vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

49 επισκέπτες, 6 χρήστες
chkontog, tibolaso, Sergiokah, Doubt, manoslykos, Jorge

Twitter

Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #135 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:15 »

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.
Συμφωνώ με τον bono.
Επίσης ανάλογα με το υγρό που κάνεις πιάνει και την λεγόμενη "μάκα" η αντίσταση και μαυρίζει το βαμβάκι.
Τα σκούρα υγρά είναι εχθροί του βαμβακιού και της αντίστασης ειδικά κάτι βανίλιες κλπ.
Τα ανοιχτόχρωμα είναι πιο φιλικά.
Παρατήρησε μετά από πόσα ml υγρού που κάνεις γίνεται χάλια αντίσταση - βαμβάκι.
Όταν λοιπόν "βρωμίζει" η αντίσταση δεν μπορεί να ατμοποιήσει σωστά, έχεις πιο υποτονικό άτμισμα και αναγκάζεσαι να αυξήσεις Watt για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Η καλύτερη λύση είναι ανοιχτόχρωμα υγρά, αλλαγή βαμβακιού κάθε δεύτερο γέμισμα του τανκ και αλλαγή αντίστασης κάθε 4 τανκ.
Τα παραπάνω εξαρτώνται από το πόσο "βρώμικο" είναι το υγρό που ατμίζεις.
Επίσης τις σπείρες της αντίστασης να μην τις έχεις τελείως κολλητές, αλλά ελάχιστα ανοιχτές.
Χρησιμοποιώ ανοικτόχρωμα υγρά και κάθε 4-5 μέρες αλλάζω και βαμβάκι και αντίσταση για να μην κάνω dry burn.
Από αρώματα χρησιμοποιώ μόνο καπνικά και βάζω λίγες σταγόνες. Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίει
από αυτά που ανέφερες είναι το MC και όχι το απλό Coil. Τώρα που το ανέφερες όντως στις ενωμένες σπείρες
το κάνει πιο γρήγορα...

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #136 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:20 »
Οι σπείρες της αντίστασης σε απόσταση σίγουρα δίνουν εντονότερη γεύση από τις ενωμένες οπότε δοκίμασέ το κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #137 στις: Δεκεμβρίου 26, 2015, 12:29 »
Χρησιμοποιώ ανοικτόχρωμα υγρά και κάθε 4-5 μέρες αλλάζω και βαμβάκι και αντίσταση για να μην κάνω dry burn.
Από αρώματα χρησιμοποιώ μόνο καπνικά και βάζω λίγες σταγόνες. Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορεί να φταίει
από αυτά που ανέφερες είναι το MC και όχι το απλό Coil. Τώρα που το ανέφερες όντως στις ενωμένες σπείρες
το κάνει πιο γρήγορα...


Μπορεί να είναι αυτή η πηγή του προβλήματος. Δεν χάνεις και τίποτα να το δοκιμάσεις.
Προσοχή όμως όχι μεγάλη απόσταση γιατί θα έχεις σκασίματα :))
Μία καλή απόσταση μεταξύ των σπειρών είναι στο περίπου 0,32mm αν π.χ. χρησιμοποιείς σύρμα πάχους 0,32mm, δηλαδή όσο είναι το πάχος του σύρματος στο περίπου και η απόσταση μεταξύ των σπειρών.

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #138 στις: Ιουνίου 12, 2016, 19:32 »
Το πρώτο μου στήσιμο! Ήθελα με κάποιον να το μοιραστώ!

Εβγαλα μια ωραιοτατη αντιστασουλα 1,6 οπως την διαβαζει το ιστικ40 με κανθαλ 0,25mm σε δυαρι τρυπανακι με βαμαβακι cotton bacon. 
 Ατμο ο Expromizer δεν θυμαμαι ποιος.. θα ρωτησω τον φιλο ο οποιος θα μου τον πουλησει . Ενταξει εινακ πολυ φιλος τον ξερω δεν θα με κοροιδεψει! :tongue_smilie:
Εβαλα υγρο της liqua- ritchy το οποιο καξ στο Ναυτιλο μου εκανε σκασιματάκια οποτε φανταζομαι μερικα που εκανε στην αρχη δεν ειναι θεμα hot spot... Ετσι φίλες και φιλοι;;; ::)

Δεν παιρνω μεταλλιλα ή καμμενο... ωραια γευση ακομα και στα 8 watt.
Αρα ολα καλα ετσι;;;
:dance3: :dance3: :laugh_wave:


« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2016, 19:47 από Zelatini »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #139 στις: Ιουνίου 12, 2016, 19:43 »
Ευτυχισμένη?  ;)
Πως παίζει?

ΥΓ: Το έκανες λίγο ανάποδα το κόλπο αλλά δεν πειράζει...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #140 στις: Ιουνίου 12, 2016, 19:49 »
Δηλαδη;;; Επρεπε να εχω ανατιναχτει;;;
Καλα τι μου θυμησες... Και το τσιγαρο αναποδα το εστριβα :))

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #141 στις: Ιουνίου 12, 2016, 19:52 »
καιγω με την κολλα προς τα μενα..χαχαχαχαχα..ενταξει η αντισταση βγηκε λοξη αλλα δεν υπαρχει θεμα..μια πρεπει να ατμιζει αποτι βλεπω

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #142 στις: Ιουνίου 12, 2016, 19:56 »
Εγώ για το post το είπα το οποίο τώρα διόρθωσες...  ;)
Στην αρχή φαινόταν μόνο ένα link για το χώρο που βάζουμε τις φωτό...για αυτό
Η αντίσταση μια χαρά φαίνεται! Εμένα η πρώτη μου δεν ήταν έτσι... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #143 στις: Ιουνίου 12, 2016, 19:59 »
εμενα στην αρχη ηταν καλες γτ εκανα ενα 10 λεπτο να στυσω..τωρα εχω γινει χουρδος και στηνω λιγο οπως ναναι και μανι μανι

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #144 στις: Ιουνίου 12, 2016, 23:43 »
επειδή έχω χάσει την μπάλα με τους κινεζικούς ατμό έχω μια ερώτηση
υπάρχει έστω και ένας rta για dual coil με nteck τύπου velocity που να κάνει για mtl ατμισμα και να είναι όσο πιο απροβλημάτιστος γίνετε?
μου αρέσουν όλοι αυτοί που βλεπω αλλα δεν μπορώ να ατμισω πνευμονικές ούτε και μέτριο air flow μου κάνει και θέλω καθαρά mtl με μέγιστο αέρα όσο του φαινομενου lite

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #145 στις: Ιουνίου 12, 2016, 23:58 »
γκρίφιν

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #146 στις: Ιουνίου 13, 2016, 00:04 »
αυτός είχα την εντύπωση πως είναι αεράτος 
για να μελετήσω λίγο το νήμα του
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #147 στις: Ιουνίου 13, 2016, 00:22 »
Φυσικά και είναι αεράτος τέρμα. Μιλάω για τον 25 τον οποιό δυλεύω αυτές τις μέρες επειδή έχει και από πάνω airflow όποτε μπορείς να παίξεις αρκετά με τον αέρα πάνω και κάτω.
Διαρροές μηδέν , στιβαρή κατασκεύη, μεγάλη χωριτικότητα , βελόσιτι ντεκ μονή διπλή τετραπλή κλπ.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #148 στις: Ιουνίου 13, 2016, 00:35 »
ναι αλλα εγώ ψάχνω για σφιχτό
δεν θέλω αεράτο ούτε και 25mm
22mm με velocity nteck και σφιχτή τζούρα ψάχνω

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική συζήτηση για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #149 στις: Ιουνίου 13, 2016, 00:43 »
Δύσκολο ψάξιμο αυτό Κύριε Κώστα μας. Έβαλες δύσκολα τώρα.

Έχω κάτι στο μυαλό μου αλλά είχα κακή εμπειρία γιατί η διαρροή του μου χάλασε το pico :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2016, 00:48 από savo »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4684 498632 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:40
από treloneritis
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 289432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης