vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

522 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, Milarepa, Mimhsdr, Tem

Twitter

Kayfun V5 by Svoemesto

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #585 στις: Ιουλίου 13, 2016, 01:21 »
Για να πω την αλήθεια δεν είμαι τόσο των αερατων, δε το συζηταω για πνευμονικες, συνήθως έχω τη τρύπα ροής αέρα σχεδόν κλειστη, επίσης με πνίγει στο λαιμό καπως το ντουμάνι του ego one κάποιες φορες και κάνω 6mg νικοτίνη, γι αυτό θα ήθελα να δοκιμασω κάτι διαφορετικό αλλά θα ήθελα να το ψαξω αρκετά πρώτα γιατί 120 ευρώ είναι αυτα

Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #586 στις: Ιουλίου 13, 2016, 02:42 »
Για το ατμιστικο σου προφίλ πιστεύω ταιριάζει!
Κάνει αρκετα χαλαρες τσιγαρισιες εως καπως σφιχτές πνευμονικές. Εγώ έτσι ατμιζω, τερμα ανοιχτό αέρα και μικρες, σφιχτές πνευμονικες. Ντουμάνι και χτύπημα σε αυτή τη ρύθμιση έχει αψογα και μπολικα γιατί για αυτό φτιάχτηκε, οχι για εντελώς τσιγαρισιες.

Τώρα αν αξίζει να δώσεις 120€ για να κάνεις σκέτη βάση, χωρίς να ξέρω το Ε1 σου βέβαια θα έλεγα ότι δεν αξίζει...

Ίσως θα ήταν καλύτερα να κοιταγες κάποιον καλό κλώνο του v5...

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #587 στις: Ιουλίου 13, 2016, 13:21 »
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει το MTL κιτ στη Θεσσαλονίκη;

Αποσυνδεδεμένος dallaskdp

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #588 στις: Ιουλίου 13, 2016, 13:59 »
Θεωρώ πολύ πιθανόν να υπάρχει στο e-smokers.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #589 στις: Ιουλίου 13, 2016, 14:11 »
Δεν υπάρχει. Τους πήρα πριν κανένα 2ωρο και μου είπαν ότι μάλλον θα το έχουν την άλλη εβδομάδα.

Update: Τελικά στη Θεσσαλονίκη έχει το Osmoshop και παρέλαβα πριν λίγο. Επίσης το συγκεκριμένο κατάστημα έχει δωρεάν delivery για την πόλη της Θεσσαλονίκης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 14, 2016, 11:49 από ambient »

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #590 στις: Ιουλίου 17, 2016, 16:50 »
Δοκιμασα το μεσαίο από τα M2L κιτ. Ο ατμοποιητης έρχεται καπως προς τον λαιτ πλας. Αλλά δεν έχει την ίδια τζούρα 100%.Δοκιμη με ιδια υγρα ιδια αντίσταση σε προβαρια. Ο 5 πανω στο προβαρι 2.5 γιατι στο προβαρι  3 δεν κάνει  επαφή.
Επίσης στη θεση 1 ειχα για πρωτη φορά διαρροή.( Και βραχυκύκλωμα, τον ειχα παρατημενο 2 βδομάδες και δεν ατμιζε πριν του βάλω το κιτ με την παλια αντίσταση. )
Με την τοποθέτηση του κιτ οι 4 θέσεις αερα δεν κανουν πια μεγάλη διαφορά.
Δοκίμασε κάνεις την 1.2 και την 1.6 να μας πει τη γνώμη του?

ΥΓ.
Αν και σκέφτομουν να τον πουλήσω θα τον κρατήσω κυρίως για δοκιμές υγρών εντός έδρας . Οταν λειτουργει, καποιες φορες  μου φαινεται οτι στη γευση ειναι ενα κλικ ποιο πανω απο τον λιτε πλας. Αλλα πότε δεν πρόκειται να πάρει τη θέση ενός από τους 3 αξιοπιστους απροβληματιστους και παντα αξιομαχους λιτε πλας.
Εύχομαι ο σβοεμεστο στον καυφουν  6 να βαλει τη ρυθμιση αερα που ειχε ο ρασιαν και νομιζω και ο 3.1 (αυτη με το αλλεν που ρυθμίζεται ο αέρας ευκολα ακριβώς όπως τον θέλει ο καθένας,  να αφαιρέσει το ανοιξε κλείσε στα υγρά που ουσιαστικά είναι άχρηστη και να φτιάξει ένα πραγματικό καυφουν με ουσια και γευση και χωρίς πιπες για λόγους μάρκετινγκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 17, 2016, 17:01 από nickgr »

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #591 στις: Ιουλίου 18, 2016, 09:16 »
Προσωπικά έβαλα το 1.6 και στην 4η τρύπα μου φέρνει σαν KL+ με τον αέρα τελείως ανοιχτό.Τον χρησιμοποιώ 4η μέρα τώρα και δουλεύει μια χαρά χωρίς διαρροές και παρατράγουδα.Να ενημερώσω ότι έχω τον κλώνο SXK από FT,που απ όσο γνωρίζω είναι 1:1 σε σχέση με τον original.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #592 στις: Ιουλίου 18, 2016, 11:00 »
1:1 δεν είναι , ούτε καν το ίδιο μέγεθος δεν έχουν.
κάποιος με αυθεντικό kayfun , γιατί σήμερα παραλαμβάνω MTL Kit  και εγώ .Με 2 kayfun 2 χρόνια τώρα είμαι και αγόρασα τον 5άρι αλλά δε μου κάθεται καλά η τζούρα, αεράτη.

Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #593 στις: Ιουλίου 18, 2016, 11:06 »
το 1 προς 1 ειναι μεγαλη κουβεντα.τωρα για να καταλαβαινομαστε 1 προς 1 ως προς το μεγεθος ειναι απο την στιγμη που μπορει και φοραει τα ανταλλακτικα του γνησιου.δεν εχω δοκιμασει καποιο αλλα εχω την εντυπωση οτι μπορει να τα φορεσει :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #594 στις: Ιουλίου 19, 2016, 19:02 »
Λοιπόν... κάτοχος κι εγώ ενός Κ5 εδώ και μερικές μερικές ημέρες έχω να σημειώσω τα εξής προκειμένου να βοηθήσω όσους σκέφτονται να τον αποκτήσουν μιας και τα λεφτά δεν είναι λίγα. Σόρρυ προκαταβολικά για το σεντόνι και πάμε...
Κατ'αρχήν το μέτρο σύγκρισης που έχω είναι ένας KL+, ένας Phenomenon Zest v1, ένας v2, και ένας Κ4. Επειδή τον KL+ τον έχω παροπλίσει εδώ και πολλούς μήνες, συγκρίνω κυρίως με zest v2 και Κ4 που ήταν οι κύριοί μου μέχρι σήμερα.
Κατ'αρχήν ο Κ5 είναι (για τα γούστα μου) στη μικρότερη ρύθμιση αεράτος. ΠΟΛΥ αεράτος. Ευτυχώς μαζί είχα παραγγείλει και ένα M2L kit και ένα έξτρα τζαμάκι για "την κακιά την ώρα". Λάτρης της σφιχτής τζούρας στην αρχή έβαλα το πιο σφιχτό κομμάτι από το M2L αλλά παραήταν σφιχτό. Το μεσαίο ήταν λες και το είχαν κατασκευάσει για μένα. Χρειάστηκε ένα στήσιμο παραπάνω, αλλά δε βαριέσαι... τουλάχιστον ξέρω ότι δε θα το ξαναλλάξω ποτέ.
Το στήσιμο έχει γίνει κυριολεκτικά αστείο. Ακόμα και 32άρι σύρμα να βάλεις, αν το περάσεις ανάμεσα σε βίδα και "πόδι" θα πιάσει με τη μία, και επιτέλους τα χοντρά σύρματα δεν αποτελούν πλέον πρόβλημα καθώς ακόμα και ο Κ4 με τις διπλές βίδες πολλές φορές τα πέταγε. Τέτοια ευκολία... ο Κ5 και οι velocity style!
Ο ατμοποιητής είναι πολύ πιο απλός στο λύσιμο-δέσιμο από τον Κ4. Εντάξει, δε φτάνει τον Φαινο με τα 3 κομμάτια, αλλά έχει τα μισά κομμάτια του Κ4 που το πλήρες καθάρισμά του ήταν ολόκληρη επιχείρηση. Χρονομετρημένα λοιπόν το λύσιμο-πλύσιμο-δέσιμο-στήσιμο του Φαινο και του Κ5 είναι πάνω-κάτω τα ίδια γιατί η ώρα που τρως στα κομμάτια του Κ5 είναι η ίδια ώρα που τρως να διορθώνεις τις "λεπτομέρειες" στη φυτιλοαντίσταση του Φαινο.
Σε σχέση επίσης με τον Κ4 μακράν ανώτερος ο Κ5. Κατ'αρχήν ο Κ4 "κολλάει" στο ανοιγοκλείσιμο των υγρών. Όποιος πει ότι δεν του κολλάει συγχαρητήρια για την αστείρευτη τύχη του στο κομμάτι που του έτυχε. Επίσης στον Κ4 δε γλιτώνεις το περιοδικό "γουργουρητό". Όχι ότι είχα ποτέ διαρροές (υπό οποιεσδήποτε συνθήκες) αλλά μία τόσο το γουργουρητό ήταν εκεί. Ο Κ5 δεν έχει κάνει ποτέ κιχ. Μία φορά μόνο μου πλημμύρισε και αυτή επειδή είχα ανοίξει τα υγρά ΠΟΛΥ παραπάνω από το κανονικο και με το μικρότερο M2L τράβαγα τζούρες σα να μην υπάρχει αύριο. Πήγαινα κι εγώ γυρεύοντας... Και επιτέλους έβαλαν "γωνίες" στο καπάκι για το γέμισμα των υγρών! Άλλα κολλήματα του Κ4 εκεί... Ξεχάστε επίσης το θέμα με την επαφή και την τιμή της αντίστασης για έλεγχο θερμοκρασίας στον Κ4. Ο Κ5 είναι βράχος!
Και το κυρίως θέμα που όλοι ρωτάνε και προσωπικά εμένα με έκανε να βάλω στην άκρη όλους τους προηγούμενους ατμοποιητές. Η γεύση! Και πριν με "φάτε" αφήστε με να εξηγηθώ:
Δεν είναι το ότι έχει ΤΗ γευσάρα σε σχέση με zest και Κ4. Κάποιος μάλιστα που κάνει ένα απλό υγρό θα προτιμήσει τον Φαινο γιατί σαφώς είναι πιο έντονος. Απλά για τους δικούς μου κάλυκες και τα αρώματα που κάνω αποδίδει τις γεύσεις πιο σφαιρικά. Πχ στο Castle Long με Φαινο και Κ4 το μόνο που έπαιρνα ήταν έντονο Bourbon και λίγο πιο κάτω καρύδα. Ο Κ5 μου βγάζει σε διακριτό σημείο τη βανίλια, το αμύγδαλο και τη γλυκύτητα της ζάχαρης. Στο Boss Reserve το μόνο που αντιλαμβανόμουν ήταν μπανάνα. Δεν ήταν η ίδια μπανάνα με τα απλά υγρά, αλλά δεν ξεχώριζα τι ήταν από κάτω. Με τον Κ5 απκλείεται να μη σου έρθει η καραμέλα, η βανίλια και κάποια κρέμα. Στο Unicorn milk η φράουλα κυριαρχούσε παντού και μόνο στην εκπνοή είχα μια αμυδρή υποψία κρέμας. Με τον Κ5 όχι μόνο τα αντιλαμβάνομαι όλα με τη μία, αλλά διακρίνω και μια αίσθηση κάποιου δημητριακού (ίσως;) που πριν δεν υπήρχε καν. Δεν υποστηρίζω ότι είμαι γευσιγνώστης και μπορώ να κάνω να κάνω ανάλυση υγρών (ούτε στο 1% δε φτάνω τον Cruiser) απλά μου δίνεται η εντύπωση ότι στον Κ5 μειώνεται η κύρια και πασιφανής γεύση και βγαίνουν στην επιφάνεια και τα υπόλοιπα που θέλει ο κατασκευαστής.
Έχει κουσούρια ο Κ5; Χμμμ... Η προφανής απάντηση είναι η τιμή του. Γι'ατό που προσφέρει όμως τουλάχιστον σε εμένα συν το γεγονός ότι με έκανε να βάλω όλα τα υπόλοιπα στην άκρη, άξιζε! Το δεύτερο είναι το ύψος του. Δεν ξέρω όμως αν είχε κάποια επίδραση στη συμπεριφορά του το να έκαναν το λαιμό της καμπάνας λίγο πιο κοντό. Και τέλος... πίνει! Πίνει ανελέητα! Όποιος νομίζει ότι πίνει ο Κ4 υπολογίστε +30% με τον Κ5. Και μη φανταστείτε ότι έχω τίποτα διαστημικές αντιστάσεις. Μιλάμε για απλή στα 1,4Ω και καμμιά 20ριά W. Δεν παραπονιέμαι όμως γιατί με τις ίδιες αντιστάσεις για κάποιο ανεξήγητο λόγο παίρνω πολύ πιο πυκνό ατμό και βγάζω σαφώς μεγαλύτερο ντουμάνι.
Αυτά προς ώρας. Ελπίζω να βοήθησα.

Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #595 στις: Ιουλίου 19, 2016, 19:32 »
καλοριζικος κι καλοατμιστος.................μια ενσταση μονο οσο αναφορα τον 4.εχω 2 κλωνους απο διαφορετικες εταιριες.ποτε δεν κολλησαν,ποτε δεν γουργουρισαν,παντα γεμιζα ετσι οπως ελεγε ο κατασκευαστης και με το spring update απο τους steam tuners επαιζα σε tc χωρις κανενα προβλημα.εχει μπει στο συρταρι πλεον αλλα θα παραμεινει στα χερια μου για πολλα χρονια ακομα γιατι εχει μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μου.αντιθετα με εσενα εγω τον αγαπησα.

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #596 στις: Ιουλίου 19, 2016, 19:47 »
Δεν ήθελα να φανεί ότι είμαι απογοητευμένος από τον Κ4. Ίσα ίσα που ήταν εδώ και καναδυό μήνες ο μόνιμός μου. Στήνεται εύκολα, δε χάνει υγρά με τίποτα, ποτέ δεν έιχα το παραμικρό θέμα με υπό ή υπέρ τροφοδοσία... Απλά μόλις είδα την εξέλιξή του έγιναν πιο αντιληπτά τα "προβληματάκια" του όσο μικρά κι αν είναι.

Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #597 στις: Ιουλίου 19, 2016, 20:23 »
συμφωνω μαζι σου...............η εξελιξη του ειναι ενας ατμο ποιο απλος απο τον προηγουμενο.για αυτο μπηκε στο συρταρι ο 4

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #598 στις: Ιουλίου 19, 2016, 20:37 »
Κι εγω πιστευω ο 5αρης ειναι πετυχημενη εξελιξη του v4 και αριστη μαζι με το κιτ

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #599 στις: Ιουλίου 19, 2016, 20:50 »
[justify]@TasMan, καλησπέρα.[/justify]
[justify]Δεν είμαι ειδικός ατμοποιητολόγος, δεν είμαι καν έμπειρος ατμιστής, όμως ήθελα να το πω. Ό,τι διάβασα ήταν μία όαση! Ειλικρινά συγχαρητήρια. Αν και σε αρκετά σημεία θα είχα τις δικές μου ενστάσεις, παρ' όλα αυτά, είναι απ' τις αναρτήσεις όπου μπορεί κάποιος να μάθει πολλά κι ενδιαφέροντα πράγματα. Πιστεύω επίσης πως ο χρόνος θα δικαιώσει τον v5 σε πολλά ατμιστικά πεδία, είτε σαν χ σφάλμα, είτε σαν χ ιδιαιτερότητα, είτε σαν χ ατμιστική τομή. Ή ακόμα, το πρόβλημα του ενός να είναι η λύση του άλλου. Αέρας και ανάλυση στη γεύση. Στο μεν πρώτο, εγώ προσωπικά, έμαθα πολλά από τον v5 και το mtl kit μού ήταν άχρηστο για το άτμισμα που τελικά εγώ απολαμβάνω περισσότερο. Στην ανάλυση, είδα -σε καπνικά κυρίως-, τι σημαίνει ρεαλιστική απόδοση χωρίς εξιδανικεύσεις και εξωραϊσμούς. [/justify]


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60433 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238682 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1333 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16692 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139147 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz