vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5685 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:11 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον e-akapnos, να συμπληρώσω ό,τι δεν είναι εύκολο να υπολογίσεις την πρόσληψη της νικοτίνης , αφού αφομιώνεται με διαφορετικό τρόπο από του τσιγάρου. Η μόνη ζυγαριά είναι ο ίδιος σου ο οργανισμός... Εαν έχεις ζαλάδες, μπορεί και να προσλαμβάνεις περισσότερη, αν ζητάς τσιγάρο λιγότερη...Όλοι στην αρχή φοβόμαστε και κάθε σύμπτωμα το αποδίδουμε στο η.τ. Πάντα υπάρχει και η πιθανότητα κάποιας παθολογικής αιτίας (το αναφέρω απλά γιατί δε θα ήταν σωστό να σε καθησυχάσουμε). Όλα τα θέματα που αναφέρεις αναλύονται διεξοδικά σε διάφορα νήματα του forum. Χαλάρωσε, μείωσε ίσως για κάποιες ώρες τη νικοτίνη, δοκίμασε υγρά (που η ευχαρίστηση από τη γεύση τους μπορεί να αναπληρώσουν το "χτύπημα" από χαμηλότερη νικοτίνη) και αφουγκράσου τον οργανισμό σου. Καλή αρχή. :bye: :bye: :bye: 

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5686 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:34 »
Όταν λέμε πως ένα υγρό είναι 6mg ή αλλιώς, 0,6% νικοτίνη,τα ποσοστά αυτά είναι ανα ml;
Γιατί το είχα εντελώς διαφορετικά στο μυαλό μου εγώ;

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5687 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:37 »
Λέμε 6mg για 1000ml. 0,6mg για 100 μλ (0,6%) άρα παμε στα 0,006mg στο ml.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5688 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:39 »
Η 6αρα νικοτινη πχ που γραφουν καποιοι κανονικα ειναι 6mg/ml ή σε ποσοστο επι τοις εκατο, 0.6%.

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5689 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:40 »
Είναι δυνατόν ο παραπάνω συν ατμιστής kgp να προσλαμβάνει 45mg με 54mg νικοτίνης ημερησίως;
Μου ακούγεται τρελό...

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5690 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:43 »
Ναι ετσι ειναι. Να διαγραφει το προηγουμενο ποστ μου παρακαλω. Ειναι 6 γραμμαρια στο λιτρο. 0,6 γραμμαρια στα 100ml και 0,006 γραμμαρια (αλλιως 6 miligrams) στο 1 ml.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5691 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:44 »
Νομίζω ότι απλά κάνει το λάθος να πολλαπλασιάζει τα ml που ατμίζει με τη νικοτίνη, όπως συνηθίζουμε να τη γράφουμε: 18νχ3μλ=54.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5692 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:52 »
Είναι δυνατόν ο παραπάνω συν ατμιστής kgp να προσλαμβάνει 45mg με 54mg νικοτίνης ημερησίως;
Μου ακούγεται τρελό...

Προφανως και δεν τα προσλαμβανει ολα αυτα τα mg γιατι πολυ απλα δεν ξερουμε ποιο ειναι το ποσοστο απορροφησης της νικοτινης που προσλαμβανουμε απο το η.τ.
Αλλα ναι, στο υγρο που καταναλωνει ημερησιως περιεχονται 45mg με 54mg νικοτινης.
Δες την παρακατω σχετικη ψηφοφορια: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2316.0.html.
Δες κι ενα νημα σχετικο με την απορροφηση νικοτινης απο το η.τ. http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20705.0.html.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2015, 17:38 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5693 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 14:57 »
Μάλλον με βλέπω να ρίχνω την ποσόστωση της νικοτίνης στο 12 και ίσως και πιο κάτω, αρκεί να βρω υγρό που να "ακούγεται" στο λαιμό (VG σίγουρα!). 
Φίλε, ανάποδα είναι το σωστό. Με πολλή vg, στο λαιμό δεν θα "ακούσεις" μάλλον τίποτα, εκτός αν χρησιμοποιήσεις υγρό με πολυ υψηλή νικοτίνη. Μια καλή τακτική για να μειώσεις τη νικοτίνη είναι να αυξήσεις την pg στο υγρό. Αυτή δίνει χτύπημα και την "ακούει" ο λαιμός και όχι η vg.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5694 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 15:00 »
Να σε βοηθησω και εγω λιγο καθώς νεος σχετικα και εγω.4μηνες ατμιζω.
Vg= ντουμανια,ατμοι,συννεφα.οπως θες πες τα
Pg=καψιμο και ενταση στο λαιμο
Αρα αν θες ακουγεται στον λαιμο ψαξε για υγρα που υπερτερει η  pg

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5695 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 17:34 »
Απο κατανάλωση, είμαι στα 2.5-3ml ημερησίως (με υγρό 18mg/ml όπως προανέφερα), οπότε προσλαμβάνω καθημερινά 45 με 54mg νικοτίνης, δεν ξέρω αν αυτό αντιστοιχεί στα τσιγάρα που έκανα βέβαια...
Μάλλον με βλέπω να ρίχνω την ποσόστωση της νικοτίνης στο 12 και ίσως και πιο κάτω, αρκεί να βρω υγρό που να "ακούγεται" στο λαιμό (VG σίγουρα!).
Για χτύπημα στο λαιμό σίγουρα θα στραφείς σε υγρά που υπάρχει ή κυριαρχεί η PG (εκτός αν εντοπίσεις κάποια δυσανεξία δική σου που να σε αποτρέπει). Αν το 18 είναι πολύ για σένα (με τις ζαλάδες που παρατηρείς δεν αποκλείεται) δοκίμασε 12άρι αλλά έχε στο νου σου και ενδιάμεση λύση: ανακατεύεις 18άρι και 12άρι και παίρνεις 15άρι. Έτσι το άλμα δεν θα είναι μεγάλο και δεν θα νιώσεις ανικανοποίητος. Ασφαλώς αν κι αυτό σου φανεί πολύ -τόσο το καλύτερο!- πας κανονικά σε 12άρι υγρό.
Η νικοτίνη που απορροφά ο οργανισμός σου είναι λιγότερη από αυτή που περιέχει συνολικά το υγρό. Κάποιο ποσοστό καταστρέφεται, κάποιο βγαίνει στο περιβάλλον μέσω του ατμού της εκπνοής. Δεν είναι ακόμα σαφές το ποσοστό πρόσληψης αλλά είναι σίγουρα αισθητά λιγότερο από το συνολικό του υγρού και αυτό καταγράφεται και στις σχετικές μελέτες.
Έχε στο νου σου πως η διακοπή του τσιγάρου και η υιοθέτηση νέας συνήθειας βάζει τον οργανισμό σε ένταση και κάποια τέτοια φαινόμενα μπορεί να είναι ψυχοσωματικά που υποχωρούν μετά από λίγο. Συνέχισε να παρατηρείς, άρχισε να χαμηλώνεις νικοτίνη δοκιμαστικά και χωρίς ακρότητες και θα το βρεις.
Καλώς μας ήρθες!  :)

Αποσυνδεδεμένος pitermaniak

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • 8v Tuners
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5696 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 11:41 »
Καλησπερα. Ειμαι καπνιστης χρονια και σκεφτομαι να αρχισω το ΗΤ. Το ζητουμενο για εμενα ειναι το ΗΤ που θα επιλεξω να βγαζει αρκετο καπνο χωρις ομως να χρειαστει να βγαλω τα πνευμονια μου. θελω να τραβαει οπως ενα χαλαρο στριμενο τσιγαρο. Εχω διαβασει αρκετα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη σε πιο μοντελο μου ταιριαζει. Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου προτεινετε ενα πακετακι, εστω και κομματι-κομματι που θα μπορει να καλυψει τις αναγκες μου. Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5697 στις: Ιανουαρίου 26, 2015, 11:47 »
Φίλε pitermaniak καλημέρα και καλώς μας ήλθες. Πέρνα μια βόλτα και από εδώ να σε γνωρίσουμε.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, θα πρέπει να μας πεις και κατά πόσο έχει άνω όριο ο προϋπολογισμός σου.
Σε γενικές γραμμές, το trend της αγοράς για νεοεισερχόμενους είναι iStick και Ναυτίλος. Αυτό μαζί με το υγρό θα σε φέρει κοντά στα €90 με την έκπτωση για τα μέλη του φόρουμ. Ο Ναυτίλος είναι ιδανικός για την περίπτωσή σου καθώς έχει ρυθμιστή τζούρας και μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου όσον αφορά το πόσο σφιχτή ή χαλαρή θα είναι.

Φυσικά θα σου συστήσω αν είναι δυνατόν να επισκεφτείς ένα κατάστημα ώστε και υγρά να δοκιμάσεις αλλά και να κρατήσεις διάφορα μηχανήματα στο χέρι σου για να δεις και την αίσθηση.

Αποσυνδεδεμένος pitermaniak

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
  • 8v Tuners
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5698 στις: Ιανουαρίου 29, 2015, 22:20 »
Καταρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Το οικονομικο ειναι ενα θεμα, μονο και μονο γιατι ειμαι νεοεισερχομενος στο ΗΤ και δεν ξερω ακομα αν θα ειναι κατι που θα με καλυψει. Απο εκει και περα θα προτιμησω να δωσω 100ευρω για ενα ΗΤ παρα 30 και να ειμαι καθε εβδομαδα με αλλο διοτι δεν θα με καλυπτει. Εαν σου ειναι ευκολο και μπορεις να μου προτεινεις καποιο καταστημα για να παω θα σου ημουν υποχρεος γιατι δεν εχω καμια επαφη με το θεμα ακομα, και δεν θελω να πιαστω κοτσος..! Ευχαριστω και παλι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5699 στις: Ιανουαρίου 29, 2015, 22:32 »
Μία ματιά στον πίνακα των εμπόρων νομίζω θα σε κατατοπίσει απόλυτα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66792 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix