vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

233 επισκέπτες, 6 χρήστες
Nikrom, Tem, Olga68, dkostas, TasMan, ramon

Twitter

Bulli - A2 ατμοποιητής

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1695 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 09:44 »
Panofc δεν τίθεται θέμα να μην ακουμπαει το φυτιλι στο βαμβάκι άλλιως θα μιλούσαμε για μηδενική τροφοδοσία του Α2...
Δηλαδή δεν μπορούσε να τροφοδοτηθεί οΑ2 με υγρό...
Γνώμη μου τώρα αν είμαι λάθος ζητάω συγνώμη και περιμένω διόρθωση!! 8)

Δεν ειπα το αντιθετο.Εξηγω απο που μπορει να οφειλονται αυτα τα υπολειματα.Αν και η αληθεια ειναι οτι μερικα μονο υγρα μου αφηνουν αυτα τα υπολειματα.

Αποσυνδεδεμένος kritikaros

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
  • Κρητη...
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1696 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 09:46 »
Δηλαδή κατα τη γνώμη σου πανο είναι θέμα PG H VG?
Ρωτάω γιατί περιμένω αυτές τις μέρες το μπουλη μου και θέλω να είμαι πλήρως κατατοπισμενος!! :D

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1697 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 09:55 »
Δηλαδή κατα τη γνώμη σου πανο είναι θέμα PG H VG?
Ρωτάω γιατί περιμένω αυτές τις μέρες το μπουλη μου και θέλω να είμαι πλήρως κατατοπισμενος!! :D

Η ποιοτητα των VG και PG ειναι το θεμα.Για παραπανω δεν εχω γνωσεις για να το αναλυσω,ειναι και offtopic.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1698 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 10:15 »
Και να υπενθυμίσω για μια ακόμη φορά οτι το συγκεκριμένο υλικό εκεί που χρησιμοποιείται (όσοι έχουν ενυδρεία ξέρουν)  αν υπήρχε η παραμικρή πιθανότητα να αποκολλώνται σωματίδια λόγω της ροής του νερού τότε θα το είχαν σταματήσει.
 

 :thumpup: :thumpup: Ακριβώς αυτό είχα γράψει και εγώ Βαγγέλη. Τα ψαράκια είναι υπερβολικά ευαίσθητα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 30, 2011, 11:22
Παραθέτω τον εαυτό μου από το άλλο νήμα.

Λοιπόν για να ξέρουμε τι λέμε, τι γράφουμε και τι υποστηρίζουμε, ειδικά όταν πρέπει να χρησιμοποιούμε επιχειρήματα όπως πολύ εύστοχα παρατηρήθηκε.

Ο πολυεστέρας στον Α-2 δεν καίγεται σε καμία περίπτωση. Ο καθένας που έχει έναν Α-2 ας κάνει μια πολύ απλή δοκιμή. Ας κάνει όσες τζούρες θέλει και ας ξεβιδώσει το πιπάκι και ας ακουμπήσει το δάχτυλο στο άκρο του. Κανένα ίχνος θερμότητας (τουλάχιστον αντιληπτό από το δάχτυλο). Αντιθέτως ο σωλήνας του Α-2 θερμαίνεται, κάτι που είναι εύκολα αντιληπτό.

Κανένας πραγματικά δεν μπορεί να απαντήσει σε μια εικασία, εφόσον δεν μπορεί ούτε να την επιβεβαιώσει ούτε να την καταρρίψει. Η εικασία είναι πως μεταφέρονται μόρια του πολυεστέρα (είτε καίγεται είτε όχι) τα οποία είναι υπεύθυνα για την αίσθηση της "βαμβακίλας".  Βέβαια θα πρέπει να μεταφέρονται χιλιάδες μόρια σε κάθε τζούρα, ώστε να επηρεάσουν την αίσθηση.
Προσωπικά δεν έχω τέτοια αίσθηση. Ίσως τα δικά μου αισθητήρια να είναι λιγότερο ευαίσθητα.

Πάντως, είναι γεγονός πως τα ψαράκια, είναι πολύ ευαίσθητα ζωάκια και αν τόσο εύκολα μεταφέρονταν μόρια του πολυεστέρα στο νερό του ενυδρείου, μάλλον δεν θα επιβίωνε κανένα, έπειτα από λίγες ώρες.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 30, 2011, 11:22
parpen, οταν ενα υλικο θερμαινεται αλλαζει τις ιδιοτητες του. Επισης οταν εκτιθεται σε παρατεταμενη θερμανση παλι αλλαζει τις ιδιοτητες του. Τελος οταν εκτιθεται σε χρονια θερμανση τοτε ξαναλλαζει. Επισης ο πολυεστερας ειναι υπευθυνος για συλλογη μικροβιων και αλλων υλικων που επικαθονται πανω του και κατακρατουνται χωρις την δυνατοτητα απομακρυνσης τους. Οσο για την βαμβακιλα, τουλαχιστον εγω και καποιοι αλλοι την αισθανομαστε αμεσα.

Είναι γνωστό πως όταν ένα υλικό θερμαίνεται αλλάζει τις ιδιότητές του. Όμως με σωστό setup του Α-2, δεν θερμαίνεται ο πολυεστέρας. Πως να το κάνουμε δηλαδή.
Μικρόβια επικάθονται παντού. Δηλαδή στα tank δεν επικάθονται μικρόβια? Στο πιπάκι δεν επικάθονται? Στα επιστόμια επίσης?
Παντού επικάθονται. Η λύση σε αυτό (σχετική πάντα) είναι το συχνό λύσιμο και καθάρισμα των μερών του ατμοποιητή και η αντικατάσταση του πολυεστέρα.
Περί βαμβακίλας, δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Την αισθάνομαι μόνο σε καινούργιο φιτίλι που δεν έχει εμποτιστεί ακόμη ικανοποιητικά. Όπως την αισθανόμουν και με τον EGO-T όταν άλλαζα φιτίλι. Καμία διαφορά.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2011, 11:22 από Geraki »

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1699 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 12:42 »
Oκ , να δεχτω οτι η κιτρινιλα στην ακρη του πολυεστερα δεν ειναι καψιμο αλλα υπολλειματα . Οι αλλοιωσεις στα ακρα του λευκου πλαστικου τι ειναι ρε παιδια ?  :wall: Ολα μου τα φιλτρακια εχουν μικρες η μεγαλυτερες !! Σε δυο απ,αυτα , εκοψα με ενα πριονοτο μαχαιρακι καποια χιλιοστα πλαστικου για να το κοντινω , με τον φοβο του καψιματος του πλαστικου . Προσπαθησα να βγαλω φωτο με το κινητο μου , αλλα αν και εχει πολυ καλη αναλυση ( 12,1 mp) δεν βγηκαν καλες  :(

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1700 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 13:28 »
Ανάλογα την χρήση,ειδικά σε μακρόσυρτες τζούρες και πιο ειδικά όταν ξεχνάς να αφήσεις τον διακόπτη του mod ήσυχο(γιατί οι μπαταρίες τύπου E-go έχουν "κόφτη"),και ακόμα πιο ειδικά αν αλλάζεις συχνά την αντίσταση και πυρακτώνει-κοκκινίζει,μια χαρά αρπάζει και αλλοιώνεται ο πολυεστέρας του φίλτρου!!!
Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει κάποιες φορές σε μένα,ανάλογα την χρήση επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ!!!
Και για να προλάβω κάποιους,το σετ-απ που έχω είναι μια χαρά(δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και άλλοι φίλοι συνατμιστές που το έχουν δει και έχουν πειραματιστεί αρκετά, ώστε η γνώμη τους να έχει κάποια βαρύτητα) :yes:
Προσωπικά,κάθε φορά που αλλάζω αντίσταση αλλάζω και φίλτρο,έτσι προληπτικά...χωρίς  να έχει υποστεί αλλοίωση..

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1701 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 13:32 »
Δηλαδή αποκλείεται αυτο να συμβαίνει οταν η αντίσταση είναι ψηλά?
Δεν είπε κανεις ότι αποκλείεται να συμβεί αυτό που λέτε απλά για όσους καταλαβαίνουν αυτά που διαβάζουν  είπαμε ποιες είναι οι αίτιες
Εκείνο που  ξέρω είναι αν ξέρεις να κάνεις setup δεν έχεις πρόβλημα, δεν ξέρεις τότε έχεις και λιώσιμο και σκλήρυνση του πολυεστέρα.
Απλά τα πράγματα  :yes:  και δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό μερικών οτι επειδή καποιοι αντιμετώπισαν προβλήματα με οποίον ατμοποιητη θέλετε πρέπει ντε και καλά να τα αντιμετωπίζουν όλοι.
Προσωπικά μια φορά έκαψα το πλαστικό του φίλτρου στις αρχές που τον απέκτησα και αυτό γιατί είχα ψηλά την αντίσταση και από τότε δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα εδώ και οχτώ μήνες .       

Αποσυνδεδεμένος tiftiants

  • **
  • 138
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1702 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 13:39 »
Φίλε SEB καλημέρα,
πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα χρήσης..η αντίστασή μου κοντεύει να ακουμπήσει βάση..
Ο πολυεστέρας δεν μου αρπάζει κάθε λίγο,αλλά όταν κάνω κατάχρηση και ειδικά με καινούργια αντίσταση,ένα "αρπαγματάκι" το παίρνει..
Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα μ'αυτό,γιατί έχω βρει την αιτία....απλά συμβαίνει, και αυτό υποστηρίζω.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1703 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 13:42 »
Ολες μου οι αντιστασεις ειναι μονιμα 1 χιλιοστο απο την βαση του Α2 . Ισως να την εχω ανεβασει σε καποιους πειραματισμους και να το εκαψε τοτε και να μην το καταλαβα ...  Εχω ομως την εντυπωση , πως ο Τσετιν οταν στελνει τον Α2 ετοιμο , η αντισταση ειναι παντα απο πανω οπως και στο βιντεο που δειχνει τον τροπο κατασκευης της . Διορθωστε με αν κανω λαθος. Σιγουρα SEB εχεις πολυ μεγαλη εμπειρια στον Α2 αλλα φανταζομαι πως ο δημιουργος της εχει ακομα μεγαλυτερη  ;) ( ποντος  :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1704 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 13:47 »
Δεν αμφιβάλω για αυτό που λες αλλα να ξεκαθαρισουμε για ποιο αρπαγματακι μιλαμε.
Αν μιλαμε για καψιμο του ασπρου πλαστικου φιλτρου τοτε μιλαμε για υψος αντιστασης τελεια και παυλα.
Αν τωρα παμε στο θεμα του φίλτρου και το φαινόμενο σκλήρυνσης ποιος μπορει να μου αιτιολογήσει οτι δεν οφειλεται στα υγρα και στα επαναγεμισματα.
Δηλαδη αλλος που εκαψε τα πλαστικα ολα σε επισκευασιμο εφταιγε ο ατμοποιητης?
Οχι βεβαια.Εφταιγε το setup και καποιος λαθος χειρισμος.
Αν παρω ενα κομματι βαμβακι και το ποτισω και το ταμποναρω 5-6 φορες θα σκληρυνει και θα χασει την αρχικη του μορφη.
Τι φταιει η θερμοκρασια?
nassos μην παιρνεις και ορκο για την εμπειρια του cetin γιατι οταν παρελαβα τον Α2 η αντισταση ηταν για κλαματα.
Οποτε ας αφησουμε αυτο το θεμα. ;) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2011, 14:02 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1705 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 14:09 »
Το "θέμα " που μπορεί να υπάρχει, όσoν αφορά το πολυεστερικό υλικό των καρτο, είναι το φαινόμενο του πολυμερισμού.
Αυτό συμβαίνει σε όλους τους πολυεστέρες. "Εχθρός" τους είναι η έκθεσή τους σε υψηλές θερμοκρασίες, παρατεταμένη ηλιακή ακτινοβολία κτλ.
Φαινόμενο εκτεταμένου πολυμερισμού είναι η σταδιακή "σκλήρυνση" του υλικού, και περαιτέρω αλλοίωση/εκφυλισμός, που μπορεί να προκαλέσει θραύση και σημάδια καύσης. (το γνωστό "κατσάρωμα' και κιτρίνισμα μέχρι και να μαυρίσει)
Είναι αναπόφευκτο φαινόμενο, εκτός κι αν φυλάσσεται σε ιδανικές συνθήκες.


Απλή λύση: αντικατάσταση σε τακτά διαστήματα, ανάλογα τη χρήση.


EDIT: φυσικά, η καύση του υλικού με απευθείας έκθεση σε θερμοκρασίες >200 βαθμών C (π.χ. επαφή με την αντίσταση), είναι κάτι το τελείως διαφορετικό και -εννοείται- ανθυγιεινό για εισπνοή...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2011, 14:25 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1706 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 14:18 »


Απλή λύση: αντικατάσταση σε τακτά διαστήματα, ανάλογα τη χρήση.
Αυτο που κανουμε δηλαδη οι περισσοτεροι :yes: και δεν ειχαμε τετοια προβληματα (λαθος χειρισμος) για αλλους :yes:
Στις δυο μερες αλλαγμα γιατι ρε παιδια 2 ευρω κανει ολολκηρο πακετο sera που κραταει μια ζωη.
Εκτος αν υπαρχει σκοπιμη δημιουργία προβλημάτων που ουτε καν θελω να το σκεφτομαι  :hmmm: :thumpdown:


Αποσυνδεδεμένος kalafan

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1707 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 14:24 »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1708 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 14:35 »
Bασικα εκείνο που με ενόχλησε και με έβαλε σε σκέψεις πονηρές είναι γιατι θυμηθήκαμε εδώ και λίγο καιρο το θέμα του πολυεστέρα ενω πριν λίγους μήνες όλοι μα όλοι οι ατμοποιητες έκαναν χρήση πολυεστέρα.(εκτός μόδας ego-t)
Και μια απορία επισης γιατί επικεντρωνεται η προσοχή ολη στο θέμα του πολυεστέρα και περνάει στο απυρόβλητο το θέμα φιτιλιού και αντίστασης? :hmmm: 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 01, 2011, 21:15 από zalaros »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Bulli - A2 ατμοποιητής
« Απάντηση #1709 στις: Οκτωβρίου 30, 2011, 19:38 »
...  Εχω ομως την εντυπωση , πως ο Τσετιν οταν στελνει τον Α2 ετοιμο , η αντισταση ειναι παντα απο πανω οπως και στο βιντεο που δειχνει τον τροπο κατασκευης της . Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Σε διορθώνω λοιπόν παιδί μου (και αν το ξανακάνεις, θα παρουσιαστείς με τον κηδεμόνα σου :tongue_smilie: ). Το έχω ξαναγράψει ή στο παρόν νήμα ή στο άλλο στο Club, όταν προσπαθούσα να εξηγήσω στον Arvacon νομίζω και είχα ποστάρει και το link με το Video του Cetin.
Στον δικό μου Α-2, η αντίσταση ήταν στο πλάι και επίσης στο Video φαίνεται ολοκάθαρα πως η αντίσταση πρέπει να είναι στο πλάι. Μην μπερδεύεστε με το Video του Α-2 Τ.Θα ψάξω να το βρω.

EDIT:

Νάτο το βρήκα.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DV6_1uwGo70[/youtube]

To επίσημο Video του Cetin για το σετάρισμα.
Arvacon πρόσεξε από το 2:25 και μετά. Ειδικά στο 3:10, παρατήρησε πόσο κοντά στο πάτωμα του Α-2 έχει την αντίσταση.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1449 171261 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:07
από Olga68
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15162 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13897 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557371 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538633 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas