hurricane (μοιάζει πολύ σαν λογική)

Επίσημος διανομέας για τη χώρα μας είναι το Vapours Boutique αλλά αυτή τη στιγμή είναι εκτός αποθέματος και θα είναι ξανα διαθέσιμος με το δεύτερο batch τέλη Σεπτέμβρη. Εγώ την αγορά την έκανα μέσα από το επίσημο site του κατασκευαστή και μαζί μετα έξοδα μεταφοράς μου κόστισε γύρω στα 160 ευρώ.

Από κάτω παραθέτω φωτογραφίες και βίντεο με τη παρουσίαση του ατμοποιητή.
Ευχαριστώ που με διαβάσατε.




« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2016, 17:14 από drakmor »

Αποσυνδεδεμένος gstamatos

  • ***
  • 537
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...!
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 16, 2016, 16:55 »
Είχα ψηθεί, μέχρι που έφτασα στη τιμή  .....
Μετά κάηκα  ....!!! 
Καλοάτμιστος φίλε ! 
Φοβερή παρουσίαση! 

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 16, 2016, 16:58 »
Σε ευχαριστώ πολύ όντως είναι ακριβός ακόμα και με το πόσο έχει πέσει η ισοτιμία της λίρας. Επίσης από Ελλάδα είναι ελάχιστα πιο φθηνός αλλά και πάλι δεν πάει κάτω απο τα 150 δυστηχώς.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 16, 2016, 17:19 »
Έχοντας δοκιμάσει τον v2 κι εγώ για κάμποσο καιρό, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις όσον αφορά στην απόδοση. Εξαιρετική γεύση. Από τις καλύτερες που μου έχουν δώσει ατμοποιητές. Είναι γεγονός ότι το στήσιμο ήταν λίγο ταλαιπωρία. Κάποιες φορές έβγαινε με τη μία αλλά τις περισσότερες με παίδευε. Ήταν πως θα τύχει. Και το γέμισμα ήταν μπελαλίδικο γιατί ήθελε την βάση του για να μπορέσεις να τον ξεβιδώσεις (αν και κάποιοι το έκαναν και χωρίς αυτήν).
Στην v3 βλέπω ότι έχουν διορθώσει το deck και πλέον το στήσιμο φαίνεται πολύ πιο εύκολο. Το γέμισμα από πάνω είναι μεγάλο συν φυσικά, αλλά στις μέρες μας που οι ατμοποιητές έχουν εξελιχθεί τόσο πολύ θα πρέπει να θεωρούμε δεδομένο το εύκολο γέμισμα. Αφαίρεσαν και το κεραμικό το οποίο δεν νομίζω ότι προσέφερε και πολλά στον v2 αφού ήταν πολύ πλατύ και δεν πιστεύω ότι έδινε τπτ παραπάνω στην γεύση ουσιαστικά.
Γενικά νομίζω ότι είναι πολύ καλή η αναβάθμιση που έγινε. Η τιμή είναι όντως πολύ τσουχτερή, όπως ήταν και στην προηγούμενη έκδοση.

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 16, 2016, 17:22 »
Συμφωνώ με όλα όσα είπες και όσες ιδιοτροπίες έιχε ο V2 πλέον είναι παρελθόν. Το στήσιμο είναι πανεύκολο μέρα με τη νύχτα με τον V2

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 16, 2016, 17:32 »
[justify]Υπέροχη παρουσίαση για μία ιδιαίτερη κατηγορία ατμοποιητών. Θα τον δοκιμάσω σίγουρα, αλλά για αγορά δεν ξέρω ακόμα. Περιμένουμε και τις επόμενες υπέροχες πληροφορίες. Σπουδαία συλλογή, φίλε drakmor! Πάντα καλοάτμιστος.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 16, 2016, 17:47 »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Joe. Ναι πρέπει να τον δοκιμάσεις ,σίγουρα τα παιδιά στην Καλιθέα θα έχουν κάποιον στημένο εκεί. Θα επανέλθω μόλις βγάλω περισσότερα συμπεράσματα. :)

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 16, 2016, 18:05 »
ισως απο τους λιγους ατμο που εχουν βγει τελευταια που θελω να τον δοκιμασω,εχω την εντυπωση πως η γευση του θα ειναι σε κορυφαια επιπεδα,αν μπορεις φιλε κανε και ενα συγκριτικο με τον calix στο θεμα της αποδοσης της γευσης.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 16, 2016, 18:08 »
θα τον κοιτούσαν εάν ήταν στην τιμή του kayfun και είχε τζαμάκι αντί για πλαστικό.
ευχαριστούμε.

να δούμε και τον ταιφουν 3 8)

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 16, 2016, 19:20 »
@vab21 ρωτάς τον λάθος άνθρωπο τον Calix δεν τον συμπάθησα ποτέ ,προσπάθησα αλλά δεν.

@globalzero το τανκακι αν και πλαστικο δεν ειναι το κλασσικο PMMA που κυκλοφορεί στους περισσότερους , είναι PC1000 που είναι σαφώς ανώτερο ποιτικά και πολύ ανθεκτικότερο και με τα γνωστά υγρά αλλά και σαν αντοχή γενικότερα.
Το θέμα δεν έχει γυαλί κτλ το εχώ ξεπεράσει προ πολου χίλιες φορές σπειρωμα και πλαστικο παρα γυαλι, έχω ήσυχο το κεφάλι μου :)

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 16, 2016, 19:22 »
 :bye: :D


Αποσυνδεδεμένος Petrosa

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 16, 2016, 19:39 »
Το μονο αρνητικο που του βρηκα,μεγαλο ομως κατα την γνωμη μου, ειναι το ελατηριο, σε μορφη συρματος ,που εχει στο δαχτυλιδι του αερα.
Σε περιπτωση που θελεις να τον λυσεις και να τον καθαρισεις ,ειναι θεμα τυχης να μην χαθει.
Ηδη γινεται χαμος απο χαμενα ελατηρια στο Facebook των κατασκευαστων .
Υπαρχει δε και δημοσκοποιηση για ποιον τροπο ασφαλισης του δαχτυλιδιου αερα θα προτιμουσαν οι κατοχοι του v3.


« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2016, 19:49 από Petrosa »

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 16, 2016, 21:01 »
Επειδή του έκανα εξονυχιστικο καθάρισμα μόλις τον παρέλαβα και επειδή ήδη ήξερα για τον ελατήριο μπορώ να σας πω ότι είναι πραγματικά πανεύκολο να μπει και να βγει όσο βέβαια για να το χάσεις αυτό ναι είναι ένα θέμα αλλά για αυτό υπάρχουν τα  spares :-)

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 16, 2016, 21:33 »
εξαιρετικος ατμο φενεται πραγματικα και απτη στιγμη που μου λες οτι εβγαλε με την μια νοκ αουτ τον φενο τοτε μιλαμε για κορυφαιο..να σε ρωτησω για την τζουρα του?που την κατατασεις?απτις τρυπες εισαγωγης αερα φενεται να τον δινει τον αερα του σχετικα ε?

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
Απ: Rose3 by Eden Mods
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 16, 2016, 21:36 »
H τζούρα του ξεκινάει από άνετη τσιγαρίσια μέχρι περιορισμένη πνευμονική :) . Η τσιγαρισια του σαν pheno zest με 2 τρυπες ανοικτές και περιοσισμενη πνευμονική σαν hurricane με ανοικτες τις 2 τρυπες στη μεση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182414 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9413 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364