vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, Chris66, Yakinthos, Aoratix, kurtz, Sergios, giorgos1999, athmichalop, Lazy Dog

Twitter

Avocado 24 vs Ijoy Limitless

Αποσυνδεδεμένος merlin13

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 12:20 »
καλησπερα!
νεος στο κοσμο του ητ και κατοχος ενος evic vtwo mini 75w και ενος fodi f2.
θελω να κανω και μια δευτερη αγορα ατμοποιητη και ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 2.
το μοντακι μου μιας και δεν ειμαι ακομα για αγορα δυνατοτερου (αν και εχω βαλει στο ματι το alien) αλλα οχι ακομα,θα καλυπτει εναν τετοιο ατμοποιητη?μου αρεσει ποιο πολυ ο limitless αλλα θελω τη γνωμη σας.
ευχαριστω

Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 12:40 »
ο fodi f2 ειναι για σφιχτες τζουρες............εδω μιλαμε για πνευμονικες τζουρες.εχεις δοκιμασει πνευμονικες??καλοπροαιρετα ρωταω γιατι ειναι αλλη φιλοσοφια στο ατμισμα :thumpup:

παιδια εγω δεν εχω τον limitless,εχω τον combo.εχω κανει στην ακρη τον αβοκαντο και τον γρυπα γιατι εχει πιο ευκολο στησιμο,πιο ευκολο γεμισμα καθολου διαρροες αν βαλεις το σωστο βαμβακι στις τρυπες, περισσοτερο αερα και δυνατοτητα για μονη και διπλη αντισταση.τα αναφερω γιατι η φιλοσοφια της ijoy ειναι σχεδον ιδια στους ατμο που εχει βγαλει.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2016, 13:09 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Rbmkn4

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 12:49 »
καλησπερα!
νεος στο κοσμο του ητ και κατοχος ενος evic vtwo mini 75w και ενος fodi f2.
θελω να κανω και μια δευτερη αγορα ατμοποιητη και ειμαι αναμεσα σε αυτους τους 2.
το μοντακι μου μιας και δεν ειμαι ακομα για αγορα δυνατοτερου (αν και εχω βαλει στο ματι το alien) αλλα οχι ακομα,θα καλυπτει εναν τετοιο ατμοποιητη?μου αρεσει ποιο πολυ ο limitless αλλα θελω τη γνωμη σας.
ευχαριστω
Το ειχα αυτο το setup (και τον Avocado και τον Limitless με το μοντ). 
Δε θα εχεις θεμα αν τα σηκωνει.
Κατα τη γνωμη μου, ο Limitless ειναι ανωτερος.
Στα συν του οτι μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και σαν dripper και οτι η τοποθετηση του βαμβακιου ειναι πολυ ευκολοτερη.

Αποσυνδεδεμένος merlin13

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 12:50 »
ναι εχω δοκιμασει πνευμονικες.γιαυτο θελω να παρω εναν ατμο διαφορετικο απο το fodi f2.ατμιζω σκετη vg .τα πρωινα με 3 νικοτινη και το υπολοιπο της μερας σκετη vg απο φαρμακειο .θελω εναν για πνευμονικες να 'παιζω'.ελπιζω να καταλαβετε τι εννοω.
ευχαριστω!

Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 12:54 »
προσωπικα θα σου ελεγα να επιλεξεις καποιον της ijoy................οπως ειπα εγω εχω τον combo,τον limitless δεν τον εχω.παντα σε συγκριση με τον αβοκαντο που τον εχω και αυτον.οποιον και να επιλεξεις ομως ευχαριστημενος θα μεινεις :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος merlin13

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 13:01 »
ευχαριστω για τη βοηθεια!και κατι τελευταιο πριν ξεκινησω για το καταστημα...απο αντιστασεις δε κατεχω και πολλα.αλλα πεφτει αρκετο διαβασμα.εχω 2 ειδη αντιστασεων.,μια  twisted 0.5 ω και μια
http://adns-grossiste.fr/fil-resistif/2465-tube-de-10-coils-transformer-kanthal-coil-24ga-02-x-05mm-x-05ohm-thunderhead/.
προτεινετε κατι αλλο για το στησιμο?με λεπτα συρματα δε το κατεχω ακομα.(μου στραβωνουν)
ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος earchon

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 13, 2016, 13:25 »
Εγώ έχω και τον avocado 24 και τον Ijoy classic αλλά προτιμώ περισσότερο τον avocado γιατί είναι πιο διακριτικός/μικρός. Έχουν και οι δύο μεγάλη κατανάλωση υγρού και πολύ καλή γεύση. Αν δεν σε πειράζει το μέγεθος τότε πάρε τον Ijoy που είναι πιο εύκολος στη τοποθέτηση βαμβακιού.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 14, 2016, 12:59 »
Κάτοχος και των δύο για πάνω από ένα μήνα να γράψω λοιπόν την γνώμη μου:

Χρησιμοποιήθηκαν παράλληλα με το ίδιο υγρό και το ίδιο στήσιμο μιας και το επιτρέπει το ντεκ τους.

Limitless Plus

Oγκώδης αλλά με τεράστια χωρητικότητα που του δίνει μεγαλύτερη αυτονομία
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και συναρμογής
Ευκολότερο στήσιμο και πέρασμα βαμβακιού.
Μεγάλη παραγωγή ατμού, μιλάμε για νέφος
Μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα
Εύκολο φουλάρισμα, χωρίς να βγει τελείως το πάνω μέρος

Avocado 24

Σαφώς μικρότερος σε διαστάσεις με μικρότερη όμως αυτονομία
Πιο διακριτικός για τις εξόδους
Καλή ποιότητα κατασκευής, όμως εδώ έχω μία μικρή ένσταση όσον αφορά το δαχτυλίδι ρύθμισης του αέρα, το οποίο φαίνεται να αφήνει να περάσει ελάχιστη υγρασία σε παρατεταμένη χρήση.
Στο στήσιμο σε δυσκολεύει λιγάκι το πέρασμα του βαμβακιού μέσα στο τανκ αλλά συνηθίζεται.
Έχει αναφερθεί από πολλούς ότι η κεντρική βίδα του κεντρικού πιν αν σφιχθεί παραπώνω σπάζει ή χαλάνε τα πάσα της. Προσωπικά δεν μου προέκυψε κάτι τέτοιο ίσως επειδή τους φέρομαι σαν τζέντλεμαν. ;D
Αρκετή παραγωγή ατμού με μικρότερη εισαγωγή αέρα
Για το φουλάρισμα πρέπει να βγει τελείως το πάνω μέρος του ατμοποιητή

Γενικά συμπεράσματα:

Και οι δύο ατμοποιητές είναι για ατμιστές που θέλουν πολύ δυνατή γεύση και πολύ μα πολύ ντουμάνι με αντίτιμο την μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με άλλης φιλοσοφίας ατμοποιητές πιο σφιχτούς.
Εδώ μιλάμε όμως για πνευμονικούς με πολύ αέρα.
Είναι εύκολοι στο στήσιμο, είναι όμορφοι (υποκειμενικό), αποτελούνται από λίγα κομμάτια και το σημαντικότερο δεν έχουν ενοχλητικές διαρροές.
Και οι δύο μου απόδοσαν τις διάφορες γεύσεις των υγρών άριστα. :thumpup:

Και μερικές φωτό ο Avocado 24 πάνω στο RX2/3 και ο Limitless Plus πάνω στο RX200S









Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 24, 2017, 15:41 »
Και εγω ειμαι αναμεσα σε αυτους τους δυο ατμοποιητες.
Πρωτος επισκευασιμος θα ειναι και δινω περισσοτερο εμφαση στη γευση.

Τι προτεινετε; 

Επισης, ποια η διαφορα μεταξυ των δυο εκδοσεων avocado (bottom/top airflow);

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 24, 2017, 19:12 »

Ο bottom airflow εχει την εισαγωγή του αέρα στην βάση του ατμοποιητή και ο top airflow παίρνει αέρα ακριβώς στο σημείο που είναι το coil, πάνω δηλαδή. Σε φωτογραφία άμα τους δεις και τους δύο θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ.
Όσο για το ποιός είναι καλύτερος, δεν νομίζω να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοση τους όποιον και να πάρεις χαμένος δεν θα βγείς.
Όμως καλύτερα θα ήταν να μην πάρεις ένα τέτοιο ατμοποιητή για πρώτο επισκευάσιμο αν μέχρι τώρα άτμιζες με απλούς τσιγαρίσιους ατμοποιητές όπως ναυτίλο, γιατί η μετάβαση σε τέτοιον ατμοποιητή θα σε ξενίσει.
Άν όμως άτμιζεις με κάτι θηρία όπως ο smok tfv8 τότε προχώρα και δες πολλά βιντεάκια πριν τον στήσεις για να είσαι σίγουρος.


Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 25, 2017, 00:00 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος specemarine

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
  • Funeral Fog.
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 24, 2017, 19:36 »
Εγώ τον avocado έχω,είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά ίσως σου πρότεινα τον ijoy μόνο κ μόνο γιατί από όσο έχω διαβάσει-δεν έχω προσωπική εμπειρία- είναι αρκετά πιο εύκολος στο στήσιμο.
Ο αβοκ είναι αρκετά ιδιότροπος και αν δεν κατεβάσεις σωστά τα βαμβάκια,δεν τα κόψεις κτλ έχει ως αποτέλεσμα να μην δίνει γεύση.
Όπως είπε και ο yagammi όσον αφορά τον 1ο σου επισκευάσιμο

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 24, 2017, 20:34 »
Ο bottom airflow εχει την εισαγωγή του αέρα στην βάση του ατμοποιητή και ο top airflow παίρνει αέρα ακριβώς στο σημείο που είναι το coil, πάνω δηλαδή. Σε φωτογραφία άμα τους δεις και τους δύο θα καταλάβεις αμέσως τι εννοώ.
Όσο για το ποιός είναι καλύτερος, δεν νομίζω να υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοση τους όποιον και να πάρεις χαμένος δεν θα βγείς.
Όμως καλύτερα θα ήταν να μην πάρεις ένα τέτοιο ατμοποιητή για πρώτο επισκευάσιμο αν μέχρι τώρα άτμιζες με απλούς τσιγαρίσιους ατμοποιητές όπως ναυτίλο, γιατί η μετάβαση σε τέτοιον ατμοποιητή θα σε ξενίσει.
Άν όμως άτμιζεις με κάτι θηρία όπως ο smok tfv8 τότε προχώρα και δες πολλά βιντεάκια πριν τον στήσεις για να είσαι σίγουρος.
Ναι γνωρίζω οτι ο ένας έχει την εισαγωγή επάνω και ο άλλος κάτω. 
Η ουσία της ερώτησης ήταν αν γνωρίζετε κάτι για πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα. 
Για παράδειγμα στον bottom airflow διάβασα για πιο συχνές διαρροές. Ή ας πουμε διαφορά στη γεύση.
Έχω στην κατοχή μου τον tfv8 baby, επομένως δεν πιστεύω πως θα με ξενισει πολύ η αλλαγή. 

Αποσυνδεδεμένος Yagammi

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 24, 2017, 22:21 »
Διαρροές έχω ακούσει και εγώ για τον bottom ωστόσο ο top που έχω δεν χάνει σταγόνα.

Αποσυνδεδεμένος jimmy08

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Avocado 24 vs Ijoy Limitless
« Απάντηση #28 στις: Μαΐου 24, 2017, 22:46 »
Όποτε αν ειναι να τον παρω, θα προτιμήσω το top air flow. 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171485 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9123 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364