vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

103 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, Buliwyf, ipomonias, Doubt, tibolaso, theob

Twitter

Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #135 στις: Μαΐου 11, 2012, 22:13 »
Καλησπέρα σας . Το ποστάρω και εδώ, γιατί όλοι οι καλοί χωράνε  :)

Με αφορμή το ποστάρισμα μου στο http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7721.0.html και με την προτροπή του Νίκου, σας κάνω την εξής πρόταση:

Nα μαζευτούμε την άλλη Παρασκευή, 18/05/2012, στις 9:00 μμ στο ταβερνάκι ¨Το κουτούκι του Αποστόλη".

 http://www.athensmenu.gr/%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF/%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%9A%CE%99_%CE%A4%CE%9F%CE%A5_%CE%91%CE%A0%CE%9F%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%97_%28%CE%A4%CE%9F%29.

Και όταν λέω ..άλλου τύπου συνάντηση, δεν αναφέρομαι μόνο στον τόπο της συνάντησης αλλά και στο ποιοί θα έρθουν.. Όποιος θέλει μπορεί να φέρει και την γυναίκα του, την φίλη του , την ξαδέλφη του, τον φίλο της, τον άντρα της και πάει λέγοντας. Ο σκοπός είναι να γίνει μία συνάντηση ατμιστών ..άλλου τύπου, να πιούμε τα κρασάκια μας, τις μπύρες μας, να φάμε τα ζυγούρια μας και τα λουκάνικά μας, σε μία αυλή ξεχασμένη. Και οι τιμές νομίζω ότι είναι τιμές για τα σημερινά πορτοφόλια..

Δηλώσεις συμμετοχής http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10051.0.html, μέχρι την Πέμπτη το βράδυ, 17/05/2012 για να προλάβουμε να ενημερώσουμε και τον κύριο Βασίλη. Η πρόσκληση είναι προς όλους ασχέτως που μένουν, Αθήνα, Πειραιά και περίχωρα..!!

ΥΓ. Η πρόταση γίνεται για Παρασκευή γιατί λόγω ΣαΒβατοκύριακου οι προμήθειες πρώτων υλών γίνονται από Παρασκευή άρα πιό φρέσκα υλικά..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2012, 22:20 από dreamymoments »

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #136 στις: Μαΐου 16, 2012, 19:14 »
Είχα μια συζήτηση σήμερα, η οποία μεταξύ των άλλων, συμπεριελάμβανε και τους ατμοποιητές και την διαφορετικότητα ή όχι στο άτμισμα σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα γεύσης και ποσότητας ατμού.
Ειπώθηκαν διάφορα, προσωπικά θα καταθέσω την μικρή δική μου εμπειρία. Έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα 3 ειδών ατμοποιητές. Τους εργοστασιακούς ego-C που μου έδωσαν μαζί με το πακέτο αγοράς, τους C4 (+ μαλλον  :-[ ) και τους Boge 510D LR. H γεύση που μου αφήνει ο C4 είναι η καλύτερη. Μετά ο ego-C και μετά ο Boge. Βέβαια, να πω εδώ ότι η σύγκριση δεν έγινε με το ίδιο υγρό ώστε να είμαι ακριβοδίκαιος στην γεύση και στο τι μυρίζω, θα γίνει όμως στο άμεσο μέλλον και θα επανέλθω.
Όσον αφορά την τιμή ego-C και C4 στην ίδια κατηγορία, Boge μακράν φθηνότερος, σε τέτοιο σημείο που και να χαλάσει, δεν κάθεσε να ασχοληθείς, προσωπικά θα τον πέταγα..!! Και βέβαια αναφέρομαι σε νορμάλ τιμές αγοράς και όχι σε τιμές ομαδικής.
 
Αυτά τα λίγα σήμερα..  :D

Αποσυνδεδεμένος egowego

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #137 στις: Μαΐου 17, 2012, 14:11 »
Ρε φίλε dream... ΔΕΝ το πιστευω... μου πήρες ΑΚΡΙΒΩΣ το νημα που ηθελα να ξεκινησω και εγω σημερα...

"Το ημερολογιο ενος νεου ατμιστή"

παω να πατησω "Νεο Θέμα" και τι να δω... ο dream με ειχε προλάβει!

 :o

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #138 στις: Μαΐου 20, 2012, 11:35 »
 :))  :))  :))

egowego, δεν υπάρχει αιτία στεναχώριας. Κατ΄αρχήν το νήμα το άνοιξα για συγκεκριμένους λόγους, τους έχω εξηγήσει πολλές φορές αλλά επίσης έχω πει ότι όποιος άλλος θέλει να γράψει εδώ και να συνεισφέρει στην όλη προσπάθεια κανένα πρόβλημα, ασχέτως αν δεν το κάνει κανένας  :))  Απο την άλλη, μικρό το πρόβλημα. Στον τίτλο κολλάς;;; Ο τίτλος δεν είναι τίποτα. Το περιεχόμενο μετράει..  ;)

Α, ξέχασα, δεν σου είπα και καλημέρα..  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2012, 17:49 από dreamymoments »

Αποσυνδεδεμένος Manos_SKG

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #139 στις: Μαΐου 20, 2012, 22:38 »
:))  :))  :))

egowego, δεν υπάρχει λόγως στεναχώριας. Κατ΄αρχήν το νήμα το άνοιξα για συγκεκριμένους λόγους, τους έχω εξηγήσει πολλές φορές αλλά επίσης έχω πει ότι όποιος άλλος θέλει να γράψει εδώ και να συνεισφέρει στην όλη προσπάθεια κανένα πρόβλημα, ασχέτως αν δεν το κάνει κανένας  :))  Απο την άλλη, μικρό το πρόβλημα. Στον τίτλο κολλάς;;; Ο τίτλος δεν είναι τίποτα. Το περιεχόμενο μετράει..  ;)

Α, ξέχασα, δεν σου είπα και καλημέρα..  :D

Εγώ πάντως dreamy ολόκληρη έκθεση σου έγραψα χαχα

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #140 στις: Μαΐου 21, 2012, 17:48 »
Tο ξέρω Μάνο και σε ευχαριστώ..  :bow:

Απ' ότι βλέπω έχεις πέσει με τα μούτρα στις συνταγές..!!!!!!! Καλά κάνεις, μια χαρά σε βρίσκω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #141 στις: Μαΐου 28, 2012, 16:14 »
Λοιπόν..,

Σιγά σιγά η εικόνα περί η.τ. και η απλοική του χρήση σχηματίζεται όλο και περισσότερο. Όπως πιθανόν να διαπιστώσετε δεν έχω αλλάξει και πολύ από τις αρχικές μου τοποθετήσεις και επιλογές, οπότε:

- Προς το παρόν πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσετε με ένα καλό, τσεκαρισμένο αλλά απλό εργοστασιακό μοντέλο όπως ο eGo-C ή I-Mist. Προσωπική άποψη και συμβουλή είναι να μην επιλέξετε κάτι που να μοιάζει με τσιγάρο. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται..
- Ανάλογα τα οικονομικά σας αν μπορείτε πάρτε και καμμιά μπαταρία ακόμη από την αρχή γιατί σίγουρα θα σας χρειαστεί. Το πόσο μεγάλη θα είναι αυτή καθώς και η του αρχικού σας πακέτου, θα το καθορίσετε εσείς ανάλογα με το πόσο θα ατμίζετε. Προσωπική άποψη, αν παραμείνετε στις έτοιμες φιξ εργοστασιακές, θα πρότεινα 1 650άρα και 1 ή 2 900άρες. Ενημερωθείτε για το πόσο χρόνο ΣΥΝΕΧΟΥΣ ατμίσματος κρατάει η κάθε μία και ανάλογα επιλέξτε.
- Το αρχικό πακέτο συνήθως έχει φιλτράκια χωρητικότητας κάτι λιγότερο από 1ml. Τσεκάρετε πόσες φορές θα το γεμίσετε ημερησίως και πιθανότατα η αγορά κάποιων clearomizer C4+ ή παρόμοιων κατασκευών, θα ήταν μια καλή λύση για να κάνετε πιο αργά γεμίσματα μιας και πέρνουν περισσότερο υγρό.
- Υγρά.. Εδώ τις δοκιμές δεν θα τις γλυτώσετε. Προσπαθείστε, ειδικά στην αρχή να επιλέξετε γεύσεις όσο γίνεται πιο γνώριμες και πιο αρεστές, καπνικά ή φρουτώδη ή ότι άλλο εσείς θα αποφασίσετε και με νικοτίνη κοντά και ίσως κι ένα κλικ πιό πάνω από αυτή που καπνίζατε. Μιλήστε με τον υπάλληλο του καταστήματος που θα κάνετε την αγορά και πείτε του τι τσιγάρα καπνίζατε, πόση νικοτίνη είχαν και τι καπνό στρίβατε. Αυτή η πληροφορία θα βοηθήσει πολύ. Και επειδή αυτό που θα μυρίσετε με όταν το ατμίσετε μπορεί να σας κάνει κάποια διαφορά, μην απογοητευθείτε, είναι κάτι που συμβαίνει. Επιμείνετε να βρείτε αυτό που σας ικανοποιεί περισσότερο. Πρέπει να είστε πολύ δύσκολοι για να μην βρείτε κάτι απ' όλη την γκάμα υγρών που κυκλοφορούν και γεύσεων. Εδώ υπάρχει μέχρι και ψητό κοτόπουλο και βάφλα με βούτυρο και μπέικον.. Και δεν κάνω πλάκα.
- Λοιπόν, την συσκευή την πήρατε (συνήθως τα πακέτα έχουν και φορτιστή, αν όχι εννοείται ότι θα πάρετε..), μπαταρίες έχετε, το που θα βάζετε το υγρό που θέλετε να ατμίσετε κανονίστηκε, τι υγρό θα επιλέξετε ειπώθηκε, ε τι άλλο θέλετε, γραφείο συνοικεσίων δεν έχω οπότε δεν μπορώ να σας βολέψω αλλά ζυγούρι αν θέλετε και καλή παρέα, αυτό το κανονίζουμε..!!
- Μόλις μπορέσετε πάρτε και μια θηκούλα μεταφοράς, βολική για εξόδους αρκετές φορές.
- Και πάνω και πριν απ' όλα τσεκάρετε τιμές. Μην βιαστείτε να αγοράσετε από το πρώτο μαγαζί που βρήκατε μπροστά σας εκτός κι αν είστε τρελλαμένοι να ατμίσετε..!!! Επίσης, προσωπική άποψη, μην κάνετε αγορές απ' οπουδήποτε. Προτιμήστε τα εξειδικευμένα καταστήματα η.τ. Είναι η δουλειά τους να είναι καλύτερα ενημερωμένοι και έχουν και μεγαλύτεροι γκάμα επιλογών. Στην πορεία θα κοιτάξετε και αγορές από εξωτερικό ή ομαδικές, αλλά αυτό στην πορεία.

Αυτά.. Την Παρασκευή, 1 Ιουνίου, το κανονίζει ο Nίκος, πάμε πάλι για ζυγούρια και κρασάκι και τα γνωστά. Όποιος ήπιε καφέ και πείνασε, χαρά μας να κοπιάσει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #142 στις: Μαΐου 30, 2012, 16:18 »
Μια φρέσκια συμβουλή σε όσες και όσους προγραμματίζουν να πάρουν τώρα την πρώτη τους συσκευή.


ΕΚΚΛΗΣΗ: Να αφιερώσετε χρόνο, όσο χρόνο χρειαστεί, και να πάτε σε κατάστημα που εξειδικεύεται στο η.τ. Μην βιαστείτε να το πάρετε και να φύγετε ακόμη κι ας έχετε διαβάσει τα ατελείωτα εδώ μέσα. Πιάστε το στο χέρι σας, ρωτήστε, ξεβιδώστε το, ξαναρωτήστε, δείτε παρόμοιες συσκευές, ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ..!!!!!!!!!!!  :wall:  :angry_orange:


Πριν από καμμιά ώρα, βρέθηκα σε κατάστημα που πουλάει ΚΑΙ η.τ. για να πάρω κάτι που ήθελα. Γνωστό κατάστημα. Μπήκε ένας νεαρός μέσα για να πάρει το πρώτο του η.τ. Σε 15' το είχε πάρει και είχε φύγει. Το τι είχε μάθει; Πως να το γεμίζει και πως να το φορτίζει..  :wall: Του δώσανε και ένα υγρό με 18 νικοτίνη που το πόσο νικοτίνη είχε ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΙΧΕ, τυχαία το έμαθε, από δική μου παρέμβαση επειδή κάτι με ρώτησε και όλα καλά..!!!!!!! :idiot1: Και ας μην σχολιάσω τι του έλεγε ο υπάλληλος...:fight_shot_thickgun:


Αυτός ο νεαρός τώρα, που έχει κατά την γνώμη μου μεγάλες πιθανότητες να το παρατήσει επειδή πιθανόν να απογοητευτεί για χ λόγους, αύριο που θα συνεχίσει το κάπνισμα και όταν τον ρωτήσουν για το η.τ. θα πει "Μπα, μ@##κία, το πήρα κι εγώ και τίποτα..!!!"

Σταματώ τα σχόλια εδώ. Θεωρώ ότι απευθύνομαι σε νοήμονες ανθρώπους όπως και όλα τα παιδιά εδώ μέσα. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του..
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2012, 19:29 από dreamymoments »

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #143 στις: Μαΐου 30, 2012, 16:38 »
συμφωνώ μαζί σου.σήμερα  πήγα σε πελάτη, και είδε το η.τ και με ρώτησε πως το καπνίζω.
όταν το ρωτησα γιατί μου έδειξε 1 σαν κανονικό τσιγάρο που το είχε πεταμένο στο συρτάρι.
από το μαγαζί του είπαν οτι είναι για 2 εβδομαδες το λιγότερο το κάρτο που έχει πάνω.
όμως χωρις να εξηγήσουν ούτε υγρά ούτε τίποτα.
το αποτέλεσμα μια μέρα κάπνιζε στην κυριολεξία τον πολυεστέρα και μετά καήκε και νόμιζε ότι είναι απαίσιο πικρό σαν δηλητήριο και χαλάει γρήγορα. του άφησα τον mist που εχω σαν ρεζέρβα με 1 ego να δοκιμάσει και αυριο θα παει σε σωστο κατάστημα στο κέντρο να βρει τι του αρέσει.
παιδιά αν βλέπατε με τι τρόμο τράβηξε απο τον mist και μετα απο 2 ωρες που ήμασταν μαζί πως ειχε αλλάξει γνώμη δεν θα πιστευατε οτι ειναι το ιδιο ατομο.
πραγματικα χαιρομαι που εσωσα εναν ανθρωπο   

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #144 στις: Μαΐου 30, 2012, 19:28 »
Έτσι ακριβώς gtm..

Δυστυχώς απλά επιβεβαιώθηκε αυτό που υποψιαζόμουν ως εικόνα για το τι μπορεί να συμβαίνει με αρκετούς νέους ατμιστές. Άλλο να το διαβάζεις εδώ και άλλο να το βλέπεις στην πραγματικότητα. Και είναι θλιβερό. Υπάρχει το διαδίκτυο, υπάρχουν τα φόρουμ για να ρωτήσεις, να μάθεις, να διαβάσεις, νε ενημερωθείς, με νήματα επί νημάτων και άρθρα επί άρθρων.. Μόνο σε αυτό το φόρουμ να μπει κάποιος, από την ποσότητα των γραφομένων θα πνιγεί..!!!!

Κι όμως. Εξακολουθούν να μπαίνουν στο όποιο μαγαζί, να μην κάνουν καμμία έρευνα προφανώς, να μην ενημερώνονται, γιατί δεν μπορεί το παιδί να είχε διαβάσει πέντε πράγματα και να μην ξέρει ότι υπάρχουν υγρά από 0 μέχρι 18 και 24 και δεν ξέρω πόσο ακόμη νικοτίνη  :wall: :wall:  Δεν ήξερε καν αν είχε νικοτίνη μέσα... Δηλαδή έλεος  :wall: Πόσες φορές να κτυπήσω το κεφάλι μου..;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ, ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΟΝΤΑΡΕΤΕ ΣΤΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΙΑΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΠΩΛΗΤΗ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΤΕΛΟΣ, ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ..

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #145 στις: Μαΐου 30, 2012, 19:47 »
εγώ πιστέυω οτι το κακό γίνεται που το κάθε μαγαζί φαρμακείο βλέπει την αρπαχτή και πουλάει η.τ χωρίς καν να ενημερωθεί τι είναι τι πρέπει και τι όχι.
καλή η ενημέρωση αλλά και το έμπειρο προσωπικό σε βοηθά.
φαντάσου ότι διαβάζεις για το egoc οτι φώτο περιγραφή δεν θα καταλάβεις απόλυτα,αν πας στο κατάστημα και το δεις δοκιμάσεις και ακούσεις τις συμβουλές του μαγαζάτορα τότε θα ξέρεις ότι σου κάνει η όχι.

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #146 στις: Μαΐου 30, 2012, 19:59 »
Δεν θέλω να αναφέρω σε ποιό μαγαζί έγινε το σκηνικό γιατί δεν το θεωρώ σωστό να γίνει έτσι. Είναι μαγαζί γνωστό εδώ στο φόρουμ και πολύς κόσμος είναι ευχαριστημένος. Οκ. Αυτό όμως που είδα εμένα μου έκανε θλιβερή εντύπωση για τον πελάτη και πολύ κακή εντύπωση για τον πωλητή..

Δώστε παραπάνω σημασία, σεβαστείτε τους εαυτούς σας, θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω..

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #147 στις: Μαΐου 31, 2012, 08:31 »
Η μάχη του ηλεκτρονικού τσιγάρου! Τι λένε ΕΟΦ και επιχειρήσεις πώλησης:

 
Μπροστά σε έναν προβληματισμό φαίνεται ότι βρίσκονται όσοι θέλουν να κόψουν το κάπνισμα και επιθυμούν να το κάνουν με τη βοήθεια του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Είναι ή δεν είναι τελικά ακίνδυνο το συγκεκριμένο προϊόν;
Από τη μία ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων (ΕΟΦ) διά στόματος του προέδρου του Γιάννη Τούντα υπογραμμίζει ότι το ηλεκτρονικό αυτό προϊόν δεν είναι ακίνδυνο και εισηγείται συγκεκριμένα μέτρα για την κυκλοφορία του, ενώ από την άλλη οι επιχειρηματίες που το προωθούν υπαινίσσονται ότι ο ΕΟΦ επιδιώκει να το βγάλει από την αγορά.
 

 
Είναι χαρακτηριστικό ότι από τον ΕΟΦ επισημαίνεται: «Το ηλεκτρονικό τσιγάρο επειδή κυκλοφορεί λίγα μόνο χρόνια, δεν έχει ερευνηθεί πλήρως ως προς τους κινδύνους που ενέχει για την υγεία. Τόσο η τοξική δράση της νικοτίνης, όσο και τα αρωματικά έλαια και ορισμένα άλλα έκδοχα που περιέχει, αποτελούν απειλή για την υγεία σύμφωνα με τα αποτελέσματα των πρώτων σχετικών μελετών. Είναι γι’ αυτό ανάγκη η Πολιτεία να προχωρήσει άμεσα στις απαραίτητες ρυθμίσεις που θα εξασφαλίζουν τον έλεγχο παραγωγής και διακίνησης των προϊόντων αυτών».
 
Γι αυτό και ο πρόεδρος του ΕΟΦ Γιάννης Τούντας εισηγείται μεταξύ άλλων «Το ηλεκτρονικό τσιγάρο (νικοτινούχο ή μη), με προτεινόμενη ένδειξη «για τη διακοπή ή μείωση του καπνίσματος» να χαρακτηρισθεί ως φαρμακευτικό προϊόν, για την κυκλοφορία του οποίου απαιτείται χορήγηση άδειας κυκλοφορίας από τον Ε.Ο.Φ., μετά την υποβολή στοιχείων τεκμηρίωσης της ποιότητας, της αποτελεσματικότητας και της ασφάλειας από τη χρήση του».
 
Ωστόσο από την άλλη οι επιχειρήσεις που πωλούν το ηλεκτρονικό τσιγάρο έχουν άλλη άποψη.
 
Ο επικεφαλής του Συνδέσμου Ελληνικών Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικού Τσιγάρου (ΣΕΕΗΤ) Δημήτρης Πετρόπουλος σημειώνει: «Με έκπληξή μας διαβάσαμε στον Τύπο δήλωση του Προέδρου του ΕΟΦ κ. Γιάννη Τούντα με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος, η οποία είχε σαν θέμα όχι το κάπνισμα, αλλά το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Προφανώς θεωρεί ότι η υγεία του Ελληνικού λαού δεν κινδυνεύει από το κάπνισμα, αλλά από το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Θυμίζουμε όμως ότι ο ίδιος είχε δηλώσει σε τηλεοπτική εκπομπή τον Φεβρουάριο του 2012 ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι «σαφώς λιγότερο βλαβερό από το κανονικό τσιγάρο». Πως συμβαδίζει η πεποίθησή του, με την ανακοίνωση αυτή?
 
Δήλωσε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι ακίνδυνο και ότι εισηγείται στο Υπουργείο Υγείας τον χαρακτηρισμό του σαν φαρμακευτικό προϊόν. Εδώ υπάρχει σημαντική αντίφαση. Πώς είναι δυνατόν να ζητάει τον χαρακτηρισμό ενός «μη ακίνδυνου» προϊόντος σαν  φάρμακο? Όταν θα χαρακτηριστεί φάρμακο θα σταματήσει να είναι «μη ακίνδυνο»? Η επιδίωξή του όμως από ότι φαίνεται είναι απλώς το προΙόν να μην κυκλοφορεί. Προτιμά να κυκλοφορεί μόνο το επιβλαβέστερο προϊόν? Αυτό προτείνει στους καπνιστές την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος?».
 
Ο κ.Πετρόπουλος διευκρινίζει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν είναι φάρμακο και συμπληρώνει:  «Το ηλεκτρονικό τσιγάρο αν και δεν είναι ιατρική μέθοδος διακοπής του καπνίσματος, είναι ένας απολαυστικός, εναλλακτικός, υγιεινότερος τρόπος καπνίσματος. Δεν το λέμε εμείς. Αυτό είναι το αποτέλεσμα κάθε συγκριτικής έρευνας που έχει δημοσιευθεί. Είναι ένα προϊόν που αλλάζει συνήθειες δεκαετιών. Για αυτόν τον λόγο δυσφημείται ασύστολα. Γιατί υπάρχουν συμφέροντα που θέλουν τον καπνιστή χωρίς διεξόδους, προσφέροντας του μόνο ανεπαρκείς θεραπείες διακοπής του καπνίσματος».


I rest my case.
 

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #148 στις: Μαΐου 31, 2012, 09:51 »
Δεν θέλω να αναφέρω σε ποιό μαγαζί έγινε το σκηνικό γιατί δεν το θεωρώ σωστό να γίνει έτσι. Είναι μαγαζί γνωστό εδώ στο φόρουμ και πολύς κόσμος είναι ευχαριστημένος. Οκ. Αυτό όμως που είδα εμένα μου έκανε θλιβερή εντύπωση για τον πελάτη και πολύ κακή εντύπωση για τον πωλητή..

Δώστε παραπάνω σημασία, σεβαστείτε τους εαυτούς σας, θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω..


KαλημΕρα,  :) Έχεις απόλυτο δίκιο !  Θα σου πώ ότι το ητ το ανακάλυψα μια μέρα τελείως "τυχαία"?
από ένα spam που έλαβα στο mail μου ναι?  Τότε  έκανα έρευνα μεγάλη στο διαδίκτυο κ έπεσα στο φόρουμ μας εδώ!!
Διάβασα κ ρώτησα πολλά κ με βοήθησαν πολύ όλα τα παιδιά εδώ!!!!

Θέλω να πώ ότι για εμένα ήταν τρομερά δύσκολο να ξέρω τι είναι ένα ητ κ πολύ περισσότερο πώς λειτουργεί κ τι μπορεί να προσφέρει σε
έναν βαρύ καπνιστή !!!

Φαντάζεσαι πόσο δύσκολο ήταν όταν εγώ ζώ σε μια χώρα που το ητ είναι απαγορευμένο ! ! ! Καταλαβαίνεις ότι εγώ θα παράγγελνα ένα ητ που ποτέ πρίν δεν
θα είχα δοκιμάσει κ αυτό θα βασιζόταν στις καλές κ φιλότιμες συμβουλές κάποιων ατμιστών ναι? Πίστεψα μέσα μου ότι αυτό  που θα κάνω θα με βγάλει από τον εφιάλτη του φριχτού κτ !!!

Έτσι κ έγινε !!!! Παράγγειλα το πρώτο μου ητ από καλή εταιρεία κ δοξάζω τον Θεό που μέχρι σήμερα  ελλατωματικό ητ δεν συνάντησα!!! Μάλιστα υπάρχει κάτι μαγικό...   ;) ;) κ μου κρατάνε όλα πολύ καιρό!!! ( Λέω για παραγγελίες που έκανα από Ελλάδα !!! Όχι από Κίνα γιατί από εκεί έπεσα σε  1-2 ελλατωματικούς ατμοποιητές!!)

Ατμίζω με μπαταρίες που τις έχω ήδη δύο χρόνια !!! (τον Ιούνιο θα είναι 2 χρόνων) Δεν υπερβάλλω καθόλου κ θα σου πώ ότι cartomizer μου κρατάει τώρα περίπου? Ενα μήνα!!!!!! Θα γράψω στο σχετικό νήμα για αυτό όταν κ αν "πεθάνει" αυτός ο απίστευτος cartomizer.

Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που είναι στην Ελλάδα μπορούν να ψάξουν για το ητ  πολύ ευκολότερα!!! Μπορούν να  δοκιμάσουν ένα ητ !!
Μπορούν να ενημερωθούν μέσω της θεωρίας αλλά κ μέσω της πράξης!!!! Τι καλλίτερο από αυτό? Τι περισσότερο να ζητήσεις όταν εσύ έχεις τα μέσα να ενημερωθείς με πολλούς κ διαφορετικούς τρόπους ναι?

Οι καλές επιλογές γίνονται μόνο όταν κάνουμε καλές έρευνες!
  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 31, 2012, 10:02 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το ημερολόγιο ενός καινούργιου ατμιστή
« Απάντηση #149 στις: Μαΐου 31, 2012, 10:07 »
Καλημέρα από Αθήνα Αγγελική. Ωραίος καιρός σήμερα λιακάδα μετά τις τελευταίες συννεφιές.

Προς το παρόν............Αργότερα βλέπουμε.Μας έχει τρελάνει τελευταία.
Και αυτός μας πρόδωσε .Εγινε Ευρωπαίος.Πήγε με τους άγγλους .Δεν πειράζει τον συγχωρούμε. :laugh1: :laugh1:

Λοιπόν προτείνω μόλις  παραδώσει το πνεύμα του ο καρτομάιζερ που λες να το ανακοινώσης στο φόρουμ και με όλες τις επισημότητες κόλεβα - κερια και τα λοιπά απαραίτητα τσουρεκάκι-λουκουμάκι να του κάνουμε ένα επίσημο μνημόσυνο. :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 6974 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1597 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos