vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, Jorge, manoslykos, billythekid, bloodlessz

Twitter

ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer

Αποσυνδεδεμένος MaurosPiratis

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #465 στις: Μαρτίου 18, 2016, 13:27 »
Εδώ και πολύ καιρό είχα έναν ναυτίλο ο οποίος εχτές ξεχάστηκε μαζί με την μπαταρία σε ένα μαγαζί. Στα 35-40 ευρώ αξίζει να ξαναπάω στον Ναυτίλο που τον ξέρω και τον αγαπώ ή μπορώ να βρω κάτι καλύτερο; 

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #466 στις: Μαρτίου 18, 2016, 13:30 »
Το εναλλακτικό είναι ο Triton Mini που παίρνει κεφαλές Ναυτίλου,
αλλά επειδή όπως γράφεις έχεις καλή σχέση με Ναυτίλο, πάνε στα
σίγουρα (μελλοντικά μπορείς να χτυπήσεις και έναν Triton Mini,
αλλά διάβασε πρώτα το topic του).

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #467 στις: Μαρτίου 18, 2016, 17:58 »
Εδώ και πολύ καιρό είχα έναν ναυτίλο ο οποίος εχτές ξεχάστηκε μαζί με την μπαταρία σε ένα μαγαζί. Στα 35-40 ευρώ αξίζει να ξαναπάω στον Ναυτίλο που τον ξέρω και τον αγαπώ ή μπορώ να βρω κάτι καλύτερο;


Ειναι πολυ καλος ο ατμοποιητης, πολυ καλη ποιοτητα, ομορφος και αποδιζει τα ιδια με το ναυτιλο απλα ειναι πιο αερατος αλλα ο ρυθμιστης σου επιτρεπει ρυθμιση για σφικτη τζουρα

Διόρθωση παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2016, 19:21 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος JONDELIS

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #468 στις: Μαρτίου 22, 2016, 17:42 »
Καλησπερα σας ενας φιλος μου εδωσε μια μπαταρια CLOUPOR MINI και καθοτι ειμαι ασχετος θα ηθελα να μου προτεινετε ατμοποιητη σε λογικη τιμη που να εχει ανταλακτικα και να μην τον επισκευαζω μονος.Επισης ποια μπαταρια 18650 να αγορασω και ποιο φορτιστη;Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #469 στις: Μαρτίου 22, 2016, 18:35 »
Οι προτάσεις για τον ατμοποιητή εξαρτώνται κυρίως από το τί τζούρες κάνεις. Τσιγαρίσιες ή πνευμονικές;
Επίσης τα υγρά της προτίμησής σου ίσως μας βοηθούσαν να σε βοηθήσουμε  ;)

Σχετικά με τις μπαταρίες ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ (στο δεύτερο διάβασε και την απάντηση).
Σχετικά με φορτιστές υπάρχει ολόκληρο νήμα, αλλά για ευκολία ρίξε μια ματιά εδώ.

Αποσυνδεδεμένος JONDELIS

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #470 στις: Μαρτίου 22, 2016, 21:09 »
Κανω πνευμονικες τζουρες.Ρωταω γιατι ειμαι ασχετος απο ατμοποιητες και δεν ξερω ποιον να παραγγειλω ,αν ταιριαζει με το Cloupor mini,καθε ποτε πρεπει να αλλαζω κεφαλη κτλ

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #471 στις: Μαρτίου 22, 2016, 23:15 »
Φιλε @JONDELIS, ξερεις τι ειναι ακριβως οι πνευμονικες/τσιγαρισιες τζουρες που σε ρωτησε ο e-spy;

Απο την στιγμη που δεν ειχες ατμοποιητη στο παρελθον & τωρα ξεκινας, πως γνωριζεις ακριβως;

Εχεις δοκιμασει καποιον συγκεκριμενο ατμοποιητη;

Αποσυνδεδεμένος JONDELIS

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #472 στις: Μαρτίου 23, 2016, 06:41 »
Ειχα στο παρελθον ηλεκτρονικο τσιγαρο,τα πρωτα της Nobaco.Πνευμανικη καταλαβαινω οτι τραβαω μεσα μου βαθια την τζουρα.Τελος παντων ρε παιδια μπορειτε να μου προτεινετε ατμοποιητη και μπαταριες για Cloupor mini?Ατμοποιητη που να μην τον επισκευαζω μονος.

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #473 στις: Μαρτίου 23, 2016, 08:45 »
Melo 2. Πνευμονικη σημαινει ο,τι τραβαω παει κατευθειαν πνευμονι.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #474 στις: Μαρτίου 23, 2016, 12:08 »
@Jondelis:
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει σωστά.
Τσιγαρίσια τζούρα είναι όταν μαζεύεις πρώτα τον ατμό στο στόμα και μετά τον "τραβάς" κάτω.
Πνευμονική είναι όταν τραβάς απευθείας τον ατμό στα πνευμόνια σου, όπως ακριβώς αναπνέεις, χωρίς ενδιάμεσα να τον κρατάς στο στόμα.

Ο λόγος που σε ρωτάμε, είναι ακριβώς για να σου προτείνουμε τον κατάλληλο ατμοποιητή. Δεν είναι για να σε πρήξουμε, ούτε να σου κάνουμε ανάκριση.
Ο κάθε ατμοποιητής και η κάθε αντίσταση είναι για συγκεκριμένες τζούρες και συνήθειες. Δεν κάνουν όλοι για όλους.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #475 στις: Μαρτίου 23, 2016, 17:09 »
Εφοσον εισαι τοσο σιγουρος (αν & εχω τις αμφιβολιες μου), πηγαινε σε ενα καταστημα, υπαρχουν δεκαδες παντου... & πες οτι θελεις να δοκιμασεις subohm εργοστασιακους ατμοποιητες σε συνδυασμο με το clouporaki σου.

Θα σου προτεινουν για παραδειγμα subtank η melo η καποιους αλλους, θα δοκιμασεις & αν μεινεις ικανοποιημενος προχωρας...

Μονο με δοκιμη ομως O0

Αποσυνδεδεμένος JONDELIS

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #476 στις: Μαρτίου 23, 2016, 22:47 »
@Jondelis:
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει σωστά.
Τσιγαρίσια τζούρα είναι όταν μαζεύεις πρώτα τον ατμό στο στόμα και μετά τον "τραβάς" κάτω.
Πνευμονική είναι όταν τραβάς απευθείας τον ατμό στα πνευμόνια σου, όπως ακριβώς αναπνέεις, χωρίς ενδιάμεσα να τον κρατάς στο στόμα.

Ο λόγος που σε ρωτάμε, είναι ακριβώς για να σου προτείνουμε τον κατάλληλο ατμοποιητή. Δεν είναι για να σε πρήξουμε, ούτε να σου κάνουμε ανάκριση.
Ο κάθε ατμοποιητής και η κάθε αντίσταση είναι για συγκεκριμένες τζούρες και συνήθειες. Δεν κάνουν όλοι για όλους.
Τωρα καταλαβα και σε ευχαριστω.Κανω τσιγαρισιες τζουρες.Επισης απο υγρα προτιμω τα καπνικα δηλ οχι γλυκα βανιλιες μεντες κ.ο.κ.Θα μπορουσατε να μου προτεινετε τωρα;

Αποσυνδεδεμένος chris4

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #477 στις: Μαρτίου 23, 2016, 23:07 »
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φόρουμ.
Είμαι νέος ατμιστης και πραγματικά με βοήθησε απίστευτα το φόρουμ. Στην ερώτηση τώρα. Ξεκίνησα με ένα σετ ναυτίλου μίνι με ipv d2. Μου άρεσε πολύ η εμπειρία με ναυτιλο μίνι και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι η χωρητικότητα του τανκ. Ατμιζω περίπου 4 με 5ml την ημέρα και θέλω μεγαλύτερο τανκ από αυτό του μίνι. Πηγαίνω κατευθείαν στον μεγάλο ναυτιλο ή υπάρχουν εναλλακτικές για τσιγαρισια τζουρα και μεγάλο τανκ? ( ατμιζω στην μικρότερη τρύπα και την αμέσως επόμενη στον μίνι).






Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #478 στις: Μαρτίου 23, 2016, 23:16 »
Τωρα καταλαβα και σε ευχαριστω.Κανω τσιγαρισιες τζουρες.Επισης απο υγρα προτιμω τα καπνικα δηλ οχι γλυκα βανιλιες μεντες κ.ο.κ.Θα μπορουσατε να μου προτεινετε τωρα;

συνηθως τα καπνικα δινουν τον καλυτερο τους εαυτο στους τσιγαρισιους ατμοποιητες οποτε 2/2 εισαι τυχερος.
aspire nautilus και aspire nautilus mini
aspire triton 2 μονο με τις κεφαλες 1.8 Ω
joyetech cubis με τις κεφαλες των 1.5 Ω

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ για επιλογή clearomizer
« Απάντηση #479 στις: Μαρτίου 23, 2016, 23:30 »
@JONDELIS:

Εφόσον λοιπόν κάνεις τσιγαρίσιες τζούρες, πρέπει να πάρεις ένα ατμοποιητή που να μην είναι "αεράτος" όπως λέμε, και να δέχεται κεφαλές με αντίσταση 1,2Ω, 1,5Ω ή/και 1,8Ω. Όσο πιο μεγάλη η αντίσταση τόσο πιο πολύ προσομοιάζει στην τσιγαρίσια τζούρα. Επίσης όσο πιο μεγάλη η αντίσταση τόσο λιγότερα watt θα χρησιμοποιεί το μοντ, άρα τόσο μεγαλύτερη αυτονομία. Αυτά εγκυκλοπαιδικά.

Τώρα, από ατμοποιητές θα σου πρότεινω μερικούς (σε διαφορετικές τιμές επειδή δεν ξέρω τις δυνατότητές σου), αλλά φυσικά υπάρχουν αρκετοί ακόμα:
1) Ναυτίλος ή Ναυτίλος Mini της Aspire
2) Triton 2 ή Triton Mini επίσης της Aspire
3) GS Air ή GS Air 2 της Eleaf
4) Protank III ή Aerotank 1.3ml ή Aerotank Mega 2.8ml της KangerTech
5) Cubis της Joyetech
6) Target της Vaporesso (με κεραμικές κεφαλές)

Ο καθένας από αυτούς είναι διαφορετικός στη φιλοσοφία τους και δεν κάνουν όλοι για όλους.
Κάποιος που αρέσει σε μένα, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα αρέσει και σε σένα.
Οι δύο πρώτες επιλογές πάντως είναι all-times classics σε αυτούς που κάνουν τσιγαρίσιες.

Φυσικά όλους αυτούς μπορείς να τους βρεις σε διάφορα κατάστηματα και όχι μόνο σε αυτά των links.
Για όλα τα καταστήματα στην Ελλάδα μπορείς να δείς αυτόν τον πίνακα.

Πηγαίνω κατευθείαν στον μεγάλο ναυτιλο ή υπάρχουν εναλλακτικές για τσιγαρισια τζουρα και μεγάλο τανκ?
Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για σένα.
Μπαίνεις στα link, βλέπεις χωρητικότητες, χρώματα, αντιστάσεις, κλπ. κι αποφασίζεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281191 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65702 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix