vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

228 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, dkostas, Mimhsdr, SEB, cstavcr

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1335 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 12:50 »
Φίλε iguasu  :bye:
δεν γνωρίζω την διαδικασία κατασκευής φιτιλιού-αντίστασης  στον Iatty, αλλά στον Α2 είναι τόσο μικρή η απόσταση (μήκος) της αντίστασης που οδεύει στους πόλους της βάσης χωρίς να "πιάνει" φιτίλι, που κατά την γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο να μπεις σε πιο περίπλοκες διαδικασίες(κολλήσεις κτλ όπου εμπλέκεται και ο παράγοντας σολντερίνη και ότι αναθυμιάσεις μπορεί να προκύψουν κατά την πυράκτωση) για να φτιάξεις την τέλεια αντίσταση μιας και η τάση που εφαρμόζεται στα άκρα της δεν είναι ποτέ σταθερή  :nope: (εκτός και αν χρησιμοποιείς πηγή τύπου provari που παρέχει σταθερή τάση στο κύκλωμα) :bye:

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1336 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 13:06 »
στον ΙΑΤΤΥ δεν γινεται καμια κολληση, απλα ενωνεις-τυλιγεις το καλωδιο με αντισταση με τη χρωμιονικελινη (που δεν εχει αντισταση) και ετσι κερδιζεις το οτι περιστρεφεις ολο το καλωδιο που θα πυρακτωθει πανω στο φυτιλι.

Το φανταστηκα οτι η αποσταση στον Α2 ειναι πολυ μικρη για να μπεις σε τετοιο μπελα, απλα εξεφρασα την απορια, μηπως και καποιος αλλος το εχει δοκιμασει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 11:46 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1337 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 13:16 »
Η αντίσταση είναι 3 ολόκληρες και 2 μισές. Φαίνονται σαν 5 δηλαδή, αλλά ουσιαστικά είναι 4. Το φιτίλι είναι 2 σπείρες, αν και όπως βλέπω διαλύεται πολύ εύκολα και μόλις τώρα που το έβγαλα να το δω, κόπηκε η μια σπείρα, αλλά ευτυχώς συνεχίζει να συγκρατείται από την αντίσταση.


2 σ φιτίλι δεν έχω κάνει ποτέ . ???...μικρο δεν είναι  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1338 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 13:24 »
Εδώ και 10 λεπτάκια, ατμίζω με το θηρίο. Πρώτες εντυπώσεις με ego 900 mah μπαταρία.
Θερμοκρασία ατμού, στο ίδιο επίπεδο με EGO-T
Throat Hit, ένα κλικ επάνω από τον EGO-T
Γεύση. Πιο ξερή από του EGO-T, αναδεικνύοντας περισσότερο τις καπνικές γεύσεις. Λιγότερη αίσθηση γλυκάδας από ότι ο EGO-T. Ωστόσο λαμβάνω μια αδιευκρίνιστη επιπλέον γεύση (πιθανόν από το φιτίλι) που ίσως φύγει αργότερα (ή την συνηθίσω)
Τζούρα πολύ πιο άνετη από τον EGO-T

Όλα αυτά χρησιμοποιώντας την αντίσταση του Cetin. (κατά την παραγγελία του είχα γράψει πως θέλω το αρχικό setup να είναι για χρήση με EGO μπαταρίες)
Μεγεια μεγεια !! Ετσι ακριβως ειναι . Στις e-go δεν εχω καταφερει , μετα απο πολλες αντιστασεις και δοκιμες ( πανω-κατω ,μπροστα-απεναντι )να βελτιωσω την γευση του . Οπως και τον καπως στεγνο ατμο του. Τα πραγματα βελτιωθηκαν θεαματικα μπορω να πω οταν δοκιμασα τον Α2 στα 5 βολτ.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1339 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 17:47 »
ρε παιδια να ρωτησω κατι -δεν ξερω αν εχει απαντηθει σε αλλο ποστ-

εχει δοκιμασει κανεις να φτιαξει αντισταση οπως στον ΙΑΤΤΥ δηλαδη με Nickel Chrome Wire (καλωδιο χωρις αντισταση);;;

λογικα το καλωδιο που περισσευει και δεν ακουμπα στο φυτιλι δεν παραγει και ατμο, απλα πυρωνει

μηπως ειχαμε καλυτερη παραγωγη ατμου ετσι, οπως και ακριβεστερη αντισταση (αφου ελεγχεις με το πλυμετρο και φτιαχνεις ακριβως στα Ωμ που θελεις);;;

ετσι δε χρειαζεται -λεω τωρα, δεν το εχω δοκιμασει- να μετρας στροφες και να κοβεις καλωδιο για να πετυχεις την επιθυμητη αντισταση.

αν εχει ηδη απαντηθει συγνωμη, αλλα δεν ειχα τη δυνατοτητα να διαβασω ολα τα ποστ ακομα ... :)
δεν χορανε ολα αυτα στον α2  φιλε μου ....  :( εγω δοκιμασα να του κανω στριφτι αντισταση αλλα ουτε αυτη χοραει .....

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1340 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 18:12 »
Έπειτα από μισό ml περίπου κατανάλωση, η γεύση έστρωσε και το throat hit , ανέβηκε κατακόρυφα. Σε λίγο θα παω να φτιάξω υγρό στα 4 mg (από τα 8 που είμαι τώρα). Όμως αυτό που απευχόμουν συνέβη. Έχω διαρροές. Όχι πάρα πολύ, αλλά υπάρχει.
Όσοι είχατε το ίδιο πρόβλημα πείτε πως το αντιμετωπίσατε. Υποθέτω πως δεν κουμπώνει εντελώς σωστά ο σωλήνας, στη βάση του Α-2. Αυτό διορθώνεται ή χρειάζεται άλλος σωλήνας?
Αν και οπτικά βλέπω πως κουμπώνει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1341 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 18:17 »
μαλον εχει να κανει με το φιλτρακι απο πανο μιπος τον παραγεμιζις ?

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1342 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 18:35 »
μαλον εχει να κανει με το φιλτρακι απο πανο μιπος τον παραγεμιζις ?

Όχι, διότι συνεχίζει μέχρι και το άδειασμά του.

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1343 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 18:38 »
μιπος εχεις αλαξει το υλικο του φιλτρου και το εβαλες αρεο με αποτελεσμα να μην σιγγρατι το υγρο ? σου αναφερω αυτα που εχω διαβασει γιατι εγω δεν εχω τετια θεματα πια μιας και δεν το αλλαζω το φιλτακι

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1344 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 18:49 »
Φίλε parpen λυπάμαι που θα σε καλωσορίσω στο club  :bye:
δυστυχώς και οι δικοί μου Α2 και Α2-Τ έχουν το ίδιο πρόβλημα (διαρροή από τα σπειρώματα),και για να πω την αλήθεια περιμένω πια να το ακούσω και από άλλους που έχουν παραλάβει από την συγκεκριμένη παρτίδα  :yes:
προσωρινή ή μόνιμη λύση το o-ring (τσιμούχα) όπως επίσης και το τεφλόν το οποίο εννοείται ότι χρειάζεται συχνότερη αντικατάσταση :yes:
Καλό θα ήταν να το αναφέρεις στον Cetin, μπας και βρει κι'αυτός τι έχει κάνει λάθος :idiot1: γιατί μετά από δοκιμή τριών διαφορετικών σωλήνων(κορμών) του Α2 που μου έστειλε,δεν κατάφερα τίποτε απολύτως  :nope:  :wall:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1345 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 19:07 »
Ναι..δυστυχώς υποψιαζόμουν κάτι τέτοιο. Ο-ring ελπίζω να βρω, ώστε να βολεύει. Τεφλον θα δοκιμάσω αργότερα, διότι πριν λίγο που τον άνοιξα, διαπίστωσα πως μια πολύ μικρή ίνα από το φιτίλι, είχε πιαστεί στο σπείρωμα και ίσως να ήταν αυτή υπεύθυνη. Για την ώρα, δεν βλέπω διαρροή. Μάλιστα δε, όταν ήρθε το πρωί, αφού τον ετοίμασα, λόγω μιας δουλειάς που προέκυψε, τον άφησα κατακόρυφα και όταν επέστρεψα, δεν διαπίστωσα διαρροή, ούτε και στις πρώτες τζούρες. Αυτή άρχισε να έρχεται μετά, αφού τον άνοιξα 1-2 φορές.
Ελπίζω να ήταν αυτό.
 Σε ότι αφορά το δικό σου θέμα, μάλλον το πρόβλημά σου δεν είναι ο σωλήνας, αλλά η βάση του ατμοποιητή σου, το σπείρωμα της οποία πρέπει να έχει πρόβλημα και έτσι δεν κάθεται καλά, κανένας σωλήνας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 12:14 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1346 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 19:13 »
..τότε μάλλον έχουν πρόβλημα και οι δυο βάσεις που έχω.. :hmmm:
Πάντως εύχομαι να ήταν το φιτίλι που σου δημιούργησε τη διαρροή :dontknow:
Περιμένουμε νέα σου μετά από σκληροπυρηνική δοκιμασία :yes:

Αποσυνδεδεμένος atmomixani

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • το μεγεθος μετραει
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1347 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 19:17 »

δεν ειναι καπιος με α2 κοντα σου να σε βοιθισει ? 2 βασεις με προβλημα  :confused1: :confused1: :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 18, 2011, 12:14 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1348 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 19:22 »
Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και δεν φταίει η βάση. Οι σωλήνες το είχαν το πρόβλημα. Είχα στα χέρια μου 4 σωλήνες με το ίδιο πρόβλημα στο σπείρωμα ;) Η λύση δόθηκε από φίλο που έχει μηχανουργείο. Έφαγε λίγο το τέλος του σπειρώματος και ο σωλήνας βιδώνει τέλεια χωρίς κενά.
Είμαι 100% σίγουρος για αυτό που λέω επειδή είχα βιδώσει σωλήνες φίλων που έχουν Α2 και βίδωναν τέλεια χωρίς κενό. Άρα δεν έφταιγε η βάση ;)

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1349 στις: Σεπτεμβρίου 21, 2011, 22:35 »
Έβαλα λίγο τεφλόν. Για να δούμε.
Εαν δεν κουμπώνει σωστά, αυτό οφείλεται (μάλλον) στο ότι το τέλειωμα του σωλήνα, δεν είναι επίπεδο και έτσι, τερματίζει σε ένα μέρος αφήνοντας κενό σε άλλο. Στο μηχανουργείο μπορούν να δώσουν τέτοια λύση? Επίσης παρατηρώ πως η τρύπα, είναι στο πλάι, δηλαδή κοντά στη μια βίδα. Ούτε απέναντι από την αντίσταση, ούτε πίσω της.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13942 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34871 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364